Strona główna

Grecja „Likon Ellidion Salaminos”


Pobieranie 10.9 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar10.9 Kb.
Grecja

Likon Ellidion Salaminos”

Zespół „Likon Ellidion Salaminos” został założony w 1982 roku. Obecnie ta grupa tancerzy folklorystycznych ma dwa podstawowe cele: podtrzymanie tradycji greckiej oraz rozpowszechnienie bogactwa swojej kultury. Przywiązanie do autentyczności tańca folklorystycznego, strojów i muzyki stało się motywem dla ciągłych poszukiwań, których celem jest wzbogacenie repertuaru. Grupa od wielu lat występuje w Grecji oraz za granicą. Uczestniczyła w różnych przedsięwzięciach kulturalnych. Theater d’Herode d’Attique (Attycki Teatr Heroda), w Dublinie, na III festiwalu Zemplen na Węgrzech, na Festiwalu Castagna d’aro w Susa, na Światowym festiwalu muzyki i Folkloru w Angers, na 1 światowym festiwalu folkloru „Cittadi Avola” na Sycylii. Grupa taneczna z Salaminy posiada kolekcję autentycznych kostiumów regionalnych. Od 1983 r. dyrektorem artystycznym grupy jest Glafkos Harmantas.


Gruzja

Gruziński Zespół Tańca „Ocnieba –Dżejrani” z Tbilisi

Kierownictwo gruzińskiej grupy „Ocnieba–Dżejrani” spoczywa w rękach Kietino Bieruaszwili, Jogi Bieruaszwili i Swietłany Ericiani. Zespół powstał w 1995 roku w Tibilizi i jest członkiem Folklorystycznego Stowarzyszenia Gruzji. Program podstawowy zespołu stanowią tańce gruzińskie w oryginalnych strojach. Zespół brał udział w wielu festiwalach w Rumunii, Bułgarii, Turcji, Bułgarii, Macedonii.


Portugalia

Lavradeiras da Meadela” z Viana do Castelo

Wioska Meadela, która od 1988 roku stanowi część miasta Vianna do Castelo, jest usytuowana na prawym brzegu rzeki Lima w prowincji Minho. Prowincja zajmuje obszar północnego wybrzeża Portugalii. Region ten znany jest jako etnograficzna i folklorystyczna stolica Portugalii. To właśnie tu - w Meadela - w 1934 roku powstała „Grupo Folclorico das Lavardeiras da Meadela”, co czyni ją jedną z najstarszych grup folklorystycznych w kraju. Przez 69 lat istnienia, zespół wciąż pozostaje wierny tradycji przodków i propaguje taniec, pieśni i muzykę typową dla dawnego chłopstwa (rolników) - stąd nazwa „Lavradeiras da Meadela”. Grupa posiada ponadto bogatą kolekcje tradycyjnych strojów. Każdy robiony jest ręcznie z naturalnych włókien. Kostiumami, pieśniami i widowiskowym tańcem grupa zdobyła uznanie na wielu festiwalach i otrzymała liczne nagrody. Występowała w telewizji i na wielu międzynarodowych festiwalach pod patronatem C.I.O.F.F.

Turcja

Ýzmir Dikili Semih Týnay Anadolu Lisesi Mudurlugu Halk Danslari Toplulugu

Turecki zespół prezentuje bogaty program, w którym stara się jak najpełniej ukazywać piękno kultury i folkloru swojego kraju. W jego repertuarze znajdują się m.in. pokazy tańców weselnych, tańców charakterystycznych dla regionu Morza Egejskiego, Morza Czarnego oraz Tracji (północno-zachodniej części Turcji). W swoich przedstawieniach członkowie zespołu używają tradycyjnych instrumentów ludowych.


Francja

"Los Chancayres" z Saint pe de Leren

Choreograf: Michel Dufau.

Zespół prezentuje folklor południowej Francji oraz tańce górali na szudłach.

Francja

"Bithindarrak"

Zespół Basków z pogranicza Francji i Hiszpanii.Polska

Zespół Tańca Ludowego "Przygoda"

Choreograf - Anita Geratowska

Szef kapeli - Zofia Basztoń

Zespół istnieje od 1972 roku, skupia dzieci i młodzież z całego regionu rybnicko - wodzisławskiego, pracuje jako Ognisko Pracy Pozaszkolnej i liczy 650 dzieci w wieku od 3 do 18 lat. Ma na swoim koncie wiele nagród krajowych i zagranicznych.

Do najważniejszych z nich należą:

I miejsce na Światowym Festiwalu Folkloru w Peru w 1999 r., I miejsce na Festiwalu "Perła Krymu" w 2000 r., I miejsce na Światowym Festiwalu w San Sebastian w Chile w 2004 r. Zespół brał udział w wielu festiwalach m. in. w Francji, Hiszpanii, Serbii, Grecji, Rumunii, Chorwacji, Danii, na Ukrainie, na Litwie, Meksyku, Turcji.Słowacja

Zespół Folklorystyczny "Bystrančan"

Zespół został założony w 1955 roku. Założycielami byli Saukulič, Kaža i Bandžá.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość