Strona główna

Czym są? Jaki jest mechanizm rekrutacji? Jak się przed nimi ustrzec?


Pobieranie 25.2 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar25.2 Kb.
Sekty
Czym są? Jaki jest mechanizm rekrutacji? Jak się przed nimi ustrzec?

„ Jak mogłam pozwolić komuś innemu na tak absolutną władzę nad moim życiem? Właśnie to wydaje się najgorsze, że ktoś wziął wszystko co miałam, zyskał nade mną pełną kontrolę, a ja tego nie zauważyłam.

Nie zrozumiałam, kiedy , gdzie się poddałam i jak do tego doszło. Uczyniono mnie ślepą. I uwierzyłam, że sensem życia jest czynić innych równie ślepymi...”

Lotta Danielson

(była członkini grupy hinduistycznej)

Nadchodzi taki moment w życiu młodego człowieka, kiedy zaczyna się buntować przeciwko wszystkim i wszystkiemu. Rozpoczyna poszukiwanie nowej drogi życia. Swojej drogi życia.

Jest więc wtedy szczególnie podatny na poznawanie nowych ludzi, a co za tym idzie narażony jest na wiele niebezpieczeństw współczesnego świata.

Jednym z nich są s e k t y.


”Dojrzałe społeczeństwo, także te, które nie reprezentuje jednej konkretnej religii, otaczają wielkim szacunkiem każdego człowieka, nie tylko swoich wyznawców. Sekta natomiast nie uważa aktualnej kondycji człowieka za szczególnie wartościową. Zwraca raczej uwagę na jej braki. Ludzie wg sekty, należą do świata zjawiskowego, a ich osobowa godność ma się dopiero zrealizować w ostatecznym porządku rzeczywistości. Człowiek wcale nie rodzi się aż tak bardzo godny, dopiero zrealizowany cel ostateczny czyni go godnym szacunku. Im bardziej sekta pomniejsza aktualna godność człowieka na rzecz pełni jego osobowej wartości zależnej od uczestnictwa w swoiście rozumianej rzeczywistości ostatecznej, tym bardziej dochodzi do instrumentalnego traktowania człowieka , do utraty wolności, do wypaczonego rozumienia miłości i autorytetu.” (R. Plich –dominikanin)
SEKTA jest to grupa w której sprawowany jest kult ( niekoniecznie rozumiany w sensie religijnym), której członkowie podczas rekrutacji nowych wyznawców zatajają istotne informacje o swojej organizacji (np. jej główne cele i właściwą doktrynę), domagają się bezwarunkowej przynależności i zaangażowania jednostek, posługują się oszustwem i stosują techniki manipulacji ludzką psychiką, której wpływ na zdrowie psychiczne członków oraz trwałość ich rodzin często okazuje się destrukcyjny.

Jak rozpoznać sektę?


► Już pierwszy kontakt z grupą całkowicie zmienia widzenie świata

► Obraz świata jest prosty i wyjaśnia rzeczywiście każdy problem

► Grupa ma mistrza lub przywódcę, który jedynie posiada całą prawdę; mianuje się Bogiem

► W grupie znajdziesz wszystko czego do tej pory na próżno szukałeś

► Świat zmierza ku zagładzie i tylko grupa wie jak go uratować

► Grupa oddziela się od reszty świata poprzez ubiór, żywienie, własny język, ograniczenie swobody w relacjach między ludzkich

► Grupa odrzuca naukę w szkołach, uczelniach; nauka grupy jest wartościowa i prawdziwa

► Grupa chce by wszelkie kontakty z rodziną przyjaciółmi zostały zerwane

► Grupa żąda ścisłego posłuszeństwa regułom, zasadom, bo jest to jedyna droga zbawienia

► Cały czas wypełniony jest zadaniami np. sprzedaż książek, werbowanie nowych członków medytacje itp.

► Grupa narzuca sposób zachowań seksualnych

► Grupa odrzuca racjonalne myślenie jako negatywne sataniczne, nieoświecone

► Jeżeli obiecany przez grupę sukces nie nastąpi, grupa uzna, że Ty sam jesteś za to odpowiedzialny, ponieważ nie zaangażowałeś się dostatecznie, lub nie wierzyłeś wystarczająco silnie.

► Krytyka z zewnątrz jest właśnie dowodem, że grupa ma rację

► Grupa ocenia siebie jako prawdziwą rodzinę lub wspólnotę

Szczególnie podatni na zwerbowanie jesteśmy w trudnych chwilach życia, po śmierci kogoś bliskiego, w momentach osamotnienia, załamania, gdy borykamy się z problemami rodzinnymi, nie możemy lub nie umiemy sobie poradzić z własnymi przeżyciami. Nakłaniać nas mogą znajomi, przyjaciele, ktoś z rodziny, młodzi ludzie wyglądający sympatycznie, którzy sprawiają wrażenie osób silnie przekonanych o słuszności tego co robią.


W jaki sposób to robią:
►rozdają ulotki, ogłaszają się w czasopismach, zapraszają na spotkania „właśnie dla Ciebie”,
►oferują pomoc-często bezpłatną, proszą, abyś nie podejmował pochopnie żadnych decyzji, a jednocześnie zachęcają abyś jak najszybciej się zaangażował w działalność ich grupy
►wyolbrzymiają negatywne aspekty rzeczywistości (powszechny kryzys rodziny, nieuczciwość ludzi, uzależnienia, samobójstwa itp.)
►dość szybko próbują uzyskać osobiste informacje o Tobie by potem szybko wejść w obszar Twoich zainteresowań oraz trudności życiowych
Dlatego też kiedy spotkasz na swojej drodze miłych, sympatycznych ludzi, którzy zapraszają cię na interesujące spotkanie masz prawo domagać się od nich konkretnych odpowiedzi na pytania - czyli jakie pytania krępują werbowników:
►Czy próbujesz mnie namówić, bym wstąpił do jakiejś organizacji?
►Co to za grupa, jak się nazywa, kto stoi na czele grupy? (pełna jej nazwa i nazwisko przywódcy wiele skompromitowanych grup celowo niepodane swoich podstawowych danych, ewentualnie często zmienia swoją nazwę, aby nie odstraszyć potencjalnych wyznawców)
►Jak długo sam do niej należysz?
►Czy możesz podać mi nazwy innych organizacji, związanych z tą grupą
►Jakie są przekonania grupy do której należysz, czy kłamstwo jest w pewnych sytuacjach dopuszczalne w Twojej wspólnocie?
►Czego oczekuje się od nowo przyjętego członka? Czy muszę porzucić szkolę, pracę, ofiarować pieniądze, albo zerwać z rodziną, przyjaciółmi lub innymi osobami nie będącymi waszej grupie lub będącymi przeciwnikami mojego uczestnictwa w waszej grupie?
►Spytaj czym twój rozmówca zajmował się przed wstąpieniem do grupy i co robi teraz?
►Czy są jacyś ludzie którzy krytykują jego organizację lub mają jakieś zastrzeżenia do jej działalności? Za co grupa jest krytykowana?
►Spytaj jakie uczucia budzą w nim byli członkowie jego organizacji? Czy rozmawiał kiedyś z taką osobą by dowiedzieć się przyczyn dla których zdecydowała się odejść z ruchu? Jeśli nie to dlaczego? Czy za utrzymywanie kontaktów z byłymi członkami można mieć nieprzyjemności ze strony pozostałych członków?
►Czy osoby, które odeszły z grupy mówią teraz, że są szczęśliwe i wolne?
►Spytaj się co w postępowaniu grupy i przywódcy najmniej odpowiada twojemu rozmówcy, których cech przywódcy lub czego w grupie nie lubi najbardziej?

Jeśli twój rozmówca od razu nie odstąpi od dalszego werbunku to prawdopodobnie będzie gwałtownie zaprzeczał lub będzie wyraźnie zmieszany i zaniepokojony pytaniami które mu zadajesz. Może szybko i zręcznie zmieniać temat rozmowy albo będą się tłumaczyć, że nie są zbyt zorientowani w kwestiach, o których pytasz, ponadto zapewniają, że najlepiej zrobisz, gdybam udasz się na spotkanie i zapytasz osoby bardziej kompetentnej. Musisz pokazać, że jesteś zdecydowany, i stanowczy. Masz prawo zadawać pytania i to Ty decydujesz z kim chcesz przebywać i co chcesz robić. Nikt nie ma prawa nic ci nakazać i do czegokolwiek cię zmusić.

”Jeśli spotkasz ludzi tak przyjaznych, jakich nigdy jeszcze nie poznałeś; a oni zaproszą Cię na spotkanie w swojej grupie, gdzie znajdziesz miłość, o jakiej nigdy nie marzyłeś; jeśli poznasz natchnionego nauczyciela, pełnego wyrozumiałości, troskliwości i dobroci, jakiej nigdy nie było dane ci doświadczyć; i kiedy grupa realizuje cele, o jakich nawet nie marzyłeś; kiedy to wszystko wydaje się zbyt piękne, by mogło być prawdziwe… to najprawdopodobniej jest to zbyt piękne, by mogło być prawdziwe; nie porzucajcie tego kim jesteście, nie porzucajcie edukacji i tego co robicie.”

Joannie Mill

(była członkini sekty Świątynia Ludu (zamordowana))


Jeżeli masz jakieś podejrzenia, że ktoś próbuje zwerbować cię do jakiejś grupy, dobrze zrobisz jak zachowasz ostrożność. Możesz sprawdzić, czy nie masz się czego obawiać, kontaktując się w tym celu z odpowiednim ośrodkiem informacyjno-poradnianym.We Wrocławiu fachową pomoc oferują ojcowie dominikanie przy ul. Dominikańska 2 , przyjmują w czwartki w godz. 16-19
Materiały zaczerpnięte z Internetu m.in. z:

 • http://www.sekty.iq.pl/ Ostrzegawczy Serwis Informacyjny

 • http://www.sekty.net/ – Dominikańskie Centrum Informacji o sektach we Wrocławiu


Książki poruszające problematykę sekt:


 • Grzegorz Fels (red.) - ” Terroryzm w sektach”

 • Mariusz Gajewski (red.)- ”ABC o sektach”

 • Dariusz Kuncewicz, Teresa Opolska, Maria Wasiak – ”Sekty - przedmiot fascynacji i zagrożeń”

 • ks. Andrzej Zwoliński - ”Drogami sekt”

 • ks. Andrzej Zwoliński Anatomia sekty

 • Paweł Królak – ”Sekty - inwazja manipulacji”

 • Dariusz Kuncewicz – ”Kontrowersyjne grupy religijne”

 • Andrzej Wronka – ”Świadkowie Jehowy”

 • Antoni Leśniak Mormoni - amerykański wynalazek religijny

 • Piotr Tomasz Nowakowski – ”Sekty – oblicza werbunku”

 • Piotr Tomasz Nowakowski - ”Sekty – ”Co każdy powinien wiedzieć”

 • Marcin Pytla - ” Rozpoznać sektę”


Opracowała Jadwiga Świlak - pedagog


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość