Alternatywa na czwartekPobieranie 16.12 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar16.12 Kb.
INFORMACJA PRASOWA

wydarzenia towarzyszące wystawiepomarańczowa alternatywa- happeningiem w komunizm

ALTERNATYWA NA CZWARTEK

11 i 18 sierpnia 2011
Międzynarodowe centrum kultury, Kraków, Rynek Główny 25

www.mck.krakow.pl WSTĘP WOLNY

_______________________________________________________________________


Zapraszamy na program towarzyszący wystawie Pomarańczowa Alternatywa – happeningiem w komunizm. W tym tygodniu, 11.08, w ramach cyklu Alternatywa na czwartek odbędzie się wykład badaczki i wielbicielki kryminałów Katarzyny Wajdy pod frapującym tytułem Detektywi w służbie ideologii: milicjant jako bohater popkultury PRL-u.

A w przyszłym tygodniu, 18.08, kontynuacja cyklu filmowego, tym razem znakomity dokument o Piotrze Skrzyneckim11 sierpnia, czwartek, godz. 18.00

Wykład: Katarzyna Wajda Detektywi w służbie ideologii: milicjant jako bohater popkultury PRL-u

Wstęp wolny


Wykład poświęcony będzie postaci milicjanta jako bohatera kultury popularnej, mieszkańca masowej wyobraźni – by użyć terminu Krzysztofa Teodora Toeplitza – którym nigdy, przynajmniej w sensie pozytywnym, się nie stał. Wybrane wizerunki filmowych funkcjonariuszy MO pozwolą pokazać ewolucję, jaką w kinie epoki PRL-u przeszła postać stróża prawa – od ubeka w socrealistycznym Niedaleko Warszawy (1954) do kapitana Popczyka w zapowiadającym nurt bandycki lat 90. Zabij mnie, glino (1988). Jest to również próba przybliżenia sposobów oraz strategii perswazyjnych za pomocą których twórcy filmowi starali się pokazać milicjanta – jedną z najbardziej nielubianych postaci PRL-u – jako postać pozytywną i zjednywać dlań sympatię. W tym kontekście szczególnie interesujące są polskie seriale milicyjne – Kapitan Sowa na tropie oraz 07 zgłoś się – i pytanie, dlaczego to właśnie serialowy porucznik Borewicz stał się ikoną peerelowskiej popkultury? Pytanie, dlaczego nie udało się to literackiemu kapitanowi Szczęsnemu, bohaterowi książek Anny Kłodzińskiej, pozwoli z kolei przyjrzeć się fenomenowi powieści milicyjnej – czy rzeczywiście, jak przed laty pisał w „Książkach najgorszych” Stanisław Barańczak, ta rodzima odmiana kryminałów „rzadko kiedy chce być czymś więcej niż reklamą milicji”? I czy była/mogła być reklamą skuteczną?

Katarzyna Wajda – absolwentka polonistyki i filmoznawstwa UJ. Zajmuje się przede wszystkim historią polskiego kina i kulturą popularną. Uzależniona od kryminałów dla nałogu znalazła alibi w postaci ich naukowego badania – szczególnie interesuje ją kino i powieść milicyjna (albo po prostu: Badaczka i wielbicielka kryminałów).

18 sierpnia, czwartek, godz. 18.00

Cykl filmowy: Przewodnik, reż. Tomasz Zygadło (109 min.)

Wstęp wolny, Wprowadzenie: Magdalena Link-Lenczowska

Tytuł utworu Zygadły jest wieloznaczny. W ujęciu reżysera Skrzynecki to nie tylko przewodnik po dziejach Piwnicy, lecz także po Krakowie i po prostu życiu. Bo jak inaczej rozumieć te fragmenty filmu, kiedy pan Piotr opowiada o swoim dzieciństwie, ojcu, marzeniach o wyjeździe na misje. Jak interpretować wykład jego prywatnej filozofii, wedle której najlepiej "nie mieć mieszkania, nie mieć dzieci, nie mieć samochodu, nie mieć pieniędzy - wtedy człowiek czuje się zupełnie wyswobodzony, bierze torebeczkę i idzie, gdzie chce..." "Przewodnik" nie ma akcji ani regularnej kompozycji. Próżno szukać w nim tezy, którą reżyser chciał udowodnić. Nie jest też do końca jasne, wedle jakiego klucza sportretował swego bohatera pokoleniowego, estetycznego, egzystencjalnego... Opowieść Zygadły zaczyna się w stanie wojennym, kiedy zawieszono działalność Piwnicy pod Baranami. Skrzynecki został wówczas bezrobotnym. Co to oznaczało dla autentycznego cygana, bez etatu, książeczki ubezpieczeniowej i jakichkolwiek dochodów? Kamera Zygadły śledzi, jak niedawny guru Piwnicy rozpoczyna starania o pracę. Oprowadza młodzież najpierw po muzeum, tłumacząc sens obrazu "Kościuszko pod Racławicami", potem po zoo, wyjaśniając meandry życia płciowego pytonów. Ożywione jego wspomnieniami pomieszczenia Piwnicy goszczą jej stałych gości na wielkim balu przy świecach. Są również migawki z występów w kościele, najbliższych duchowi dawnej, "przedwojennej" Piwnicy. Wielką rolę w filmie Zygadły pełni muzyka, a właściwie piosenki. Współtworzą one znakomicie nieco elegijny, melancholijny klimat całości. Są wśród nich "piwniczne" szlagiery takie jak "Nasza młodość" (muz. Zygmunt Konieczny, sł. Tadeusz Śliwiak), "Zabij ten lęk" (muz. Jan Kanty Pawluśkiewicz, Marek Grechuta; sł. Stanisław Ignacy Witkiewicz), czy "Kochanek" (muz. Zygmunt Konieczny, sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer).

(źródło: www.filmpolski.pl)


***

Wystawa POMARAŃCZOWA ALTERNATYWA – HAPPENINGIEM W KOMUNIZM w Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury organizowana jest w związku z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej. Jej tematyka zapozna tak polską, jak i zagraniczną publiczność ze szczególną formą polskiego „lekarstwa” na komunizm. Po raz pierwszy tak obszernie zaprezentowana jest historia Pomarańczowej Alternatywy, jednego z ciekawszych zjawisk lat 80. w Polsce. Wystawa pokazuje narodziny i rozwój zjawiska, a jej narracja zostanie osadzona na tle historii politycznej i społecznej Polski lat 80. XX wieku oraz późniejszej transformacji systemowej.


***

Organizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Fundacja Pomarańczowa Alternatywa

Kuratorzy wystawy: Katarzyna Jagodzińska: 12 4242 804, k.jagodzinska@mck.krakow.pl; Natalia Żak: 12 42 42 865, n.zak@mck.krakow.pl Agnieszka Couderq – Kubas (Fundacja Pomarańczowa Alternatywa)
Aranżacja wystawy: Rafał Bartkowicz, współpraca Agnieszka Bartkowicz

Projekt zrealizowany przy wsparciu finansowym Gminy Miasta Kraków i Narodowego Centrum Kultury.

Sponsor wystawy: Telekomunikacja Polska

Partnerzy wystawy: Art Boom, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Gmina Miasta Wrocław, CANSON


Patronat medialny MCK: TVP Kraków, Radio Kraków, Gazeta Wyborcza, The Warsaw Voice,

Karnet, Cracow-life/e-krakow, The Krakow Post, Polski Portal Kultury O.pl, www.krakow.plPatronat medialny wystawy: AMS, Telewizja M

Partnerzy: Empik, Galeria Kazimierz, Local Heros, Videoboard, czasdzieci.pl
: images -> upload -> Informacje%20prasowe
Informacje%20prasowe -> Rzecznik prasowy mck
Informacje%20prasowe -> Mck na 18. Targach Książki w Krakowie
Informacje%20prasowe -> Wakacje na pomarańczowo
Informacje%20prasowe -> Akademii dziedzictwa
Informacje%20prasowe -> Sztuka zmienia miejsce – rozmawiają: anda rottenberg, katarzyna kozyra i joanna rajkowska 22 marca 2011 r godz. 18. 00 Międzynarodowe centrum kultury, sala „pod kruki”
Informacje%20prasowe -> Debata „mit galicji”
Informacje%20prasowe -> Spotkanie z prof dr hab jerzym hausnerem 26 października 2011 r godz. 17. 00
Informacje%20prasowe -> 21 stycznia 2011 r godz. 17. 00 Międzynarodowe centrum kultury, sala „pod kruki”
Informacje%20prasowe -> Spotkanie z premierem tadeuszem mazowieckim nowA „architekturA”
Informacje%20prasowe -> Informacja prasowa ku nowej filozofii DziEdzictwa dr ewa ŚWIĘcka prof aNdrzej rottermund prof. Jacek purchla
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy