Do faworytów rozgrywek zaliczały się głównie dwie ekipy: Argentyna i gospodarze. Silne były też ekipy Paragwaju i BrazyliiPobieranie 81.43 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar81.43 Kb.


URUGWAJ 1930r.
Mistrzostwa te były pionierskie pod każdym względem. Była to pierwsza tak duża impreza organizowana pod egidą FIFA. Duża niepewność, co do atrakcyjności turnieju towarzyszyła organizatorom Mundialu. Zainteresowanie ze strony drużyn europejskich nie było duże. Wysokie koszty podróży (choć organizatorzy pokrywali znaczną ich część) odstraszyły takie reprezentacje, jak Austria, Hiszpania, Niemcy, Włochy czy Węgry. Anglicy i Szkoci przekonani o swojej wielkości nie zamierzali wówczas „zniżać” się do poziomu innych zespołów narodowych. Tak więc za ocean wybrały się tylko cztery ekipy z Europy: Belgia, Rumunia, Jugosławia i namawiana przez Rimeta do ostatniej chwili Francja.

Do faworytów rozgrywek zaliczały się głównie dwie ekipy: Argentyna i gospodarze. Silne były też ekipy Paragwaju i Brazylii.

Nie przeprowadzono eliminacji wstępnych, gdyż do turnieju zgłosiło się 13 drużyn. O 3 mniej niż zakładana liczba uczestników.

Te 13 zespołów podzielono na 4 nierówne grupy. Początkowo zakładano rozegranie wszystkich wszystkich spotkań na jednym, nowo powstającym Estadio Centananrio. Niestety budowa obiektu przedłużyła się o kilka dni i pierwszych 8 spotkań odbyło się na stadionach Nacionalu (Parque Central) i Penarolu (Estadio Pocitos).

Pierwszym spotkaniem był mecz Francji z Meksykiem. W nim również padła pierwsza bramka w historii mistrzostw. Zdobył ją Francuz – Laurent.

Faza grupowa przebiegała pod dyktando drużyn rozstawionych. Trzeba jednak zaznaczyć, że Argentyńczycy rozkręcali się powoli, a Brazylijczycy znaleźli pogromców w postaci reprezentacji Jugosławii. Ekipy Urugwaju i USA nie straciły natomiast ani jednej bramki w tej fazie.

W półfinałach nie było już wątpliwości, kto będzie potykał się o złoto. Dwaj główni faworyci nie pozostawili złudzeń swym przeciwnikom.

W finale lepsi okazali się „Urusi”, czyli zawodnicy reprezentacji Urugwaju, pokonując Argentynę 4:2.

WŁOCHY 1934
Cztery lata później turniej odbył się na kontynencie europejskim, a konkretnie we Włoszech. Na podróż do Europy nie zdecydowali się obrońcy tytułu, Urugwajczycy, co sprawiło, że reprezentacja „Squadra Azzura” stała się murowanym faworytem do zdobycia mistrzostw. Tym razem w finale spotkały się dwa zespoły ze Starego Kontynentu: Czechosłowacja i wspomniana Italia. Mistrza świata wyłoniła dopiero dogrywka. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1. Ostatecznie puchar Europy zdobyli gospodarze. Autorem decydującego trafienia był Schiavo.

Udział 16 krajów: Argentyna, Węgry, Austria, Włochy, Belgia, Holandia, Brazylia, Rumunia, Czechosłowacja, Hiszpania, Egipt, Szwecja, Francja, Szwajcaria, Niemcy, USA.
Półfinały:

Włochy – Austria 1:0

Czechosłowacja – Niemcy 3:1
O trzecie miejsce:

Niemcy – Austria 3:2Finał:

Włochy – Czechosłowacja 2:1FRANCJA 1938
W 1938 roku na organizatora imprezy wybrano Francuzów. Turniej odbył się w nieciekawej atmosferze, bo nad światem zbierały się czarne chmury faszyzmu. W każdej chwili mogła wybuchnąć wojna. W samym turnieju nie wzięła udziału reprezentacja Austrii, ponieważ na kilka miesięcy przed rozpoczęciem Mundialu ten kraj zniknął z map świata. Faworytem rozgrywek znów byli Włosi. Piłkarze z Półwyspu Apenińskiego i tym razem nie zawiedli i zgodnie z oczekiwaniami obronili tytuł zdobyty przed 4 laty.

W finale pokonali Węgrów 4:2.

Były to pierwsze mistrzostwa z udziałem Polaków. Biało – czerwoni zmierzyli się z Brazylią w 1/8 finału. Po 90 minutach był remis 4:4. W dogrywce zwyciężyła jednak Brazylia 6:5, eliminując Polskę 6:5.
Udział 15 krajów: Austria, Holandia, Belgia, Norwegia, Brazylia, Polska, Kuba, Rumunia, Czechosłowacja, Szwecja, Francja, Szwajcaria, Niemcy, Indie Holenderskie, Włochy.
Półfinały:

Węgry – Szwecja 5:1

Włochy – Brazylia 2:1
O trzecie miejsce:

Brazylia – Szwecja 4:2


Finał:

Włochy – Węgry 4:2BRAZYLIA 1950
Wojna odcisnęła swoje piętno także na sporcie. Kolejne mistrzostwa świata odbyły się dopiero w 1950 roku – w Brazylii. Gospodarze turnieju byli 100 – procentowymi faworytami turnieju. Specjalnie na Mundial wybudowano 200 – tysięczny stadion „MARACANA” w Rio de Janeiro. Na podróż do kraju kawy zdecydowało się 12 reprezentacji. W mistrzostwach zadebiutowała Anglia, ale swojego występu na pewno nie zaliczy do udanych, bo odpadła szybciej, niż się tego spodziewano. W finale turnieju gospodarze spotkali się z Urugwajem.

Canarinhos” ku zaskoczeniu i rozpaczy kibiców przegrali ze swoim odwiecznym rywalem 1:2.


Udział 13 krajów: Boliwia, Hiszpania, Brazylia, Szwecja, Chile, Szwajcaria, Anglia, Urugwaj, Włochy, USA, Meksyk, Jugosławia, Paragwaj.

Runda finałowa:

Brazylia – Szwecja 7:1

Hiszpania – Urugwaj 2:2

Brazylia – Hiszpania 6:1

Urugwaj – Szwecja 3:2
Mecz o trzecie miejsce:

Szwecja – Hiszpania 3:1


Finał:

Urugwaj – Brazylia 2:1SZWAJCARIA 1954
Kolejny Mundial – kolejna niespodzianka. Tym razem o tym, że futbol rządzi się własnymi prawami i nie zawsze wygrywają faworyci przekonali się Węgrzy, którzy na boiskach Szwajcarii mieli dokonać tylko formalności. Magiczne trio: Puskas – Hideghati – Kocsis miało miażdżyć kolejnych rywali. Wszystko szło jak po maśle, aż do finału, w którym na drodze Węgrów stanęli Niemcy. Mimo prowadzenia 2:0 ekipa Puskasa dała sobie strzelić 3 gole. Bohaterem spotkania został Ran – autor 2 bramek. Finał turnieju był początkiem końca „złotej jedenastki” Węgrów. Odtąd ich miejsce w hierarchii światowego futbolu mieli zająć właśnie Niemcy.
Udział 16 krajów: Austria, Włochy, Belgia, Korea, Brazylia, Meksyk, Czechosłowacja, Szkocja, Anglia, Szwajcaria, Francja, Turcja, RFN, Urugwaj, Węgry, Jugosławia.
Półfinały:

Węgry – Urugwaj 4:2

RFN – Austria 6:1
O trzecie miejsce:

Austria – Urugwaj 3:1


Finał:

RFN – Węgry 3:2SZWECJA 1958
To były mistrzostwa jednego aktora, a konkretnie reprezentacji „Canarinhos”. Brazylijczycy pierwszy raz w historii zdobyli tytuł mistrzów świata.

Gwiazdą turnieju został zaledwie 17 – letni Pele, okrzyknięty wkrótce „Królem Futbolu”. To głównie dzięki niemu Brazylijczycy sięgnęli po puchar. W finale rywalem „Kanarków” byli gospodarze turnieju – Szwedzi. Ostatni mecz turnieju był jednostronnym widowiskiem Brazylijczycy pokonali swoich rywali 5:2

Królem strzelców został Francuz- autor 13 bramek, co do dnia dzisiejszego pozostaje rekordem finałów Mistrzostw Świata.
Udział 16 krajów: Argentyna, Meksyk, Austria, Irlandia PN., Brazylia, Paragwaj, Czechosłowacja, Szkocja, Anglia, Szwecja, ZSRR, Francja, RFN, Walia, Węgry, Jugosławia.
Półfinały:

Brazylia- Francja 5:2

Szwecja- RFN 3:1
O trzecie miejsce:

Francja- RFN 6:3


Finał:

Brazylia- Szwecja 5:2CHILE 1962
Na organizatora kolejnego Mundialu wybrano egzotyczne Chile. Faworytem do zdobycia złotego medalu był oczywiście zespół Brazylii. „Canarinhos” i tym razem nie zawiedli. Z łatwością eliminowali kolejnych rywali, mimo iż już w drugim meczu stracili swoją największą gwiazdę- młodziutkiego Pele. W meczu finałowym na Brazylię czekała ekipa Czechosłowacji, ale mimo starań reprezentacja naszych południowych sąsiadów musiała uznać wyższość Garrinchi i spółki. Czechosłowacy ulegli 1:3.
Udział 16 krajów: Argentyna, Węgry, Brazylia, WŁOCHY, Bułgaria, Meksyk, Chile, Hiszpania, Kolumbia, Szwajcaria, Czechosłowacja, Urugwaj, Anglia, ZSRR, RFN, Jugosławia.
Półfinały:

Brazylia- Chile 4:2

Czechosłowacja- Jugosławia 3:1
O trzecie miejsce:

Chile- Jugosławia 1:0


Finał:

Brazylia- Czechosłowacja 3:1


Król strzelców: Garrincha (Brazylia) 4 gole.

Anglia 1966
Anglicy, którzy uchodzą za ojców futbolu dopiero w 1966 roku zorganizowali Mistrzostwa Świata. Niewiele brakowało, a impreza w ogóle by się nie odbyła.

Statuetka „Złotej Nike”, o którą miały walczyć zespoły, została niespodziewanie skradziona. Na szczęście miejscowy kundel znalazł ją przypadkowo na...wysypisku śmieci.

Rozgrywki obfitowały w niespodzianki. Szybko odpadli obrońcy tytułu, Brazylijczycy, Brazylijczycy także Włosi, których wyeliminowali amatorzy z egzotycznej Korei. PLAKAT Z MUNDIALU 1966


W finale spotkały się reprezentacje Niemiec i Anglii. Bohaterem meczu został Geoff, autor 3 bramek. Jednak jego 2 trafienie było bardzo kontrowersyjne. Do dziś trwają spory, czy piłka przekroczyła wówczas całym obwodem linię bramkową, czy też nie. Niemcy poczuli się oszukani, ale na nic zdały się ich protesty. Po emocjonującej dogrywce Anglicy wygrali 4:2 i zdobyli swój pierwszy tytuł mistrzowski.
Udział 16 krajów: Argentyna, Włochy, Brazylia, Korea PN., Bułgaria, Meksyk, Chile, Portugalia, Anglia, Hiszpania, Francja, Szwajcaria, RFN, Urugwaj, Węgry, ZSRR.
Półfinały:

RFN- ZSRR 2:1

Anglia- Portugalia 2:1
O trzecie miejsce

Portugalia- ZSRR 2:1


Finał:

Anglia- RFN 4:2


Król strzelców: Eusebio (Portugalia) 9 goli.


MEKSYK 1970
To był ostatni Mundial „Króla Futbolu” – Pele. Po raz kolejny bezkonkurencyjni okazali się Brazylijczycy. „Canarinhos” jak burza doszli do samego finału, w którym czekała na nich reprezentacja Włoch. Mecz o złoto, tak jak się spodziewano, był jednostronnym widowiskiem. „Squadra Azzura” po słabym występie uległa ekipie „Canarinhos” aż 1:4.

Brazylia po raz trzeci w historii została Mistrzem Świata.

Puchar Rimeta na stałe pojechał do kraju kawy.
Udział 16 krajów: Belgia, Włochy, Brazylia, Meksyk, Bułgaria, Maroko, Czechosłowacja, Peru, Salwador, Rumunia, Anglia, Szwecja, RFN, Urugwaj, Izrael, ZSRR.
Półfinały:

Brazylia – Urugwaj 3:1

Włochy – RFN 4:3
O trzecie miejsce:

RFN – Urugwaj 1:0


Finał:

Brazylia – Włochy 4:1


Król strzelców: Muller (RFN) – 10 goli.
NIEMCY 1974
Mistrzostwa rozegrane na terytorium Niemiec były dla nas, Polaków, jednymi z najpiękniejszych historii. Biało – czerwoni okazali się prawdziwą rewelacją turnieju. Po cudownych meczach z Włochami, Argentyną, Szwecją czy Jugosławią, Polacy dotarli aż do półfinału, gdzie ulegli gospodarzom turnieju 0:1.

Mecz odbył się w fatalnych warunkach. Zespołom przyszło grać w strugach deszczu, na zalanym wodą stadionie. Kto wie, jaki byłby rezultat, gdyby dopisała pogoda? Ostatecznie po tytuł sięgnęli Niemcy, którzy pokonali w finale Holendrów 2:1.

Biało – czerwoni musieli zadowolić się trzecim miejscem.
Udział 16 krajów: Argentyna, Włochy, Australia, Holandia, Brazylia, Polska, Bułgaria, Szkocja, Chile, Szwecja, NRD, Urugwaj, RFN, Jugosławia, Haiti, Zair. GRZEGORZ LATO
Faza grupowa (grupa D):

Polska – Argentyna 3:2

Polska – Haiti 7:0

Polska – Włochy 2:1


Faza półfinałowa (grupa II):

Polska – Szwecja 1:0

Polska – Jugosławia 2:1

Polska – RFN 0:1Mecz o trzecie miejsce:

Polska – Brazylia 1:0


Finał:

RFN – Holandia 2:1


Król strzelców: LATO (POLSKA) 7 GOLI.

ARGENTYNA 1978
Finały Mundialu ’78 odbyły się na boiskach Argentyny. Reprezentacja tego kraju była jednym z głównych kandydatów do końcowego tryumfu.

RODZYNKIEM był napastnik Valencii, Mario Kempes. To właśnie on poprowadził Argentynę do tytułu Mistrza Świata. W finale gospodarze pokonali Holendrów 3:1. Kempes został królem strzelców i bohaterem całego turnieju.

Na tym Mundialu po raz kolejny można było podziwiać biało – czerwonych. Niestety tym razem Polacy nie pokazali niczego nadzwyczajnego i odpadli w fazie półfinałowej.
Udział 16 krajów: Argentyna, Meksyk, Austria, Holandia, Brazylia, Polska, Francja, RFN, Szkocja, Węgry, Peru, Hiszpania, Iran, Szwecja, Włochy, Tunezja. MARIO KEMPES
Faza grupowa (grupa B):

Polska – RFN  0:0

Polska – Tunezja 1:0

Polska – Meksyk 3:1


Faza półfinałowa:

Polska – Argentyna 0:2

Polska – Peru 1:0

Polska – Brazylia 1:3


O trzecie miejsce:

Brazylia – Włochy 2:1


Finał:

Argentyna – Holandia 3:1


HISZPANIA 1982
Włosi po raz trzeci w historii zdobyli tytuł najlepszej reprezentacji świata. Tym razem dokonali tego na boiskach Hiszpanii, gdzie po emocjonującym finałowym meczu pokonali RFN. Gwiazdą ekipy „Squadra Azzura” był Paolo Rossi – król strzelców turnieju.

To był udany Mundial dla Polaków. Biało – czerwoni po niezbyt udanym początku, po bezbramkowych remisach z Włochami i Kamerunem, zaczęli grać jak natchnieni.

5:1 z Peru, 3:0 z Belgami i remis z ZSRR pozwoliły nam cieszyć się z awansu do półfinału. Tu na naszej drodze stanęli późniejsi Mistrzowie Świata, Włosi. Orły uległy 0:2 i na pocieszenie została im walka o trzecie miejsce. W pojedynku z Francuzami okazaliśmy się lepsi i drugi raz w historii wywalczyliśmy tytuł trzeciej drużyny świata.
Udział 24 krajów: Algieria, Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Kamerun, Chile, Czechosłowacja, Anglia, Francja, RFN, Honduras, Węgry, Włochy, Kuwejt, Nowa Zelandia, Północna Irlandia, Peru, Polska, San Salwador,, Szkocja, Hiszpania, ZSRR, Jugosławia.
Faza grupowa (grupa A):

Polska – Włochy 0:0

Polska – Kamerun 0:0

Polska – Peru 5:1


Faza ćwierćfinałowa (grupa 1):

Polska – Belgia 3:0

Polska – ZSRR 0:0
Półfinały:

Polska – Włochy 0:2

RFN – Francja 3:3; k. 5:4
O trzecie miejsce:

Polska – Francja 3:2


Finał:

Włochy – RFN 3:1


Król strzelców: Paolo Rossi (ITA) 6 bramek
MEKSYK 1986
To był teatr jednego aktora. Diego Armado Maradona był największą gwiazdą meksykańskiego Mundialu. Nikt nie był w stanie go zatrzymać. „Boski Diego” grał jak natchniony: strzelał bramki, rozgrywał piłkę, dryblował. Był prawdziwym liderem drużyny Argentyny. Dzięki jego nadzwyczajnej postawie, biało – niebiescy dotarli aż do wielkiego finału, gdzie po niezwykle zaciętym spotkaniu pokonali ekipę Niemiec. Po raz drugi Puchar Świata pojechał do Argentyny.
Udział 24 krajów: Algieria, Argentyna, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Kanada, Dania, Anglia, Francja, RFN, Węgry, Irak, Włochy, Meksyk, Maroko, Irlandia Północna, Paragwaj, Polska, Portugalia, Szkocja, Korea Południowa, Hiszpania, Urugwaj, ZSRR.
Półfinały:

RFN – Francja 2:0

Argentyna – Belgia 2:0
O trzecie miejsce:

Francja – Belgia 4:2


Finał:

Argentyna – RFN 3:2


Król strzelców: Linker (ENG) 6 goli

WŁOCHY 1990
W 1990 roku organizatorem Mistrzostw Świata wybrano Włochów. Ekipa „Squadra Azzura” była faworytem turnieju, ale tak jak to bywało wcześniej i tym razem faworyt zawiódł. Azzuri grali mało efektownie, ale jakoś dawali sobie radę z kolejnymi przeciwnikami. Dopiero w półfinale Włosi musieli uznać wyższość rywala, a konkretnie Argentyny.

Znakomicie za to spisywali się Niemcy. Po świetnych meczach dotarli aż do samego finału, gdzie skromnie pokonali Argentynę 1:0. Strzelcem jedynego gola i to z zrzutu karnego był Andreas Brehme.
Udział 24 krajów: Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Kamerun, Kolumbia, Kostaryka, Czechosłowacja, Egipt, Niemcy, Irlandia, Włochy, Korea Płd., Holandia, Rumunia, Szkocja, Hiszpania, Szwecja, ZEA, Urugwaj, USA.

Półfinały:

Argentyna – Włochy 1:1; k. 5:3

RFN – Anglia 1:1; k. 5:3


O trzecie miejsce:

Włochy – Anglia 2:1Finał:

RFN – Argentyna 1:0


Król strzelców Schillaci (ITA) 6 goli.

USA 1994
To były wspaniałe mistrzostwa. Na boiskach USA dominował ofensywny, przyjemny dla oka futbol. Prawdziwym objawieniem turnieju była ekipa Bułgarii z rewelacyjnym Christo Stoiczkowem na czele. Mało znani piłkarze dotarli aż do półfinału. W meczu o złoto zmierzyły się ekipy „Canarinhos” i „Squadra Azzura”. Walka była niezwykle wyrównana.

Po 90 minutach na tablicy świetlnej widniał bezbramkowy remis. Dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia. Do wyłonienia mistrza koniecznie były rzuty karne. Tu Brazylijczycy okazali się lepsi i Puchar Świata po raz czwarty pojechał do kraju kawy. Gwiazdą turnieju został Brazylijczyk Romario, ale nie on jeden swoją grą zachwycił kibiców. Równie znakomicie zaprezentowali się Włoch Roberto Baggio, Rumun George Hagi i wspomniany Bułgar Christo Stoiczkow.
Udział 24 krajów: Argentynam, Belgia, Boliwia, Brazylia, Bułgaria, Kamerun, Kolumbia, Niemcy, Grecja, Korea PD., Irlandia, Włochy, Meksyk, Maroko, Holandia, Nigeria, Norwegia, Rumunia, Rosja, Arabia Saudyjska, Hiszpania, USA, Szwecja, Szwajcaria.
Półfinały:

Włochy - Bułgaria 2:1

Brazylia - Szwecja 1:0
O trzecie miejsce:

Bułgaria – Szwecja 0:4
Finał:

Brazylia – Włochy 3:2


Król strzelców: Romario (BRA), Stoiczkow (BUL), Andersson (SZWE) - 6 goli

FRANCJA 1998
Francuzi po raz drugi w historii zostali wybrani na organizatorów imprezy, ale tym razem wykorzystali ten atut. Ekipa Trójkolorowych, przez cały turniej spisywała się znakomicie i jak najbardziej zasłużenie sięgnęła po Puchar Świata, pokonując w meczu o złoto Brazylijczyków aż 3:0. Najlepszym zawodnikiem finałów został znakomity Zinedine Zidane.

Prawdziwą rewelacją Mundialu ’98 byli Chorwaci, którzy zajęli wysokie trzecie miejsce. Ponadto napastnik z tego kraju, Davor Suker został królem strzelców imprezy. Z dobrrej strony pokazali się Holendrzy. Rozczarowali zwłaszcza Włosi i Anglicy.
Udział 32 krajów: Anglia, Arabia Saud., Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Chile, Dania, Szkocja, Francja, Hiszpania, Holandia, Iran, Jamajka, Japonia, Jugosławia, Kamerun, Kolumbia, Korea PD., Meksyk, Maroko, Niemcy, Nigeria, Norwegia, Paragwaj, RPA, Rumunia, Tunezja, USA, Włochy.
Półfinały:

Brazylia - Holandia 1:1 k 4:2

Francja – Chorwacja 2:1
O trzecie miejsce:

Chorwacja – Holandia 2:1


Finał:

Francja – Brazylia 3:0


Król strzelców: Suker (CHORWACJA) – 6 goli.

KOREA I JAPONIA 2002
Pierwsze mistrzostwa XXI wieku odbyły się w Azji. Po raz pierwszy finały tej imprezy były rozgrywane na boiskach dwóch państw, Korei i Japonii. Był to turniej niespodzianek, które w dużym stopniu wynikały z błędów arbitrów. Bardzo szybko, bo wcześniej, niż się spodziewano, z imprezą pożegnały się reprezentacje: Argentyny, Włoch, Portugalii i Hiszpanii. Prawdziwą rewelacją był drużyny: Turcji i Korei, chociaż awans Azjatów do półfinału był raczej zasługą sędziów, niż samych piłkarzy.

W wielkim finale spotkali się Brazylijczycy i Niemcy, ale reprezentacja naszych zachodnich sąsiadów, pozbawiona swojego najlepszego piłkarza, Michaela Ballacka, nie była w stanie zatrzymać ekipy Canarinhos i ostatecznie uległa 0:2. Brazylia po raz piąty została najlepszą drużyną świata. Największą gwiazdą i królem strzelców turnieju został Brazylijczyk, Ronaldo, który powrócił do wielkiej formy po kontuzjach, z którymi zmagał się dobrych kilka lat.
FAZA GRUPOWA (GRUPA D):

Korea Pd. – Polska 2:0

Portugalia – Polska 4:0

Polska – USA 3:1

Bramki: Olisadebe (3’), Kryszałowicz (5’), Marcin Żewłakow (66’)
Udział 32 kraje: Francja, Korea Pd., Japonia, Brazylia, Argentyna, Włochy, Niemcy, Hiszpania, Belgia, Chorwacja, Dania, Anglia, Irlandia, Polska, Portugalia, Rosja, Słowenia, Szwecja, Turcja, Ekwador, Paragwaj, Urugwaj, Chiny, Arabia Saudyjska, Kamerun, Nigeria, Senegal, RPA, Tunezja, Kostaryka, Meksyk, USA.
Półfinały:

Niemcy – Korea Pd. 1:0

Brazylia – Turcja 1:0
O trzecie miejsce:

Turcja – Korea Pd. 3:2


Finał:

Brazylia – Niemcy 2:0


Król strzelców: Ronaldo (BRA) – 8 goli.

NIEMCY 2006
Mistrzostwa Świata 2006 przeszły do historii. Podczas turnieju rozgrywanego na niemieckich boiskach padło 147 bramek, sędziowie pokazali 342 żółte kartki i aż 28 czerwonych. To był Mundial pełen brutalnych zagrań, pomyłek sędziowskich i piłkarskich niespodzianek. Ostatecznie Puchar Świata po 24 latach oczekiwań trafił w ręce reprezentacji Włoch. O końcowym tryumfie wcale nie zadecydowała siła rażenia, ale żelazna i konsekwentna gra w defensywie. Faza grupowa Mundialu zakończyła się kilkoma zaskakującymi rozstrzygnięciami. Sensacją był na pewno awans Ghany do najlepszej 16 turnieju. Ekipa z Afryki znalazła się tam kosztem faworyzowanych Czechów.

Już na pierwszym etapie fazy grupowej z turniejem pożegnali się Hiszpanie, którzy tak znakomicie spisywali się w rozgrywkach grupowych. Poza zasięgiem podopiecznych Luisa Aragonesa okazali się być Francuzi. Również Holendrzy pakowali walizki po meczu 1/8 finału.

Do megasensacji doszło jednak w ćwierćfinale, kiedy to do domu zmuszeni byli wracać wielcy faworyci, Brazylijczycy. Katem „Kanarków” zostały konsekwentne „Koguty”, prowadzone przez wielkiego Zidane. Na najlepszej ósemce przygodę z Mundialem zakończyła inna ekipa z Ameryki Południowej – Argentyna. Po serii rzutów karnych przegrali z gospodarzami turnieju, Niemcami.

Niewątpliwie najbardziej emocjonującym i stojącym na najwyższym poziomie spotkaniem tegorocznego Mundialu była półfinałowa konfrontacja Niemców z Włochami. Oba zespoły zagrały na bardzo wysokim poziomie. Finalistę wyłoniła dopiero dogrywka. W dwóch ostatnich minutach dodatkowego czasu gry dwa ciosy: Grosso i Del Piero spełniły marzenia całej Italii. Najlepszym piłkarzem Mundialu został Zinedine Zidane. Jednak Francuza w oczach wielu zdyskwalifikowało brutalne zachowanie w finałowym meczu, kiedy to z premedytacją powalił głową Marco Materazziego.

Włochy po raz czwarty zostały mistrzami świata!
Polacy na mistrzostwach:

Polska – Ekwador 0:2

Niemcy – Polska 1:0

Kostaryka – Polska 1:2Półfinały:

Niemcy – Włochy 0:2

Portugalia – Francja 0:1


Mecz o trzecie miejsce:

Niemcy – Portugalia 3:1Finał:

Włochy – Francja 1:1 (1:1) (5:3) w karnychCzerwona kartka – Francja: Zinedine Zidane (110)


©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy