Strona główna

21 stycznia 2011 r godz. 17. 00 Międzynarodowe centrum kultury, sala „pod kruki”


Pobieranie 17.42 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar17.42 Kb.


Informacja prasowa

JUBILEUSZ 20 lat mck
spotkanie z adamem michnikiem

polska i jej sąsiedzi 20 lat po…21 stycznia 2011 r. godz. 17.00

Międzynarodowe centrum kultury, sala „pod kruki”Kraków, Rynek Główny 25 www.mck.krakow.pl

wstęp wolny

Wykładem 21 stycznia Międzynarodowe Centrum Kultury rozpocznie jubileuszowy, dwudziesty rok swej działalności. Będzie on obfitował w wydarzenia przygotowane specjalnie z tej okazji, zaplanowanych zostało również kilka prestiżowych wystaw, a także konferencje i programy edukacyjne. Już 20 stycznia otwarta zostanie wystawa Transmigracje. Mysłowski, Puntos, konfrontująca dzieła dwóch współczesnych artystów. Od 16 marca zaprezentujemy grafiki ze zbiorów Gabinetu Rycin PAU w PAN w Krakowie, tym razem pod tytułem My i oni. Zawiła historia odmienności. W związku z polską Prezydencją w Radzie Unii Europejskiej pokażemy wystawę Pomarańczowa Alternatywa. Happeningiem w komunizm, a także zaprosimy na I Forum Dziedzictwa Europy Środkowej, stanowiące okazję zarówno do podsumowania 20 lat transformacji, jak i wytyczenia nowych celów. Wystawa Polowanie na awangardę. Zakazana sztuka w Trzeciej Rzeszy zaprezentuje „sztukę wyklętą”, potwierdzając, że MCK nie uciekało nigdy od tematów trudnych, pracując nie jako kolejna „fabryka kultury”, ale jako przestrzeń dialogu. To tylko kilka wydarzeń z bogatego tegorocznego programu, całość znaleźć można w wydawnictwie Plany i zamierzenia.

Jubileuszowy rok rozpoczyna spotkanie z cyklu Przemiany. Rozmowy na dwudziestolecie MCK, którego specjalnym gościem będzie Adam Michnik, wygłosi on wykład zatytułowany Polska i jej sąsiedzi 20 lat po....

***

MCK powstało w wyjątkowym czasie i w wyjątkowych okolicznościach. Proces organizacji tej nowej instytucji był ściśle połączony z przygotowaniem do odbywającego się w Krakowie Sympozjum KBWE na temat dziedzictwa. Inauguracja działalności MCK odbyła się na przełomie maja i czerwca 1991 r., w kulminacyjnym momencie Sympozjum, kiedy już potwierdzona została ogromna rola tej konferencji – pierwszej debaty Zachodu ze Wschodem na temat dziedzictwa kulturowego.Ważne wydarzenia jubileuszowe:
Przemiany. Rozmowy na 20-lecie MCK cykl wykładów, prelekcji, dyskusji i spotkań z wybitnymi postaciami będzie oscylować wokół zagadnień, które MCK podejmuje od początku swego istnienia – kultury, dziedzictwa i sztuki, na które patrzy z perspektywy różnych dyscyplin – polityki, ekonomii, socjologii, myśli społecznej i wielu innych. Zamiarem organizatorów jest zaprezentowanie tematyki, stanowiącej zarówno swego rodzaju podsumowanie dotychczasowego dorobku MCK – publikacji, konferencji, programów edukacyjnych, wystaw – jak i punkt wyjścia do rozważań nad przyszłością instytucji, jej nowymi wyzwaniami.

Księga jubileuszowa MCK

Tematem wydawnictwa będzie dziedzictwo w ujęciu wybitych specjalistów z różnych części świata.

Wśród autorów znaleźli się: Shlomo Avineri, Erhard Busek, Krzysztof Czyżewski, Jerzy Hausner, Krzysztof Pomian, Maria Poprzęcka, Andrzej Rottermund, Joseph Rykwert, Henryk Samsonowicz, Tokimasa Sekiguchi, Leopold Unger, Andrzej Wajda, Magda Vášáryová i wielu innych, którzy w swoich tekstach odniosą się do jednego z trzech kręgów tematycznych: Europa i dialog, pamięć i dziedzictwo, kultura a rozwój.

Weekend z MCK 27–29 maja 2011 r.

Przypomniany zostanie moment inauguracji MCK na krakowskiej Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie przed wcześniej dwudziestoma laty. Głównym wydarzeniem weekendu będzie przygotowany specjalnie dla naszej publiczności „okrągły stół” z autorami Księgi jubileuszowej MCK, poświęcony dyskusji na temat przemian w okresie ostatnich dwudziestu lat w Polsce i Europie Środkowej. Zwieńczeniem jubileuszowego weekendu będzie otwarta dla szerokiej publiczności niedziela w MCK.

Wirtualna wystawa Panorama 20-lecia MCK

Z okazji okrągłej rocznicy przygotowana zostanie wirtualna wystawa – dostępna na stronie internetowej MCK oraz w kioskach multimedialnych zlokalizowanych w siedzibie MCK – prezentująca „w pigułce” dorobek i historię instytucji. Panorama 20 lecia MCK będzie podróżą w czasie umożliwiającą zapoznanie się z działalnością i specyfiką instytucji poprzez najważniejsze projekty wystawiennicze, konferencyjne, edukacyjne i wydawnicze. Jako jej przedłużenie planowana jest publikacja pod tym samym tytułem.

Drugi tom Bibliografii zawartości publikacji MCK za lata 2006–2010

MCK jest narodową instytucją kultury o charakterze naukowo badawczym, edukacyjnym i informacyjnym.

Dwadzieścia lat działalności MCK to:

• 110 wystaw prezentujących najważniejsze zjawiska ze świata sztuki i architektury

• 100 międzynarodowych konferencji i seminariów, których uczestnikami byli przedstawiciele większości krajów europejskich i wielu pozaeuropejskich

• 60 międzynarodowych programów edukacyjnych, w których wzięło udział 2100 uczestników z większości krajów europejskich, Ameryki Północnej i Południowej, Azji i Afryki

• działające od 2001 roku podyplomowe studia Akademia Dziedzictwa

• 180 publikacji w języku polskim i obcych wersjach językowych

• specjalistyczny księgozbiór liczący niemal 25 000 woluminów

• projekty badawcze realizowane we współpracy z partnerami polskimi i zagranicznymi

• aktywne uczestnictwo w gremiach międzynarodowych i sieciach

KulturalnychKontakt dla dziennikarzy: Edyta Gajewska, 12 42 42 866; 781-904-727; gajewska@mck.krakow.pl
Stały patronat medialny MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, The Warsaw Voice, Karnet, Cracow-life/e-krakow, The Krakow Post, TV M, www.krakow.pl, Polski Portal Kultury O.pl©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość