9 grudnia (czwartek) 2010, godz. 16. 00 „Najprawdziwsza opowieść o śpiącej królewnie”Pobieranie 34.77 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar34.77 Kb.
VIII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”

Suwałki, 9 –11 grudnia 2010 r.
Spektakle towarzyszące:
Teatr Form Niezależnych z Olsztyna

Najprawdziwsza opowieść o śpiącej królewnie

9 grudnia (czwartek) 2010, godz. 16.00
„Najprawdziwsza opowieść o śpiącej królewnie” to znana baśń Grimmowska opowiedziana środkami typowymi dla konwencji teatru lalek, z muzyką na żywo. Monodram prowadzony jest tak, że wymaga od widza uczestniczenia, ciągłej uwagi i napięcia.
Teatr Form Niezależnych

Założony w 1993 roku przez Grażynę i Mirosława Korzunowiczów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku). W swym dorobku ma kilkanaście przygotowanych i zrealizowanych premier i programów edukacyjnych, w tym warsztaty teatralne dla dzieci i nauczycieli.

Teatr brał udział w kilku festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Zdobył nagrodę za twórcze poszukiwania” na Festiwalu Teatrów w Walizce (Łomża '92), Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki (1992), Stypendium Miasta Olsztyn (2003). Współorganizowaliśmy „Rodzinne Iluzję Teatralne”

(1996, 1997).

To także autorski teatr plastyczny – twórcy przygotowują sami spektakle i programy edukacyjne (scenariusze, scenografie, muzykę i wykonanie).
Głównym założeniem Teatru jest docieranie tam gdzie, profesjonalne inicjatywy artystyczne nie docierają, a kontakt ze sztuką jest ograniczony. Uciekamy od dosłowności, zatem nasze spektakle operują metaforą, obrazami i dźwiękiem.

Alina Czyżewska

Dziewictwo

monodram wg Witolda Gombrowicza

10 grudnia (piątek) 2010, godz. 16.00
Dziewica — myślał. — Ona — nic nie rozumie. Bocian. Nie, to zbyt piękne, by o tym myśleć, chyba — na kolanach.

A przechodząc koło rzeźni miejskiej, dodał: — Może ona sądzi, że także i małe, gotowe cielęta przynosi bocian?... Pieczeń cielęcą prosto na stół mamy?... Ba, to wzniosłe! Jak jej nie kochać? (fragment opowiadania)
„Dziewictwo” to opowiadanie, które ukazało się w 1933 roku w debiutanckim tomie Witolda Gombrowicza „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Spektakl bezbłędnie wypunktowuje zawartą w opowiadaniach Gombrowicza komediowość. Czyż nie jest śmieszny świat fantazji i marzeń seksualnych nieświadomej niczego dziewicy, jaką jest Alicja, a po części i Paweł, którego przecież autor określił jako „niezbyt udany typ męskiej dziewicy”? Jednak w tych z pozoru śmiesznych sytuacjach czai się coś jeszcze -- tak charakterystyczne dla Gombrowicza: niepokój, tajemniczość i mroczność.
Alina Czyżewska to jedna z ciekawszych aktorek młodego pokolenia, jest obdarzona

poczuciem humoru i niewiarygodną energią. „Dziewictwo” w jej wykonaniu jest spowiedzią

pensjonarki, podlotka uwięzionego między dzieciństwem a dorosłością. Jej bohaterka kołysze się

na zawieszonej nad scena huśtawce, jakby szybowała nad różnymi formami kobiecości.

Czyżewska jest prowokacyjnie niedorosła i z głębi swojej prowokacyjnej niedorosłości

zadaje niepokojące pytania o prawdziwy sens tekstu Gombrowicza.

Biuletyn Krakowskich Reminiscencji Teatralnych, 2003
Monodram zdobył liczne nagrody, m.in. nagrodę dla najlepszej aktorki VII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego Radom 2006, nagrodę w I Konkursie na Monodram Gombrowiczowski, we Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA (2004), na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2003 w Szczecinie, na Międzynarodowych Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych Krąków 2003 i inne.
Spektakle konkursowe
Kategoria: szkoły podstawowe
Mój pierwszy dzień w szkole

wyk. Iga Borejszo

Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki

Opowieść o trudnym pierwszym dniu w nowej szkole, o problemach dziewczynki, która próbuje dobrze „wypaść” w oczach nowych kolegów i koleżanek w nowej klasie. Scenariusz (na podstawie opowiadania Meg Cabot „ Ally radzi dziewczynom”) i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.
Powstałam dla was

wyk. Natalia Piwko

Szkoła Podstawowa nr 4, Sokołów Podlaski

Natalka jest uczennicą V klasy. Swoją przygodę z monodramem rozpoczęła rok temu, kiedy zadebiutowała w roli „małej kobietki” w Suwałkach. Sukces, który odniosła, dodał jej odwagi i pewności siebie, dlatego tym razem zmierzy się z nieco trudniejszym zadaniem. Wcieli się w postać marionetki, która zamknięta w skrzyni po upadku teatru, na krótką chwilę ożywa przed widzem i wspomina czasy świetności i sławy. Scenariusz – Alicja Danielska, reżyseria – Urszula Danielska.
Aniołek Miziołek Macho

wyk. Maciej Żejmo

Szkoła Podstawowa nr 2, Lublin

Czy można być zakochanym dwunastolatkiem, który gotowy jest do „wielkich ofiar”, by zyskać przychylność wybranki? Można. Właśnie takie perypetie zauroczonego Miziołka przedstawia z przymrużeniem oka monodram „Aniołek, Miziołek, Macho...”, napisany specjalnie dla jego odtwórcy.

Kategoria: szkoły gimnazjalne


Ala

wyk. Anna Urbanowicz

Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki

Anna Urbanowicz uczęszcza na zajęcia teatralne MDK w Suwałkach od 3 lat. Dotychczas wystąpiła na suwalskich Spotkaniach z Monodramem, a jako że jest utalentowaną młodą osobą – zalicza się do grona laureatów tych Spotkań

„Ala” to typowa nastolatka, z wielkim apetytem na sukces – zwłaszcza finansowy. Jednak zanim ten sukces osiągnie, zmaga się z rozlicznymi – wielkimi i większymi - problemami wieku dorastania. Jej aktualne życiowe credo brzmi: Nie można być dość wybrednym przy wyborze rodziców, bo dzieci nie mogą zrobić rodzicom takiego wstydu, jak rodzice dzieciom.

Scenariusz i reżyseria: Joanna Łupinowicz na podst. „Ala Makota” Małgorzaty Burzyńskiej
Lalki, moje ciche siostry

wyk. Aleksandra Nowosadko

Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki

Aleksandra od 6 lat uczęszcza na zajęcia teatralne MDK w Suwałkach, gdzie pracuje z instruktorem Joanną Łupinowicz. Występuje w spektaklach wieloobsadowych, jednak najlepiej czuje się w monodramie. Debiutowała w Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem w Suwałkach, ma za sobą udany start w Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (2009), uczestniczyła we wrocławskim Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich (2010).

„Lalki, moje ciche siostry” – monodram Henryka Bardijewskiego – jest próbą zapanowania nad własnymi, nie do końca pojętymi, emocjami głównej bohaterki. Emocjami młodziutkiej dziewczyny lecz nieobcych żadnemu człowiekowi: pragnieniem sprawiedliwości i sukcesu, strachem i nienawiścią.


Moja miłość

wyk. Olga Borejszo

Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki

„Moja miłość” to dawna opowieść o buncie wobec rodziców i starszych, którzy kłamią, oszukują i nic nie rozumieją. O oczekiwaniu na miłość, która przychodzi niespodziewanie i przynosi ukojenie… na chwilę.

Scenariusz (według Gabriela Garcii Marqueza) i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.


Kategoria: szkoły średnie
Kim jestem?

wyk. Olga Maluchnik

Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki

Monodram powstał na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem z tomu „Baba Jaga zniosła jajo” słynnej czeskiej pisarki, tłumaczki i eseistki Dubravki Ugresič. To opowieść z pogranicza jawy i snu o niezgodzie na rzeczywistość, kompleksie niższości i samotności.

Scenariusz i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.


Kategoria: dorośli


Fiksum–Dyrdum

wyk. Adam Snarski

Ustrzycki Dom Kultury, Ustrzyki Dolne

Monodram jest opowieścią o trzech etapach życia wrażliwego ale i niepokornego mężczyzny, napisaną na podstawie belgijskich felietonów Adama Snarskiego – czasowo studiującego i mieszkającego w Brukseli aktora Teatru Formy PARRA z Ustrzyk Dolnych. Spektakl dotychczas grany był m.in. w Odessie, Szczecinie, Cieszynie, Płocku, Lublinie, Chełmie, Krośnie i Ustrzykach Dolnych. Spektakl został wyróżniony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie za wydobycie wewnętrznego dramatu człowieka poprzez pełne pasji wykonanie sceniczne.

Scenariusz i reżyseria: Grażyna Kaznowska-Chrapko


Piotr_Dyczewski'>Czy to w ogóle ma jakiś sens?

wyk. Piotr Dyczewski

Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki

Opowieść o przyjaźni dwóch chłopców, z których żaden nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości. Rzecz o lęku przed życiem, przed ubezwłasnowolnieniem przez system, w którym każdy nasz wybór jest z góry przewidziany i „ma swoje miejsce w formularzu”. Świat, w którym jedyny ciepły obraz wyłania się z dziecięcych wspomnień i zabaw.

Scenariusz (oparty na powieści „Ptasiek” Wiliama Whartona) i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.


Piotr

wyk. Gustaw Puchała

Centrum Kultury, Żyrardów

„Piotr” to poetycka opowieść o miłości i młodości, o tragicznych losach wojennych i radości z rozpoczynania nowego życia. Czy bohaterowi uda się zbudować szczęście i uciec od demonów przeszłości? Spektakl, w reżyserii Hanny Fibich, oparty na powieści Tadeusza Nowaka „A jak królem, a jak katem będziesz”, przepełniony jest specyficzną dla autora symboliką.

Gustaw Puchała jest magistrantem na Wydziale Polonistyki UW oraz studentem III roku logopedii tamże. Od wielu lat zajmuje się żywym słowem. Kilkukrotny uczestnik przesłuchań finałowych OKR (w Słupsku i Ostrołęce). Ostatnio został laureatem XV Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie” (Szczecin, 2010). Jego monodram „Piotr” został nagrodzony na 55. OKR – Sam na Scenie (Słupsk, 2010), VI Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych IGŁA (Ostrołęka, 2010) oraz wyróżniony na VI Festiwalu Teatrów Niewielkich (Lublin, 2010).


Oczami mojej żony

wyk. Katarzyna Flader

Centrum Kultury, Żyrardów

Spektakl to intymny zapis wspomnień żony wybitnego czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Eliska opowiada o swoim życiu od czasu, gdy jako młoda dziewczyna poznała mężczyznę, który potem został jej mężem, następnie przywołuje z pamięci różne obrazy wspólnego życia z Hrabalem, aż do dojrzałości ich związku. „Oczami mojej żony” to portret kobiety zmagającej się z własnymi niedoskonałościami i kompleksami oraz żony, która za wszelką cenę pragnie ratować swoje małżeństwo.
Trzeba wyjść

wyk. Sebastian Rzeszowski

Młodzieżowe Centrum Kultury, Ostrowiec Świętokrzyski

Scenariusz i reżyseria: Urszula Bilska i Sebastian Rzeszowski

Jury konkursu


Marek Cichucki

Ukończył Wydział Aktorski PWSFTiT w Łodzi; w 1996/1997 odbył staż na Wydziale Teatru Wizualnego Akademii Sztuk w Pradze.W 1990 r. zdobył I Nagrodę First Fringe na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Fringe w Edynburgu dla przedstawienia „Olśnienie” w reż. J. Wiśniewskiego. W 2004 r. na Festiwalu Sztuki Aktorskiej w Kaliszu zdobył indywidualne wyróżnienie za rolę Świerszcza w przedstawieniu „Historia o Miłosiernej, czyli testament psa” w reż. R. Brzyka. W 2007 r. z teatrem Res Humanae z I LO im. G. Piramowicza w Augustowie zdobył I Nagrodę na Podlaskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej za spektakl „Pakt o nieagresji”.

W 2010 r. za monodram „Belfer” otrzymał: Grand Prix na VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Monodramu Współczesnego w Warszawie, Grand Prix na Festiwalu Monodramu MONOBLOK w Gdańsku, Nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i 2 główne nagrody na innych festiwalach.

Obecnie jest aktorem Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi, prowadzi także zajęcia warsztatowe z teatrami amatorskimi.
Marek Kościółek

Założyciel, twórca, ojciec chrzestny i reżyser działającego od pięciu lat w Maszewie Teatru Krzyk.Doskonały animator, który potrafi, za pomocą słowa i gestu, zamienić jednostkę i grupę w aktorów wyzwalając z nich teatralną energię, a z łąki uczynić teatralna scenę – takim był jako twórca niezapomnianej zabawy plenerowej uczestników IX Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „Wigraszek 2010”, gdzie w pojaćwieskich przestrzeniach północnej Suwalszczyzny zamienił prawie 200 dzieciaków w cztery żywioły natury – i nikt nie wrócił stamtąd taki sam, jakim był przed festiwalem…
Krystyna Kozioł

Absolwentka teatrologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Doświadczony komentator prezentacji scenicznych, sześciokrotny juror suwalskich Spotkań z Monodramem. Praktykowała w teatrach: Wierszalin, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu. W ramach stypendium współpracowała z impresaryjnym teatrem Arsenic w Lozannie. Redaktorka w wydawnictwach Czarne, Świat Książki. Dziennikarka związana z magazynem „Zwierciadło” i „Pozytyw”.
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy