54. krakowski festiwal filmowy – informacje programowePobieranie 43.12 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar43.12 Kb.54.KRAKOWSKI FESTIWAL FILMOWY – INFORMACJE PROGRAMOWE

54. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 25 maja – 1 czerwca 2014 roku. Na program imprezy składają się pokazy filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata - (liczba wszystkich prezentowanych w programie filmów – ok. 180).

Ceremonia otwarcia - 25 maja, godz. 18.00, Kijów.Centrum

Ceremonia zamknięcia i pokaz filmów nagrodzonych - 31 maja, godz. 20.00. Kijów Centrum

Pokazy filmów nagrodzonych – 1 czerwca, godz. 12.00, 14.00, 16.00, 18.00, 20.00, Małopolski Ogród Sztuki
4 konkursy

Krakowski Festiwal Filmowy to cztery równorzędne konkursy: w tym trzy międzynarodowe - konkurs pełnometrażowych dokumentów, konkurs filmów krótkometrażowych, konkurs muzycznych dokumentów DocFilmMusic oraz konkurs polski.

• Konkurs krótkometrażowy – fabuły, animacje, dokumenty krótsze niż 30 minut – nagroda główna: Złoty Smok

• Konkurs dokumentalny – dokumenty dłuższe niż 30 minut – nagroda główna: Złoty Róg

• Konkurs muzycznych dokumentów DocFilmMusic – dokumenty muzyczne dłuższe niż 30 minut – nagroda główna: Złoty Hejnał

• Konkurs polski – fabuły, animacje krótsze niż 30 minut oraz dokumenty o dowolnej długości – nagroda główna: Złoty Lajkonik


Statystyka konkursowa:

W konkursach weźmie udział 110 filmów, ale 98 tytułów, bo 12 filmów polskich startuje równolegle w konkursie narodowym i międzynarodowych.

Podział konkursowy:

• 10 dokumentów muzycznych

• 20 dokumentów pełnometrażowych (10 długometrażowych, 10 średniometrażowych)

• 39 filmów w konkursie krótkometrażowym

• 41 filmów w konkursie polskim

Podział gatunkowy:

• 64 filmy dokumentalne

• 21 filmów fabularnych

• 25 filmów animowanych
Film otwarcia – „Sen o Warszawie”, reż. Krzysztof Magowski

"Sen o Warszawie" to pierwszy, duży, biograficzny film o Czesławie Niemenie - ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci artysty. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w 2005 roku, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, bo Niemen był uwielbiany przez swoją publiczność i raczej nielubiany przez ówczesne komunistyczne władze kulturalne. Wypowiadają się w nim przyjaciele, krytycy, dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. "Sen o Warszawie" to także film o historii naszego kraju i mecenacie kulturalnym z okresu PRL-u. Fani Niemena przypomną sobie najważniejsze przeboje Niemena a starsi własną młodość. Dla najmłodszego pokolenia jest to film o utalentowanym piosenkarzu, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w polskiej muzyce rozrywkowej.


Smok Smoków dla Bogdana Dziworskiego

Nagroda Smok Smoków przyznawana dokumentalistom i animatorom za całokształt twórczości przypadnie w tym roku Bogdanowi Dziworskiemu, autorowi ponad 40 filmów krótkometrażowych i dokumentalnych, operatorowi, scenarzyście i fotografikowi. Krytycy zwracają uwagę na konsekwencję w realizacji programu artystycznego, która cechuje twórczość Dziworskiego. Operuje przede wszystkim obrazem, słowo w jego filmach jest często niemal nieobecne, rolę nośnika informacji przejmuje dźwięk. Duże znacznie ma też kompozycja obrazu, Dziworski od wielu lat współpracuje w tym zakresie z montażystką Agnieszką Bojanowską. Lejtmotywem w jego twórczości jest tematyka sportowa, realizacje Dziworskiego to często impresje na temat poszczególnych dyscyplin, dokumentacja rywalizacji, prezentacja sylwetek sportowców. Do jego najbardziej znanych, a zarazem najczęściej nagradzanych, filmów należą: „Krzyż i topór” (1972) „Pięciobój nowoczesny” (1975), „Hokej” (1976) „Olimpiada” (1978), „Dwubój klasyczny” (1978), „Sceny narciarskie z Franzem Klammerem” (1980), „Fechtmistrz” (1980), „Kilka opowieści o człowieku” (1983), „Szapito” (1985), „Hommage á Beksiński” (1987). Bogdan Dziworski współpracował również jako operator przy wielu filmach dokumentalnych m.in. „Deklaracja nieśmiertelności” i „Będziesz legendą człowieku” Marcina Koszałki oraz fabularnych m.in. „Wizja lokalna 1901” (1980) Filipa Bajona, „Uwikłanie” (2011) Jacka Bromskiego.

Obecnie, po wielu latach przerwy, Dziworski kończy prace nad filmem „Plus minus czyli podróże muchy do Gruzji”. Podczas festiwalu planowana jest retrospektywa filmów Bogdana Dziworskiego oraz jego master class.

Ceremonia wręczenia nagrody Smok Smoków – 27 maja, godz. 20.00, Kijów.Centrum


Spojrzenie na Wielką Brytanię”

W ramach kontynuacji cyklu „Spojrzenie na…”, w którym prezentowane są kinematografie narodowe poszczególnych krajów, widzowie będą mogli zapoznać się z najnowszymi produkcjami ze Wielkiej Brytanii. Pokazom filmów dokumentalnych

i krótkich będzie towarzyszyć konferencja branżowa, w której wezmą udział filmowcy, producenci i przedstawiciele brytyjskich instytucji filmowych. Wydarzenie ma na celu poznanie specyfiki tamtejszego rynku filmowego oraz eksplorację polsko-brytyjskich możliwości koprodukcyjnych. Film otwarcia cyklu „Spojrzenie na Wielką Brytanię”: „Londyn - nowy Babilon” (London - The Modern Babylon) reż. Julien Temple. Cykl „Spojrzenie na Wielką Brytanię” został zorganizowany przy wsparciu British Council.

Inauguracja cyklu - 26 maja, godz. 20.00, Kijów.Centrum.

Konferencja branżowa - 28 maja w godzinach 11.00–14.00, Małopolski Ogród Sztuki
Pozakonkursowe cykle tematyczne

Jak co roku, pokazom konkursowym będą towarzyszyć projekcje tematyczne – powrócą takie cykle jak: „Opowieści ze świata”, „Gdzieś w Europie”, „Laureaci festiwali”, „Panorama filmu polskiego”, „Dźwięki muzyki” czy pokazy etiud studenckich. Najmłodszych widzów organizatorzy zaproszą na cykl „Festiwal Dzieciom”. Natomiast znajomość dzieł, które weszły do kanonu kinematografii, będzie można nadrobić dzięki przeglądom retrospektywnym.

Więcej w dokumencie „54.KFF_cykle pozakonkursowe.doc”
Docs+Science – nowość edycji 2014

Sekcja filmów naukowych – po raz pierwszy na Krakowskim Festiwalu Filmowym, organizowana wspólnie z Fundacją dla AGH, pod Patronatem Honorowym Dyrektora Narodowego Centrum Nauki Prof. dr hab. inż. Andrzeja Jajszczyka oraz JM Rektora AGH prof. dr hab. inż. Tadeusza Słomki.

Docs+Science to sekcja filmów naukowych, którą po raz pierwszy zaprezentujemy podczas 54.Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W programie pokażemy intrygujące dokumenty o nauce, odkryciach, innowacjach, a także o tych, którzy naukę tworzą – o naukowcach, pasjonatach i odkrywcach. Zapraszamy do niezwykłej podróży tropem wilków zamieszkujących Karpaty (Wilcze Góry), ale również do obejrzenia naszej planety z kosmosu (Ziemia z kosmosu). Dyskusję na temat prywatności i swobód obywatelskich w Internecie podejmuje film Warunki umowy obowiązują, z którego dowiemy się, jak wielkie korporacje wykorzystują nasze dane. Wraz z twórcami filmu Gorączka cząstek zajrzymy do największego akceleratora cząsteczek na świecie i z bliska przyjrzymy się pracy naukowców pracujących z tajemniczo brzmiącym Wielkim Zderzaczem Hadronów. Na koniec przekonamy się, że na świecie istnieją jeszcze prawdziwie dzikie i dziewicze miejsca odporne na nowinki techniczne. Odwiedzimy amazońskie plemię Pirahã, które w swoim unikalnym języku nie nazywa kolorów, liczb, nie używa czasu przeszłego i przyszłego (Gramatyka szczęścia)
Kino Pod Wawelem – pokazy plenerowe

U stóp Wzgórza Wawelskiego rozłoży się ponownie popularne Kino Pod Wawelem, które przyciąga amatorów wieczornych seansów pod gołym niebem. Na wielkim ekranie zaprezentowane zostaną filmy z cyklu „Dźwięki muzyki”, wybrane przez dziennikarza radiowej Trójki, Piotra Metza. Tegoroczny motyw przewodni: Klub 27, czyli filmy o muzykach tragicznie zmarłych w wieku lat 27 (Janis Joplin, Jimi Hendrix, Kurt Cobain, Amy Winehouse). Wstęp na pokazy - wolny.Pokaz specjalny filmu niemego „Trawa” z muzyką na żywo

Pokaz filmu niemego „Trawa” (Grass: A Nation's Battle for Life) reż. Merian C. Cooper i Ernest B. Schoedsack, USA 1925, 71' z muzyką na żywo: Stealpot Live On Beat.

Dokumentalny zapis wędrówki ludu Bachtirów przez pustynię oraz masyw górski Zard Kuh, leżący na terenie dzisiejszego Iranu. Zawiera słynną sekwencję przeprawy przez rwący nurt rzeki Karun. Wyprawa w poszukiwaniu pastwisk, która pochłaniała liczne ofiary w ludziach i zwierzętach, filmowana była z bliska oraz ze szczytów gór - autorzy na własnej skórze doświadczyli trudów egzystencji tamtejszych ludów.

Stealpot to projekt utalentowanego, młodego muzyka Szymona Folwarcznego, który gra na trąbce, organach Hammonda i obsługuje wszelkiej maści elektronikę.

Pokaz organizowany we współpracy z Festiwalem Filmu Niemego w Krakowie i anonsujący jego 15. Edycje, która odbędzie się w dniach 4-7 grudnia 2014.


  • Pokaz filmu - 31 maja 2014, godz. 18.00, Małopolski Ogród Sztuki


Pokazy DocFilmMusic w Warszawie
Już po raz drugi dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich pokazy konkursu muzycznego DocFilmMusic będą miały swoją edycję warszawską. W dniach 27 maja – 1 czerwca w kinie Kultura na Krakowskim Przedmieściu pokazanych zostanie 10 muzycznych dokumentów. Seanse codziennie o godz. 18.30 i 20.15.

  • Pokazy: Kino Kultura, Warszawa - 27 maja – 1 czerwca, godz.18.30 i 20.15WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

Festiwalowi zawsze towarzyszą wystawy, koncerty i pokazy specjalne. W tym roku będą to m. in.:

Wystawa „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym”: 28 maja 2014 - 31 sierpnia 2014

Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie powstała z okazji przypadającej w 2014 roku 60 rocznicy debiutu fabularnego reżysera. Twórczość Andrzeja Wajdy zostanie ukazana poprzez niezwykły i jedyny taki zbiór plakatów o wyjątkowej jakości wydanych w kraju i na świecie; są wśród nich egzemplarze unikatowe, drukowane w bardzo niskich nakładach, z różnych stron świata, m.in. z Japonii, Argentyny, Niemiec, Francji, Finlandii, Danii, Czech, Włoch. W sumie około 300 obiektów.  • Otwarcie wystawy – 26 maja, godz.18.00, Muzeum Narodowe, zniżka z akredytacją i karnetem

Wystawa "Stanley Kubrick w Krakowie", Muzeum Narodowe w Krakowie: 4 maja – 14 września 2014

Ekspozycja poświęcona życiu i twórczości autora tak głośnych produkcji jak "Mechaniczna pomarańcza", "2001: Odyseja Kosmiczna”, "Lśnienie", "Oczy szeroko zamknięte", "Full Metal Jacket", "Lolita" czy "Spartakus" składa się z ponad 1000 eksponatów - fragmentów scenografii, makiet dekoracji, kostiumów, rekwizytów i oryginalnych scenariuszy z wybranych filmów, a także książki stanowiące podstawy ekranizacji z notatkami reżysera. W ramach 54.KFF zostanie pokazany film dokumentalny Jana Harlana „Stanley Kubrick: życie w obrazach” (Stanley Kubrick: A Life in Pictures, 2001).  • Pokaz specjalny – 28 maja, godz. 19.15, Kino Pod Baranami

Wystawa fotografii Wojciecha Staronia, Małopolski Ogród Sztuki. Wystawa fotografii jednego z najzdolniejszych polskich operatorów („Plac Zbawiciela”, „Papusza”) i reżysera nagradzanych na całym świecie filmów dokumentalnych „Syberyjska lekcja” (1998) i „Argentyńska lekcja” (2011).

  • Otwarcie wystawy - 25 maja, godz. 16.00, Małopolski Ogród Sztuki, wstęp wolny

Koncert zespołu Kroke w klubie Alchemia na krakowskim Kazimierzu. Kroke – to zespół instrumentalny z gatunku world music. Nazwa zespołu w języku jidysz oznacza Kraków. Założony w 1992 roku zespół klezmerski w swej twórczości balansuje pomiędzy gatunkami, czerpiąc inspiracje z muzyki etnicznej, brzmienia orientu, a także jazzu tworząc swój własny, charakterystyczny styl. W ostatnich latach oprócz własnych projektów zespół nagrywał również płyty z takimi artystami jak Nigel Kennedy, Edyta Geppert czy Maja Sikorowska. Grupa cieszy się popularnością głównie poza granicami Polski. (na podstawie pl.wikipedia.org)

  • Koncert – 28 maja, godz. 22.30, wstęp z akredytacjami i karnetami

Koncert Projekt Nosowska w Forum Przestrzenie - Nosowska zaprezentuje przekrojowy repertuar - głównie najważniejsze i najbardziej znane utwory z solowej działalności. Dodatkowo będzie można usłyszeć kilka bardzo dawno niegranych, elektronicznych kompozycji Andrzeja Smolika – zapewne będzie to gratka dla fanów twórczości Artystki. Wokalistka rozpoczęła karierę muzyczną u schyłku lat 80tych i błyskawicznie podbiła serca polskiej publiczności. Poza działalnością w rockowej grupie HEY i gościnnymi występami w innych zespołach, Nosowska prowadzi niezwykle udaną karierę solową. Wydała do tej pory sześć albumów studyjnych, z których ostatnie dwa, Osiecka (2008) i 8 (2011), pokryły się platyną. Jest również laureatką wielu nagród i wyróżnień. Ma na koncie między innymi ponad dwadzieścia Fryderyków, w większości za osiągnięcia solowe. Tylko w 2012 roku uzyskała sześć nominacji do tej zaszczytnej statuetki. W latach 2012 – 2013 była dyrektor artystyczną projektu Męskie Granie, co potwierdziło jej niesłabnącą pozycję na polskim rynku muzycznym. www.nosowska.pl

  • Koncert – 30 maja, godz. 22.30, Forum Przestrzenie, wstęp z zaproszeniami

Krakowska Żenada Grupy Poetyckiej Rebjata. Grupa zaprezentuje swój nowy piąty tomik "Trąbka i gwizdek", wydany przez Fundację Duży Format. Utwory GPR przeczytają Beata Fudalej i jej studenci: Magdalena Jaworska, Monika Frajczyk i Maciej Sajur.
  • Pauza in Garden w Małopolskim Ogrodzie Sztuki - 30 maja, godz. 17:00

 

 

INDUSTRY ZONE

Profesjonalistów z branży filmowej organizatorzy zapraszają do Industry Zone zlokalizowanej w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, która obejmuje Krakowskie Targi Filmowe, spotkania networkingowe, wykłady ekspertów, oraz panele dyskusyjne dotyczące finansowania, produkcji i promocji filmów dokumentalnych i krótkich. Wstęp tylko z akredytacjami INDUSTRY, chyba że zaznaczono inaczej.

Krakowskie Targi Filmowe – 300 ponad wyselekcjonowanych tytułów, zlokalizowane ponownie w Małopolskim Ogrodzie Sztuki: 26 – 31 maja

Master class Bogdana Dziworskiego – 28 maja, godz. 15.00 – 17.00, wstęp wolny

Konferencja: Spojrzenie Na Wielką Brytanię – 28 maja, godz. 11.00 – 13.00

Animated In Poland – prezentacje polskich work-in progress (animacja) przed branżą międzynarodową, 26 maja, godz. 10.00-12.00

Docs to Go! - prezentacje polskich work-in progress (dokument) przed branżą międzynarodową, 29 maja, godz.10.00-13.00 i 14.00-16.00

Dok.Restart – 4-dniowe warsztaty dla polskich filmowcach organizowane wspólnie przez Szkołę Wajdy i DOK.Incubator (szkolenie z pitchingu, tworzenie strategii dystrybucyjno-marketingowej, praca z tutorami – czołowymi europejskimi montażystami, producentami i dystrybutorami): 25 – 28 maja

Dragon Forum – pitching projektów dokumentalnych (15 w tym roku) przed redaktorami z m. in. HBO, ARTE, TVP, ORF, AVRO, RBB, BBC, Channel Four, Sundance Institute, polskich i zagranicznych funduszy filmowych, Studia Munka SFP, reprezentantami domów producenckich i firm dystrybucyjnych: 27 – 31 maja

Lokacje w filmie dokumentalnym – prezentacja Krakow Film Commission, 30 maja, godz. 16.00 – 17.00

Łódzkie przyjazne filmom dokumentalnym – prezentacja Łódź Film Commission, 28 maja, godz. 14.00 – 14.30

Seminarium prawne: kiedy swoboda twórcza narusza prawa bohaterów filmu? 30 maja, 15.00-16.00

Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 31 maja, godz. 11.00 – 15.00

FILM PRO Industry Meetings, 26 – 30 maja, godz. 17.00-18.00
Centrum Festiwalowe

W ubiegłym roku centrum festiwalowe – Biuro Festiwalowe, Recepcja Festiwalowa, Biuro Prasowe oraz Industry Zone przeniosło się do nowej lokalizacji – do Małopolskiego Ogrodu Sztuki przy ulicy Rajskiej 12. W salach kinowych MOS-u odbywa się także część projekcji festiwalowych.

Małopolski Ogród Sztuki – ciągle jeszcze nowe miejsce na kulturalnej mapie Krakowa, umieszczone w niezwykle widowiskowej bryle budynku zaprojektowanego przez Krzysztofa Ingardena, otwarte miejsce spotkań artystów, twórców i miłośników sztuki. Jak deklarują jego gospodarze: „artystyczny tygiel pozwalający - dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych rozwiązań technicznych - na łączenie rozmaitych dziedzin nowoczesnej sztuki.”
Renoma

Rangę Krakowskiego Festiwalu Filmowego potwierdza akredytacja Międzynarodowej Federacji Producentów Filmowych (FIAPF), Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) oraz The Academy of Motion Picture Arts and Sciences, dzięki czemu laureaci naszego festiwalu otrzymują bezpośrednie nominacje do nagród Europejskiej Akademii Filmowej, a także Oscarów w kategoriach filmów krótkometrażowych.

Krakow Film Festival, ul. Basztowa 15 / 8A, 31-143 Kraków, Polandtel./fax.: 012 294 69 45, info@kff.com.pl, www.krakowfilmfestival.pl

: uploads -> newsy -> pliki
pliki -> Ciepłe czerwcowe noce prowokują do tego, by spędzać je pod gołym niebem! Dodatkową okazję stwarza co roku Kino Pod Wawelem, gdzie prezentowane są „Dźwięki muzyki”, cieszącą się ogromną popularnością sekcja pozakonkursowa
pliki -> 2 lutego 2016r. Marcel łoziński, smok smokóW 2016
pliki -> Dorobek artystyczny
pliki -> 54. kFf – konkurS krótkometrażowy o złotego Smoka będzie rywalizować 39 tytułów
pliki -> Bogdan dziworski laureatem nagrody smok smoków bogdan Dziworski, wybitny polski operator, reżyser, profesor zwyczajny sztuki filmowej I fotografiki, otrzyma Nagrodę Smok Smoków za całokształt twórczości na 54
pliki -> Konkurs krótkometrażowy – lista filmów
pliki -> 54. kFf – lista filmów konkursowych
pliki -> 54. kFF: konkurS muzyczny DocFilmMusic – warszawska edycja
pliki -> Spośród kilkuset zgłoszonych polskich produkcji dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych, na festiwalowych ekranach Krakowa zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt najlepszych filmów, zrealizowanych zarówno przez debiutantów
pliki -> March 1, 2016 Wajda in documentary film Krakow Film Festival celebrates the 90th birthday of the Master of the Cinema
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy