Strona główna

Gazetkę zredagowali


Pobieranie 72.2 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar72.2 Kb.


SZKOŁA PODSTAWOWA GALINYGAZETKA SZKOLNA LISTOPAD – GRUDZIEŃ 2006


Gazetkę zredagowali: Karolina Gąska, Monika Mierzejewska, Ala Aleksandrowicz, Amanda Gierach, Natalia Siedlecka, Sylwia Siedlecka, Jarek Kopaczun, Łukasz Zawistowski, Michał Pawlik, Mateusz Rudszewski.

Opiekunem zespołu redakcyjnego jest p. Łucja Wiśniewska
RADOSNYCH, ZDROWYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA WSZYSTKIM PRACOWNIKOM NASZEJ SZKOŁY I WSZYSTKIM UCZNIOM

ŻYCZY REDAKCJA
W GAZETCE znajdziecie: z życia szkoły, wiadomości sportowe, humor, ciekawostki, horoskop, pozdrowienia, krzyżówkę (z nagrodami).

KONKURS LITERACKI
Ogłaszamy konkurs literacki dla wszystkich zainteresowanych uczniów z naszej szkoły. Możecie napisać wiersz lub opowiadanie na temat: MAGICZNE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA. Pracę (nie podpisywać!) należy oddać do pani Łucji Wiśniewskiej do 15 grudnia 2006 r. Mogą to być prace napisane na komputerze. Komisja wyłoni laureatów, którzy otrzymają nagrody.
Z
DESKA RATUNKU nr 2
amieszczamy też deskę ratunku, którą możecie posłużyć się na wybranej lekcji.
LISTOPADOWE ŚWIĘTA

Czy wiesz, że...

ANDRZEJ, święty, data ur. nieznana, zm. ok. 70 r. n.e., Patras (Grecja), brat św. Piotra, wg Nowego Testamentu uczeń Jezusa Chrystusa, apostoł; rybak z Kafarnaum, początkowo uczeń Jana Chrzciciela; według źródeł późniejszych poniósł śmierć męczeńską w Patras, ukrzyżowany na krzyżu w kształcie litery X (krzyż św. Andrzeja); Dzieje Andrzeja to apokryf z wpływami gnostyckimi. Od jego imienia zostały nazwane Andrzejki. Obchodzimy je 29 listopada Obchodzą je dziewczęta i chłopcy. W tym dniu wróżymy ze wszystkiego, nawet zwierzęta są przydatne...
HELOWEEN, obchodzimy 30 listopada. W Polsce jest mało praktykowane. Głownie w USA jest ono obchodzone. Dzieci przebierają się w postacie z bajek lub inne przez siebie wymyślone. Chodzą od domu do domu z pytaniem „cukierek, albo psikus...”. W ten sposób dostają słodycze lub - jeśli komuś wyczerpią się zapasy - musi znieść psikus przygotowany przez dzieci. Po zakończonych zbiorach zbierają się w domach i dzielą się po równo. A w końcu najdłużej oczekiwana z tego wszystkiego impreza, na której można potańczyć i najeść się do syta.
ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

W andrzejkowy wieczór roztop małą świeczkę w starym naczyniu i nalej wosk na wodę przez uch od klucza. Według dawnych wierzeń klucz ułatwia kontakty z zaświatami. Gdy figurka będzie gotowa, obejrzyj jej cień na ścianie – wtedy łatwiej dopatrzysz się konkretów.

W andrzejkowy wieczór przygotujcie bułeczki lub ciastka, a następnie rzućcie kawałki ciasta domowym zwierzętom. Ta dziewczyna, której ciasto zostało zjedzone jako pierwsza, wyjedzie na wspaniałą wycieczkę.

W andrzejkowy wieczór zróbcie małe łódeczki z łubinów orzechów, tekturek itp. Przytwierdźcie do nich małe świeczki, po jednej dla każdego uczestnika. Każda łódeczka powinna być podpisana w widocznym miejscu. Właściciele tych stateczków, które się spotkają, być może pojadą razem na Mazury.

W andrzejkowy wieczór ustawcie się w koło. W środku nich stanie chłopak z zawiązanymi oczami. Niech obróci się w kilka razy i wskaże jedną dziewczynę. Być może ona zostanie najlepszą dziewczyną w klasie.

Przygotowały Karolina Gąska i Monika Mierzejewska
CIEKAWOSTKI:

...w Tanzanii istnieje limit długości włosów - maksimum 36 cm.

...w Polsce mamy 19 miejscowości które nazywają się Korea,18 – Ameryka, 13 - Węgry, 10 - Abisynia,

9 - Kanada, 5 - Brazylia, 3 – Chiny, 1 - Bułgaria.

...pierwsze czekoladowe batony zrobiono w Szwajcarii w 1819 roku.

...mydło w kostce wynaleziono w 1200 roku, ale od końca XVII wieku było ono drogim artykułem luksusowym.

...w starożytnym Rzymie i Grecji perfumy robiono z oliwy, w której moczono kwiaty i liście.

...w 1290 roku Włochy Salvino degli Armati wynalazł szkła, które powiększały przedmioty - pierwsze okulary....2.12.2006 roku Britney Spears obchodzi swoje 25 urodziny.
Przygotowały Alicja Aleksandrowicz i Amanda Gierach


SZKOLNY SPORT

Biegi Listopadowe co roku odbywają się 11 listopada, w Bartoszycach. Biorą w nich udział uczniowie z różnych szkół, a także dorośli. Oto wyniki uczniów naszej szkoły:

Asia Brączek - 4 miejsce Łukasz Jóźwicki - 11 miejsce

Marlena Rutkowska - 12 miejsce Mateusz Nisio - 30 miejsce
NAJLEPSI SPORTOWCY NASZEJ SZKOŁY


KONKURENCJA

NAJLEPSI UCZNIOWIE

Bieg na 60 m

Alan Strzałecki, Mateusz Nisio, Wojtek Ludwiniak

Bieg na 100 m

Alan Strzałecki, Asia Brączek, Wojtek Ludwiniak

Bieg na 400 m - chłopcy

Alan Strzałecki, Łukasz Jóźwicki, Michał Pawlik

Bieg na 400 m – dziewczęta

Ada Ślaska, Asia Brączek, Ala Aleksandrowicz

Bieg na 800 m - chłopcy

Alan Strzałecki, Łukasz Jóźwicki, Damian Seńczyk

Bieg na 600 m – dziewczęta

Ada Ślaska, Asia Brączek, Ala Aleksandrowicz

Bieg terenowy - chłopcy

Tymek Rudszewski, Mateusz Nisio, Wojtek Ludwiniak

Bieg terenowy – dziewczęta

Paulina Solarz, Asia Brączek, Ala Aleksandrowicz

Bieg po kopercie

Ala Aleksandrowicz, Karol Gierach, Wojtek Ludwiniak

Bieg wahadłowy

Ala Aleksandrowicz, Mateusz Nisio, Sebastian Kurek

Skok wzwyż

Tymek Rudszewski, Asia Brączek, Sebastian Kurek

Skok w dal

Alan Strzałecki, Michał Pawlik, Wojtek Ludwiniak

Gibkość kręgosłupa

Alan Strzałecki, Adrian Janeczko, Natalia Siedlecka

Skoki przez skakankę

Patrycja Marcinkiewicz, Marlena Rutkowska, Ala Aleksandrowicz

Siła ramion

Przemek Przybysz, Iga Szymonowicz, Wojtek Ludwiniak

Klaśnięcie pod udami

Ania Jóźwicka, Marlena Rutkowska, Wojtek Ludwiniak

Rzut piłką lekarską

Alan Strzałecki, Klaudia Kamińska, Sebastian Kurek

Rzut piłeczką palantową

Alan Strzałecki, Łukasz Jóźwicki, Sebastian Kurek


Rubrykę sportową redagują Mateusz Rudszewski i Michał Pawlik
NASZA TWÓRCZOŚĆ

Są to próby poetyckie jednego z uczniów naszej szkoły.
Lasy zetnie piła,

Papier zniszczy czas.

Ale żadna siła nie rozłączy nas.

Nie liczy się nikt oprócz Ciebie.

Jesteś słońcem na błękitnym niebie.

Jesteś prawdą, którą znam.

Jesteś wszystkim, co ja mam.

Zachęcamy do tego, aby przynosić swoje utwory do pani Łucji Wiśniewskiej. Wydrukujemy je na łamach naszej gazetki.Z ŻYCIA SZKOŁY!!!

O pogodzie...

Uczniowie klasy pierwszej w ostatnich dniach zgłębiali wiedzę na temat pogody. Poznawali zjawiska atmosferyczne, rozróżniali typy pogody, prowadzili samodzielnie przygotowane kalendarze. W klasie robione były doświadczenia, które pozwoliły lepiej zrozumieć skąd się biorą chmury, deszcz i śnieg . A czy wy wiecie?


Program „Radosny uśmiech, Radosna przyszłość”

Według niepokojących danych docierających do nas z gabinetów stomatologicznych aż 96% dzieci w Polsce w wieku 7 lat ma próchnicę zębów. Aby zapobiegać takiej sytuacji, Colgate prowadzi programy, specjalnie opracowane na potrzeby szkół, już od 15 lat. W tym roku szkolnym klasa II przystąpiła do realizacji programu edukacyjnego w zakresie higieny jamy ustnej. Program pod hasłem „Radosny uśmiech, Radosna przyszłość” będzie trwał od 1 grudnia 2006 r. do końca kwietnia 2007 r. Na całym świecie dotarł już do 50 milionów dzieci i ich rodzin w 30 wersjach językowych w 80 krajach całego świata.


Kot w butach

Klasa IV na języku polskim przygotowała inscenizację „Kota w butach”. Na występ zaproszeni zostali rodzice oraz uczniowie klasy zerowej wraz z wychowawczynią.
Sprzątanie świata

18 września uczniowie naszej szkoły brali udział w tej corocznej akcji. Klasa VI miała do sprzątnięcia teren przy kościele. Okazało się, że mieszkańcy tej części Galin dbają o porządek, bo śmieci nie było zbyt dużo. My jednak cieszymy się z dobrze wypełnionego czynu.


Góra Grosza

Na przełomie października i listopada 2006 r. w naszej szkole trwała akcja zbiórki monet na „Górę Grosza”. Uczniowie klasy szóstej pod kierunkiem wychowawcy Zdzisławy Olender zorganizowali zbiórkę w klasach i w swoich miejscowościach. Najwięcej monet zebrano w Galinach, Trutnowie, Gromkach. W tym samym czasie każda klasa zbierała monety do swoich puszek. W ilości uzbieranych monet wyróżniły się klasy: VI, V, II i I. Po zakończonej akcji należało wszystkie monety zliczyć nominałami i poznać ich wartość łączną. Tą żmudną pracą zajęli się uczniowie: Monika Mierzejewska, Karolina Gąska, Natalia Grzegorzewska, Renata Gryta, Jarosław Kapaczun, Rajmund Bawszewicz, Sebastian Kurek, Amanda Gierach, Karolina Chińska, Alicja Aleksandrowicz, Dawid Danilewicz. Wartość zebranych monet wynosi 423,70zł. Wszystkie monety wsypano do worka i zważono. Okazało się, że worek był bardzo ciężki, bo ważył 19,8 kg. Chociaż kwota nie była zbyt duża w porównaniu do potrzeb, to jednak wszyscy cieszymy się, że możemy pomóc dzieciom z domów dziecka.


11 listopada

Program artystyczny na apel z okazji Święta Niepodległości przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Iren Mościckiej. Z okazji Święta Niepodległości odbyły się Biegi Listopadowe, w których uczestniczyło 4 uczniów naszej szkoły (pisaliśmy na poprzedniej stronie).


W szkole trwał KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI przeprowadzony przez panią Danutę Matijcio.

DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

W szkole 28 listopada obchodziliśmy Dzień Bez Papierosa. Informacje na temat szkodliwości palenia papierosów przygotowała klasa IV pod kierunkiem pani Lucyny Masłowskiej. Scenki na ten temat przygotował szkolny kabaret pod opieką pani Danuty Matijcio. Ponadto mogliśmy obejrzeć występy taneczne przygotowane przez zespół, którym opiekuje się pani Lucyna Masłowska.

Turniej wiedzy o zdrowiu


We wtorek 28 listopada drużyny reprezentujące klasy IV-VI zmagały się z różnymi zadaniami o tematyce zdrowotnej. Konkurs został przygotowany przez panią Małgorzatę Kwakszys. Uczniowie między innymi odpowiadali na pytania z wylosowanych kategorii, układali hasła nawołujące do zdrowego stylu życia oraz rozwiązywali krzyżówkę. Walka była bardzo zacięta i wyrównana. Wielkie brawa należą się drużynie klasy IV, która zdobyła I miejsce (42 pkt), drugie miejsce zajęła klasa VI (41 pkt), a trzecie przypadło klasie V (34 pkt.). Wszystkim drużynom gratulujemy!
Andrzejki

W dniu 30 listopada w naszej szkole odbyły się SZKOLNE ANDRZEJKI. Odbyła się dyskoteka. Ponadto przygotowano takie atrakcje, jak: wróżby, loteria fantowa, sprzedaż ciast, konkursy.


POZDROWIENIA

Pozdrawiam Amandę i Natalkę. Alicja

Pozdro dla Wojtka i innych ziomali. Michał

Pozdro dla ziomali z klasy VI

Pozdrawiam Alicję i Natalkę. Amanda

Pozdrowienia dla pani Łucji

Pozdrowienia dla pani Masłowskiej.

Od Łukasza Jóźwickiego dla Marleny Rutkowskiej i Asi Brączek

Pozdrowienia dla pani Anety Seńczyk

Pozdrowienia dla Buni

Pozdrawiam panią Olender i panią Wiśniewską

Od Łukasza Tyszkiewicza dla pani Wiśniewskiej

Od Łukasza Tyszkiewicza dla Natalki Grzegorzewskiej

Pozdrowienia dla Ali Aleksandrowicz od Karola Gieracha

Pozdrowienia dla Eweliny Seńczyk od Pati

Pozdrowienia dla Asi Brączek od Przemka Jóźwickiego

Pozdrowienia dla Marleny Rutkowskiej od Przemka Jóźwickiego

Karol Butkiewicz pozdrawia całą klasę V

Patrycja Szymonowicz pozdrawia Sylwię S. i Natalię S.

Mateusz Nisio pozdrawia Zeusa, Przemka J. i Przemka Pawlika

Od wszystkich dziewczyn z klasy V dla pana Marka Kirkucie

Klaudia Kamińska pozdrawia Asię Brączek, Marlenę Rutkowską, Igę Szymonowicz, Marlenę Lompa i siebie

Kasia Litkowiec pozdrawia Kornelę Czapkę

Pozdrowienia zebrały: Sylwia Siedlecka i Natalia Siedlecka
GRUDNIOWE ŚWIĘTA


Czy wiesz, że:
Geneza i historia:

Pierwsze informacje o Święcie Bożego Narodzenia pochodzą z roku 356 n.e. Wcześniej prawdopodobnie dzień narodzin Jezusa obchodzono 6 stycznia. 25 grudnia ustanowiono dniem świątecznym jako przeciwwagę pogańskiego święta słońca. Podobnie jak dzień, nieznany jest rok narodzin Chrystusa.

Wiadomo już prawie na pewno, że rok 0 nie jest dniem narodzin Jezusa. Wiadomo że, wzmiankowany w Nowym Testamencie, król Herod, zmarł w czwartym wieku przed naszą erą, toteż niektórzy badacze skłaniają się do przyjęcia tego roku jako narodzin Chrystusa, inni natomiast podejrzewają, że „Gwiazda Betlejemski” towarzysząca narodzinom była kometą Heleya widoczną w 12 r.p.n.e lub kometą opisaną przez chińskich badaczy w 5 r. p.n.e. W średniowieczu Święto Bożego Narodzenia było świętem wesołym obchodzonym niezwykle hucznie, dopiero w siedemnastym wieku zaczęła kształtować się tradycja jaka znamy do dziś, a więc święta radosnego, ale też pełnego zadumy nad życiem, śmiercią i zbawieniem.
Tradycje i zwyczaje:

Do głównych zwyczajów Bożego Narodzenia zwanego od „Gwiazdy Betlejemskiej” Gwiazdką należy: biesiadowanie i spotykanie się z rodziną i krewnymi, obdarowywanie się prezentami, choinka, śpiewanie kolęd, opłatek, życzenia, kolędnicy, szopka.Opracowały: Monika Mierzejewska i Karolina Gąska
ROZRYWKA

HOROSKOP W SKRÓCIE
BARAN – w tym miesiącu podejmuj wszystkie decyzje z własnym sumieniem.

BYK – Nowe kontakty z płcią przeciwna będą dobrze rokowały na przyszłość.

BLIŹNIĘTA – Nie idealizuj swojej miłości.

RAK – Grozi Ci słabsze samopoczucie i gorszy humor.

LEW – Ważne sprawy załatw do 17 grudnia. Gwarantowany sukces.

PANNA – Gwiazdy mówią, abyś w pierwszej połowie grudnia uważał, bo ktoś chce Cię puścić w maliny.

WAGA – Uważaj na kogoś ze swojego otoczenia. Nie jest Ci życzliwy.

STRZELEC – Przygotuj się na wielką zmianę w twoim życiu, marzenia spełniają się.

SKORPION - Radzimy Ci trochę więcej życzliwości i szczerości dla innych.

KOZIOROŻEC – Nie mąć w swoich relacjach ze znajomymi, nie warto, będziesz żałować.

WODNIK - Nauka będzie Ci teraz szła jak z płatka. Dobre oceny gwarantowane.

RYBY – Skoncentruj się tylko na najważniejszych sprawach, oszczędzaj siły.


Przygotowały: Sylwia Siedlecka, Natalia Siedlecka

HUMOR
Przychodzi gość do restauracji i pyta kelnera:

- Czy jest czarny kawior?

- Nie, ale możemy panu podaż ryż i ciemne okulary!
Żona informatyka wyprawia urodziny. Prosi męża:

- Czy mógłbyś mi pomóc?

- Co mam zrobić?

- Napisz na torcie „Wszystkiego najlepszego?”.

- Nie ma sprawy.

Mąż poszedł do pokoju, męczy się, męczy, stęka. Wreszcie zona pyta go:

- Jak ci idzie?

- Beznadziejnie, tort nie mieści się do drukarki...


Dlaczego blondynka, idąc do lasu bierze ze sobą gniazdko do prądu?

Żeby mieć jak najlepszy kontakt z naturą!


Znaleźli Jarek Kopaczun i Łukasz Zawistowski


STREFA STRACHU
Mieszkam w starym domu, którego właścicielka zmarła w dniu, w którym urodziła się moja starsza siostra Kornela. W dzień jej osiemnastych urodzin mojej siostry zaczęły dziać się dziwne rzeczy. Przedmioty spadały z półek, okna same się otwierały. Wieczorem, gdy grałyśmy z Kornelą w karty, usłyszałam, że ktoś puka w okiennice. Przestraszona podeszłam do okna, odchyliłam zasłonę i zamarłam! Przede mną stała blada postać w kapeluszu z białą kokardą. Uśmiechnęła się, a po chwili rozpłynęła w powietrzu. Kilka dni później znalazłam na strychu zdjęcie pani w kapeluszu z kokardą. Okazało się, że kobieta, którą widziałam za oknem, to była poprzednia właścicielka domu.
Pewnego dnia poszłam wieczorem do mojej koleżanki, żeby uzupełnić notatki z lekcji. Siedziałam u niej kilka godzin. Trochę się uczyłyśmy, trochę plotkowałyśmy. Kiedy od niej wychodziłam, było już więc ciemno. Szybkim krokiem szłam przez zaciemnione uliczki, żeby być jak najszybciej w domu. W pewnym momencie usłyszałam, że ktoś za mną biegnie. Przestraszyłam się i zaczęłam uciekać. Zatrzymałam się dopiero, gdy przestałam słyszeć kroki mojego prześladowcy i zaczęło brakować mi tchu. Nagle usłyszałam dźwięk mojego telefonu komórkowego. Spojrzałam na wyświetlacz i zobaczyłam, że dostałam eska. Okazało się, że to moja koleżanka biegła oddać mi zeszyty które zapomniałam od niej zabrać.
Znalazły Amanda Gierach i Alicja Aleksandrowicz

KRZYŻÓWKA
1. Lodowy kontynent 2. Krótki lub długi bieg 3. Polewamy nim ziemniaki

4. Państwo mające liść klonu na fladze 5. Straszydło z Loochnes6. Komórkowy lub stacjonarny 7. Najszybszy kot świata 8. Polskie góry 9. Wina i ...
Po rozwiązaniu krzyżówki wpisz hasło na kupon i oddaj go p. Ł. Wiśniewskiej. Zostaną rozlosowane upominki.
KUPON NR 2 imię i nazwisko:.................................

Hasło: .......................................
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość