Informacja prasowa jesienne propozycje tvp kulturaPobieranie 19.38 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar19.38 Kb.

Warszawa, 21 sierpnia 2012 r.INFORMACJA PRASOWA


Jesienne propozycje TVP Kultura


KULTURALNY TALK-SHOW
Nowością w ramówce TVP Kultura będzie talk-show „Hala odlotów” poświęcony tematyce kulturalnej, społecznej i psychologicznej. Prowadzący program będą wychodzić od aktualnych wydarzeń kulturalnych, które wzbudzają emocje i kontrowersje i mogą być pretekstem do przeniesienia dyskusji na płaszczyznę społeczną, obyczajową. Emisję programu rozpoczynamy 22 września, będzie pojawiał się na naszej antenie co sobotę o godz. 16.40 (powtórka w nocy tego samego dnia, w niedzielę o godz. 14.30 i w poniedziałki o godz. 16.15).
KINO
We wrześniu TVP Kultura rozpoczyna emisję premierowych „Rozmów o kinie i nie tylko”. Wśród rozmówców Katarzyny Janowskiej znaleźli się goście tegorocznego Gdynia Film Festival, m.in. Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Michał Kwieciński i Leszek Dawid (reżyser oczekiwanego z niecierpliwością na kinowych ekranach filmu „Jestem Bogiem”). Emisja programu co środę o godz. 20.20.
W sobotnim paśmie „Bilet do kina” znalazły się we wrześniu premierowe emisje filmowe: „Aurora i archanioł” Augustina Diaz Yanesa oraz „Sekrety” Avi Nesher.
Cieszące się dużym zainteresowaniem widzów tygodnie tematyczne pojawią się również na jesieni. We wrześniu zapraszamy na Tydzień z Nowym Kinem Polskim. Od 24 września na antenie głośne polskie produkcje ostatnich lat, m.in. „Moja krew” w reż. Marcina Wrony, „Matka Teresa od kotów” Pawła Sali, „Wszystko co kocham” w reż. Jacka Borcucha oraz „Wojna polsko-ruska” Xaverego Żuławskiego. Filmy poprzedzamy wstępami przygotowanymi przez uznanych krytyków filmowych.
12 i 19 września w TVP Kultura wieczory poświęcimy wybitnemu twórcy francuskiego kina – Jean-Lucowi Godardowi. O godz. 19.00 zaprosimy na dokumenty przybliżające twórczość tego reżysera, wśród nich są „Francuska Nowa Fala – amerykańskie reminiscencje”, „Ludzie kina - Dwóch na fali - Goddard – Truffaut”, a główną pozycją wieczorną będą pierwszy raz emitowane w Telewizji Polskiej filmy fabularne Jena-Luca Goddarda: „Amatorski gang” i „Kobieta zamężna”.
Późne, środowe wieczory poświęcimy natomiast filmom Alejandro Jodorovsky’ego, jednego z najbardziej ekscentrycznych twórców kina, którego wizje fascynowały m.in. Johna Lennona czy Petera Gabriela. Od 12 września co środa około północy będziemy prezentować m.in. „Fando i Lis”, „Kreta” oraz „Świętą górę”.

SZTUKI WIZUALNE
Tradycyjnie nie zapominamy o sztukach wizualnych. W oprawie TVP Kultura pojawi się cykliczny program „Przewodnik po sztuce”, stworzony we współpracy z Muzeum Sztuki w Łodzi. Krótkie filmy realizowane w poetyce wideoklipu będą poświęcone poszczególnym dziełom sztuki XX i XXI wieku ze zbiorów Muzeum Sztuki w Łodzi.
Kolejną propozycją z dziedziny sztuki współczesnej będzie „Videofan” – cykl programów będących wstępami do serii telewizyjnej „Videogalerie”, przybliżający i wyjaśniający podstawowe pojęcia związane ze sztuką, postawy twórcze artystów oraz ujawniający treści zawarte w dziełach sztuki. „Videofan” pokazuje prywatny, osobisty stosunek krytyków sztuki, artystów oraz zwyczajnych widzów do dzieła sztuki, ułatwiający odbiór trudnych znaczeń prezentowanych prac. Emisja w poniedziałki późnym wieczorem.
PROPOZYCJE DLA DZIECI
W jesiennej ramówce TVP Kultura znajdzie się również program dla dzieci. „Kulturanek” emitowany od 22 września w soboty o godz. 11.20 (powtórka w poniedziałki o godz. 8.10 i godz. 12.40). Program skierowany jest do młodych odbiorców w wieku 7-13 lat oraz ich opiekunów. „Kulturanek” ma ośmielić do odbioru sztuki współczesnej tam, gdzie ona się znajduje (w galeriach i muzeach), uświadomić jej obecność w folderach reklamowych, typografii druków akcydensowych, pomóc odnaleźć sytuację o artystycznym potencjale w przygodnym miejscu i czasie (przy gotowaniu w kuchni, czy też w oczekiwaniu na autobus na przystanku) oraz przekonać wszystkich, że kontakt ze sztuką nie jest przywilejem garstki ludzi utalentowanych, ale prawem każdego człowieka.
60-LECIE TELEWIZJI POLSKIEJ

We wrześniu z okazji 60-lecia istnienia Telewizji Polskiej sięgamy do archiwalnych programów. Spotkania z historią TVP będą odbywać się we wszystkie dni tygodnia. Przypomnimy wielkie osobowości, które przez lata kształtowały obraz telewizji oraz zapomniane już nieco programy, filmy i koncerty.Od poniedziałku do piątku po godz. 11.15 zapraszamy na pasmo „Na wyrywki z rozrywki”, w którym przypominamy takie programy jak „Studio Gama”, „Gwiazdy z tamtych lat”, „Za chwilę dalszy ciąg programu”. Oprócz programów rozrywkowych zaprezentujemy również portrety gwiazd, wywiady oraz koncerty muzyczne.
We wtorki po godz. 17.00 powrócimy do starych programów rozrywkowych oraz filmów. 4 września zapraszamy do obejrzenia „Koncertu na 707 ulicy” oraz filmu Andrzeja Wajdy „Przekładaniec”. Następnie 11 września zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego, będący rejestracją koncertu Ewy Demarczyk oraz „Wniebowziętych” - jednej z lepszych komedii Andrzeja Kondratiuka z pamiętnym duetem Maklakiewicz - Himilsbach w rolach głównych. 18 września zaprezentujemy film dokumentalny „Korowód” z cyklu „Półkowniki”, których wspólnym mianownikiem jest długa historia pobytu na archiwalnych półkach. W następnej kolejności wyemitujemy „Dziewczyny do wzięcia” Janusza Kondratiuka. Jest to jeden z dziesięciu najlepszych, zdaniem telewidzów, filmów telewizyjnych wybranych w plebiscycie zorganizowanym z okazji pięćdziesięciolecia Telewizji Polskiej. W ostatni wtorek filmem „Kobieta na plaży” wrócimy do twórczości Andrzeja Kondratiuka. Później sięgniemy do repertuaru Andrzeja Żuławskiego, a mianowicie do jego obrazu „Pavoncello”, adaptacji opowiadania Stefana Żeromskiego.
Także we wtorki o 20.20 będziemy przypominać ważne i słynne spektakle Teatru TV. Będzie to swego rodzaju sentymentalna podróż w czasie, okazja do spotkania z zasłużonymi twórcami telewizyjnej sceny oraz legendarnymi aktorami. Przegląd rozpoczniemy 4 września prawdziwą „perłą z lamusa” – „Zegarek” Jerzego Szaniawskiego jedno z najwcześniej zachowanych telewizyjnych przedstawień: w reżyserii Jerzego Antczaka z pięknymi rolami Kazimierza Opalińskiego, Tadeusza Łomnickiego i Antoniny Gordon-Góreckiej. 11 września planujemy emisję głośnego w swoim czasie „Makbeta” Szekspira w reżyserii Andrzeja Wajdy z Tadeuszem Łomnickim i Magdaleną Zawadzką w rolach głównych. Będzie to zrekonstruowana cyfrowo wersja spektaklu. Wreszcie 18 września widowisko będące uroczą zabawą z konwencją teatru dell’arte: „Parady” Jana Potockiego w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego z brawurową rolą Piotra Fronczewskiego.
W sobotnie poranki o godz. 8.20 przypominamy programy przybliżające sylwetki twórców zapisanych na kartach historii TVP. Bohaterem cyklu „Z archiwum pamięci” będzie Wojciech Młynarski, który opowie o swoim życiu, rodzinie, fascynacjach twórczych i pracy. W kolejnym cyklu „Mój program przedstawia” pokażemy ilustrowany zdjęciami, fragmentami filmów i przedstawień teatralnych dorobek twórczy trójki wybitnych aktorów: Haliny Mikołajskiej, Kazimierza Krukowskiego i Leszka Herdegena. W audycji „Naprawdę jaka jesteś” prowadząca program Beata Tyszkiewicz zajrzy do torebek Ireny Kwiatkowskiej i Barbary Krafftówny. Przedmioty posłużą jako pretekst do powiedzenia o swych pasjach, sukcesach, obawach i marzeniach, odsłaniając w ten sposób niezwykłe osobowości bohaterek.
Ponadto w każdą sobotę od godz. 17.35 Wojciech Mann i Grzegorz Wasowski dla TVP Kultura stworzonym duecie w programie „Po trochu wyciągane z lochu, czyli Archiwizja” prezentować będą programy rozrywkowe, filmy dokumentalne, pierwsze teledyski polskich wykonawców muzyki rozrywkowej. Purenonsensowne rozmowy duetu z pewnością zadowolą miłośników dobrych literackich tekstów
W niedziele po godz. 15.00 wrócimy do wielkiej klasyki polskiego kabaretu, duetu Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, czyli „Kabaretu Starszych Panów”. Jako pierwszy wyemitujemy 2 września „Wieczór szósty. Smuteczek”. Następnie w kolejne niedziele zaprezentujemy: „Zupełnie inna historia" - wieczór 9”, „Niespodziewany koniec lata. Wieczór X”, „Kwitnące szczeble. Wieczór XI” oraz „"Nieznani sprawcy" - wieczór 12”.
WYDARZENIA SPECJALNE
We wrześniu TVP Kultura aktywnie przygląda się polskim wydarzeniom kulturalnym. Jednym z nich będzie z pewnością 5. Międzynarodowy Festiwal Bruno Schulza w Drohobyczu, na który zaproszeni zostali m.in. Taras Prochaśko, Adam Michnik, Dawid Grossman i Wiktor Jerofiejew, zespół Bester Quartet, kijowska grupa DahaBraha, Jurij Andruchowycz z Karbido oraz polski zespół rockowy Bruno Schulz. 6 września zapraszamy na specjalne wydanie Studio Kultura - Rozmowy o godz. 20.20 emitowane z Drohobycza i poświęcone twórczości pisarza, wydarzenia festiwalowe będziemy relacjonować codziennie na antenie od 7 do 12 września, a 15 września o godz. 16.10 zapraszamy na reportaż podsumowujący to wydarzenie.
24 września o godz. 20.00 zapraszamy na transmisję z gali wręczenia dorocznych Nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej laureatami są osoby działające w sferze kultury m. in. artyści, twórcy, animatorzy, menedżerowie, których działalność ma wpływ na jej rozwój, upowszechnianie oraz ochronę dóbr dziedzictwa kulturowego.
: repository -> attachment
attachment -> 20 listopada 2013 /środa/ 18. 00 Orkiestra „Niepokonani” psouu koło w Elblągu/hol
attachment -> 17 czerwca 2012- ogólnopolski Turniej Tańca,,aksel-resovia 2012”
attachment -> Informacja prasowa
attachment -> Z wykorzystania przez tvp s. A
attachment -> Sponsorowi programu proponujemy
attachment -> Ii śWIĘto ryby I iii wielkie grillowanie (13-15 czerwca 2014) dzień pierwszy 13 czerwca (PIĄtek) – ŚWIĘto ryby – plaża nad małym jeziorem godz. 15: 00 Początek imprezy
attachment -> Organizator gmina konopiska wlks „kmicic” częstochowa
attachment -> Xii jazz od Nowa Festival
attachment -> Pasma filmów dokumentalnych w tvp2 czy świat oszalał? poniedziałek, godz. 22: 50 w paśmie „Czy świat oszalał?”
attachment -> Wiosna 2012 w tvp historia PO RAZ PIERWSZY NA ANTENIE tvp historia historia codzienna
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy