Strona główna

58 krakowskie zaduszki jazzowe


Pobieranie 37.08 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar37.08 Kb.
58 KRAKOWSKIE ZADUSZKI JAZZOWE

Pamięci Jarka Śmietany zmarłemu przed dwoma miesiącami (2 września), wybitnemu polskiemu gitarzyście, dedykowane są w tym roku 58. Krakowskie Zaduszki Jazzowe.


W ponad półwiekowej tradycji tego festiwalu najstarszego istniejącego festiwalu jazzowego na świecie publiczność miała możliwość wysłuchać najwybitniejszych muzyków jazzowych z całego świata, zobaczyć specjalne festiwalowe projekty, a także uczestniczyć w jedynej w swoim rodzaju jazzowej mszy św. w Bazylice o.o. Dominikanów w Krakowie.

Tak będzie i w tym roku.

Dostojne lata tej imprezy, jej niepowtarzalny klimat, interesujące miejsca artystycznych prezentacji, a także najwyższy poziom wykonawców, czynią z Krakowskich Zaduszek Jazzowych festiwal wysokiej rangi i ze wszech miar godny obejrzenia.

W 58. edycji Krakowskich Zaduszek Jazzowych wystąpią: Marianna Wróblewska, Krystyna Stańko, Wayne Markus, Mike Greene, Boba Jazz Band, An On Bast & Maciej Fortuna, Piotr Domagała, Funk de Nite, Wojciech Kamiński i wiele innych znakomitych zespołów i muzyków jazzowych.

Zapraszamy.

Szczegóły na stronie www.krakowskiezaduszkijazzowe.dt.pl

DZIEŃ I
O2.11.2013 – SOBOTA

MILE STONE JAZZ CLUB

GODZ. 20:30

AN ON BAST / MACIEJ FORTUNA

Elektroakustyczny duet, w nowy sposób definiujący połączenie trąbki i muzyki elektronicznej. Ich koncert to dziejące się na żywo konstruowanie brzmień, pętli i fraz poprzez nieustanny dialog pomiędzy muzykami wykorzystującymi swe instrumenty z mistrzowską precyzją i szybkością, dzięki którym uzyskują nową jakość ograniczoną już tylko muzyczną wyobraźnią. Ich pełne energii i ekspresji koncerty wprowadzają nowy sposób myślenia o muzyce granej na żywo znosząc klasyczny podział na instrumenty i generujące syntetyczne dźwięki komputery.
An On Bast / Maciej Fortuna- nowy gatunek muzyczny- "processingbop": konglomerat muzyki elektronicznej live, jazzowego mainstreamu i niezwykłych osobowości
An On Bast, nazywana pierwszą damą polskiej elektroniki, jest kompozytorką i performerką. Ma na koncie 5 albumów i 4 EP-ki wydane w Wielkiej Brytanii, USA, Polsce oraz wiele klubowych i festiwalowych koncertów w kraju i za granicą. Absolwentka Red Bull Music Academy w Melbourne (2006) oraz laureatka Grolsch Independence Award (2010).

www.anonbast.com


Maciej Fortuna to jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Przez czytelników Jazz Forum uznany za ‘Nową Nadzieję Jazzu 2010 i 2011‘, nominowany do nagrody Fryderyk 2011 (kategoria jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę "LOST KEYS" zespołu Maciej Fortuna Quartet. Na początku 2012 roku ukazała się debiutancka płyta Maciej Fortuna Trio zatytułowana “SOLAR RING”, premiera albumu miała miejsce w Programie Trzecim Polkiego Radia w Studio im. Agnieszki Osieckiej.
www.maciejfortuna.pl


Krystyna Stańko „Kropla słowa”

(album roku 2012 Jazz Top 2012 JAZZ FORUM)

KRYSTYNA STAŃKO - wokalistka obdarzona niezwykle oryginalnym, zmysłowym głosem, swobodnie poruszająca się w różnych estetykach muzycznych. Kompozytorka, autorka tekstów, gitarzystka, pedagog.
Od lat artystka marzy o połączeniu piękna muzyki z pięknem słowa w ojczystym języku. Tym razem usłyszymy utwory, w których obok poezji wspaniałych autorów pojawi się subtelna i zajmująca muzyka wibrafonisty Dominika Bukowskiego, a także kompozycje wokalistki i innych muzyków z nią współpracujących. Ideą płyty jest stworzenie wyjątkowego nastroju i brzmienia opartego na welwetowym, niskim głosie wokalistki, która postawiła na zaprzyjaźnionych muzyków tworzących z nią od lat.

Razem przedstawią oryginalną wizję wierszy stanowiących opowieści o miłości, przemijaniu, tęsknocie za prawdziwymi uczuciami, które tak trudno odnaleźć we współczesnym świecie.

Wśród wierszy wybranych przez artystkę znajdą się utwory Haliny Poświatowskiej, Wisławy Szymborskiej, Doroty Szatters, Tomasza Jastruna, a także własnego autorstwa. Zapowiada się kolejny, ciekawy album, który może trafić do serc zarówno wielbicieli muzyki jazzowej jak i poezji.
www.krystynastanko.com
Krysia Stańko – voc

Dominik Bukowski – vibrafon

Piotr Lemańczyk – bas

Przemysław Jarosz – drFunk de Nite feat. Bryan Corbett

jubileusz 20-lecia zespołuJeden z najciekawszych polskich zespołów grających mieszankę jazzu, funky i rocka. W dorobku trzy płyty CD – ”What!So What” , ”J-5” oraz ”Funky Roads”. Z zespołem współpracowali wybitni muzycy m.in. J. Śmietana, M. Raduli, J. Skolias, B. Maseli, P. Żaczek, J. Królik, a także goście z zagranicy : B. Corbett, S. Logan, S. Laroo, W. Byrd, Ch. Titz, Stewlocks i inni.
BRYAN CORBETT - znakomity angielski trębacz, od 2004 roku współpracujący z legendarną brytyjską grupą acid jazzową US3. Z zespołem tym kilkukrotnie odwiedził Polskę. Współpracuje również z takimi gwiazdami jak Courtney Pine, Georgie Fame i wielu innych. Prowadzi własny kwartet akustyczny. Jest kompozytorem i producentem muzycznym. Wydał 5 solowych płyt. Ostatnia "Green" właśnie się ukazała na rynku brytyjskim.
Więcej informacji na:

www.bryancorbett.co.uk

www.myspace.com/bryancorbett
Bryan Corbett – tp

Ryszard Krawczuk – leader, sax

Piotr Grząślewicz – g

Piotr "Quentin" Wojtanowski – bg

Artur Malik – dr
www.funkdenite.com
bilety:

25 pln – przedsprzedaż – do nabycia w recepcji hotelu Qubus, ul. Nadwiślańska 6

35 pln – w dniu koncertu

DZIEŃ II
O3.11.2013 – NIEDZIELAMILE STONE JAZZ CLUB

GODZ. 19:30


BOBA JAZZ BAND

Jubileusz 25-lecia zespołu!!


Boba Jazz Band to jeden z najlepszych polskich i czołowych w Europie zespołów wykonujących swingujący jazz tradycyjny w najczystszej postaci


Liderem zespołu jest pianista Jan Boba, którego sukcesy artystyczne sięgają lat 60-tych, był między innymi wieloletnim liderem Jazz Band Ball Orchestra. W 1986 roku Boba otrzymał dyplom z rąk prezydenta Regana za krzewienie kultury Amerykańskiej.
W 1990 roku założył zespół, w którego skład wchodzą dwa pokolenia muzyków. Zespół ten zaczął firmować swoim nazwiskiem i tak powstało: Boba Jazz Band. W obecnym składzie muzycy brali udział w najważniejszych festiwalach światowych, grając razem z najważniejszymi przedstawicielami jazzu europejskiego i amerykańskiego, w tym z Glenn Miller Orchestra.
Boba Jazz Band zrealizował wiele programów telewizyjnych między innymi: Benefis Jana Boby w teatrze Stu, program z piosenkami Henryka Warsa w Piwnicy Pod Baranami, Fabularyzowany program rozrywkowy w TVP 2, w którym udział brały także czołowi Polscy aktorzy i piosenkarze.
W 2005 roku zespół wziął udział w największym Festiwalu Jazzu Klasycznego w Sacramento, gdzie jako jeden z trzech reprezentantów Europy występował przed 300 tysięczną widownią. Miarą ich sukcesu na festiwalu było zaproszenie na krótkie spotkanie wystosowane przez samego Gubernatora Stanu Kalifornia- Arnolda Schwarzenegera.
Krakowski Boba Jazz Band do tej pory nagrał 9 płyt CD oraz oprawę muzyczną do Baśni o Królewnie Śnieżce dla 1 programu Polskiego Radia. Jednakże muzykom, mimo licznych wydań płytowych największą satysfakcję sprawiają występy na żywo.
Tajemnicą sukcesu Boba Jazz Band jest zachowanie stałego, pełnego składu dużej orkiestry. Zespół w czasach nieobecności muzyki jazzowej w mediach, potrafi dzięki dbałości o poziom muzyczny plus oprawie wizualnej( stroje w stylu lat 30-tych) pobudzić wyobraźnie także młodszej publiczności wprowadzając ja w zaczarowany świat jazzu.
http://www.boba-jazz-band.com
Jan Boba - leader, p

Władysław Grochot – tp, voc

Janusz Nowotarski – cl, as

Janusz Nowak – tb, voc

Jan Nowak – bas, voc

Aleksander Nowak – dr

Marek Rosner – guit, bjo
& goście specjalni

Marianna Wróblewska Trio
Marianna Wróblewska - voc

Wojciech Kamiński – p

Andrzej Zielak – bas
bilety:

25 pln – przedsprzedaż – do nabycia w recepcji hotelu Qubus, ul. Nadwiślańska 6

35 pln – w dniu koncertu


08.11.2013 – piątek

EARL THOMAS & his Band (USA)

Studiował śpiew klasyczny, i od wielu lat para się komponowaniem dla gwiazd tak wielkich, jak Etta James, Solomon Burke, Screamin’ Jay Hawkins, czy Tom Jones... ale jego największym atutem są bezsprzecznie głos i sceniczna charyzma. Nic dziwnego, że najwyższymi słowami uznania „namaścił” Earla jego wieloletni idol, Ike Turner. Ma na koncie występy na najbardziej prestiżowych festiwalach świata - w tym na Montreux Jazz - oraz dwanaście albumów. Jego utwory ...były wykorzystywane w wielu filmach i serialach telewizyjnych (m.in. „Ostry dyżur”). Nic dziwnego, że nazywają go „the Blues Ambassador”.
Urodził się w muzycznej rodzinie w Tennessee. Każdy z jej członków na czymś grał lub śpiewał: mama gospel, tata - bluesa. W ten sposób poznał klasykę tych dwóch gatunków: artystów takich, jak Muddy Waters, Otis Redding, Mahalia Jackson, Aretha Franklin, Tina Turner, Gladys Knight, i wszyscy wykonawcy wiązani z wytwórnią Stax. Na własną rękę odkrył, i dorzucił do tego „miksu” twórców wczesnego rocka, jak Jimi Hendrix, Janis Joplin, Rod Stewart, oraz zespoły The Rolling Stones, The Beatles, czy Led Zeppelin. Twierdzi, że to nie on wybrał muzykę, ale ona jego: „pisarz musi pisać, malarz musi malować, a ja muszę śpiewać!”

Earl Thomas - śpiew

Pat Levett - perkusja

Eddie Angel - gitara

Kevin Allwhite - gitara basowa

Joseph Glossop - instrumenty klawiszowe


www.facebook.com/earlthomasmusic
start 21:00

bilety:


25 pln przedsprzedaż/ studencki

30 pln w dniu koncertu


09.11.2013 – sobota

Gerry Jabłoński & the Electric Band

Gerry Jablonski And The Electric Band jest uważany za najważniejszy zespół, jaki kiedykolwiek powstał w Aberdeen (Szkocja). Ich dwa pierwsze albumy, wydane nakładem Fat Hippy Records, zostały całkowicie wyprzedane i trafiły do fanów bluesrocka na całym świecie. Obydwa te albumy doczekały się reedycji, aby sprostać oczekiwaniom nabywców.


23 września 2013 odbyła się ogólnoświatowa premiera trzeciego krążka, również wydanego przez Fat Hippy Records, o tytule “Twist of Fate”. Album rodził się nie bez trudności, przede wszystkim ze względu na chorobę perkusisty Dave’a. Na to wydawnictwo oczekiwała rzesza fanów zespołu w całej Europie, a także za Atlantykiem, gdzie formacja zdobywa coraz większą popularność. Trasę koncertową, promującą “Twist of fate” w Polsce, zespół odbędzie pomiędzy 07 a 17 listopada, odwiedzając największe miasta w Polsce.

To już jest trzecia trasa koncertowa zespołu w naszym kraju. Występy podczas poprzedniej odbiły się ogromnym echem: zdecydowana większość koncertów odbyła się przy wypełnionych salach, a reakcje publiczności były nadzwyczaj spontaniczne. Podczas dziesięciodniowej trasy zespół sprzedał kilkaset płyt, udzielił kilkunastu wywiadów, a jego utwory były prezentowane w wielu stacjach radiowych i telewizyjnych.

W składzie zespołu znajdziemy wybitnych muzyków, także z Polski lub mających pochodzenie z naszego kraju, co uatrakcyjnia koncerty zespołu, tym bardziej, że stanowią oni ścisłe TOP5 brytyjskiej sceny bluesowej (Blues In Britain). Perkusista zespołu, Dave Innes, w przeszłości współpracował m.in. z Fish’em ze słynnego Marillion. Gerry Jablonski to jeden z najbardziej znanych gitarzystów na “wyspach”. Piotr Narojczyk – harmonijka ustna (umiejscowiony na trzecim miejscu na liście “instrumentalistów, harmonijkarzy”, według plebiscytu prestiżowego magazynu “Blues In Britain”), w opinii mediów jeden z najlepszych harmonijkarzy polskich. Grigor Leslie to znakomity basista, określany mianem „profesora” tego instrumentu!Koncerty zespołu to niezwykła, muzyczna przygoda, pełna niespodzianek i energii scenicznej.

http://www.gerryjablonskiband.com

MILE STONE JAZZ CLUB

ul. Nadwiślańska 6

Kraków PL

support: LITTLE THEY KNOW (Kraków)...

https://www.facebook.com/pages/Little-They-Know/254058974670704?fref=ts

09.11.2013 godz. 21:00


Bilety:

* 30 zł przedsprzedaż* 40 zł w dniu koncertu

Bilety do nabycia w klubie i recepcji hotelu QUBUS.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość