Strona główna

Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu


Pobieranie 12.2 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar12.2 Kb.


Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
John Kenny

wybitny puzonista, kompozytor, performer i aktor.

Wśród rodzajów muzyki objętej obszarem zainteresowań artysty znajdują się muzyka współczesna, jazz i muzyka dawna. Jako kompozytor reprezentuje interdyscyplinarne podejście do sztuki łączy bowiem muzykę z tańcem i teatrem. Jego zamiłowanie do teatru bardzo często staje się ważnym motywem w muzycznej twórczości. Artysta współpracował m. in. z London Contemporary Dance Theatre, Huddersfield Contemporary Music Festival, Międzynarodowym Stowarzyszeniem Puzonistów , Scottish Chamber Orchestra, Edinburgh Contemporary Arts Trust, Chamber Group of Scotland, Dance Umbrella, American Drama Group Europe, The New Haven International Festival of Arts and Ideas (USA) oraz the Festival d’ Angers.


Po zapoznaniu się z Haroldem Nashem w Royal Academy of Music w Londynie,
a następnie z Jamesem Fulkersonem, Kenny pracował jako aktor i muzyk w Bubble Theatre w Londynie, a następnie zadebiutował jako solista w Purcell Room w 1982 roku. W 1983 roku został laureatem Międzynarodowego Konkursu Gaudeamus w Holandii i od tego czasu koncertuje z recitalami na całym świecie, zarówno jako solista oraz
z zespołami, w tym Ensemble Modern z Frankfurtu i Ensemble Alternance of Paris, BBC Scottish Symphony Orchestra Paragon Ensemble a także Narodową Orkiestrą Rumunii
i Mołdawii, oraz z Sofia Philharmonic. W 1984 roku założył TNT Music Theatre Company, w którym współpracując z dramaturgiem Paulem Stebbingsem przygotowywał produkcje pokazywane w całej Europie, Rosji, Japonii i Korei.

W 1992 roku John Kenny został zaproszony do zespołu specjalistów w National Museum of Scotland, który zobowiązał się do rekonstrukcji Carnyxu z Deskford, celtyckiego wojennego instrumentu z epoki żelaznej odkrytego w północnej Szkocji. Od 2000 r. gra na karnyksie* na międzynarodowych i prestiżowych koncertach, oraz w radiu i telewizji. (*Karnyks to instrument dęty pochodzący z II i I w. p.n.e. Jest to rodzaj trąbki, trzymany pionowo, przypominający kształtem głowę dzika lub innego zwierzęcia. Był on używany w czasie wojny, prawdopodobnie w celu zachęcania do walki żołnierzy i zastraszenia przeciwników. Instrument widoczny na zdjęciu).

W 1993 roku John Kenny został wybrany do Associate w Royal Academy of Music. Obecnie jest profesorem zarówno na Guildhall School of Music and Drama w Londynie, gdzie specjalizuje się w interpretacji muzyki współczesnej jak i Royal Scottish Academy of Music and Drama. Naucza tam gry na sackbut* oraz interpretacji muzyki dawnej.

(*Sakbut - puzon pochodzący z epok renesansu i baroku, wykonany w mosiądzu, podobny do trąbki. Charakteryzuje się teleskopowymi prowadnicami, co pozwala im na uzyskanie chromatyki , a także łatwe i dokładne podwojenie głosów. Jest to instrument znacznie delikatniejszy w budowie niż jego nowoczesny odpowiednik).
Wizyta finansowana jest ze środków Miasta Wrocławia w ramach programu Visiting Professors, funduszu Scientiae Wratislavienses©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość