Strona główna

Dni kultury bułgarskiej 7–8 maja 2012 Organizator: Instytut Filologii Słowiańskiej uam poniedziałek 7 maja


Pobieranie 23.1 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar23.1 Kb.
DNI KULTURY BUŁGARSKIEJ

7–8 MAJA 2012
Organizator: Instytut Filologii Słowiańskiej UAM
Poniedziałek 7 maja
godz. 10:00, sala 285 Collegium Maius, ul. Fredry 10
Krótka historia o ikonie – technika i teologia

wykład otwarty Aleksandry Faustyny Michalskiej


W wykładzie zostaną zaprezentowane podstawowe materiały używane w tworzeniu ikon. W ten sposób prelegentka opowie o technice, która jest nie tylko ważną częścią procesu ikonopisania, ale też istotnym elementem w zdobywaniu wiedzy teologicznej, bez której ikona nie może istnieć w pełnym wymiarze. Na wybranych przykładach wizualnych zostanie omówiona symbolika zawarta w przedstawieniach Bogurodzicy, Chrystusa i scenach biblijnych ze wskazaniem na obecny w nich kanon dotyczący kolorystyki, proporcji, perspektywy.

Aleksandra F. Michalska – absolwentka bułgarystyki, studiów podyplomowych z kulturoznawstwa, historii sztuki na UAM oraz indywidualnej specjalizacji z malarstwa i ikonopisania na Akademii Sztuk Pięknych w Sofii. Odbyła również wiele indywidualnych konsultacji z największymi bułgarskimi autorytetami w tej dziedzinie. Spędziła 7 lat w Bułgarii. Od października 2010 r. prowadzi kursy ikonopisania w Polsce. Pracuje na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z ikonopisania
w ramach Uniwersytetu III Wieku.

godz. 12:00, sala 285 Collegium Maius, ul. Fredry 10


Codzienność współczesna w literackim zwierciadle

spotkanie Aleka Popowa ze studentami IFS


Alek Popow (ur. 1966) jest jednym z najciekawszych bułgarskich pisarzy średniego pokolenia. Absolwent bułgarystyki na Uniwersytecie Sofijskim. Naczelny redaktor czasopisma „Родна реч”, rzecznik bułgarskiego PEN Klubu, dyrektor Domu Książki dla Dzieci.

Autor powieści: Psy spadają, Misja Londyn; opowiadań i esejów: Телесни плевели, Митология на прехода, Спътник на радикалния мислител, Ниво за напреднали, Droga do Syrakuz, Зелевият цикъл, Игра на магии, Мръсни сънища, Другата смърт; sztuk radiowych: Месарят от червената долина; Буба лази; Мазето.

Laureat wielu prestiżowych nagród literackich, w tym m.in.:


  • nagrody im. Pawła Weżinowa za krótkie opowiadanie kryminalne;

  • nagrody „Grawiton” przyznawanej w dziedzinie fantastyki;

  • nagrody im. Raszko Sugarewa za krótkie opowiadanie;

  • nagrody czasopisma „Clouds”, w którym opublikowano przełożoną na język angielski powieść Misja Londyn;

  • nagrody im. Iwana Radoewa za twórczość dramatyczną.

Idąc własną droga pisarską Popow poszukuje nowych rozwiązań odzwierciedlających chaos współczesnej codzienności, tkwi jednocześnie głęboko w tradycji literackiej. Jako doskonały obserwator otaczającej nas rzeczywistości łączy w swojej twórczości elementy realizmu, fantastyki, parodii i groteski.
godz. 14:00, sala 285 Collegium Maius, ul. Fredry 10
Powiedz mi swoje imię

spotkanie z Mariolą Mikołajczak – autorką książki o takim samym tytule


Mariola Mikołajczak jest profesorem slawistyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Napisała kilkanaście książek, wśród których są pozycje naukowe i popularne, takie jak np. Bałkańskie rytmy życia (Gniezno 2001) i Tajemnice słowiańskich bogów (Wrocław 2001), przybliżające świat Bałkanów i zapomniane tradycje słowiańszczyzny. Przez wiele lat, badając język, literaturę i folklor Bułgarii, rozmiłowała się w tym kraju, który dla wielu Polaków jest wciąż nieznaną i odległą ziemią. Promowana książka jest wynikiem tej pasji, prowadzącej autorkę do małej wsi w Rodopach. Pod jej piórem miejsce to staje się światem odrębnym, ale bliskim przez kontakt z ludźmi i ich sprawami.

godz. 15:30, sala 285 Collegium Maius, ul. Fredry 10


Bo kto śpiewa, nie ma nic złego na myśli –

warsztaty pieśni bułgarskiej prowadzone przez Barbarę Wilińską

Przedmiotem spotkania będą   pieśni dwugłosowe z burdonem w rytmach parzystych i nieparzystych (7/8 i 9/8). Będziemy  oswajać się z brzmieniem dysonansów i  śpiewać  z towarzyszeniem  bułgarskiej tambury, zatańczymy  też proste horo.

Barbara Wilińska pisze o sobie: z urodzenia – Poznanianka, z wykształcenia – gitarzystka i psycholog. Ponad dwie dekady uczyła gry na gitarze, zajmując się jednocześnie poszukiwaniami w dziedzinie muzyki średniowiecznej i tradycyjnej – zarówno w ramach warsztatów, jak i wypraw do wiejskich śpiewaków. Od 2001 roku sama prowadzi warsztaty pieśni tradycyjnych i śpiewu naturalnego  dla dzieci i dorosłych – w tym również stałe warsztaty w rodzinnym Poznaniu. Założycielka trzech zespołów wykonujących pieśni z tradycji słowiańskiej: Od Poznania, Charivari i Czarolija, które były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach w Polsce. Jako solistka – laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 roku oraz 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Śpiewaczka i multiinstrumentalista (instrumenty strunowe, lira korbowa), zbiera pieśni średniowieczne i tradycyjne – świeckie, obrzędowe, liryczne, a także muzykę taneczną. Koncertuje w całej Polsce w programach solowych oraz z innymi muzykami (m.in. Jacek Mielcarek, Jacek Hałas). Współzałożycielka stowarzyszenia „Dom Tańca. Poznań”. Starszy kaligraf ze sporym już gronem uczniów oraz indywidualną wystawą kaligrafii i miniatur na koncie. Współtwórczyni dwóch spektakli lalkowych „Gra o świętej  Dorotce” oraz „W drodze do Santiago”.

godz. 18:00, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30


Misja Londyn / Mисия Лондон

Seans specjalny Balkan Film Fest II w ramach Dni Kultury Bułgarskiej

Po seansie spotkanie z pisarzem Alekiem Popowem
Misja Londyn

reż. Dymityr Mitowski, Bułgaria 2010, 104 min.

scenariusz: Dymitr Mitowski i Deljana Manewa
Na podstawie powieści Aleka Popowa Misja Londyn.
Waradyn Dymitrow (Julian Wergow) znalazł się w Londynie dzięki protekcji bułgarskiej pierwszej damy. Ta, zawładnięta pomysłem przyjęcia w progach bułgarskiej placówki dyplomatycznej Jej Królewskiej Wysokości Elżbiety II, zrzuca ciężar zadania na nowego ambasadora. Znerwicowany, działający zawsze pod presją Dymitrow, domaga się od swoich podwładnych porządku. Bardzo trudno jest jednak zmienić ludzi. Podwładni Dymitrowa sabotują jego działania. Akcja rozgrywa się na kilku równoległych planach w kilku perspektywach. Najważniejsze są punkty widzenia Dymitrowa i Katii – atrakcyjnej pokojówki.
godz. 21:00, Klubokawiarnia „Głośna”, ul. Św. Marcin 30 (nad Kinem Muza)
Wieczór ze współczesnym bułgarskim filmem dokumentalnym

Pokaz filmu dokumentalnego Europolis


Europolis

reż. Konstancin Bonew, Bułgaria/Austria 2009, 80 min.


Bułgarsko-austriacka produkcja o dawnej przystani na skraju Dunaju – Suliny. Dziś jest to miejsce zapomniane przez Boga, jednak sami mieszkańcy pokładają nadzieje na lepszą przyszłość w rozwoju biznesu w Europie. W swoich opowieściach zawierają niezwykłą historię Suliny. Najstarszy bohater ma ponad 80 lat, a najmłodszy chłopiec – 12.


Pokaz zorganizowany przy współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury.
Wstęp wolny
Wtorek 8 maja

godz. 11:00 (I grupa), godz. 13:00 (II grupa)1, Pałac Działyńskich, Stary Rynek 78/79


Bulgarica w zwierciadle zabytków rękopiśmiennych i starodrucznych Biblioteki Kórnickiej

wykład otwarty Magdaleny Marcinkowskiej i Moniki Małeckiej


Zaprezentujemy najciekawsze zabytki Słowiańszczyzny Południowej znajdujące się w zbiorach PAN Biblioteki Kórnickiej. Szczególnym rarytasem bułgarskim będzie rękopiśmienny Nowy Testament z początku XVII wieku, a także księgi liturgiczne wschodnie i atlas ziem naddunajskich. Niewątpliwie losy Polaków i Bułgarów splotły się w XIX-tym wieku, czego wyrazem są materiały rękopiśmienne dotyczące udziału rodaków w dążeniach niepodległościowych Słowian południowych. Wśród licznej korespondencji gen. Władysława Zamoyskiego, Władysława Jordana, Michała Czajkowskiego i Czartoryskich szczególnie ciekawe są dokumenty dotyczące emancypacji kościoła bułgarskiego i udziału w tym ruchu kościoła polskiego.

godz. 18:00, Sala Lubrańskiego, Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1


Codzienność współczesna w literackim zwierciadle

spotkanie otwarte z bułgarskim pisarzem Alekiem Popowem


godz. 20:30, Klubokawiarnia „Głośna”, ul. Św. Marcin 30 (nad Kinem Muza)
Wieczór ze współczesnym bułgarskim filmem dokumentalnym

Pokaz filmu dokumentalnego Korytarz 8

Korytarz 8

reż. Boris Respodow, Bułgaria 2008, 74 min.


Pod nazwą „Korytarz 8” kryje się najkrótsza – według planów Unii Europejskiej – droga od Morza Czarnego do wybrzeża Adriatyku i dalej do południowych Włoch. Liczy 926 kilometrów i zaczyna się w bułgarskim mieście Burgas, przechodzi przez Macedonię, docierając do wybrzeży Albanii. Dotychczas zrealizowano jedynie część infrastruktury tej trasy. Jednym z problemów przy realizacji projektu jest fakt, że szlak przebiega przez terytoria, na których podziały polityczne stanowią odwieczny problem, a nowym-starym sąsiadom trudno zapomnieć skomplikowaną historycznie przeszłość i równie trudno podjąć dialog, na którym można zbudować nową rzeczywistość.


Film nagrodzony na Międzynarodowym Forum Nowego Kina w Berlinie w 2008 roku.


Pokaz zorganizowany przy współpracy z Bułgarskim Instytutem Kultury.
Wstęp wolny

Dniom Kultury Bułgarskiej towarzyszyXIV Kolokwium Polsko-Bułgarskie

zatytułowaneObraz świętości – świętość w obrazie

Szamotuły, 9-10 maja 2012 r.1 Sala mieści maksymalnie 20 osób.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość