Strona główna

Henryk Żeglarz (1394-1460)


Pobieranie 11.83 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar11.83 Kb.
Henryk Żeglarz (1394-1460)
Henryk Żeglarz (Don Enrique el Navegador), portugalski książę, jedna z najwybitniejszych postaci z początków okresu wielkich odkryć. Organizował i finansował wyprawy morskie wzdłuż zachodnich wybrzeży Afryki, licząc na zyski z handlu złotem, niewolnikami, kością słoniową i pieprzem. Założył w Sagres pierwszą w historii szkołę żeglarstwa. Stamtąd też wysłał w roku 1416 pierwsze statki, które jednak początkowo opłynęły tylko brzegi Maroka. Portugalczycy, w wyprawach organizowanych przez Henryka Żeglarza, dotarli m.in. do Azorów, Wysp Kanaryjskich, ujścia rzeki Senegal i Przylądka Zielonego. W roku 1461 lub 1462 wyprawa Pedro de Cintry, przygotowana jeszcze przez Henryka, dotarła aż do brzegów dzisiejszej Liberii.
Bartłomiej Diaz (1450?-1500)
Bartłomiej Diaz, portugalski żeglarz, który jako pierwszy opłynął południowy cypel Afryki. Wyprawę, na której czele stanął, zorganizował król portugalski Jerzy II - wnuk Henryka Żeglarza. Diaz wyruszył w 1487 roku z Lizbony, popłynął ku Wyspom Karaibskim, następnie wzdłuż zachodniego wybrzeża Afryki. W styczniu 1488 roku sztormowy wiatr zagnał jego statki daleko na południe. Następnie zawrócił na północ i znalazł się w zatoce Algoa. Tutaj dopiero zorientował się, że opłynął południowy kraniec Afryki. Przylądek, będący południowym cyplem kontynentu afrykańskiego, odkrył dopiero w drodze powrotnej. Diaz nadał mu nazwę Przylądek Burz, jednak król Jerzy II zmienił ją na Przylądek Dobrej Nadziei.
Krzysztof Kolumb (1451-1506)
Włoski żeglarz, podróżnik, odkrywca Ameryki. W latach 1492-1493, będąc w służbie hiszpańskiej pary królewskiej, Ferdynanda i Izabeli, zorganizował pierwszą wyprawę w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii. Podróż ta miała otworzyć Europejczykom drogę do krain Wschodu. Kolumb z trzema karawelami: „Santa Maria”, „Pinta” i „Nina”, wypłynął 3 sierpnia 1492 roku z hiszpańskiego portu Palos, by 12 października dotrzeć do jednej z wysp archipelagu Bahama na Morzu Karaibskim - Guanahani, którą uznał za część Indii i nazwał San Salwador. W czasie tej wyprawy odkrył jeszcze Kubę i Haiti, w czasie następnych trzech m.in. Jamajkę, Trynidad i Honduras. Kolumb do końca życia był przekonany, że dotarł do wybrzeży Azji Wschodniej i odkrył drogę morską do Indii.
Amerigo Vespucci (1454-1512)
Włoski żeglarz i podróżnik, kupiec pochodzący z Florencji. W roku 1490 Vespucci przybył do Hiszpanii, gdzie uczestniczył w przygotowaniu drugiej i trzeciej wyprawy Krzysztofa Kolumba. W 1499 roku Vespucci popłynął pod komendą Alonso Ojedy do brzegów Ameryki Południowej, które osiągnięto w dzisiejszej Gujanie Francuskiej. W 1500 r. przyłączył się do wyprawy Vincenta Pizona, podczas której odkrył ujście Amazonki i zbadał wybrzeże Brazylii do 6° szerokości geograficznej południowej. W czasie swej drugiej podróży, latach 1501-1502, odkrył rzekę Rio de Janeiro i Rio de la Plata oraz Patagonię i Georgię Południową. Vespucci pierwszy stwierdził, że odkryta przez Kolumba ziemia jest nieznanym dotąd lądem i dał opis tej ziemi. Od imienia Vespucciego nazwano ją Ameryką.
Vasco da Gama (1469?-1524)
Żeglarz portugalski, który odkrył drogę morską do Indii. W swą podróż, na czele flotylli składającej się z czterech okrętów, Vasco da Gama wyruszył w lipcu 1497 roku z Rastello koło Lizbony. Trasa wyprawy wiodła przez Atlantyk koło Wysp Kanaryjskich i Wysp Zielonego Przylądka. W grudniu Vasco da Gama dotarł do Przylądka Dobrej Nadziei. W maju 1498 r. wyprawa osiągnęła zachodni brzeg Indii koło miejscowości Kalikat. W ten sposób poszukiwana od dawna droga morska do Indii wzdłuż brzegów Afryki była nareszcie odkryta dla ludów śródziemnomorskiej Europy. W latach 1502-1503 Vasco da Gama ponownie udał się do Indii, lecz tym razem na czele flotylli 13 uzbrojonych okrętów. Chciał zagarnąć gwałtem towary, których nie mógł nabyć drogą pokojową.
Pedro Alvares Cabral (1460?-1526?)
Po powrocie Vasco da Gamy z pierwszej podróży do Indii żeglarz portugalski Pedro Cabral otrzymał zadanie ugruntowania wpływów Portugalii w tym kraju. W marcu 1500 roku ekspedycja, złożona z 13 statków z 1500 członkami załogi, opuściła Lizbonę. Okręty, którymi dowodził Cabral, zostały zniesione przez prądy morskie, a uczestnikom wyprawy ukazał się nowy ląd, który nazwano Ziemią Krzyża Świętego. Jest on znany dzisiaj jako Brazylia. Następnie Cabral skierował się ku Indiom. Koło Przylądka Dobrej Nadziei spotkała go gwałtowna burza, jednak - mimo że stracił cztery statki - dotarł do celu. Wyprawa zakończyła się założeniem bazy dla floty portugalskiej w Kalkucie.
Ferdynand Magellan (1480-1521)
Portugalski podróżnik i odkrywca, który w latach 1519-1521 jako pierwszy opłynął wokoło Ziemię, co pozwoliło dowieść, że ma ona kulisty kształt. Zamiarem Magellana było odkrycie południowego krańca Ameryki, opłynięcie go i dotarcie tą drogą do Indii. Magellan z pięcioma okrętami i 265 członkami załogi wyruszył z Hiszpanii, skąd w październiku 1520 roku dotarł do cieśniny oddzielającej Ziemię Ognistą od Ameryki Południowej, nazwanej później jego imieniem. Stamtąd wypłynął na wielkie morze, które nazwał Oceanem Spokojnym. Magellan zginął w potyczce z tubylcami na Filipinach, ale ostatecznie jeden statek z całej wyprawy zdołał powrócić do Hiszpanii po trzech latach żeglugi.
Jacques Cartier (1491-1557)
Ten francuski żeglarz w latach 1534-1541 odbył trzy wyprawy do Ameryki, podjęte za zgodą - albo na rozkaz - króla Franciszka I. Cartiera uznaje się za odkrywcę Kanady. Płynąc wzdłuż Rzeki św. Wawrzyńca, w głąb Kanady, odkrył indiańską wieś Quebec i przezimował w okolicach dzisiejszego Montrealu. Cartier położył fundamenty pod francuską kolonizację Kanady, która w 1763 r. została podbita przez Anglię. Wśród jego zasług należy wymienić także odkrycie i zbadanie okolic Zatoki św. Wawrzyńca oraz ustalenie, że Nowa Fundlandia jest wyspą.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość