Strona główna

Iga Wasilewska – skrzypce Robert Wasilewski


Pobieranie 15.95 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar15.95 Kb.
TRANSKAPELA

Ewa Wasilewska – skrzypce, vioara cu goarna

Iga Wasilewskaskrzypce

Robert Wasilewski – cymbały, altówka, flety pasterskie, kaval, ütőgardon 

Franciszek Pospieszalski – kontrabas

Mateusz Sieradzaninstrumenty perkusyjne
Gościnnie:

Piotr Pniewski – wiolonczela, bęben,

Od stuleci, na styku karpackich kultur rozbrzmiewa wyjątkowa muzyka.

Surowa, a zarazem ulotna. Łącząca w uniwersalną całość wiele, pozornie obcych sobie znaczeń.

W tej muzyce cała energia i dziedzictwo Karpat dotyka największej tajemnicy życia.

Może dlatego posiada ona tak wielką siłę ekspresji, a przez to witalność i ponadczasowość.

Muzyka Transkapeli to spotkanie dwóch światów w ich różnych wymiarach czasowych:

Pierwszy, to świat Karpat – trwający niezmiennie od prawieków, tajemniczy. Świat pełen symboli i znaczeń, starych wierzeń i tradycji, świat wielu wspaniałych kultur, w końcu, świat bogaty w wyjątkową muzykę, czerpiącą z „magicznej”, żywiołowej energii Karpat.

Drugi świat, to współczesność i nasza wyobraźnia, która w połączeniu z osobistymi poszukiwaniami w gatunkach i tradycjach muzycznych kształtuje kompozycję utworów.

Transkapela to różne osobowości muzyczne, różne drogi artystyczne – od muzyki tradycyjnej, poprzez rock, jazz do muzyki folk - ale jedna fascynacja „prawdami starowieku”.

Źródłem inspiracji Transkapeli jest kształtowana przez rozmaite grupy etniczne kultura muzyczna obszaru Karpat. Twórczość członków zespołu bazuje wprost na bogactwie kulturowym Transkarpatii – rumuńskim, rusińskim, węgierskim, romskim, żydowskim, polskim i innym – owocując autorskimi kompozycjami, współczesnymi interpretacjami i charakterystycznym stylem wykonawczym.

Muzycy Transkapeli koncertują z powodzeniem w całej Europie. Wystąpili na wielu największych i prestiżowych festiwalach muzycznych nurtu folk, etno , world, jazz i off w kraju i zagranicą, zdobywając uznanie słuchaczy i krytyków muzycznych. Grali między innymi w Belgii, Holandii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, we Włoszech, na Węgrzech, w Bułgarii, Niemczech, Czechach, Rumunii, Szwecji, Szwajcarii, Danii, na Litwie i Ukrainie. W trakcie dekady swojego istnienia Transkapela zgromadziła na swym koncie pokaźny dorobek artystyczny.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród, z których najważniejsza, to „Folkowy Fonogram Roku”- nagroda dziennikarzy Polskiego Radia oraz krytyków muzycznych, uzyskana w roku 2005, za najlepsze w Polsce wydawnictwo płytowe w nurcie inspiracji muzyką źródłową – album „Sounds & Shadows”. W niedługi czas później album ten, wydany powtórnie przez amerykańsko-brytyjską wytwórnię ARC, zyskał swoją światową edycję i rozgłos.

Kolejne płyty zespołu Transkapela zjednały mu dużą sympatię odbiorców – zarówno widzów i fanów, jak też mediów i krytyków muzycznych. Wśród mnogich recenzji prasowych Transkapeli znalazły się artykuły drukowane w największych europejskich i amerykańskich magazynach kulturalnych i muzycznych takich jak: „Froots”, „Songlines”, „Folk World”, „World Music Magazine”, „France Ethnotempos”, „The Whole Music Experience”, „Lampa”, „De Volkskrant” oraz w wielu poczytnych tygodnikach i dziennikach - między innymi w: „Il Manifesto”, „Irish Evening Herald”, „Netherlands Moors Magazine”, „Keskisuomalainen”, „Newsweek”, „Gazeta Wyborcza”, „Rzeczpospolita”.

Audycje poświęcone Transkapeli emitowały stacje radiowe i telewizyjne: BBC, Polskie Radio Pr. I – IV i oddziały regionalne, Radio New Zealand, Civil Radio Budapest, Radio Sofia, TV Kultura, Deutsche Welle.

W roku 2005 TV Polonia zrealizowała reportaż o zespole Transkapela (nakręcony w Szczytnie i okolicach), kilkakrotnie emitowany również w kolejnym roku w paśmie ogólnoświatowym.

Zespół wielokrotnie reprezentował Polskę w ramach zagranicznych projektów kulturalnych z inicjatywy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz narodowych instytucji kultury. Instytutu A. Mickiewicza oraz Instytutów Polskich w Europie.

Obszar działań Transkapeli to nie tylko koncerty i nagrania. To również współpraca ze środowiskami twórczymi i udział w różnego rodzaju projektach artystycznych, teatralnych i warsztatowych, jak też realizacja samodzielnych projektów o charakterze muzyczno-kulturalnym (m.in. w ramach założonego przez siebie Stowarzyszenia Twórców i Orędowników Kultury ANIMA, we współpracy z poznańskim Domem Tańca, ze Scholą i Teatrem Węgajty, Teatrem Dramatycznym w Warszawie i Białymstoku).

W roku 2013 zespół TRANSKAPELA obchodzi 10 jubileusz swojego istnienia.

DYSKOGRAFIA:


  • "Radosti i smutky / Delights and sorrows" - Live from Folk Holidays 2009/Czechy

  • "Karpatsky Album "-  Live from festival "Sheshory 2007"- CD2008/Ukraina

  • "Transkapela" CD 2007/ARC Music/USA/Wlk.Brytania

  • "The best of polish smooth etno, jazz, folk" CD składanka, 2006/Polonia Records/Polska

  • "Over the Village" CD 2006 /Ferment/Polska

  • "Sounds & Shadows" CD 2005 - Folkowy Fonogram Roku 2005 - nagroda dziennikarzy radiowych i krytyków muzycznych

kontakt  z zespołem:


 

Robert Wasilewski


mobile:+48 502-556-736
e-mail: info@transkapela.com
skype: robertowassile
myspace: www.myspace.com/transkapelaen , www.myspace.com/cimbalist
web: www.transkapela.com©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość