Strona główna

Analiza rynku turystycznego chorwacji


Pobieranie 143.25 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar143.25 Kb.
Kraków, 20.05.2008r.

ANALIZA RYNKU TURYSTYCZNEGO CHORWACJI
Autor


Paweł Bąk

TiR/Dz IV rok

Gr. HOT 2

SPIS TREŚCI

ROZDZIAŁ I

INFORMACJE OGÓLNE O CHORWACJI 1. Podstawowe dane o Chorwacji …………………………………………..……………3

 2. Warunki naturalne ……………………………………………………………………..4

 3. Ludność …………………………………………………………………….………….5

 4. Klimat ………………………………………………………………………………….6

 5. Atrakcje turystyczne…………………………………………………………………...8

 6. Gospodarka ze szczególnym uwzględnieniem turystyki …………………………….11

 7. Dostępność komunikacyjna…………………………………………………………..13

 8. Obiekty noclegowe…………………………………………………………………...14

ROZDZIAŁ II

RYNEK RECEPCJI TURYSTYCZNEJ


 1. Liczba turystów przyjeżdżających do Chorwacji…………………………………….17

 2. Turyści odwiedzający Chorwację wg regionów pochodzenia ..............……………...18

 3. Najczęściej odwiedzane regiony Chorwacji............................................................….19

 4. Zakwaterowanie gości zza granicy………………........................................………...20

 5. Środki lokomocji podróżujących turystów...................................................................21

 6. Długość pobytu……………………………………………………………………….21

 7. Dochody z turystyki przyjazdowej…………………………………………………...22

ROZDZIAŁ III

RYNEK EMISJI TURYSTYCZNEJ


 1. Liczba wyjazdów Chorwatów ................................................................……………..24

 2. Państwa odwiedzane przez mieszkańców Chorwacji ..........................................……24

 3. Wydatki Chorwatów ...................................................................................………….25

ROZDZIAŁ IV

POLSKA A CHORWACJA ................................................................................……………26
PODSUMOWANIE…………………………………………………………………………..28
BIBLIOGRAFIA……………………………………………………………………………..29
SPIS TABEL ...............................................................................................……………….....30

SPIS WYKRESÓW .......................................................................................………………..30

SPIS ZDJĘĆ .....................................................................................................……………....30

SPIS MAP .................................................................................................…………………...30


ROZDZIAŁ I


INFORMACJE OGÓLNE O CHORWACJI 1. Podstawowe dane o Chorwacji.

. Chorwacja (Republika Chorwacka) – państwo w Europie Południowej, nad Morzem Adriatyckim, graniczy od południa z Bośnią i Hercegowiną i Czarnogórą, od wschodu z Serbią oraz Węgrami i Słowenią od północy. Od południowego zachodu posiada dostęp do Morza Adriatyckiego. Niepodległość odzyskała w 1991 roku, odłączając się od Jugosławii. • Długość granic z sąsiadującymi państwami:

  • Bośnia i Hercegowina – 932 km,

  • Czarnogóra – 24 km,

  • Serbia – 217 km,

  • Słowenia – 670 km,

  • Węgry – 329 km.

Mapa 1 Położenie Chorwacji na tle innych państw

Żródło: http://www.travelway.pl/przewodnik/Chorwacja/chorwacja_mapa.gif

Chorwacja leży na obszarze zlewisk Morza Czarnego i Adriatyku. Rzeki w Chorwacji środkowej i północnej są duże i należą do zlewiska Morza Czarnego (Sava, Drava, Dunaj). Rzeki, które mają ujście do Adriatyku, są krótkie i o dużych spadkach. W Chorwacji nie ma wielu jezior i są one raczej nieduże. Największe - Vrana niedaleko Biogradu - liczy około 30 km2.
Republika Chorwacka liczy 56 610 km2 (ląd), czyli około sześć razy mniej niż Polska. Do Chorwacji należy 1185 wysp, z czego 66 jest zaludnionych. Długość linii brzegowej wynosi 5835 km, z czego aż 4058 km przypada na wyspy. Największą wyspą jest Krk (410 km 2). Stolicą Chorwacji jest Zagrzeb, liczący około milion mieszkańców. Inne duże miasta Chorwacji to Rijeka, Split, Osijek, Varazdin, Pula, Karlovac, Zadar, Dubrovnik. Chorwacja jest podzielona na 20 Żupanji, 21 stanowi miasto Zagrzeb.(Źródło: http://www.cro.pl)
Tabela 1 i 2 Podstawowe dane na temat wielkości lądu, wybrzeża oraz wód.


Powierzchnia:
Powierzchnia lądu

56 610 km2

Terytorium morskie (wewn.)

33 200 km2

Powierzchnia całkowita

89 810 km2

Strefa wód terytorialnych

23 870 km2

Razem strefa ekonomiczna

113 680 km2

Wybrzeże:
Długość wybrzeża

5 835 km

w tym:
Długość wybrzeża (ląd)

1 777 km

Długość wybrzeża (wyspy)

4 058 km

(Źródło: http://www.cro.pl)


Chorwacja ogłosiła suwerenność 25 czerwca 1991 roku. Państwa Wspólnoty Europejskiej podjęły decyzję o uznaniu Republiki Chorwacji 15 stycznia 1992 roku, a Rząd Rzeczypospolitej Polskiej - 21 stycznia 1992 roku. Ambasada RP w Zagrzebiu działa od 9 kwietnia 1992 roku.

Źródło: http://www.wehzagreb.com.hr/pl/ch_okraju.aspx2.Warunki naturalne

Fot. 1 Morze u wybrzeża Chorwacji
Ukształtowanie terenu jest zupełnie różne w części północnej i południowej Chorwacji. Północna Chorwacja, w której skład wchodzą krainy Slawonia i Barania, j est niziną (Nizina Panońska), z rzadkimi i niskimi (do 500 m n.p.m.) górami. Jest to obszar rolniczo - przemysłowy. Natomiast południowa część Chorwacji jest górzysta, począwszy od Istrii, przez Gorski Kotar i Velebit, na całej Dalmacji kończąc. Mimo to, w Chorwacji nie ma gór wyższych niż 2000 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Dinara (1831 m), leżąca na granicy z Bośnią i Hercegowiną niedaleko miasta Knin.


Źródło: http://www.cro.pl/morze.php


Morze Adriatyckie jest zazwyczaj bardzo spokojne. W lecie ciężko jest spotkać fale uniemożliwiające kąpiel. Zasolenie jest dość duże i wynosi ok. 3 %, stąd bardzo łatwo utrzymać się na powierzchni. Generalnie Chorwacja jest idealnym krajem dla lubiących pływać, woda jest ciepła (w sezonie ok. 23 - 29 stopni) i bardzo czysta. Niestety, trochę gorzej jest w przypadku osób pływających "tylko gdy mają grunt pod nogami", ponieważ szybko robi się głęboko, a w miejscach gdzie zejście jest łagodne jest zazwyczaj dość dużo ludzi. Woda jest bardzo przejrzysta i dno można zobaczyć nawet na głębokości kilkunastu metrów. Na dnie są głównie kamienie i piasek (dalej od brzegu), często porośnięty roślinami. Gdy świeci słońce, morze ma kolor turkusowy przy brzegu i granatowy dalej od niego.

Plaże są kamieniste (skaliste), jedynie w małych zatokach znajdują się drobne kamienie, żwir lub piasek. Przy niektórych hotelach istnieją też plaże piaszczyste usypane przez człowieka. W Chorwacji nie ma plaż prywatnych, całe wybrzeże (z bardzo nielicznymi wyjątkami) jest dostępne dla wszystkich.

Wyspy. Do Chorwacji należy aż 1185 wysp, z czego 66 jest zaludnionych. Długość linii brzegowej wynosi 5835 km, z czego aż 4058 km przypada na wyspy.
Tabela 3 Główne wyspy Chorwacji.

Źródło: http://www.dzs.hr

 1. Ludność

Chorwacja liczy 4 760 000 obywateli (84,6 osoby na km2), z czego 77,9 % stanowią Chorwaci. Najpopularniejszą religią jest rzymsko - katolicka. Najliczniejszą mniejszością narodową są Serbowie (ok. 12 %, najczęściej prawosławni). Inne mniejszości to Węgrzy, Włosi, Bośniacy, Albańczycy, Macedończycy i Czesi. Chorwaci uważają mniejszości albańską, macedońską i bośniacką za nieco "gorsze". Albańczycy najczęściej zajmują się prowadzeniem cukierni (Slasticarni) lub robotami budowlanymi. (Źródło: http://www.cro.pl)


Językiem urzędowym państwa jest język chorwacki, jednak w gminach (općina) zamieszkanych co najmniej w 1/3 przez mniejszości, językami urzędowymi są również języki tych mniejszości. Obecnie status taki mają język serbski w 21 gminach, język węgierski w dwóch gminach, język włoski w dwóch gminach, język czeski w jednej gminie i język słowacki w jednej gminie. (Źródło: www.wikipedia.pl)

Tabela 4 Struktura ludności wg wieku i płciLiczba ludności

4 493 312

Ludność według wieku

0 – 14 lat

16%
mężczyzn: 368 639
kobiet: 349 703

15 – 64 lat

67,1%
mężczyzn: 1 499 354
kobiet: 1 515 932

ponad 64 lata

16,9%
mężczyzn: 292 526
kobiet: 467 158

Źródło: www.wikipedia.pl

4. Klimat
W Chorwacji panuje klimat umiarkowany. W części kontynentalnej kraju jest podobny do klimatu Polski, temperatura jest przeciętnie wyższa o kilka stopni niż u nas. W rejonie Gorskiego Kotaru panuje klimat górski, charakteryzujący się większymi opadami (w zimie jest bardzo dużo śniegu).
Wybrzeże w sezonie
Zupełnie inaczej jest na wybrzeżu. Panuje tam klimat śródziemnomorski, a więc ciepły, ale i łagodny. W lecie średnia temperatura maksymalna wynosi ok. 30 stopni, minimalna ok. 20. W zimie temperatura rzadko spada poniżej 0, śniegu właściwie nie ma. Pogoda w lecie potrafi się zmieniać błyskawicznie, opady są zazwyczaj krótkie i obfite. Czasami burza potrafi uderzyć niespodziewanie i dokonać sporych zniszczeń np. powyrywać drzewa, by godzinę później znów zaświeciło słońce. W okresie od maja do października długotrwałe załamania pogody właściwie się nie zdarzają. Dużą zaletą jest także to, że nie ma bardzo dużej różnicy temperatury między dniem a nocą. (Źródło: http://www.cro.pl)
Roczna suma opadów atmosferycznych waha się w granicach:
- 700-1300 mm na wybrzeżu, głównie zimą
- 1000-1500 mm w głębi kraju
- 3000 mm - tereny górskie - Biokovo, Velebit

Źródło: http://www.odyssei.com/pl/weather/chorwacja.php


Cechą charakterystyczną chorwackiego wybrzeża jest stosunkowo częste występowanie silnych wiatrów. Wiatr od strony lądu - bora (bura) jest wiatrem typu fenowego (jak halny), a więc spływającym z gór suchym i chłodnym jak na wybrzeże śródziemnomorskie (ciepłym jak na góry) powietrzem. Gdy wieje bora, powietrze jest rześkie, niebo czyste, a pogoda bezdeszczowa. Kiedy wieje drugi często spotykany rodzaj wiatru, yugo (południowy), powietrze jest bardzo wilgotne i gorące.

Przy omawianiu klimatu rysuje się lekka przewaga (niektórych) wysp - chmury raczej je omijają. Klimat na całym wybrzeżu jest podobny i między południem a północą nie ma bardzo dużej różnicy temperatury czy ilości opadów. Oczywiście - Dalmacja jest bardziej wysunięta na południe, tym samym jest tam nieco cieplej. Upały najbardziej dają się we znaki w czerwcu i lipcu. (Źródło: http://www.cro.pl.)


Tabela 5 Wielkości poszczególnych zjawisk meteorologicznych w wybranych regionach

Źródło: http://www.dzs.hr

Wykres 1 Średnie miesięczne temperatury dobowe powietrza w jednej z miejscowości w południowej Dalmacji:

Źródło: http://www.cro.pl

Jak widać, lato jest na wybrzeżu upalne. Cztery miesiące, w których średnia temperatura dobowa przekracza 20 stopni, stanowi trzon sezonu turystycznego. Natomiast miesiące takie jak maj czy październik dobre są dla osób źle znoszących ciepło, choć i w maju nieraz słońce nieźle przygrzewa. Wiele osób uważa przełom lata i jesieni (wrzesień i początek października) za najpiękniejszy okres na chorwackim wybrzeżu. Słońce nie jest już dokuczliwe, a ciągle jest ciepło, ciepła jest także jeszcze woda w morzu. No i najczęściej pozostaje świadomość, że w Polsce zwykle jest w tym okresie już o wiele gorsza pogoda.

Źródło: http://www.cro.pl.

Wykres 2 Średniomiesięczna temperatura wody w Adriatyku (°C)

Źródło: http://www.cro.pl/morze.php5. Atrakcje turystyczne
W
Fot. 2 Pałac Dioklecjana w Splicie
Chorwacji znajdują się następujące obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO:

 • Bazylika Eufrazyjska w Poreču,

 • Pałac Dioklecjana w Splicie,

 • stare miasto w Trogirze,

 • Katedra w Šibeniku,

 • stare miasto w Dubrowniku,

 • Park Narodowy Jeziora Plitvickie (NP Plitvička Jezera).

W
Źródło: www. upload.wikimedia.org
Chorwacji swój wpływ zaznaczają kultury zachodnioeuropejska, śródziemnomorska oraz słowiańska. Niewątpliwe piętno na zwyczajach panujących w tym kraju odcisnęły lata podporządkowania europejskim mocarstwom. Północna część Chorwacji jest bardzo zbliżona pod względem kulturowym do Polski. W części nadmorskiej swe wyraźne wpływy wywiera kultura śródziemnomorska. Tradycyjnie więc po południu przychodzi czas na sjestę, a życie zaczyna się wieczorem.

Źródło: www.wikipedia.plParki Narodowe, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody.
C
Źródło: www.evah-podroze.blog.onet.pl
horwacja oprócz walorów kulturowych posiada również wiele ciekawych walorów przyrodniczych. Na jej obszarze znajduje się osiem parków narodowych. Ze wszystkich 8 parków narodowych aż 7 jest zlokalizowanych nad samym morzem lub w jego pobliżu, zaś ó
Fot. 3 Park Narodowy Jeziora Plitvickie
smy park - Park Narodowy Jezior P litwickich - jest oddalony od wybrzeża o niecałe 200 km. Jest on najbardziej znany spośród wszystkich parków narodowych. Tworzy go 16 jezior, powiązanych ze sobą wodospadami, otoczonych bujnym lasem.

W Chorwacji dotychczas utworzono 10 parków krajobrazowych, z których 5 znajduje się na wybrzeżu oraz prawie sto rezerwatów przyrody różnego rodzaju. (Źródło: www.wikipedia.pl)

Tabela 6 Parki Narodowe na obszarze Chorwacji.

Źródło: http://www.dzs.hrSprzęt pływający

Na bardziej uczęszczanych plażach, w pobliżu hoteli, kempingów lub innych osrodków turystycznych, działają wypożyczalnie sprzętu pływającego. Dostępne są pojazdy poruszane siłą mięśni - rowery wodne, kajaki (morze jest zwykle tak spokojne, że można pływać kajakiem bez problemów), łódki itp. Można także wypożyczyć skuter wodny (ceny nie są zbyt zachęcające: do 150 kun / ok. 75 zł za 15 minut "jazdy"). Oferowane są też przejażdżki na ciągniętych przez skutery wodne różnego rodzaju pontonach lub spadochronach. Gdzieniegdzie oferowane są też do wypożyczenia łódki lub pontony z silnikiem.

Źródło: http://www.cro.pl
Windsurfing – Niemal we wszystkich miejscowościach nadmorskich można wypożyczać deski z żaglami i zapisać się na kurs windsurfingu. Doskonałym miejscem w Chorwacji jest Bol na wyspie Brac. Najlepszy czas do pływania na desce to koniec maja i początek czerwca oraz koniec lipca i początek sierpnia.

Fot. 4 Żeglarstwo w ChorwacjiŻ
Źródło: www.nautica.pl
eglarstwo
– Chorwackie wybrzeże zapewnia doskonałe warunki do żeglugi, ma wiele naturalnych portów i przystani, z związku z tym jest to prawdziwy raj dla amatorów tego sportu. Doświadczeni żeglarze mogą popłynąć w rejs wynajętym jachtem lub katamaranem. W Chorwacji działa około 80 oficjalnie zarejestrowanych stowarzyszeń, prowadzących usługi czarterowe, dysponującymi ponad 1400 jednostkami pływającymi, które przeznaczone są do wynajęcia. Adriatic Croatia International Club, znany jako ACI, jest głównym stowarzyszeniem turystyki morskiej, ma 21 przystani na odcinku wybrzeża między Umagiem na północy a Dubrovnikiem na południu. Przystanie te są dobrze wyposażone w nowoczesny sprzęt, można tu uzyskać pomoc techniczną, na miejscu są restauracje, kawiarnie, sklepy i pralnie.

 

Nurkowanie – Chociaż Adriatyk nie może konkurować z tak egzotycznymi miejscami, jak Morze Czerwone czy Malediwy, coraz więcej amatorów podziwiania podwodnego świata decyduje się na przyjazd właśnie do Chorwacji. Nurkować można w wielu miejscach, zakaz dotyczy jedynie rezerwatów przyrody i terenów wojskowych.

 

Łowienie ryb – Morze Adriatyckie jest jednym z najbogatszych w ryby europejskich mórz i przyciąga wielu wędkarzy.

 

Wędrówki po górach – Atrakcyjne wybrzeże Chorwacji sławne jest na całym świecie, natomiast nie wszyscy wiedzą, że w głębi lądu jest kilka ciekawych szczytów górskich, na które można się wspinać. To właśnie w Chorwacji w 1874 r. powstało pierwsze na świecie stowarzyszenie wysokogórskie. W całym kraju jest wiele rejonów górskich. Masyw Welebit jest pasmem górskim ciągnącym się na przestrzeni 150 km na wschód od środkowej części wybrzeża. Inne tereny dobre do wspinaczki to łańcuch Cicarija długości 40 km, zamykający od strony lądu półwysep Istria i góra Ucka, niedaleko od wschodniego wybrzeża Istrii, mająca ponad 1400 m wysokości. Jest jeszcze Gorski Kotor, który zajmuje obszar 35 km między północnym wybrzeżem a początkiem Niziny Panońskiej (Karlovac), stanowiący prawdopodobnie najlepszy teren do górskich wędrówek, zwłaszcza w okolicach Parku Narodowego Risnjak.

 

Wspinaczka – Miłośnicy tego sportu znajdą wiele skał w różnych częściach kraju idealnie nadających się do wspinania. Park Narodowy Paklenica ma ponad 400 szlaków, odpowiednich dla każdego poziomu umiejętności. W okolicach Baski, na wyspie Krk i w Breli na wybrzeżu dalmatyńskim, w pobliżu Makarskiej, w ciepły dzień można połączyć górską wspinaczkę z kąpielą w morzu.

Źródło: http://www.traveligo.pl/x.php/1,125/Aktywny-wypoczynek.html

Tabela 7 Liczba turystów odwiedzających główne atrakcje turystyczne Chorwacji.

Źródło: http://www.dzs.hr


Najchętniej turyści odwiedzają takie miejsca jak muzea, galerie, parki narodowe oraz stare, zabytkowe miasta.
6. Gospodarka ze szczególnym uwzględnieniem turystyki
Gospodarka Chorwacji bazuje przede wszystkim na usługach oraz w mniejszym stopniu na przemyśle lekkim. W okresie letnim również turystyka staje się znaczącym źródłem przychodów państwa. Szacowany dochód PKB na jednego mieszkańca z zachowaniem parytety siły nabywczej w 2006 roku wyniósł 13 400 $, co stanowiło ok. 50% średniego dochodu w Unii Europejskiej, w tym samym roku.

Rolnictwo chorwackie jest stosunkowo dobrze rozwinięte, znajduje w nim zatrudnienie 2,7% ludności zawodowo czynnej, wytwarzając aż 8,2% krajowego PKB. Prawie 57% terytorium Chorwacji zajmują grunty orne, łąki i pastwiska. Daje to przeciętny wskaźnik 0,67 ha użytków rolnych na 1 mieszkańca.

Przemysł - główną rolę w gospodarce Chorwacji odgrywa przemysł przetwórczy o zróżnicowanej strukturze gałęziowej, do najważniejszych gałęzi należą: hutnictwo żelaza i aluminium, przemysł stoczniowy, (skupiony w dużych portach morskich jak Rijeka, Split i Pula), oraz chemiczny i petrochemiczny (włókna sztuczne, farmaceutyki, nawozy sztuczne, środki czystości i kosmetyki). Duże znaczenie ma także przemysł maszynowy, elektrotechniczny, cementowy. Ponadto przemysł włókienniczy (tekstylny i odzieżowy), skórzany i obuwniczy, przemysł spożywczy, głównie winiarski, mięsny oraz przetwórstwa owocowo-warzywnego.

Turystyka. Do 1990 roku, kiedy to rozpadła się Jugosławia, ten dział gospodarki przynosił największą część dewizowych dochodów państwa. Turystyka skupiała się głównie na wybrzeżu dalmatyńskim i w Istrii, znajdowały się tam liczne uzdrowiska i kąpieliska morskie. Wewnątrz kraju ruch turystyczny był relatywnie niewielki. Konflikty zbrojne związane z rozpadem Jugosławii znacznie ograniczyły ruch turystyczny. Wojna domowa zdewastowała dużą część infrastruktury turystycznej, także zabytkowe miasta jak Pula, Split czy Dubrownik, pełne atrakcji turystycznych, uległy poważnym zniszczeniom. Od 1997 roku przemysł turystyczny jest powoli odbudowywany, a sama Chorwacja staje się coraz bardziej popularnym celem przyjazdów wśród turystów. Obecnie turystyka jest znów ważnym i dochodowym działem gospodarki.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi turystyki jest turystyka aktywna. Wykorzystując swoje położenie geograficzne oraz niezwykle zróżnicowaną linię brzegową, Chorwacja stała się liderem wśród krajów śródziemnomorskich w dziedzinie żeglarstwa. Według ostrożnych szacunków dochody z usług żeglarskich stanową nawet do 40% dochodów państwa z turystyki. Wykorzystując ten fakt Chorwacja jest liderem wśród krajów europejskich pod względem liczby przystani jachtowych – marin. Największe, a zarazem najpopularniejsze mariny w Chorwacji to Split, Zadar, Dubrovnik, Źródło: www.wikipedia.pl

Dla wielu mieszkańców wybrzeża turystyka stanowi jedyne źródło dochodu; władze i samorządy chorwackie przykładają ogromną wagę do tej dziedziny gospodarki. Turysta nieraz traktowany jest ulgowo, choć nie należy przekraczać granic przyzwoitości - Chorwacja jest krajem niemalże policyjnym i trzeba mieć to na uwadze. Źródło: http://www.cro.pl
Tabela 8 Liczba przedsiębiorstw oraz osób zatrudnionych w przemyśle turystycznym

Źródło: http://www.dzs.hr7. Dostępność komunikacyjna.
Transport, komunikacja.
Samochód. Zdecydowanie najwygodniejszym środkiem lokomocji w Chorwacji mimo wszystko jest samochód. Chorwackie drogi są lepsze niż polskie, jednak często wąskie i kręte (nawet główne). Uważać należy zwłaszcza na mokrej nawierzchni, gdyż wtedy asfalt chorwacki staje się bardzo śliski. Oznakowanie dróg jest nienajgorsze, choć nieco chaotyczne. Zarówno jeśli chodzi o nazwy znaczonych na drogowskazach miejscowości, jak i wygląd tablic, trudno jest mówić o konsekwencji, to jednak z małymi wyjątkami łatwo odnaleźć właściwy kierunek.

W Chorwacji istnieje kilkaset kilometrów autostrad, które budowane są w iście ekspresowym tempie. Obecnie autostradami (z małymi przerwami) połączone są największe miasta chorwackie. Autostrady generalnie są dobrej jakości, a ograniczenia prędkości na nich nagminnie łamane. (Źródło: http://www.cro.pl)

Łączna długość dróg lądowych wynosi 28,4 tys. km, w tym 776 km autostrad i 154 km dróg szybkiego ruchu, a ponad 2 tys. km to drogi kategorii "E". W latach 2005-2008 planowane jest zbudowanie dalszych 450 km autostrad.

Chorwacja posiada 109 przejść granicznych. Autostrady prowadzą do dwóch przejść na granicy ze Słowenią (Macelj i Bregana) oraz do przejścia Goričan na granicy z Węgrami.(Źródło:www.wehzagreb.com.hr)


Autobus. Chorwacja ma doskonałe połączenia autokarowe ze Szwajcarią, Francją, Niemcami i Słowacją, z Polski wyjazd do tego kraju poza miesiącami letnimi jest prawie niemożliwy (nie ma stałych połączeń autobusowych między Polską a Chorwacją). W miesiącach letnich masowo wyjeżdżający do Chorwacji Polacy często korzystają z licznych autokarów wyruszających ze wszystkich dużych miast Polski. Przejazdy te wykupić można tylko w sezonie letnim w biurach podróży obsługujących te trasy i oferujących tam wczasy. Jeżeli pozostaną w autokarach wolne miejsca, można wykupić bilet na sam przejazd.

W lecie organizuje się też przejazdy liniowe. Biuro przewozowe Pinior uruchomiło międzynarodową linię komunikacyjną Polska – Chorwacja, której autokary, wyjeżdżające raz w tygodniu, docierają do miast Zadar, Sukošan, Szybenik i Split. W samej Chorwacji dosyć często między większymi miastami i wewnątrz regionów kursują autobusy lokalne (linia Intercity, Zagrzeb, Rijeka, Rovinj, Poreč, Pula, Cres, Krk, Crikvenica, Zadar, Biograd, Vodice, Szybenik, Trogir, Split, Makarska, Metković, Ploče, Korčula, Dubrovnik). Nie ma więc problemów z podróżowaniem w ten sposób. Największy chorwacki przewoźnik to firma Autotrans. (Źródło: http://studentnews.pl)


Samolot. Chorwackie linie lotnicze Croatia Airlines oraz zagraniczni przewoźnicy (Alitalia, Austrian Airlines, Air France, British Airlines, Czech Airlines, LOT, Lufthansa i Turkish Airlines) zapewniają regularne lotnicze połączenia z Zagrzebia do większości stolic europejskich. Ponadto Malev, Slovak Airlines oraz linie rosyjskie organizują dużą liczbę lotów czarterowych do Dubrownika, Splitu i Puli. Na terenie Chorwacji znajduje się dziesięć lotnisk. Cztery lotniska: Zagrzeb, Dubrownik, Split i Pula obsługują ruch międzynarodowym, a siedem lotnisk (Zagrzeb, Split, Dubrownik, Pula, Zadar, Rijeka i Osijek) może przyjmować samoloty duże i średnie. Chorwackie linie lotnicze obsługują również połączenia krajowe z Zagrzebia do Splitu, Zadaru, Puli, Dubrownika, Rijeki i Osijeka oraz połączenie Osijek - Dubrownik. (Źródło: www.wehzagreb.com.hr/pl/ch_okraju.aspx). W okresie letnim Polskie Linie Lotnicze LOT, organizują przeloty do Zagrzebia. Oprócz samolotów rejsowych latem do Chorwacji latają także samoloty czarterowe (m.in. do Splitu) organizowane przez biura Scan Holiday i Neckerman. (Źródło: http://studentnews.pl)
Pociąg. Chorwacja ma bezpośrednie połączenia kolejowe ze Słowenią, Bośnią i Hercegowiną, Węgrami, Włochami, Austrią, Szwajcarią, Niemcami, Serbią i Czarnogórą. Prawie ze wszystkimi pozostałymi krajami europejskimi istnieją połączenia z przesiadką. Większe miasta w Chorwacji, z wyjątkiem Dubrownika, połączone są siecią kolejową (Zagrzeb, Pula, Rijeka, Zadar, Split, Szybenik, Knin, Metković, Ploče). Ostatnią stacją w Dalmacji jest Split. Zaletą tej formy ­transportu jest niższa cena biletu na przejazd pociągiem osobowym od autobusu czy nawet samochodu oraz brak stresów związanych z oglądaniem przepaści, ale niestety podróż trwa znacznie dłużej (tor jest pojedynczy, są duże spadki przez co pociąg porusza się wolniej) (Źródło: http://studentnews.pl)
Prom. Między lądem a wyspami kursują promy. Promy kursują na wyspy Cres, Lošinj, Pag, Rab, Ugljan, Pašman, Dugi Otok, Iž, Solta, Brač, Hvar, Vis, Pelješac, Korčula, Lastovo i Mljet. Czasem kursy mogą by odwołane nawet przez parę dni (choć w lecie nawet parogodzinna przerwa to prawdziwa rzadkość) ze względu na złe warunki pogodowe. W sezonie na niektórych liniach utrzymywane są połączenia przez całą dobę, a oprócz kursów wynikajacych z rozkładu pojawiają się dodatkowe. Czasem jednak, mimo usilnych starań przewoźników, na przeprawę trzeba czekać nawet kilka godzin. Osobnym tematem są duże promy kursujące wzdłuż wybrzeża. Stanowią one ciekawą alternatywę dla poruszania się samochodem, zwłaszcza gdy jazdę traktujemy wyłącznie jako konieczność. Promy kursują na linii: Rijeka - Zadar - Split - Hvar - Korčula - Mljet - Dubrovnik. (Źródło: http://www.cro.pl)

8. Obiekty noclegowe
H
Fot. 5 Hotel Sunce****

Źródło: www.sobolewscy.pl
otele
stanowią niewątpliwie najdroższą formę zakwaterowania, jednak zwalniają z wszelkich obowiązków. Śniadanie najczęściej jest wliczone w cenę pokoju, zresztą i tak nie byłoby go gdzie przyrządzić. To właśnie konieczność żywienia się w restauracjach stanowi główny koszt pobytu w hotelu. Ceny są zróżnicowane w zależności od standardu; w średniej klasy hotelu od ok. 20 - 25 € za osobę w sezonie. Hotele w Chorwacji to najczęściej obiekty zbudowane w latach 60., 70. i 80. Są to "kobyły" - wielkie budynki z setkami pokojów i wielkimi restauracjami. Najczęściej dysponują dwoma lub trzema gwiazdkami, czyli oferują przyzwoity standard. Trzygwiazdkowe zwykle posiadają basen, często z morską wodą.
Pokoje prywatne - najczęściej nieco tańsze od hotelowych i oferujące więcej spokoju. Pokoje prywatne nie są w Chorwacji tak popularne jak na przykład apartamenty. Właściciele domów na wybrzeżu chętniej budują mieszkania wakacyjne niż pojedyncze pokoje. Przyczyny tego stanu są różne; główną jest jednak problem dostępności posiłków. Możliwości jego przyrządzenia w pokoju są praktycznie żadne, a restauracji "na miejscu", jak w hotelu, najczęściej nie ma. Większość osób decydujących się na wynajęcie tylko pokoju decyduje się więc na hotel. Problemem dla gości może być brak łazienki w każdym pokoju, co znacznie obniża komfort pobytu, a często nie znajduje odbicia w cenie.
Apartamenty - wbrew nazwie nie są to luksusowe apartamenty hotelowe, lecz tzw. Ferienwohnungen, czyli mieszkania wakacyjne. Ich ceny są niższe od hotelowych, a kuchnia umożliwia samodzielne przygotowanie posiłku. Apartamenty składają się z pokoju (lub dwóch), kuchni i oczywiście łazienki. Orientacyjny koszt apartamentu dla 4 osób w sierpniu (sezon najdroższy) to 65 € za dobę.
Kempingi - ich ceny i standard są bardzo zróżnicowane. Płaci się od osoby, więc dla kilku osób (po zsumowaniu wszystkich kosztów - np. wynajęcia przyczepy), może się to okazać nawet droższe od wynajęcia apartamentu. Koszt miejsca na dobrej klasy kempingu wynosi w sezonie około 10 DEM za osobę. Dodatkowo doliczyć trzeba inne świadczenia (prąd, lodówka itp.). (Źródło: http://www.cro.pl/hotele.php)

Tabela 9 Liczba poszczególnych obiektów noclegowych w Chorwacji (2007)Źródło: http://www.dzs.hr


Tabela 10 Liczba łóżek w poszczególnych obiektach noclegowych w latach 1975-2005Źródło: http://www.dzs.hrROZDZIAŁ II
RYNEK RECEPCJI TURYSTYCZNEJ

1. Liczba turystów przyjeżdżających do Chorwacji.

Tabela 11 Liczba turystów odwiedzających Chorwacje oraz korzystających z noclegów (styczeń 2008)Źródło: http://www.dzs.hr

Na podstawie tabeli nr 9 można stwierdzić, iż liczba osób przyjeżdżających do Chorwacji zarówno na jeden dzień jak i tych korzystających z noclegów, co roku się zwiększa. Należy również zwrócić uwagę na to, iż przeważają turyści krajowi nad zagranicznymi. Ponadto większość osób przyjeżdża indywidualnie, o wiele mniej turystów korzysta z biur podróży.

Wykres 4 Turyści indywidualni i zorganizowani(styczeń 2008)

Wykres 3 Turyści krajowi i zagraniczni

(styczeń 2008)

Źródło: http://www.dzs.hr Źródło: http://www.dzs.hr2. Turyści odwiedzający Chorwację wg regionów pochodzenia

Tabela 12 Turyści wg krajów pochodzenia. (styczeń 2008)Źródło: http://www.dzs.hr

Wykres 5 Goście z noclegiem wg krajów pochodzenia. (styczeń 2008)

Źródło: http://www.dzs.hr

Najwięcej turystów odwiedza Chorwację z takich krajów jak Włochy, Bośnia i Hercegovina, Słowenia oraz Niemcy.


3. Najczęściej odwiedzane regiony Chorwacji.

Tabela 13 Liczba turystów odwiedzających poszczególne regiony kraju. (styczeń 2008)Źródło: http://www.dzs.hr

Najczęściej odwiedzanymi regionami są Zagrzeb, Primorje Gorski Kotar oraz Istria.

Tabela 14 Liczba turystów odwiedzających poszczególne regiony Chorwacji.Źródło: http://www.dzs.hr


Na podstawie powyższej tabeli można stwierdzić, iż turyści przyjeżdżający do Chorwacji zdecydowanie wolą spędzać czas na wybrzeżu. W mniejszym stopniu jako cel swojej podróży wybierają stolicę kraju tj. Zagrzeb.

4. Zakwaterowanie gości zza granicy.

Tabela 15 Przyjazdy turystów wg miejsca zakwaterowania. (styczeń 2008)Źródło: http://www.dzs.hr

Wykres 6 Najczęściej wybierane obiekty noclegowe. (styczeń 2008)

Źródło: http://www.dzs.hr

Najczęściej wybieranymi przez turystów zza granicy obiektami noclegowymi były hotele, bo aż 67%. W mniejszym stopniu turyści nocowali w kwaterach prywatnych, apartamentach oraz domkach letnich.

5. Środki lokomocji podróżujących turystów.

Tabela 16 Środki lokomocji turystów krajowych i zagranicznych. (styczeń 2008)Źródło: http://www.dzs.hr

Największa ilość turystów poruszała się transportem drogowym. Na drugim miejscu był transport lotniczy. W mniejszym stopniu wybierano transport nadmorski oraz kolejowy.

6. Długość pobytu

Tabela 17 Średnia długość pobytu turystów w poszczególnych miesiącach.Źródło: http://www.dzs.hr


Wykres 7 Średnia długość pobytu turystów w poszczególnych miesiącach.Źródło: http://www.dzs.hr

Największa ilość dni jaką spędzili turyści w Chorwacji w trakcie jednego pobytu miała miejsce w miesiącach: czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień. Ilość dni w tych miesiącach wahała się w granicach 5 – 6,5.

7. Dochody z turystyki przyjazdowej.

Tabela 18 Dochody z turystyki w Chorwacji.Źródło: http://www.dzs.hr


Wykres 8 Dochody z turystyki w latach 2001-2006.

Źródło: http://www.dzs.hr

Dane zamieszczone w tabeli nr 17 świadczą o tym, iż turystyka w Chorwacji odgrywa dużą rolę w gospodarce kraju, gdyż wytwarza ok. 20% ogólnych dochodów państwa.
Turyści odwiedzający Chorwację w roku 2005 wydali średnio 55 euro na dzień, o 6 euro więcej w porównaniu z rokiem 2004. 68% tych wydatków było przeznaczone na zakwaterowanie i jedzenie. Wzrost ten wiąże się z coraz lepszym poziomem usług, a zwłaszcza tych związanych z zakwaterowaniem. Turyści z Wielkiej Brytanii wydali średnio najwięcej bo, aż 108 euro wyprzedzając w ten sposób Rosjan i Francuzów.

(Źródło:http://www.find-croatia.com/blog/croatia-tourists-spending-figures/)ROZDZIAŁ III
RYNEK EMISJI TURYSTYCZNEJ1. Liczba wyjazdów Chorwatów.

Tabela 19 Turystyka krajowa i zagraniczna mieszkańców Chorwacji. (2005)Źródło: http://www.dzs.hr


Liczby zamieszczone w tabeli nr 18 świadczą o tym, iż mieszkańcy Chorwacji w większej mierze podróżują po kraju, aczkolwiek różnica nad wyjazdami do innych państw jest niewielka.
2. Państwa odwiedzane przez mieszkańców Chorwacji.
Tabela 20 Liczba turystów z Chorwacji odwiedzających dany kraj.

Źródło: http://www.dzs.hr

Mieszkańcy Chorwacji najczęściej podróżują do takich państw jak Austria, Włochy Czechy oraz sąsiadującej z krajem Słowenii.

3. Wydatki Chorwatów

Tabela 21 Wydatki Chorwacji na turystykę międzynarodową w latach 2002 i 2003.Źródło: WTO

W roku 2003 wydatki Chorwacji na turystykę międzynarodową wyniosły 672mld USD, co w porównaniu z rokiem 2002 było spadkiem o 13,9 %.

ROZDZIAŁ IVPOLSKA A CHORWACJA


Chorwacja większości Polakom kojarzy się przede wszystkim ze spokojnym, ciepłym i krystalicznie czystym Adriatykiem. Od połowy lat 90-tych XX wieku stała się wymarzonym celem wakacyjnych wojaży. Nie jest daleko oddalona od Polski i dlatego jest państwem dość często odwiedzanym przez naszych rodaków.

Niestety, ze względu na panujące tam latem upały wakacje nie są najlepszą porą do zbyt aktywnego poznawania tego kraju i dlatego znaczna część turystów ogranicza się do poznawania wybrzeża. Chorwację jednak cechują ponad przeciętne walory turystyczno-krajoznawcze, które wyraźnie przyczyniły się jednak do bardzo dynamicznego rozwoju turystyki. Są one wysoko oceniane przez rzesze turystów przyjeżdżających do Chorwacji, w tym także gości z Polski. Przełomowe znaczenie dla Chorwacji miało proklamowanie niepodległości w 1991 roku, a następnie członkostwo w ONZ (1992). W pierwszej fazie burzliwe wydarzenia historyczne spowodowały niemalże w 100% wstrzymanie ruchu turystycznego. Dopiero podpisanie przez Chorwację porozumienia o stabilizacji i przyłączeniu do Unii Europejskiej (2001) otworzyło przed tym krajem nowe perspektywy rozwoju gospodarczego.

Jednak ślady zawieruchy wojennej przez długie lata muszą się tam jeszcze zabliźniać. Chorwaci proces zacierania niestabilnej sytuacji umiejętnie starali się niwelować gwałtownym obniżaniem cen usług nie tylko turystycznych, co umiejętnie zaczęli wykorzystywać również Polacy masowo odwiedzając i odkrywając ponownie na nowo ten kraj po ostatniej wojnie. (Źródło: www.odyssei.com/pl)Powiązania historyczne oraz kulturowe.
Polska oraz Chorwacja są sobie szczególnie bliskie nie tylko ze względu na słowiańskie pochodzenie i pokrewieństwo języków, ale przede wszystkim dlatego, że należą do tego samego katolickiego kręgu kulturowego i posiadają bogate dziedzictwo w postaci literatury łacińskojęzycznej. Na przestrzeni dziejów nieraz musiały walczyć o przetrwanie i stawiać opór ciągłym podziałom i agresywnym działaniom liczniejszych i silniejszych od siebie narodów i państw. Zapisana historia Chorwacji ma swoje początki na ziemiach dzisiejszej Polski południowej, gdzie źródła odnotowały istnienie Białej Chorwacji. Stąd przodkowie dzisiejszych Chorwatów przybyli w VII wieku na teren swej obecnej ojczyzny. W drugiej połowie XIV wieku Chorwaci i Polacy znaleźli się we wspólnym państwie za czasów panowania Ludwika I (w Polsce zwanego Węgierskim) z francuskiej dynastii Andegawenów (Anjou).
I Chorwaci, i Polacy przez wieki żyli na granicy euroazjatyckich kultur i cywilizacji: pierwsi między islamem i prawosławiem, drudzy między prawosławiem i protestantyzmem. Chorwaci byli podbijani i rozrywani między Wiedniem, Konstantynopolem i Wenecją, a Polacy byli rozdarci między Petersburgiem, Berlinem i Wiedniem, ale ani jedni, ani drudzy nigdy nie zostali rozbici czy pokonani pod względem duchowym.
Polityczne, kulturalne, a szczególnie literackie związki Chorwatów z Polakami mają długą i bogatą tradycję. Polska literatura miała wielki wpływ na Chorwatów, zwłaszcza przekłady dzieł Adama Mickiewicza wpłynęły na rozwój literatury chorwackiego odrodzenia narodowego w pierwszej połowie XIX wieku. To samo można powiedzieć o późniejszych autorach. Najczęściej przekładanymi były dzieła Henryka Sienkiewicza, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta. W XX wieku nastąpiły dalsze przekłady literatury polskiej. Do najważniejszych należą Pan Tadeusz Adama Mickiewicza, poezje Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej i Karola Wojtyły.
W latach międzywojennych Chorwaci mieli wielkiego tłumacza i polonistę Julije Beneśicia, a w czasach nam współczesnych znanego poetę i tłumacza Milivoja Slavićka.

Chorwaci w swojej historii bardziej zwracali się ku Polakom jako narodowi wielkiemu i słynącemu z kultury. Stąd też więcej było przekładów z języka polskiego na język chorwacki niż na odwrót. (Źródło: www.poczytaj.pl)
Ruch turystyczny Polska - Chorwacja
Na podstawie danych zamieszczonych na stronie Instytutu Turystyki (www.intur.com.pl) Chorwację odwiedziło w 2004 roku 150 tys. polskich turystów, a w latach 2005 i 2006 było ich już odpowiednio po 250 tys.
W pierwszych trzech kwartałach 2007 roku Polskę odwiedziło 27,9 tys. obywateli Chorwacji. Liczba turystów wzrosła w stosunku do roku 2006 o 5,5% (www.intur.com.pl.)

Tabela 22 Porównanie liczby turystów z Chorwacji korzystających w latach 2005-2006 z obiektów noclegowych w Polsce z innymi państwami (tys.)
kraj

rok 2005

rok 2006

Chorwacja

6,8

7

Wielka Brytania

274,5

334,3

Rosja

197,5

226,7

Włochy

211,7

217,2

USA

203,7

210,2

Francja

206,7

193,7

Ukraina

151

169,4

Źródło: Opracowanie własne na podstawie strony www.intur.com.pl.

Ponadto w 2004 roku 5,3 tys. turystów z Chorwacji korzystało z noclegu w polskich hotelach. W kolejnych latach 2005 i 2006 ich liczba utrzymywała się na poziomie odpowiednio 5,2 tys. oraz 5,7 tys.PODSUMOWANIE
Chorwacja już od kilku lat stanowi główny cel wyjazdów turystycznych tak Polaków, jak i innych europejskich nacji. Od czasów zakończenia ostatnich konfliktów zbrojnych w latach dziewięćdziesiątych, kraj ten cieszy się wzrastającym zainteresowaniem turystów, co jest zrozumiałe, jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że w tym rejonie Europy niewiele miejsc może pochwalić się takimi walorami, jak wspaniałe wybrzeże z mnóstwem wysp, ciepłym i czystym morzem, życzliwą turystom ludnością. Odwiedzającym oferuje się możliwość poznawania wspaniałej przyrody, zarówno na lądzie jak i na morzu, liczne ślady historii zamknięte w starożytnych ruinach, zabytkowych miastach, takich jak: Dubrovnik, Pula czy Hvar. Chorwacja posiada wręcz stworzony dla rozwoju turystyki klimat. Regiony nadmorskie są jednymi z najbardziej słonecznych w całej Europie. Udając się tutaj, można mieć niemalże pewność, iż pogoda nas nie zawiedzie. Chorwacja staje się powoli jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez turystów. Ten wyjątkowo piękny kraj obecnie powoli podźwiga się ze zniszczeń, spowodowanych latami konfliktów i niepokojów, odzyskując ważną pozycję na turystycznej mapie świata. W 1991 r., po pierwszych od czasu II wojny światowej wolnych wyborach (1990), Chorwacja proklamowała niepodległość i wystąpiła z Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii, co zapoczątkowało krwawy konflikt. Wskutek wojny ucierpiała gospodarka, a wiele zabytków i skarbów kultury zostało całkowicie lub częściowo zniszczonych. Obecnie do Chorwacji przyjeżdża coraz więcej turystów każdego roku. O tym jak atrakcyjne turystycznie jest to państwo może świadczyć zaliczanie Chorwacji do najbardziej pożądanych miejsc wypoczynku na świecie w wielu czasopismach, takich jak The Times, Financial Times, The Observer i innych.

BIBLIOGRAFIA

strona Centralnego Biura Statystycznego Chorwacji www.dzs.hr

strona Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Zagrzebiu

www.wehzagreb.com.hr

strona Instytutu Turystyki www.intur.com.pl

nieoficjalna strona Chorwacji www.cro.pl

www.wikipedia.pl

www.find-croatia.com

www.odyssei.com

www.poczytaj.pl

www.traveligo.pl/

www.studentnews.pl

www.travelway.pl

www.nautica.pl

www.sobolewscy.pl

www.evah-podroze.blog.onet.plSPIS TABEL

Tabela 1 i 2 Podstawowe dane na temat wielkości lądu, wybrzeża oraz wód............................4

Tabela 3 Główne wyspy Chorwacji............................................................................................5

Tabela 4 Struktura ludności wg wieku i płci..........................................................................….6

Tabela 5 Wielkości poszczególnych zjawisk meteorologicznych w wybranych regionach.......7

Tabela 6 Parki Narodowe na obszarze Chorwacji......................................................................9

Tabela 7 Liczba turystów odwiedzających główne atrakcje turystyczne Chorwacji............…11

Tabela 8 Liczba przedsiębiorstw oraz osób zatrudnionych w przemyśle turystycznym..........12

Tabela 9 Liczba poszczególnych obiektów noclegowych w Chorwacji..............................….15

Tabela 10 Liczba łóżek w poszczególnych obiektach noclegowych w latach 1975-2005.......16

Tabela 11 Liczba turystów odwiedzających Chorwacje oraz korzystających z noclegów ..…17

Tabela 12 Turyści wg krajów pochodzenia..........................................................................…18

Tabela 13 Liczba turystów odwiedzających poszczególne regiony kraju............................…19

Tabela 14 Liczba turystów odwiedzających poszczególne regiony Chorwacji....................…19

Tabela 15 Przyjazdy turystów wg miejsca zakwaterowania.................................................…20

Tabela 16 Środki lokomocji turystów krajowych i zagranicznych......................................….21

Tabela 17 Średnia długość pobytu turystów w poszczególnych miesiącach.......................….21

Tabela 18 Dochody z turystyki w Chorwacji.......................................................................….22

Tabela 19 Turystyka krajowa i zagraniczna mieszkańców Chorwacji. (2005)...................….24

Tabela 20 Liczba turystów z Chorwacji odwiedzających dany kraj...................................…..24

Tabela 21 Wydatki Chorwacji na turystykę międzynarodową w latach 2002 i 2003........…...25

Tabela 22 Porównanie liczby turystów z Chorwacji korzystających w latach 2005-2006 z obiektów noclegowych w Polsce z innymi państwami (tys.).............................................…..26SPIS WYKRESÓW

Wykres 1 Średnie miesięczne temperatury dobowe powietrza w jednej z miejscowości w południowej Dalmacji.................................................................................................................7

Wykres 2 Średniomiesięczna temperatura wody w Adriatyku (°C)...........................................8

Wykres 3 Turyści krajowi i zagraniczni...................................................................................17

Wykres 4 Turyści indywidualni i zorganizowani.....................................................................17

Wykres 5 Goście z noclegiem wg krajów pochodzenia......................................................…..18

Wykres 6 Najczęściej wybierane obiekty noclegowe...............................................................20

Wykres 7 Średnia długość pobytu turystów w poszczególnych miesiącach............................22

Wykres 8 Dochody z turystyki w latach 2001-2006.................................................................23

SPIS ZDJĘĆ

Fot. 1 Morze u wybrzeża Chorwacji...........................................................................................4

Fot. 2 Pałac Dioklecjana w Splicie.............................................................................................8

Fot. 3 Park Narodowy Jeziora Plitvickie....................................................................................9

Fot. 4 Żeglarstwo w Chorwacji.................................................................................................10

Fot. 5 Hotel Sunce****……………………………………………………………………….14SPIS MAP

Mapa 1 Położenie Chorwacji na tle innych państw....................................................................3©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość