Strona główna

3 a, b. Składanie ofiar Fot. 3 a przedstawia fragment Księgi umarłych. Widoczny na rysunku kapłan składa ofiary zasiadającemu na tronie bogu słońca Re (Ra), dzierżącemu insygnia władzy królewskiej.


Pobieranie 3.49 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar3.49 Kb.
3 a, b. Składanie ofiar

Fot. 3 a przedstawia fragment Księgi umarłych. Widoczny na rysunku kapłan składa ofiary zasiadającemu na tronie bogu słońca Re (Ra), dzierżącemu insygnia władzy królewskiej. (Porównaj z tekstem nr 5 c). Na fot. 3 b widzimy fragment reliefu z grobowca królewskiego w Tel-el--Amarna (dawnej stolicy faraona Echnatona). Scena przedstawia rodzinę królewską oddającą cześć bogu Atonowi. (Porównaj z tekstem nr 5 d).

1. Spróbuj zidentyfikować dary składane w ofierze.

2. W jaki sposób został przedstawiony bóg Re? Co świadczy o tym, że jest to bóg słońca? Czym różni sie jego wygląd od wyobrażenia boga Atona?

3. Człowiek składający ofiarę bogu Re jest ukazany w stroju kapłana. Czym wyróżniał się ten strój?4. Sztuka okresu panowania Echnatona zerwała z tradycyjnym egipskim kanonem przedstawiania postaci ludzkiej. Porównując z pozostałymi ilustracjami, ustal na czym polegały zmiany.

5. Tekst Księgi umarłych spisano pismem hieratycznym, znaki wokół ilustracji to hieroglify. Porównaj te dwa typy pisma egipskiego.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość