Baltic neopolis z saksofonem na nowej płycie do studia zasiedli w grudniu ubiegłego roku, a efektem końcowym pochwalą się podczas premiery 27 września. Baltic Neopolis Orchestra wraz z saksofonistką Aliną Mleczko wydaje kolejną płytęPobieranie 14.03 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar14.03 Kb.BALTIC NEOPOLIS Z SAKSOFONEM NA NOWEJ PŁYCIE
Do studia zasiedli w grudniu ubiegłego roku, a efektem końcowym pochwalą się podczas premiery 27 września. Baltic Neopolis Orchestra wraz z saksofonistką Aliną Mleczko wydaje kolejną płytę. "Sonatina für Alina" to oryginalny projekt zawierający wyłącznie polskie utwory w całości przeznaczone na saksofon i instrumenty smyczkowe. To pierwsze polskie wydawnictwo promujące zarówno saksofon, jak i kompozytorów, którzy w swojej twórczości zainteresowali się tym instrumentem.
Ilekroć mówimy o saksofonie, kojarzy się on nam z jazzem, muzyką popularną i raptem kilkoma kompozycjami z symfonicznego kanonu. Literatura współczesna dedykowana saksofonom we wszelkich odmianach tego instrumentu, to wielki zbiór tyle samo atrakcyjny, co nieczęsto goszczący na koncertowych afiszach. Nowy album zawiera muzykę niezwykle atrakcyjną, poruszającą, wciągającą każdą frazą; adresowaną nie tylko do melomanów, ale także dla odbiorców chcących na chwilę zapomnieć o sztandarowości wszechobecnych nagrań. Wydawnictwo ma jeszcze jedną, szczególną cechę: nagrała go kobieta - saksofonistka, co potęguje atrakcyjność i wyjątkowość niniejszego krążka.
Alina Mleczko debiutowała w roku 1995 jako solistka w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Rok później amerykański magazyn Saxophone Journal poświęcił jej artykuł monograficzny w specjalnym wydaniu dedykowanym najwybitniejszym saksofonistkom świata.
Na pierwszy solowy album Aliny, zatytułowany Wiatr od Morza, składają się dedykowane jej kompozycje autorstwa Jacka Grudnia, Pawła Mykietyna, Macieja Zielińskiego, Waldemara Miksy oraz Michała Kulentego. W roku 2003 nakładem Wydawnictwa DUX ukazała się płyta zatytułowana Siesta, za którą w tym samym roku Alina otrzymała nominację do nagrody Fryderyk w kategorii muzyka kameralna. Siesta została również nagrodzona przez francuski magazyn muzyczny Classica i znalazła się na pierwszym miejscu listy bestsellerów tego pisma. Nominację do nagrody Fryderyk otrzymał także kolejny jej krążek, zatytułowany Fiesta. W 2010 roku ukazało się wydawnictwo Saxophone, zawierające sonaty saksofonowe Paula Crestona, Paula Hindemitha, Phila Woodsa i Takshi Yoshimatsu. Album otrzymał znakomite recenzje, między innymi w renomowanych pismach Gramophone w Wielkiej Brytanii i Classica we Francji.
Baltic Neopolis Orchestra jest smyczkową orkiestrą kameralną, powstałą w 2008 roku z inicjatywy młodych szczecińskich artystów. Od tego czasu orkiestra koncertowała dziesiątki razy, realizując zarówno własne cykle, jak i współuczestnicząc w zewnętrznych projektach artystycznych.
Orkiestrą Baltic Neopolis kieruje altowiolistka Emilia Goch, która aktywnie, nowocześnie i z rozmachem wspiera swoimi działaniami nową markę Szczecina. Dzięki jej staraniom w składzie zespołu znaleźli się najlepsi szczecińscy instrumentaliści, uczestniczący w lokalnych, ogólnopolskich i zagranicznych projektach muzycznych. Oprócz regularnej pracy nad światowym repertuarem kameralnym, muzycy chętnie biorą udział w projektach awangardowych.
Doceniana w Polsce i w Europie Baltic Neopolis Orchestra wciąż szuka nowych pól muzycznych inspiracji. Współpracuje z cenionymi kompozytorami i artystami, między innymi: Krzysztofem Pendereckim, Krzysztofem Meyerem, Piotrem Mossem, Pawłem Łukaszewskim, Mikołajem Góreckim, Danielem Stabrawą, Vaskiem Vassilevem, Bernardem Le Monnierem, Richardem Galliano. Od stycznia 2013 roku funkcję dyrektora artystycznego Orkiestry pełni światowej sławy skrzypek i koncertmistrz, Tomasz Tomaszewski.
Na dotychczasowy dorobek artystyczny Orkiestry składają się trzy płyty: Ego Sapientia Marka Jasińskiego zrealizowana wespół z Chórem Akademickim im. prof. Jana Szyrockiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego (2013), kompozycje Mikołaja Góreckiego i Pawła Łukaszewskiego, nagrane z Tomaszem Tomaszewskim (2013) oraz Tribute to Carl Loewe z Urszulą Kryger, Adamem Kruszewskim i Pawłem Kotlą (2014).
Orkiestra – dzięki pasji i zaangażowaniu – tworzy część najbardziej prestiżowej, a jednocześnie niepowtarzalnej i nowoczesnej oferty kulturalnej. Ponadto wciąż zaskakuje otwartością na formy współpracy artystycznej i wielowymiarowością swoich koncertów.


PREMIERA PŁYTY BALTIC NEOPOLIS ORCHESTRA I ALINY MLECZKO

SONATINA FÜR ALINA

27 września 2014 (sobota), godz. 19

TRAFO Trafostacja Sztuki, ul. Św. Ducha 4, Szczecin
Artyści:

Alina Mleczko (saksofon)

Baltic Neopolis Orchestra
Program:

Paweł Mykietyn - Sonatina für Alina

Edward Sielicki - Diferentia specifica (una fantasia quasi tango)

Jerzy Derfel - Sonata na saksofon altowy i smyczki

cz. I - Allegro ma non tanto

cz. II - Largo

cz. III - Rondo. Allegro giocoso

Paweł Mykietyn - Anioły w Ameryce

Jacek Grudzień - Concerto per Sassofono Soprano e Archi
Bilety w cenie 30 zł / 15 zł (uczniowie, studenci, seniorzy) do nabycia w serwisie bilety.fm oraz w TRAFO Trafostacji Sztuki (również w dniu koncertu w zależności od dostępności). Informacja: biuro@balticneopolis.pl.

Organizator: Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Szczecin, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego

Koncert wspiera: Pomorze Zachodnie

Wydanie płyty współfinansowane przez: Miasto Szczecin

Sponsorzy: Zakład Budowlany Siemaszko, PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., Węglobud S.A.

Partnerzy: TRAFO Trafostacja Sztuki, Wydawnictwo DUX, Akademia Sztuki w Szczecinie, Drukarnia Kadruk, Szczeciński Inkubator Kultury, bilety.fm, Echo Szczecina, Radisson Blu, Fitness World, 13 Muz, Agencja Muzyczna Onomatopeja, Carmenere

Patroni medialni płyty: Twoja Muza, RMF Classic

Stowarzyszenie Baltic Neopolis Orchestra

ul. Wyszyńskiego 27/9

70-202 Szczecin

tel. 91 424 04 64 wew. 21 www.balticneopolis.pl©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy