Strona główna

Debata „mit galicji”


Pobieranie 7.2 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar7.2 Kb.
DEBATA „MIT GALICJI”

z udziałem Andy Rottenberg, prof. dr. hab. Waldemara Łazugi


i prof. dr. hab. Jacka Purchli

14 stycznia 2015

Austriackie Forum Kultury, Warszawa, ul. Próżna 7/9
Trwająca w Galerii MCK w Krakowie wystawa prowokuje do pytania o znaczenie mitu Galicji we współczesnej kulturze. Jak funkcjonuje i co sprawia, że jest tak silnie zakorzeniony w tradycji kilku narodów? Debata będzie próbą odpowiedzi na pytanie, dlaczego akurat ten mit jest dla nas tak ważny i dlaczego występuje w tylu, czasem sprzecznych odmianach. Prelegenci zastanowią się także, czy ma on jakąś siłę kulturotwórczą i czy może być istotną inspiracją dla artystów.
W debacie udział wezmą: Anda Rottenberg – historyk sztuki, krytyk i kurator zainteresowany głównie sztuką współczesną; prof. Waldemar Łazuga, historyk, który w 2013 r. wydał głośna książkę pt. „Kalkulować... - Polacy na szczytach C.K. Monarchii” oraz prof. Jacek Purchla, autor koncepcji wystawy „Mit Galicji”. Zaproszeni goście prezentują odmienne perspektywy, spojrzą więc na mit Galicji zarówno okiem mieszkańca tej krainy, jak i osoby z zewnątrz. Zastanowią się też, jak mity koegzystują z historią, czy wpływają na historyczną ocenę istnienia Galicji.

Debata towarzyszy wystawie „Mit Galicji” prezentowanej w Galerii MCK w Krakowie do 8 marca 2015 roku. Wystawa jest wielowątkową opowieścią o krainie, której już nie ma, konfrontując mityczne wyobrażenia z historią i perspektywą uwikłanych w nią narodów.

W tym zderzeniu ujawnione zostają sensy galicyjskości polskiej, ukraińskiej, austriackiej i żydowskiej. Składają się one na obraz tego, jak mit Galicji funkcjonuje w powszechnej świadomości i jaki jest współczesny jego wymiar.
***

Mit Galicji”, Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25, 10 października 2014 – 8 marca 2015www.mck.krakow.pl

Organizatorzy wystawy: Międzynarodowe Centrum Kultury oraz Wien Museum
Patroni: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Kraków

Sponsorzy: Kraków Airport, Andel’s Hotel Cracow

Partnerzy: MPK SA w Krakowie, Krakowski Kredens, Teatr Bagatela, CA Visual Com

Patroni medialni wystawy: Polskie Radio Program 2, TVP KULTURA, krakow.pl, Telewizja M, Tygodnik Powszechny

Stali patroni medialni: TVP Kraków, Radio Kraków Małopolska, Gazeta Wyborcza, Karnet, In your pocket, Herito, Polski Portal Kultury O.pl, AHiCE

/8.01.2015/


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość