Strona główna

Charakterystyki postaci serialu „Tancerze”


Data19.06.2016
Rozmiar24 Kb.

Charakterystyki postaci serialu „Tancerze”
Nauczyciele
ALICJA PAWŁOWICZ – Magdalena Walach

Nauczycielka tańca klasycznego. Dzięki Helenie (w tej roli Małgorzata Niemirska) podnosi się z upadku zawodowego i moralnego (epizody w pubach Go Go, prostytucja, alkoholizm). Zawodowa tancerka, najlepsza uczennica Heleny. Po kontuzji na scenie zmuszona jest przestać tańczyć. To właśnie Helena przepowiedziała jej, że na scenę nigdy nie wróci. Alicja nie poradziła sobie z tą sytuacją i zniknęła na wiele lat. Helena wielokrotnie podejmowała próby odnalezienia swojej uczennicy, niestety bezskuteczne i Alicja została w jej pamięci jako wyrzut sumienia. Poczucie winy potęguje się jeszcze bardziej, kiedy Helena poznaje późniejsze losy Alicji (historię z przeszłości odkrywamy powoli). Helena wspiera Alicję i daje jej „kolejne szanse”, kiedy okazuje się, że zerwanie ze starym życiem nie jest dla Alicji proste.

Alicja na początku pracy w szkole jest zamknięta w sobie. Wymagająca, rzeczowa, konkretna z pedagogicznym podejściem. Ponieważ w pracy okazuje się dobrym profesorem, zaczyna wierzyć w siebie. Szczególnie kiedy ujawni całą prawdę o sobie i nikt jej nie odrzuci, a uczniowie wręcz się za nią wstawią. Długo nie wierzy w zainteresowanie Krzysztofa jej osobą.

KLAUDIA – Katarzyna Cichopek

Nauczycielka śpiewu. Sympatyczna, zależy jej na tym, żeby z wszystkimi żyć w zgodzie. Artystyczna dusza, ma niecodzienne i czasami abstrakcyjne skojarzenia, żyje w swoim świecie. Jest samotna, podkochuje się w Krzysztofie, ale zapytana o to wprost oczywiście zaprzecza. Przyjaźni się z Romą.ROMA – Katarzyna Glinka

Nauczycielka tańca nowoczesnego. Nadal czeka na swoją wielką szansę zaistnienia na scenie. Bardziej zależy jej na karierze niż na uczeniu. To chłodna egoistka, zakochana w sobie. Niespełniona, sfrustrowana artystka, która czuje, że praca w szkole jest poniżej jej możliwości. Zimna, oschła, stanowcza. Nie cierpi, gdy podważa się jej autorytet. Dla roli gotowa jest przespać się z reżyserem.
HELENA NAŁĘCZ-GONZALES – Małgorzata Niemirska

Założycielka i dyrektorka eksperymentalnej w warunkach polskich „Akademii Heleny Nałęcz-Gonzales”. Ta akademia to jej życie. Wiele lat pracowała w podobnej instytucji w Madrycie. Wtedy to była żoną Gonzalesa, również emerytowanego tancerza. Postanowiła przenieść swoje doświadczenia na grunt polski i wróciła przed ośmioma laty do Wrocławia. Helena to kobieta surowa, ale sprawiedliwa i wielkoduszna. Łagodzi spory, szybko i spokojnie podejmuje decyzje. Nie tylko uczy, ale i wychowuje. Ma jednak poczucie winy w stosunku do Alicji, której 10 lat kazała tańczyć w przedstawieniu, mimo że wiedziała, że Alicja jest chora i osłabiona.KRZYSZTOF – Marcin Dorociński

Profesor sztuki aktorskiej. Przystojny mężczyzna, grał w serialu i filmach, ale nie spełniało to jego oczekiwań, więc się wycofał i postanowił zostać nauczycielem aktorstwa. Jest nietuzinkowym nauczycielem, jego zajęcia są najciekawsze. Twierdzi, że najlepszą nauką jest zabawa. Bardzo często na zaliczenia każe uczniom wykonywać ekscentryczne zadania. Na pierwszych zajęciach wita uczniów nago, tłumacząc, że aktorstwo to obnażanie duszy. Krzysztof to podrywacz, uwodzi młode dziewczyny. Robi to z wdziękiem, ma ogromny urok osobisty i jest bardzo inteligentny. Jak do tej pory nie spotkał tej jednej jedynej. Od razu zauważa Alicję, która ma szansę stać się w jego życiu kimś wyjątkowym. Krzysztof powoli zdobywa jej zaufanie i stara się jej pomóc. Alicja też jest Krzysztofem zainteresowana, ale jej przeszłość sprawia, że ich miłość przez długi czas musi zostać niespełniona.

JERZY – Wojciech Mecwaldowski

Nauczyciel muzyki. Mąż Romy, z którą właśnie się rozstaje. Niespełniony bard – ma zespół, który od czasu do czasu występuje, ale grupa nie może się nigdzie przebić. Trochę wieczny chłopiec, niedojrzały do przerastających go dorosłych problemów. Jest totalnym pantoflarzem, ciągle mającym nadzieję na powrót, źle traktującej go Romy. Wzbudza wesołość wśród uczniów swoimi kłopotami uczuciowymi. Neurotyk, egocentryk. Zmienia go dopiero Inga.BERNARD KRUK – Mirosław Baka

Profesor historii teatru i dyrektor administracyjny szkoły. Wśród uczniów wzbudza szacunek. Żonaty z pisarką romansideł, która ucieka ze swojego nudnego i zdominowanego przez Bernarda życia, w ckliwy sentymentalizm swoich książek. Swoje życie i życie szkoły traktuje jak zbiór przepisów i jest głęboko przekonany, że wystarczy ich przestrzegać, aby osiągnąć najlepsze „rezultaty”. Jest pedantyczny, nudnawy, bez poczucia humoru, zasadniczy, mało elastyczny. Jego pogląd na życie, a w konsekwencji szkołę (uczniów i profesorów) zmienia się w momencie, kiedy niespodziewanie opuszcza go żona. Zdaje sobie sprawę, że może w jego życiu też jest miejsce na emocje i uświadamia sobie, jakie popełniał błędy. Szczególnie konfrontacja z młodym kochankiem żony, Kubańczykiem, nauczycielem salsy daje mu dużo do myślenia.
ANTONI – Janusz Michałowski Szkolny woźny. Były technik teatralny, inspicjent. Człowiek od wszystkiego. Trochę złota rączka, trochę sprzątacz. Pozornie nie ma konkretnych obowiązków, ale zwykle to dzięki niemu w szkole panuje względny porządek organizacyjny. Oddany Helenie, z którą zna się jeszcze z pracy w teatrze. Bardzo ją szanuje i wykonuje bez najmniejszych sprzeciwów każde jej polecenie. Jej decyzja to dla niego świętość, którą należy uszanować. Ciepły i serdeczny, ale gdy trzeba potrafi być stanowczy i opryskliwy. Nie rozumie zbyt wyszukanej sztuki, ale mimo to szanuje ludzi, którzy się nią zajmują. Zna swoje miejsce i swoją wartość. Szkoła jest całym jego życiem.

UczniowieDOROTA – Karolina Szymańska

Pochodzi z Wrocławia, z prostej i niezamożnej rodziny, pomaga ojcu wychowywać młodszego brata. Zakochana w Piotrze. Jest ambitna i marzy o tańcu, chciałaby zagrać w „Kotach”. Ojciec niby deklaruje, że chce, by Dorota była szczęśliwa i jej pomaga. Tak naprawdę jednak nie podoba mu się, że córka nie mieszka z nim i że przez taniec właściwie ją stracił. Wychował Dorotę w poszanowaniu dla zasad i podstawowych wartości.


Dorota na co dzień jest raczej wycofana i wstydliwa, nie ma żadnej przeszłości towarzysko-miłosnej, stąd jej niezręczności w stosunku do Piotra. Wciąż musi pokonywać swoją nieśmiałość, pomaga jej w tym spora ambicja. Nie czuje się pewnie w dużej grupie. Natomiast w tańcu ożywa, rozkwita.


INGA – Natalia Lesz

Wesoła, otwarta na świat i ludzi, zadziorna i odważna, pełna energii. Przyjaźni się z Dorotą. To postać z dużym poczuciem humoru, z naturalnym dystansem do siebie i świata. Otwarta, życzliwa, ale mimo wszystko tajemnicza. Flirtuje z Robertem, ale to Jerzy okazuje się jej prawdziwą miłością.

Dużo podróżowała, świetnie śpiewa.

SYLWIA – Dorota Czaja

Córka słynnych tancerzy, jest piękna, ale wyniosła. W szkole traktuje wszystkich z góry. Kocha taniec, w którym jest perfekcjonistką. Ma ciotkę słynną tancerkę, Aleksandrę. Sylwia nie znosi protekcji ciotki. Uważa, że sama świetnie sobie radzi. Zarozumiała, nie dopuszcza innych do siebie, jedynie z Piotrem rozmawia szczerze, który jest nią zauroczony i czuje się tym wyróżniony okazanym zaufaniem.

PIOTR – Sebastian Fabijański

Syn rybaka z Jastarni. Marzy, by zostać zawodowym tancerzem. Żeby zdawać do szkoły, musiał sporo przejść. Matka jest jego sprzymierzeńcem, ojciec myśli, że syn studiuje prawo, dlatego na początku daje pieniądze na szkołę. Piotr od samego początku ma kłopoty finansowe. Świetny tancerz. Przystojny. Nie wstydzi się tego, że jest z prowincji. Bardzo imponuje mu Sylwia.


ROBERT – Kamil Czarnecki

Typ aroganckiego twardziela – przystojniaka. Podrywacz, dla którego każda kobieta to „zdobycz”. Opryskliwy, ale jednocześnie inteligentny, błyskotliwy i dowcipny. Pozer i szpaner, przekonany, że dzięki takiej postawie zajdzie daleko. Wywyższa się i tym próbuje maskować swoje braki w talencie. Słodki „zimny drań”, ale w gruncie rzeczy bardzo wrażliwy. Flirtuje z Ingą, ale najbardziej interesuje go Sylwia. Nie przepada za Piotrem.KUBA – Leszek Stanek

Duża fantazja, ekstrawagancki, błyskotliwy, niby z boku ale odzywa się zawsze w odpowiednim czasie z odpowiednią ripostą. Pomysłowy, ma duże poczucie humoru, improwizuje, śpiewa, gra, tańczy. Powszechnie lubiany.
 


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość