Strona główna

Czekając na festiwal Literacki Sopot: Spotkania autorskie w Sopotece Podczas spotkań autorskich w Sopotece z czytelnikami spotkają się Olga Tokarczuk, Angelika Kuźniak i Dawid Grosman


Pobieranie 12.26 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar12.26 Kb.


Czekając na festiwal Literacki Sopot: Spotkania autorskie w Sopotece
Podczas spotkań autorskich w Sopotece z czytelnikami spotkają się Olga Tokarczuk, Angelika Kuźniak i Dawid Grosman.
Serię spotkań zapoczątkuje spotkanie z Olgą Tokarczuk, jedną z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatką wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike, Nagrody im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. Spotkanie odbędzie się 21 marca, o godzinie 18:00, w Sopotece.
13 kwietnia, czytelnicy będą mieli okazję spotkać się z Angeliką Kuźniak, trzykrotnie uhonorowaną nagrodą Grand Press, autorką m.in opowieści reporterskich Marlene oraz Papusza i współautorką książki Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk. Spotkanie ponownie odbędzie się w Sopotece, o 18:00, a tematem przewodnim będzie książka Stryjeńska. Diabli nadali.
W tym samym miejscu,7 maja o godzinie 17:00, odbędzie się spotkanie z Dawidem Grosmanem, autorem wielu uznanych na świecie nowel, a także książek dla dzieci, będącym jednym z czołowych izraelskich pisarzy swojej generacji. Prace tego wielokrotnie nagradzanego autora przetłumaczono do tej pory na ponad 30 języków z całego świata.
„Organizowane od marca spotkania autorskie są przedsmakiem festiwalu” – zaprasza Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu – „Każde z nich przybliża nas do tegorocznej edycji Literackiego Sopotu, który odbędzie się w dniach 18-21 sierpnia 2016”.
Na wszystkie spotkania wstęp wolny.
Szczegółowe informacje są sukcesywnie prezentowane na stronie www.literackisopot.pl oraz na www.facebook.com/literackisopot

Olga Tokarczuk – powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike w 2008 roku za powieść Bieguni, w 2015 roku za Kroniki Jakubowe, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety - obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka m.in. takich bestsellerów, jak Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, Dom nocny, Gra na wielu bębenkach, Ostatnie historie, Bieguni, Prowadź swój pług przez kości umarłych i Kroniki Jakubowe Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje.
Angelika Kuźniak

Autorka opowieści reporterskich Marlene, Papusza i Stryjeńska. Diabli nadali oraz współautorka książki „Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk”" i dwóch reportaży zamieszczonych w nominowanym do Nagrody Literackiej NIKE 2008 tomie Włodzimierza Nowaka Obwód głowy. Trzykrotnie uhonorowana nagrodą Grand Press, kilkakrotnie nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej. Za wywiad z Hertą Müller otrzymała w 2010 roku Nagrodę im. Barbary Łopieńskiej. „Za reportaże o powinności artysty, o obowiązku, jaki ma się wobec własnego talentu, wobec świata, wobec Tego, kto nam ten talent podarował” otrzymała nagrodę w kategorii Inspiracja Roku w Ogólnopolskim Konkursie Reportażystów Melchiory 2014.


Dawid Grosman

Jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich, o wielkim międzynarodowym uznaniu. Urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Tam studiował filozofię i wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Hebrajskim. Przez wiele lat pracował w Radiu Izraelskim, a także przeprowadzał wywiady z Palestyńczykami oraz izraelskimi Arabami. Jest zwolennikiem porozumienia między Żydami i Palestyńczykami, orędownikiem pokoju na Bliskim Wschodzie.


Dawid Grosman ma w dorobku powieści, eseje, artykuły dla najważniejszych tytułów prasowych na świecie, książki dla dzieci. Propaguje na świecie twórczość Brunona Schulza, którego uczynił jednym z bohaterów swojej powieści Patrz pod: Miłość. Za swą twórczość literacką otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i nagród, m.in. Nelly Sachs Preis, Sapir Prize, Chevalier de l'Ordre des Arts et des Lettres de France, Grinzane Cavour Prize, Premio Mondello, Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich oraz JQ Wingate Prize (dwukrotnie). Dziennik „The New York Times” przyrównał powieść Grosmana Patrz pod: Miłość do Wściekłości i wrzasku Faulknera, Blaszanego bębenka Grassa i Stu lat samotności Marqueza.
Z dorobku Dawida Grosmana w Polsce ukazały się powieści Kto ze mną pobiegnie, „Patrz pod: Miłość”, „Tam, gdzie kończy się kraj”, „Bądź mi nożem”, „Ciałem rozumiem”, „Księga gramatyki intymnej” i najbardziej osobista książka pisarza „Poza czasem”.
Sopoteka

Sopoteka to mediateka działająca w ramach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sopocie. Według zamysłu twórców stanowi połączenie nowoczesnej, multimedialnej biblioteki z centrum kultury. Jest miejscem, w którym łączą się elementy szeroko pojętej sztuki: muzyka, słowo i obraz. Sopoteka zaprasza od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-21.00.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość