Strona główna

Budynek austerii czyli zajazdu, karczmy z


Pobieranie 31.48 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar31.48 Kb.
Czy znasz zabytki

Raszyna?  1. AusteriaBudynek austerii czyli zajazdu, karczmy z XVIII wieku. Był centrum życia towarzyskiego okolicy. Mieścił się tu szynk, sala taneczna, sala bilardowa, pokoje gościnne. Budynek cechował bogaty wystrój architektoniczny. W 1809 roku, w czasie bitwy pod Raszynem kwaterował tu książę Józef Poniatowski. W latach 30tych XX wieku w budynku mieścił się urząd gminy, sąd, szkoła i apteka. W latach 1947-67 biblioteka publiczna, a od 1970 roku centrala telefoniczna. Obecnie jest budynkiem mieszkalnym. Niestety strasznie zdewastowanym.

  1. kapliczka Cypriana Godebskiego

15 kwietnia 1809 r. austriackie wojska arcyksięcia Ferdynanda d’Este przekroczyły pod Inowłodzem i Nowym Miastem graniczną Pilicę, rozpoczynając wojnę o Księstwo Warszawskie. Dowodzący armią polska książę Józef Poniatowski postanowił opóźnić marsz Austriaków, zatrzymując ich na przedpolu Warszawy. 19 kwietnia w Falentach i Raszynie, na południowym brzegu zabagnionej dolinki rzeki Raszynki, gdzie groblami wśród stawów zbiegały ku stolicy trakty krakowski (wiódł wtedy przez Janczewice i Falenty) i wrocławski (prowadził od Nadarzyna, tak jak dzisiejsza "gierkówka"), stanęły polskie pułki - 12,5 tys. żołnierzy z 39 armatami. W szeregach nacierających było ok. 24 tys. żołnierzy i 94 działa. Bój rozpoczął się o godz. 14.00 od źle przygotowanego, nieskutecznego ataku na polskie pozycje pod Jaworową. Przez kilka następnych godzin trwały zacięte walki o Falenty i trakt biegnący groblą do Raszyna. Po zajęciu falenckiego pałacu Austriacy byli bliscy jej opanowania. W ważnym momencie bitwy na pierwszej linii pojawił się książę Józef i sam poprowadził polski kontratak. Na znanym obrazie Wojciecha Kossaka widać księcia, jak z karabinem w rękach wiedzie żołnierzy do ataku na bagnety.

3. Kościół św. SzczepanaParafia Św. Szczepana Męczennika w Raszynie powstała w XIV wieku.

Najpierw była to świątynia zbudowana z drewna której konsekracji dokonał w 1497r. bp Albert z Bydgoszczy sufragan poznański. Drewniana świątynia służyła wiernym przez ponad 250 lat. W 1598r. stała się łupem złodziei, brak jednak dokładniejszych informacji na ten temat.
W 1654r. Zygmunt Opacki, podkomorzy warszawski, zaufany króla Zygmunta III, ufundował w Raszynie kościół murowany, który w lipcu 1655r.


W latach 1914-15 na skutek działań wojennych został zniszczony dach, ściany, uszkodzeniu uległo wnętrze kościoła. Prace budowlane i konserwatorskie trwały prawie 20 lat. W czasie prac odkryto polichromię sklepienia i wzniesiono nowy chór. Odbudowany z tak wielkim trudem kościół, został ponownie zniszczony w czasie II wojny światowej. Uległy zniszczeniu szyby i w 80% dach. Ponowne odnawianie i remont kościoła można było wykonać dzięki ofiarności parafian. Ciągły napływ ludności osiedlającej się w Raszynie
i okolicach sprawił, że kościół parafialny był zbyt mały aby pomieścić rzesze wiernych, dlatego też w roku 1979 kościół został powiększony przez dobudowę nowego skrzydła złączonego z prezbiterium starego kościoła. Dobudowany kościół został poświęcony dnia 29 września 1981 roku, przez Józefa Kardynała Glempa, Prymasa Polski.


AC/DC - Australijski zespół założony w Sydney w 1973 roku.

Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".

W 1979 roku, zespół nagrał jeden ze swoich najpopularniejszych albumów, „Highway to Hell (Autostrada do Piekła).

W tym samym roku zespół nagrał swój najlepiej sprzedający się album –Back in Black.

(Back in Black, Rock and Roll Ain't Noise Pollution, Shake a Leg)

Do dzisiaj, AC/DC sprzedało ponad 200 milionów albumów na całym świecie, wliczając w to ponad 69 milionów w samych Stanach Zjednoczonych.

Gatunki, do których zaliczana jest muzyka tego zespołu :

hard rock


heavy metal
*adult-oriented rock
rock australijski
rock stadionowy

Nazwa "AC/DC" wzięła się z tyłu maszyny do szycia zakupionej przez ich siostrę, Margaret. "AC/DC" jest oznaczeniem dla "alternating current / direct current”, informującym, że urządzenie elektryczne zawiera prostownik przetwarzający prąd przemienny na prąd stały. Założyciele zespołu byli zdania, że nazwa ta symbolizuje surową energię grupy, więc ją przyjęli.

*adult-oriented rock (AOR) - czyli muzyka skierowana do dorosłego słuchacza ignorującego modne trendy.Cars 2: The Video Game. Zręcznościowa gra akcji oparta na motywach filmu “Auta 2”. W produkcji trafiamy do centrum szkoleniowego CHROME, gdzie wcielamy się w jednego z dwudziestu samochodowych bohaterów i zostajemy szpiegiem. Podczas zabawy wykonujemy przeróżne misje, z których część polega na ściganiu się. Tytuł stworzony na licencji – fani animacji mogą liczyć na obecność znanych postaci (np. Zygzaka McQueena i Złomka).Auta 2 data premiery gry na PC:

21 czerwca 2011 ( światowa data premiery )

24 czerwca 2011 ( data wydania w Polsce )

21 czerwca 2011 ( premiera w USA )

Avalanche Studios -producent

Disney Interactive Studios-wydawca

CDP.pl / CD Projekt-wydawca PL

Cars 2: The Video Game to specyficzna gra akcji, w której wcielamy się w jednego z wielu bohaterów znanych z filmu animowanego Auta 2. Nie są to jednak zwykłe postacie, a pocieszne samochodziki o ludzkich cechach, które nie tylko mówią, ale i posiadają swoją własną osobowość. Jako że w produkcji kierujemy czterokołowymi pojazdami, sporo w niej elementów wyścigowych znanych z poprzedniej części tej serii. Za stworzenie najnowszego wydania odpowiedzialne jest Avalanche Studios.

W grze trafiamy do międzynarodowego centrum szkolenia CHROME, gdzie wybierając jednego z dwudziestu różnych bohaterów, trenujemy go na światowej klasy szpiega. W skład stosownych szkoleń wchodzą przede wszystkim symulowane, różnorodne misje z wykorzystaniem nowoczesnych gadżetów, w których mierzymy się z wieloma przeciwnikami. Rozgrywka nie polega zatem tylko na ściganiu się, ale też na wykonywaniu szeregu zadań stawianych nam przez twórców.

Dużym atutem Cars 2: The Video Game jest wykupiona licencja, pozwalająca twórcom wrzucić do wirtualnego świata postaci znane z dużego ekranu. Jest to dodatkowa frajda dla dzieci, które po obejrzeniu filmu mogą znowu spotkać się z Zygzakiem McQueen i spółką. Warto dodać, że dzieło Avalanche Studios współpracuje z przeglądarkową, darmową produkcją o nazwie World of Cars Online. Dzięki temu możemy w niej odblokowywać dodatkową zawartość, co zachęca do sprawdzenia obu tytułów.

Kolorowa, trójwymiarowa oprawa graficzna zachęca najmłodszych do wzięcia udziału w zabawie. Pod względem technicznym nie wyznacza ona nowych standardów, ale charakterystyczny styl i kolorystyka nawiązująca do filmu wytwórni Pixar okazuje się wystarczającym magnesem do rozpoczęcia rozgrywki.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD  


Ocena gry 8.4 / 10 na podstawie 295 ocen czytelników.  

wymagania sprzętowe:

Pentium 4 3 GHz, 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7),

karta graficzna 256 MB (GeForce 6600 lub lepszy),

3 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Informacje wzięte z: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=16326Lasy Puszczy Kamienieckiej rozciągają się po obu stronach Liwca, na prawym brzegu Bugu. Przed wiekami obszar ten należał do książąt mazowieckich, którzy mieli dwór myśliwski w pobliskim Kamieńczyku. Stąd lasy wzięły swą nazwę. Czasami nazywa się je Łochowskimi, od pobliskiego miasta. Powierzchnię terenu kształtują tu przede wszystkim bagna i wydmy. W wilgotnych obniżeniach rosną bujne olszyny, natomiast wyżej położone, ubogie w składniki mineralne tereny zajęte są przez bory sosnowe. Wyspowo występuje tu świerk, którego granica zasięgu przebiega na północ od Mazowsza. Słowo „puszcza” może w przypadku tych okolic wydawać się określeniem nieco na wyrost. Lasy zostały poważnie przetrzebione w XIX w., więc nie zobaczysz tu dużych połaci starodrzewu. Bez wątpienia jednak lasy na północ od Łochowa są matecznikiem wielu gatunków zwierząt. Żyją tu nie tylko sarny, dziki czy zające, ale również borsuki i łosie. Bagna oraz podmokłe łąki są miejscem lęgowym czarnych bocianów i żurawi. Wiele ptaków zatrzymuje się tu w czasie wiosennych i jesiennych przelotów.


Puszcza Kamieniecka leży w obrębie Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego. Największy tego typu obszar ochronny w Polsce obejmuje swoim zasięgiem 140 tys. ha, rozciągając się od kompleksów leśnych Pułtuska na zachodzie po Sterdyń na wschodzie.

Okrężny szlak, prowadzący w pobliżu rezerwatu „Czaplowizna”, uchodzi za jeden z najładniejszych w tym rejonie. Wycieczka pozwala na zapoznanie się z różnorodnością krajobrazu Puszczy Kamienieckiej; szlak prowadzi zarówno przez obszary suche, jak i bagienne.

Z dawnej Puszczy Kamienieckiej zostały właściwie dwa kompleksy lasów: Lasy Łochowskie na północnym zachodzie i Miedzyńskie na wschodzie. Pierwsze leżą na ilastej Równinie Wołomińskiej - występują tam pola wydmowe i wydmy paraboliczne (niektóre wysokie). Drugie z kolei wchodzą na Wysoczyznę Siedlecką z krajobrazem polodowcowym (moreną denną i czołową). Płytkie rzeczki (Liwiec, Ugoszcz) w kilku miejscach przecinają puszczę, miejscami tworząc malownicze przełomy i wpadają do Bugu. W dolinach rzek i na bagnach występuje ols - mieszany las olchowy z domieszką brzozy i jesionu. Lasy Łochowskie to bór suchy i bór mieszany a Miedzyńskie to lasy mieszane i bory mieszane.
Od północy Puszcza przylega do Doliny Dolnego Bugu (szerokości kilku kilometrów) a nawet porasta jej górny taras. Dolny taras (zalewowy) jest trawiasty. Tam można znaleźć starorzecza Bugu - jeziorka (zwane Bużyskami) i długie obniżenia terenu. Sam Bug ze swoimi meandrami i zarośniętymi brzegami jest rajem dla ryb i ptaków.

ZWIERZĘTA PUSZCZY KAMIENIECKIEJ

DZIKI

SARNY


ZAJĄCE


BORSUKI


ŁOSIE


CZARNE BOCIANYŻURAWIE
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość