Co warto wiedzieć o znieczuleniu ? I. Informacje ogólnePobieranie 34.28 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar34.28 Kb.
CO WARTO WIEDZIEĆ O ZNIECZULENIU ?
I. Informacje ogólne

Informacja nasza ma przedstawić podstawowe wiadomości o zasadach współczesnego znieczulenia i postępowania przed i po operacji. Nie polegaj na opinii innych, w których może być dużo nieprawdziwych wiadomości lub przesądów. Zadaj sobie trud przeczytania informacji, która wyjaśni Tobie wiele wątpliwości, uspokoi Cię i przygotuje do operacji. Obecnie stosowane sposoby znieczulenia są osiągnięciem medycyny ostatnich lat. Dawniej były inne sposoby znieczulenia do operacji, a nawet, niektóre operacje były wykonywane bez znieczulenia. Dzisiaj natomiast jest tyle różnych niezawodnych sposobów znieczulenia i zwalczania bólu, że obawy przed nimi są nieuzasadnione.

Lekarzem specjalistą wykonującym znieczulenie jest anestezjolog. Dba on o bezbolesność, bezpieczeństwo i dobrą czynność Twojego organizmu podczas operacji oraz bezpośrednio po operacji. Zadanie lekarza anestezjologa nie jest łatwe, ale dzięki wiedzy jaką posiada oraz umiejętności posługiwania się właściwie i szybko działającymi lekami, odpowiednią techniką oraz specjalną aparaturą, samo znieczulenie jest dużo bezpieczniejsze niż było dawniej.II. Przygotowanie przed operacją

Przed operacją u prawie każdego chorego wykonywane są różne badania w zależności od rodzaju choroby. Czas przygotowania i oczekiwania na operację bywa różnie długi, lecz powinien być możliwie jak najkrótszy.

Z lekarzem anestezjologiem spotkasz się w czasie badania przedoperacyjnego – konsultacji anestezjologicznej, po decyzji o leczeniu operacyjnym. O terminie i miejscu tego badania poinformuje Cię lekarz kwalifikujący do zabiegu. Anestezjolog zapyta Cię o przebyte operacje, o stosowane leki, o uczulenia np. na przylepiec, na jodynę i inne. Jeśli chorujesz na cukrzycę insulinozależną, powinieneś mieć przy sobie aktualnie używany wstrzykiwacz i insulinę.

Anestezjolog będzie interesował się wszystkimi Twoimi przebytymi chorobami, obecnymi dolegliwościami, samopoczuciem. Należy z nim więc szczerze porozmawiać i wyjaśnić swoje wątpliwości. Po zbadaniu i analizie badań przedoperacyjnych wybierze najkorzystniejszy i najbezpieczniejszy rodzaj znieczulenia dostosowany do rodzaju operacji, a także do stanu Twego zdrowia i do Twoich życzeń. Może być zastosowane znieczulenie z uśpieniem czyli znieczulenie ogólne (anestezja ogólna) niewłaściwie nazywanym narkozą. Może być też zastosowane znieczulenie tylko operowanej części ciała czyli znieczulenie przewodowe (analgezja regionalna) z równoczesnym podaniem środków uspokajających lub innych jeśli będziesz sobie tego życzył.

Konieczne jest powstrzymywanie się na 6 godzin przed operacją od przyjmowania posiłków oraz na 4 godziny od przyjmowania klarownych napojów, co zapobiegnie nudnościom i wymiotom po operacji. Jest możliwe wypicie w małych ilościach wody niegazowanej do 2 godzin przed operacją. Po zakwalifikowaniu do zabiegu należy zaprzestać palenia papierosów.

Bezpośrednio przed operacją należy zdjąć wszystkie ozdoby, zegarek, zmyć lakier z paznokci, usunąć makijaż, wykąpać się oraz powiadomić anestezjologa o posiadaniu protez zębowych. Zaleca się pozostawienie wartościowych rzeczy w domu. Przygotowanie do operacji wymagać może golenia okolicy operowanej, nie należy tego robić samemu, wykona to pielęgniarka na oddziale.III. W dniu znieczulenia

Przed przewiezieniem na salę operacyjną otrzymasz tabletkę lub zastrzyk, przygotowujące do znieczulenia, powodujące uczuci senności, obojętności, zmniejszenie lęku.

W specjalnym pomieszczeniu przed salą operacyjną lub już bezpośrednio na sali otrzymasz zastrzyk dożylny przez założoną uprzednio igłę do żyły i podłączony wlew kroplowy zwany kroplówką. Zamiast znieczulenia ogólnego (anestezji ogólnej) możesz mieć znieczulenie przewodowe (regionalne), wytwarzające całkowitą bezbolesność operowanej okolicy połączoną z przemijającym osłabieniem możliwości poruszania kończynami. Jeżeli chcesz dodatkowo spać, możesz otrzymać środek usypiający dożylnie. Anestezjolog wyjaśni Ci sposób postępowania.

Podczas znieczulenia i operacji lekarz anestezjolog będzie stale wnikliwie kontrolował Twój oddech, pracę serca, ekg, ciśnienie krwi. W przypadku koniecznym natychmiast zastosuje odpowiednie środki. Będziesz miał również wyrównany poziom płynów ustrojowych lub w razie potrzeby podaną krew. W czasie trwania operacji, aby nie pojawiło się uczucie bólu podawane będą środki przeciwbólowe i usypiające. Nie obawiaj się więc bólu lub przebudzenia w czasie operacji. Bądź pewien, że po operacji obudzisz się spokojnie nie odczuwając bólu.


IV. Budzenie po zabiegu

W okresie po operacji możesz znaleźć się jeszcze na sali operacyjnej lub w specjalnej sali wybudzeń, w której odpowiednio wyszkolone pielęgniarki wspólnie z lekarzem anestezjologiem będą się Tobą opiekować, aż do całkowitego wybudzenia. W okresie tym występują jeszcze objawy uśpienia, należy więc starać się wypoczywać.

Jeżeli będą występowały nudności należy o tym również powiedzieć, ponieważ można zastosować środki, które zmniejszą te objawy. Występowanie wymiotów było charakterystyczne dla znieczulenia wykonywanego dawniej za pomocą eteru tzw. narkozy. Obecnie środka tego nie stosujemy. W przypadku jakichkolwiek dolegliwości np. ból ręki, tam gdzie jest założony dożylny wlew kroplowy, uczucia ociężałości nóg i rąk, trudności w oddychaniu należy dać znać gestem lub zgłosić lekarzowi względnie pielęgniarce, którzy się Tobą opiekują.

Ponieważ po większości operacji nie można jeść ani pić, konieczne jest podłączenie dożylnego wlewu kroplowego, który służy do podawania płynów i leków. Niekiedy po operacji konieczne jest umieszczenie cienkiej rurki w żołądku (sondy), dla usuwania gromadzącej się tam wydzieliny. Możesz zauważyć też na twarzy maskę, lub specjalne urządzenie do podawania tlenu. Nie należy obawiać się tych wszystkich urządzeń, chociaż są niewygodne, to przyspieszają powrót do zdrowia, w żadnym wypadku nie należy ich samemu usuwać.

Bardzo ważnym dla Twoich płuc jest głębokie oddychanie. Wskazówek jak należy oddychać udzieli Tobie anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna.

W okresie pooperacyjnym możesz mieć uczucie drapania w gardle, którym nie należy się niepokoić, gdyż ustępuje ono podobnie jak i inne dolegliwości i niedogodności po jednym do dwóch dni. W tym samym czasie mogą pojawić się bóle mięśniowe, bolesność w miejscu podawanych zastrzyków. Jednak wszystkie te dolegliwości są przejściowe, wymagają pewnego czasu, gdyż każdy organizm ludzki zdrowieje we właściwy sobie sposób.

Jeżeli po zapoznaniu się z tą informacją nasuwają się Tobie pytania i wątpliwości związane ze znieczuleniem i zwalczaniem bólu zapytaj lekarza anestezjologa podczas wizyty przedoperacyjnej przed znieczuleniem.


CO NALEŻY PRZYNIEŚĆ NA WIZYTĘ U ANESTEZJOLOGA ?


 1. Skierowanie do szpitala od lekarza zabiegowego z rozpoznaniem, planowanym rodzajem i terminem zabiegu.

 2. Świadoma zgodę na proponowane przez lekarza leczenie operacyjne podpisaną przez pacjenta i lekarza operatora.

 3. Wyniki zaleconych badań przedoperacyjnych z wynikiem badania grupy krwi (oryginał z krwiodawstwa, ze starego dowodu osobistego lub kserokopia potwierdzona pieczątką lekarza)

 4. Informacja „Co warto wiedzieć o znieczuleniu?”

 5. Dotychczasowa cała dokumentacja medyczna:

 • wypisy z pobytów szpitalnych,

 • opisy USG, EKG, badania RTG,

 • konsultacje lekarzy specjalistów,

 • książeczki pomiaru RR i poziomu glukozy (niezależnie od daty wykonania)

 1. Prosimy o zabranie ze sobą wszystkich leków, które aktualnie Państwo przyjmują.

 2. Inne zalecone .


KONSULTACJE ANESTEZJOLOGICZNE

PONIEDZIAŁEK, WTOREK, CZWARTEK 13.00 – 14.00

godzina może podlegać przesunięciu !, proszę telefonicznie upewnić się, czy lekarz anestezjolog jest obecny i potwierdzić datę przyjścia na konsultację, która odbędzie się w gabinecie na parterze

SZPITALA CDT MEDICUS

Ul. Leśna 8b

59-300 Lubin


TEL: 76 72 82 400 w godzinach 07.00 – 15.00
CO NALEŻY PRZYNIEŚĆ DO SZPITALA W DNIU OPERACJI ?


 1. Informację „Indywidualne zalecenia przedoperacyjne dla pacjenta”

 2. Dowód osobisty

 3. Dokument ubezpieczenia

 4. Pidżamę i kapcie

 5. Przybory toaletowe: mydło, ręcznik, pasta i szczoteczka do zębów, jednorazowa maszynka do golenia, pianka do golenia, kobiety podpaski higieniczne i inne wg uznania.

 6. Leki przyjmowane na stałe (pacjenci chorujący na cukrzycę własną insulinę).

 7. Woda mineralna

INDYWIDUALNE ZALECENIA PRZEDOPERACYJNE DLA PACJENTANazwisko i imię

pacjenta
Rozpoznanie

Rodzaj zabiegu
Lekarz operator

Rodzaj znieczulenia

Lekarz anestezjologKonsultacja anestezjologiczna

data

godzinaPrzybycie na oddział

Data

Godzina

Zalecenia ogólne

Kąpiel całego ciała

Bez makijażu

Bez biżuterii

Na czczo*

*co najmniej 6 h od posiłków stałych (także słodycze, owoce) i płynów nieklarownych (kawa, mleko, soki)

*co najmniej 4h od napojów klarownych (woda, herbata)

*1h od wody w małych ilościach (zażycie leków)


Przygotowanie do zabiegu – zalecenia dla pacjenta od lekarza operatora

lek, dawka droga podania czas podania

Inne

Przygotowanie do zabiegu – zalecenia dla pacjenta od lekarza anestezjologa

lek, dawka

droga podania

czas podania
inne
Potwierdzam, że zapoznałe(a)m się z informacją dotyczącą przygotowania do zabiegu i znieczulenia. Zrozumiałe(a)m informację i wykonałe(a)m zalecenia.
Podpis pacjenta

Uwagi i podpis pielęgniarki

przyjmującej pacjenta na oddział
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy