Strona główna

Fatima portugalia „ Śladami charyzmatu śW. Jana od krzyża I śW. Teresy z avilii ” madryt – samosierra – segovia – avila fontiverso alba de tormes – salamanka – medina del campo s. Compostela – braga – lizbona – nazare – bathala – toledo ocean 18


Pobieranie 30.03 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar30.03 Kb.
HISZPANIA – FATIMA - PORTUGALIA

„ ŚLADAMI CHARYZMATU ŚW. JANA OD KRZYŻA I ŚW. TERESY Z AVILII ”MADRYT – SAMOSIERRA – SEGOVIA – AVILA - FONTIVERSO - ALBA DE TORMES – SALAMANKA – MEDINA DEL CAMPO S.COMPOSTELA – BRAGA – LIZBONA – NAZARE – BATHALA – TOLEDO - OCEAN

18 - 27.05. 2010

18

MADRYT – po przylocie przejedziemy do SANKTUARIUM SERCA PANA JEZUSA leżącego w samum centrum geograficznym Hiszpanii na wzgórzu Los Angeles. Klasztor o. Karmelitów na terenie sanktuarium przywita nas ze swoja duchowością i historia św. Jana od Krzyża. Generalnie nie wozi się nawet grup turystycznych do tego pięknego i znaczącego miejsca w historii Hiszpanii . Później przejedziemy do centrum miasta. Zatrzymujemy się przy Plaza de Toros ( arena hiszpańskiej corridy ), stadionie Realu Madryt S. Bernabeo, przy Plaza Castillia. Dalej jedziemy przez część Burbońską i Habsburską. Główną ulicą miasta Gran Via do Placu Hiszpańskiego. Spacerkiem przejdziemy obok Pałacu Królewskiego i ogrodów wejdziemy do Katedry Madryckiej N.S del Almudena. Metrem możemy w miarę możliwości czasowych przejechać do pięknego parku wypoczynkowego Retiro. Po relaksie autokar zawiezie nas do hotelu. Zakwaterowanie w hotelu. Po indywidualnej kolacji możemy sami pospacerować po stolicy Hiszpanii. Plan pobytu w Madrycie jest plastyczny, zrównoważony pod względem wysiłku fizycznego. Jeżeli czegoś nie zrealizujemy w pierwszym dniu, dokończymy w ostatnim.

19

SAMOSIERRA – SEGOVIA -AVILLA – SALAMANKA Po śniadaniu wyjedziemy w kierunku Burgos aby po ok 80 km zjechać na kilka chwil na przełęcz Samosierra. Skromna kaplica , na niej tablica pamiątkowa w j. polskim informują o tym co się tutaj wydarzyło. Niestety, Hiszpanie niezbyt dobrze odbierają to wydarzenie gdyż to polscy żołnierze w armii napoleońskiej pokonali wojska hiszpańskie w drodze do zdobycia Madrytu. Po „dotknięciu ” tego miejsca, kawie, zjedziemy na SEGOVIĘ. W dwóch częściach spojrzymy na to miasto należące do „korony miast Hiszpanii ”. Najpierw zajedziemy do konwentu karmelitańskiego gdzie żył św. Jan od Krzyża i gdzie spoczywają jego relikwie – największa część ciała, w sarkofagu nad ołtarzem. W kaplicy gdzie pierwotnie był grób, przy relikwiach przeżyjemy mszę św. Ponieważ autokar zaparkowany będzie u podnóża arabskiego zamku – alkazaru, spojrzymy na niego. Zamek stanowi od lat logo znanego nam strony disneylandu. Później wjedziemy do centrum miasta. Przy słynnym , największym rzymskim akwedukcie wypijemy kawę zamyślając się nad wspaniałą pamiątką antycznej kultury rzymian. Przejdziemy ulicami starej części miasta obok licznych antycznych kościołów, dotkniemy wspaniałej katedry przy placu Mayor. Staniemy przy Kościele św. Piotra, niepozornym, ale w nim koronowana została na pierwszą królową Hiszpanii Izabela II Kastylijska, która zmarła w Alba de Tormes. AVILA po ok. 60 km zatrzymamy się w kolejnym arcypięknym miastem Kastylii. Tutaj urodziła się, żyła św. Teresa Wielka. Żył tutaj także św. Jan od Krzyża. Reformowali oni zakon karmelitański. Spacerkiem przejdziemy obok warownej katedry, wzdłuż słynnych murów miasta, przez plac św. Piotra i pomniki św. Teresy i św. Jana. W konwencie karmelitańskim nawiedzimy miejsce narodzin świętej i sale z relikwiami. Po czasie wolnym odjedziemy do Salamanki. SALAMANKA – jej piękno i urok oraz uniwersytecki charakter dotrze do nas najpierw w scenerii nocnej. Spacer starą częścią miasta zakończymy na wiecznie żywym największym Plaza Mayor. Ci, którzy będą już zmęczeni zostaną w hotelu. Nic nie stracą , gdyż w nastepnym dniu zobaczymy raz jeszcze nocne oblicze miasta a przede wszystkim w dzień nawiedzimy stara i Nową Katedrę, zatrzymamy się na głównym dziedzińcu uniwersytetu, zajrzymy do sal wykładowych, kawę wypijemy w najstarszej, antycznej, oryginalnej kawiarence studenckiej, w której zapewne przebywał i student Jan de Ypes i Krzysztof Kolumb. Na koniec zejdziemy ku rzece Tormes ( burza )i dotkniemy spacerkiem słynnego rzymskiego mostu. Z niego tez zobaczymy konwent karmelitański z Kościołem św. Piotra.

20

FONTIVEROS – ALBA DE TORMES – SALAMANKA Śniadanie. Wyjazd do Fontiveros gdzie urodził się św. Jan, spacer, nawiedzenie kościoła karmelitów, wybudowanego w miejscu domu rodzinnego. Przejazd do Alba de Tormes gdzie intensywnie współpracowali ze sobą w dziele reformy karmelitańskiej i zakładania nowych zakonów Jan i Teresa z Avili. Miejsce gdzie spoczywają doczesne szczątki św. Teresy Wielkiej. Czas wolny, kawa, powrót do Salamanki. Kolacja i wieczór w Salamance. Jest to wielki i znaczący uniwersytet w którym studiował św. Jan a także Krzysztof Kolumb. Tutaj też pierwszym wykładowca akademickim stała się kobieta. W nim po raz pierwszy wykładano odkrycia naukowe ks. Kopernika.

21

SALAMANKA – MEDINA DEL CAMPO – COMPOSTELA Śniadanie. W drogę do Santiago de Compostela. Medina del Campo – miejsca młodości , kraj lat dziecinnych, czas odkrywania powołania u św. Jana, pierwsza poważna edukacja i praca. Miasto na ważnym szlaku dla gospodarki kraju. Tutaj umiera pierwsza Królowa zjednoczonej Hiszpanii Izabela II Kastylijska. Czas na kawę i dalsza długa droga do Compostelii. Zakwaterowanie, kolacja, czas wolny.

22

COMPOSTELA – BRAGA – FATIMA Śniadanie. Pobyt w Sanktuarium Św. Jakuba Wielkiego. Msza św. w katedrze. Czas wolny. Wyjazd do Fatimy przez Bragę. Jest ona tzw. „Portugalskim Rzymem”. Wjedziemy do górującego nad miastem jedynego na świecie Sanktuarium Dzieciątka Jezus ( Bom Jesus ). Czas wolny, kawa, panorama miasta i wyjazd do Fatimy. Przyjazd , powitanie w Cova de Iria – dolinie Pokoju. Spotkanie z P. Jezusem w Najświętszym Sakramencie i Matką Bożą w Kaplicy Objawień. Zakwaterowanie. Kolacja. 21.30 liturgia wieczorna , różaniec i procesja ze świecami.

23

FATIMA – Śniadanie 10.45 wyjście do sanktuarium. Z przewodnikiem zapoznanie się z historią, przesłaniem objawień maryjnych oraz topografią terenów i najważniejszymi miejscami sanktuarium. Symbolika budowli. M.in. Kaplica Objawień, Nowa i Stara Bazylika. Groby bł. Hiacynty, bł. Franciszka i s. Łucji 98 letniej karmelitanki bosej z zakonu w Coimbrze.. Dom „Błękitnej Armii”, bizantyńska kaplica , miejsce przechowywania Ikony MB Kazańskiej. Mur Berliński. Projekcja filmu o Fatimie. Msza Św. W bazylice lub Kaplicy Objawień. Czas wolny. 13.30 wyjazd nad ocean do NAZARE ( 35 km) , do najstarszego sanktuarium maryjnego w Portugalii, oraz pobyt – odpoczynek na plaży / jeżeli nie zdążymy w dniu poprzednim /.. W drodze powrotnej nawiedzenie kościoła, bazyliki w portugalskim stylu manuelińskim w BATHALA. Sanktuarium MB Zwycięskiej, niedokończone mauzoleum królów Portugalii. Obiado – kolacja. 21.30 Liturgia wieczorna – czuwanie, procesja ze świecami. Czas w Fatimie jest tak zaplanowany aby w spokoju, ciszy, bez tzw. „gonienia” przeżyć godnie, dobrze i mądrze.

24

FATIMA – LIZBONA – OCEAN - FATIMA. Śniadanie. Msza Św. w Kaplicy Objawień lub Bazylice. Wyjazd do Lizbony. W stolicy Portugalii zwiedzamy; Dzielnice Belem z Opactwem Św. Hieronima z grobami Vasco de Gamy i pisarza Camoesa. Spojrzymy na Pomnik Wielkich Odkrywców wypraw oceanicznych. zobaczymy manuelińską wieżę obronną Belem z figurą MB Szczęśliwego Powrotu. Wszystko to w ujściu Tagu do oceanu z panoramą na dwa wielkie mosty Vasco da Gamy ( 17 km ) oraz Most 24 kwietnia. Przejedziemy do Katedry a przy niej nawiedzimy K-ł Św. Antoniego „Lizbońskiego” , stojącego w miejscu narodzin w/w Świętego. Spacerkiem udamy się do dzielnicy Baixa, wybudowanej po wielkim trzęsieniu ziemi z pięknymi placami miasta. Wejdziemy na jeden z punktów widokowych i spojrzymy na panoramę miasta. Czas wolny pozwoli nam na skosztowanie atmosfery życia mieszkańców stolicy. Odjeżdżając z Plaza Commercio przejdziemy przez centralny pasaż miasta obok pomniku markiza Pombala lub przez super nowoczesna dzielnice EXPO. Po powrocie do Fatimy (ok. 130 km), udamy się do największego i tańszego sklepu z dewocjonaliami, pamiątkami z Fatimy. Obiado-kolacja. Wieczorna liturgia w sanktuarium.

25

FATIMA. NAJWAŻNIEJSZY DZIEŃ PIELGRZYMKI.

Śniadanie. W tym szczególnym dniu PIELGRZYMA, odpowiadając na wezwanie Matki Bożej, ( duchowości karmelitańskiej zarazem ) praktykujemy post o chlebie i wodzie, dołączając do takiej postawy naszą osobistą i wspólną modlitwę w naszych intencjach. Szczególnie aby owocem pielgrzymki była postawa bycia lepszym dla siebie, dla najbliższych , dla Boga. Szczególnie aby owocem pielgrzymki była postawa bycia lepszym dla siebie, dla najbliższych , dla Boga.W tym dniu nie będzie już planowanych posiłków. Każdy usłyszy stosowną konferencję wydrukowaną na piśmie. Post nie oznacza NIC NIE JEŚĆ – trzeba jeść ale chleb i wodę. Msza Św. w Kaplicy Objawień lub bazylice. O godz. 13.30 spotykamy się na placu i udajemy się na Drogę Krzyżową. Zakończymy ją w Kaplicy Węgierskiej udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych lub zawierzeniem – oddaniem swojego życia Panu Jezusowi i niepokalanemu Sercu NMP.. Przejdziemy przez miejsce objawienia się anioła do wioseczki Aljustriel. Nawiedzimy tam domy w których żyli Pastuszkowie z Fatimy Hiacynta, Franciszek i Łucja. Powrócimy do hotelu. Wieczorna liturgia w sanktuarium.

26

FATIMA – TOLEDO – MADRYT. Śniadanie. Msza Św. na zakończenie pobytu w Fatimie w Kaplicy Objawień. Wyjazd o godz. 8.30 do Madrytu. W drodze powrotnej nawiedzenie TOLEDO – perłę hiszpańskich miast. Spacerkiem przechodząc uliczkami miasta dojdziemy i nawiedzimy Katedrę z zbiorami obrazów malarzy hiszpańskich w tym toledańczyka El Greco. Przy pomniku pisarza Servantesa i arabskim Alkazarze pożegnamy się z byłą stolica Hiszpanii. Hotel w Madrycie lub w centrum. Obiado-kolacja.

27

MADRYT – dokończenie zwiedzania stolicy Hiszpanii wg programu z pierwszego dnia. Przejazd na lotnisko Barajas. Odprawa i w godzinach wieczornych przelot do Berlina. Transfer autokarowy do Polski. Przejazd do miejsca wyjazdu po ok. 5 godz. od wylądowania w Berlinie.

PIELGRZYMKA PRZYGOTOWANA DLA OSÓB NALEZĄĆYCH DO ŚWIECKIEGO ZAKONU KARMELITÓW BOSYCH. ZARAZEM ZAPRASZAMY KAZDA OSOBE KTÓRA MA CHĘĆ UDANIA SIĘ NA TAKA PIELGRZYMKE A NIE BEDAĆ W TAKIEJ WSPÓLNOCIE.


CAŁA POLSKA KONTAKT I ZGŁOSZENIA CAŁA POLSKA

ricoESPania FATIMSKIE DUSZPASTERSTWO PIELGRZYMKOWE ricoESPania

71 723 4848 / 880 020 832 / email: pielgrzymki@dofatimy.pl / www.dofatimy.pl

PIELGRZYMKĘ KOORDYNUJE PAR. KARMELITAŃSKA pw. Opieki św. Józefa i MB Miłosierdzia, 71 792 7261 Wrocław ul. Ołbińska 1


TEL. KONTAKTOWY DO OSOBY ODPOWIEDZIALNEJ Z W/W PARAFII ; …........................................................

str. 2
…...

SPOKOJNIE, MĄDRZE PRZEŻYWAĆ BĘDZIEMY CZAS ZWIEDZANIA. GWARANTUJEMY DOBRY ODPOCZYNEK. Obok turystycznego zwiedzania przygotowany z góry program duszpasterski –TO NOWA JAKOŚĆ W POLSKIM DUSZPASTERSTWIE PIELGRZYMKOWYM. Stosujemy w programie DWUPŁASZCZYZNOWOŚC uczestniczenia „ jeżeli chcesz – możesz, jeśli nie chcesz – nie musisz”. Czuj się wolnym ale w realizacji przygotowanego programu NIE PRZESZKADZAJ innym, nie szemraj, nie obgaduj i nie obmawiaj innych za plecami, nie narzekaj, nie stosuj postawy fatalizmu. PILOT - PRZEWODNIK z dobrym przygotowaniem teologicznym i merytorycznym. UBEZPIECZENIE KL i NNW 10.000 EURO, najwyższej klasy autokary i wyśmienici kierowcy hiszpańskich lub portugalskich firm przewozowych. Wyżywienie, hotele, pok. 2, 3, 4 os. z łazienkami i wc. TRANSFERY NA LOTNISKA w ogólnych kosztach.. Ubezpieczenie KL oraz ,wyżywienie Śniadanie + obiado-kolacje. PAMIĘTAJ – im szybciej wpłacisz zaliczkę 1000 zł tym pielgrzymka dla Ciebie i całej grupy będzie TAŃSZA. Program od strony organizacyjnej jest plastyczny i może ulegać zmianie w celu ulepszenia jego walorów. W tym programie nie ma przypadkowości, dziadostwa, postawy „jakoś to będzie”. Wzrost cen biletów lotniczych, zmiana kursu euro może być przyczyną max. 8 % wzrostu całej kwoty. Powyższa cena dotyczy grupy min. 35 osób. DLA KSIĘŻY – jest przygotowana oprawa duszpastersko – liturgiczna; rezerwacje mszy, parlamenty liturgiczne, teksty modlitw, spiewów itd. Dla ułatwienia prosimy zabrać ze sobą egzemplarz „ OREMUS – a ”, albę i stułe. Duszpasterza pielgrzymki prosimy o udzielenie w Fatimie Sakramentu Namaszczenia Chorych. Pielgrzymi zostaną merytorycznie na piśmie na ten temat poinformowani. Dlatego księża o nic nie muszą się martwić. Księża w naszym duszpasterstwie mogą liczyć także na odpoczynek. Każda osoba przed wyjazdem otrzyma pakiet SOS pielgrzyma ze szczegółowymi informacjami jak przygotować się do lotu i odpraw na lotnisku oraz nr. Polisy ubezpieczeniowej, telefony i adresy hoteli.. NIE MA UKRYTYCH DODATKOWYCH OPŁAT. ZWIEDZANIE ( oprócz katedry w Toledo 7 euro ) JEST WLICZONE W CAŁY KOSZT PIELGRZYMKI. MINIMALNA GRUPA PŁACACYCH TO 35 . Program jest plastyczny, może być ubogacony czymś nowym, kolejność zwiedzania także jest plastyczna. ZALICZKA jest zwracana przy rezygnacji w sytuacjach życiowych nadzwyczajnych, najlepiej jak znajdzie się osobę zastępcza. Dotyczy to także całek kwoty. Gdyby nie było takiej osoby uczestnik traci 10% wniesionej opłaty. POSIŁKI; sniadanie + obiado-kolacje. Nie ma kolacji w dniu przylotu do Madrytu jak i w Fatimie podczas praktyki postu.

PILOTEM i PRZEWODNIKIEM i REZYDENTEM jest właściciel i koordynator odpowiedzialny FDP ricoESPania, p. Ryszard P. Posiada uprawnienia turystyczne, jest teologiem po PFT we Wrocławiu. Od 25 lat pracuje w duszpasterstwie pielgrzymkowym. Jest małym ekspertem od prywatnych objawień. Iberysta, kilka lat mieszkał w Madrycie i na Andaluzji. Fachowiec od trasy , którą przygotowaliśmy. Kontakt 880 020 832 / email; ricoespania@dofatimy.pl


WYLOT i PRZYLOT SAMOLOTEM PLANUJEMY Z BERLINA LUB WROCŁAWIA , LUB PRAGI.

( Obiecany pakiet SOS Pielgrzyma będzie zawierał dokładny opis jak przygotować się do lotu. )


Klasztor pw. Opieki św. Józefa i Matki Bożej Miłosierdzia
50-259 Wrocław, ul. Ołbińska 1,
tel. 071-792.72.61; 792.72.62; fax 792.72.63


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość