Strona główna

Fraternitas pol. Vol. XLII


Pobieranie 19.76 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar19.76 Kb.
FRATERNITAS

Pol. Vol. XLII. N. 154 - OFM Roma - Email: rbahcic@ofm.org - 01. 05. 2009Kapituła i wybór Ministra generalnego
Podczas Kapituły dokonuje się wyboru Mi­nistra generalnego całego Zakonu. Św. Franciszek tak pisze w Regule: "Wszyscy bracia obowiązani są mieć zawsze jednego z braci tego zakonu za ministra generalnego i sługę całego braterstwa i mają ścisły obowiązek być mu posłuszni. W razie jego śmierci ministrowie prowincjalni i kustosze niech wybiorą następcę na kapitule w Zielone Święta. Na tę kapitułę mają się zawsze zbierać razem ministrowie prowincjalni w miejscu wyznaczonym przez ministra generalnego" (2Reg 8,1-2).

Od 800 lat do tej pory bracia zawsze zachowywali wolę Franciszka. Kilka koniecznych poprawek prawniczych chcianych przez Kościół (jak na przykład czas trwania urzędu, który obecnie nie jest na całe życie, lecz na okres sześciu lat) z pewnością nie umniejszyły mocy tej proroczej intuicji: by mieć przewodnika, wokół którego buduje się jedność życia braterskiego.

Pojęcie "Minister" jest zaczerpnięte z nauczania i przykładu Jezusa. W Regule niezatwierdzonej św. Franciszek tak pisze: "A ministrowie i słudzy niech pamiętają, że Pan mówi: ‘Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć’, i że troska o dusze braci została im powierzona" (1Reg 4,6). Franciszek nie lubił określeń powszechnie używanych: być "ministrem i sługą" znaczyło pokornie i z miłością oddać się na służbę braci.

Do tej pory Zakon miał 119 następców św. Franciszka. Wśród tych 119 Ministrów generalnych było 77 włochów, 25 hiszpanów, 7 francuzów, 4 niemców, 2 portugalczyków, 2 amerykanów, 1 anglik, 1 brazylijczyk.

Ojciec Święty mianował swoim specjalnym Legatem do przewodniczenia wyborom nowego Ministra generalnego naszego Zakonu, które są przewidziane 4 czerwca 2009 w Asyżu, Kard. José Saraiva Martins, C.M.F., Prefekta emerytowanego Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.
Pesaro, Włochy – Dom gościnny im. "Br. Arduina Priori"
Przy naszym klasztorze św. Jana w Pesaro jest trzypiętrowy budynek, a w nim 6 małych mieszkań mających salonik, kuchnię, pokoje sypialne, łazienki, ogrzewanie, TV i telefon. To dom gościnny im. "Br. Arduina Priori". Przez 10 lat swej działalności gościł za darmo ponad 28 tys. osób pochodzących z Włoch i z różnych stron świata (Argentyna, Pakistan, Indie, Afryka...), którzy mogli dzięki temu opiekować się krewnymi leżącymi w szpitalach w Pesaro.

Utrzymywany finansowo przez miejscową wspólnotę Braci Mniejszych, członków FZŚ i dobroczyńców, ten dom gościnny zawdzięcza swe powodzenie żywej jeszcze w mieście Pesaro pamięci o bracie Arduinie. Ten Brat "z innej epoki", który przez 40 lat – był bowiem "kwestarzem" – chodził od domu do domu, niosąc słowa pociechy i zarazem miłości, szczególnie dla osób starszych, chorych, doświadczanych przez ciężką codzienną rzeczywistość. Nie przypadkiem miejscami, które zazwyczaj odwiedzał, były szpital, hospicjum dla osób starszych i cmentarz.

Kolejnym potwierdzeniem popularności wciąż aktualnej tej szczególnej postaci Brata Mniejszego była 28 marca, w rocznicę śmierci Br. Arduina (1987), prezentacja jego biografii pt. "Ho consumato i miei sandali per le vie di Pesaro" [Zdarłem moje sandały na drogach Pesaro], którą napisała Gabriella Cambrini Sanchini. Uczestniczyli w tym wydarzeniu, które odbyło się w pięknym kościele św. Jana, miejscowy Biskup Mons. P. Coccia, Minister prowincjalny Marchii Fr. Vincenzo Brocanelli, inne władze świeckie i religijne, jego współbracia i liczni przyjaciele, którzy go wspominają i zachowują w żywej pamięci.
Petropolis, Brazylia – Master z ewangelizacji
Na Franciszkańskim Instytucie Teologicznym (ITF) w Petropolis, niedaleko Rio de Janeiro,w marcu 2009 rozpoczął się kurs Master z ewangelizacji na temat: “Scenariusze współczesne i perspektywa franciszkańska”. Dużą większość studentów stanowią Bracia, pochodzący z różnych krajów Ameryki Łacińskiej: Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Ekwador, Meksyk i Peru.

Kurs ma trzy zasadnicze cele: rozważyć w sposób systematyczny nad praktyką ewangelizacyjną w kontekście tradycji posoborowej w Ameryce Łacińskiej i w perspektywie ewangelicznej i franciszkańskiej; ułatwić zrozumienie scenariuszów współczesnych jako wyzwań, prowokacji i możliwości ewangelizacji; przygotować działalność ewangelizacyjną jako szczególny wkład w rozwój Kościoła.

Kurs będzie trwał aż do października br. i obejmuje lekcje teoretyczne, praktyczne warsztaty i napisanie monografii na temat ewangelizacji.

Nowy biskup franciszkański

Watykan, 25 marca 2009 – Fr. Walter Jeová Heras Segarra, Minister prowincjalny Prowincji św. Franciszka w Quito, Ekwador, został zamianowany przez Benedykta XVI Wikariuszem Apostolskim Zamora w Ekwadorze (powierzchnia: 10.572.052; ludność: 122.000; katolicy: 110.000; kapłani: 20; zakonnicy: 2). Nowy Biskup urodził się w Bulán (Ekwador), w 1964 roku, złożył śluby wieczyste w 1990, a w 1992 otrzymał święcenia kapłańskie. Dotychczas był Ministrem Prowincjalnym i Wice-Przewodniczącym Konferencji Przełożonych Zakonnych Ekwadoru.Siostra śmierć

1 kwietnia 2009 r. zmarł nasz współbrat kard. Umberto Betti; żył lat 87, w Zakonie franciszkańskim 71, w kapłaństwie 63 i jako kardynał 2.

Jego Świątobliwość Papież Benedykt XVI, chcąc wyróżnić jego teologiczną mądrość i pełną miłości służbę dla wspólnoty wierzących, mianował go kardynałem Świętego Kościoła Rzymskiego na zwyczajnym konsystorzu 24 listopada 2007.

Z głębokim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci przewielebnego kardynała Umberto Betti i łącząc się duchowo z żałobą całego Zakonu Braci Mniejszych wyrażam moje szczere kondolencje. Z wdzięcznością wobec Pana wspominam posługę spełnioną przez opłakiwanego Purpurata, zwłaszcza jako wybitny teolog i znawca Soboru Watykańskiego II, ceniony konsultor Kongregacji Nauki Wiary i Sekretariatu Stanu, i Rektor Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Zanoszę gorące modlitwy w intencji tak zasłużonego sługi Ewangelii, a prosząc Dobrego Boga o pokój dla jego duszy wybranej, przesyłam dla pocieszenia krewnych, współbraci i tych, którzy opłakują jego odejście, szczególne Apostolskie Błogosławieństwo.” BENEDICTUS PP. XVI


Wiadomości w skrócie


  • Apel wydawcy: W 2009 roku, z okazji 800-lecia naszego Zakonu, Prowincje i Kustodie podejmują wiele inicjatyw dla upamiętnienia tak wielkiego wydarzenia (książki, znaczki, medale … ).

Dlatego zwracam się z apelem do wszystkich, szczególnie do Sekretarzy Prowincji, Kustodii i Fundacji: przyślijcie nam wasze "wyroby", aby mogły być zachowane w Archiwum Zakonu; albo powierzcie je waszemu Prowincjałowi lub Kustoszowi, gdy przyjedzie na Kapitułę Generalną.

Już teraz dziękujemy za waszą współpracę; przyślijcie wasz wkład na adres: Fraternitas, Curia generale, Via S. Maria Mediatrice 25, 00165 Roma, Italia.  • Minister generalny u Prezydenta Republiki Portugalii: Prezydent Republiki portugalskiej przyjął na audiencji Ministra generalnego dnia 29 marca 2009. Audiencja miała miejsce w pałacu prezydenckim w Belem (Lizbona). W czasie spotkania Minister na ręce Prezydenta złożył podziękowanie dla Portugalii za braterskie przyjęcie, jakie okazywała franciszkanom w tych ośmiu wiekach historii. Minister i Prezydent rozmawiali także o konieczności wartości franciszkańskich dla społeczeństwa w tych chwilach kryzysu.

  • Minister generalny Członkiem Międzynarodowej Akademii Kultury Portugalskiej: 30 marca 2009 Minister generalny, podczas uroczystego aktu akademickiego w siedzibie Akademii, został mianowany Członkiem Międzynarodowej Akademii Kultury Portugalskiej. Przemówienie nowego członka było na temat: “Franciszkanie i kultura portugalska”.

  • Minister generalny w Ziemi Świętej przy Ojcu Świętym w czasie jego wizyty w Miejscach Świętych: Minister generalny będzie towarzyszył Ojcu Świętemu w jego wizycie w Miejscach Świętych. Przewiduje się, że Minister generalny przyjmie oficjalnie Ojca Świętego na Górze Nebo (Jordania) i w Nazarecie, gdzie Benedykt XVI przenocuje w naszym klasztorze.


Nowi wizytatorzy generalni
Fr. Alberto Tosini, obecny prowincjał Prowincji Ligurii Najśw. Serca NMP we Włoszech, dla Prowincji Lombardii św. Karola Boromeusza we Włoszech.

Fr. Xavier Yu Soo Il, z Prowincji św. Męczenników Koreańskich w Korei, dla Prowincji Królowej Chin na Tajwanie.

Fr. Robert Hoogenboom, z Prowincji św. Męczenników z Gorkum w Holandii, został mianowany na prośbę Ministrów prowincjalnych Niemiec Delegatem Generalnym, aby towarzyszył im w procesie łączenia czterech istniejących Prowincji, odbył wizytę kanoniczną Braci i przewodniczył Kapitule.
Nowi prowincjałowie
Fr. Gabriele Trivellin został wybrany ponownie Ministrem prowincjalnym Prowincji św. Bonawentury w Piemoncie, we Włoszech.

Fr. José María Sainz Giménez został wybrany Ministrem prowincjalnym Prowincji św. Grzegorza Wielkiego w Kastylii, w Hiszpanii.
Plany Ministra generalnego

01-06 maja: Tempo forte Definitorium w Kurii Generalnej.

07-16 maja: Pielgrzymka do Ziemi Świętej z Ojcem Świętym Benedyktem XVI.

24 maja – 20 czerwca: Kapituła Generalna w Asyżu.
FRATERNITAS - OFM – Roma

Redattore: Robert Bahčič

Internet: http://www.ofm.org/fraternitas. Email: rbahcic@ofm.org

­­­­­­­­­___________________________________________________________________________________________________

Regula et vita Minorum Fratrum haec est, scilicet Domini nostri Jesu Christi sanctum Evangelium observare (RB I,1)
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość