Strona główna

Informacja prasowa Od Wolnej Europy do Wolnej Polski – międzynarodowe sympozjum na Uniwersytecie Gdańskim


Pobieranie 15.4 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar15.4 Kb.
dr Beata Czechowska-Derkacz

rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Bażyńskiego 1a

80-952 Gdańsk

tel.: (58) 523 25 84

tel. kom. 725 991 088

e-mail prasa@ug.edu.pl

http://www.ug.edu.pl/pl
Gdańsk 1 września 2014
Informacja prasowa

Od Wolnej Europy do Wolnej Polski – międzynarodowe sympozjum na Uniwersytecie Gdańskim

Polityczni uchodźcy i amerykańska polityka zagraniczna w pierwszych latach zimnej wojny, początki Komitetu Wolnej Europy, początki Radia Wolna Europa, a także książki i ulotki KWE to tematyka międzynarodowego sympozjum „Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny”, które odbędzie się na Uniwersytecie Gdańskim. W czasie sympozjum odbędzie się także panel dyskusyjny „Krucjata wolności: znaczenie w Ameryce i za żelazną kurtyną, a także spotkania ze świadkami historii tamtych czasów: Mirosławem Chojeckim, Robertem Gilette, Andrzejem Mietkowskim i Witoldem Pronobisem. Gościem honorowym będzie Prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, który wygłosi wykład otwarty. Zapraszamy.


Patronat nad sympozjum objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.
Tytuł: Od Wolnej Europy do Wolnej Polski: Komitet Wolnej Europy w czasie zimnej wojny

Czas: 5-6 września 2014, początek o godz. 9.00

Miejsce: Wydział Nauk Społecznych UG, kampus Gdańsk-Oliwa, ul. Bażyńskiego 4, aula S205

Organizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej i Uniwersytet Gdański.


Wstęp na obrady sympozjum jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Obrady będą także transmitowane przez IPN TV: http://pamiec.pl/pa/ipn-tv
Obrady prowadzone będą w języku angielskim, ale organizatorzy zapewniają tłumaczenia symultaniczne (angielsko-polskie).
Spotkanie zaplanowano w formie pięciu paneli dyskusyjnych. W piątek, 5 września 2014, od godziny 9:00 do 19:00 odbędą się następujące sesje:

- „Uchodźcy polityczni a amerykańska polityka zagraniczna w pierwszych latach zimnej wojny”,

- „ Początki Komitetu Wolnej Europy i uruchomienie Radia Wolna Europa”,

- „Programy wsparcia dla uchodźców politycznych prowadzone przez KWE”

- „Od ulotek po książki: programy dystrybucji słowa drukowanego prowadzone przez KWE”.

Natomiast w sobotę (6 września 2014) o godz. 9:00 rozpocznie się panel zatytułowany:- „Krucjata wolności: znaczenie w Ameryce i za żelazną kurtyną”.
W sympozjum udział wezmą znani i cenieni badacze dziejów zimnej wojny z dziesięciu krajów świata, m.in. Scott Lucas, Kenneth Osgood, Michael Warner, czy Hugh Wilford. Wśród gości sympozjum znajdą się także osoby, które pracowały, bądź współpracowały z Komitetem Wolnej Europy, czy Amerykańską Agencją Informacyjną (USIA), m.in.: A. Ross Johnson, Leonard Baldyga, Richard Cummings, Richard Rowson.
Gratką dla studentów historii i osób zainteresowanych działalnością opozycyjną w kraju i za granicą, drugim obiegiem wydawniczym, współpracą z emigracją niepodległościową i z Amerykanami będą z pewnością relacje świadków historii: Mirosława Chojeckiego, Roberta Gilette, Andrzeja Mietkowskiego i Witolda Pronobisa.
W obradach sympozjum wezmą także udział badacze zaangażowani w Centralny Projekt Badawczy IPN „Polska emigracja polityczna 1939-1990”, m.in. Małgorzata Choma-Jusińska i Paweł Sowiński. Spośród polskich badaczy w obradach udział wezmą też Paweł Machcewicz i Jakub Tyszkiewcz. Wśród gości zagranicznych znajdą się również autorzy, którzy pod redakcją Katalin Kádár Lynn przygotowali tom poświęcony w całości dziejom Komitetu Wolnej Europy.
Obrady sympozjum w dniu 5 września o 9:00 otworzą: Prorektor ds. Nauki – prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, Dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności, a także Prezes Instytutu Pamięci Narodowej – dr. Łukasz Kamiński. W sobotę, 6 września, o godzinie 9:00 gości sympozjum powita Rektor Uniwersytetu Gdańskiego – prof. dr hab. Bernard Lammek. Po jego wystąpieniu głos zabierze gość specjalny – Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce – Stephen D. Mull, który będzie mówił o promowaniu wolnych mediów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Na zakończenie otwartej dla publiczności części obrad, w sobotę o godzinie 12:00 będzie miał miejsce wykład gościa honorowego sympozjum Prezydenta Estonii Toomasa Hendrika Ilvesa, który specjalnie w tym celu przyjedzie tego dnia do Polski.
Dzięki współpracy z wydawcami, w trakcie obrad sympozjum będzie można zapoznać się najnowszymi publikacjami dotyczącymi dyskutowanej problematyki, zarówno z Polski, z Europy, jak i ze Stanów Zjednoczonych.
Wsparcie w organizacji tego wyjątkowego, światowego spotkania badaczy dziejów zimnej wojny w Gdańsku – „mieście wolności” – zaoferowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Ponadto, partnerami organizatorów zostały znane i cenione instytucje zajmujące się gromadzeniem, przechowywaniem i badaniem materiałów archiwalnych dotyczących tej problematyki z Europy i Stanów Zjednoczonych: Instytut Hoovera z Uniwersytetu Stanforda (Hoover Institution, Stanford University), Archiwum Społeczeństwa Otwartego (Open Society Archives) z Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego w Budapeszcie (Central European University), Centrum Wilsona z Waszyngtonu (Wilson Center), Uniwersytet w Lejdzie (Universiteit Leiden). Partnerem organizatorów jest także wydawnictwo Helena History Press ze Stanów Zjednoczonych.

Patronat medialny nad spotkaniem badaczy dziejów Komitetu Wolnej Europy objęło Polskie Radio, które na swoich stronach internetowych prowadzi specjalny portal poświęcony dziejom rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa (www.wolnaeuropa.polskieradio.pl)Szczegółowy program w załączniku.
Komitet organizacyjny:

Przewodniczący: A. Ross Johnson (Wilson Center & Hoover Institution, USA)

Katalin Kádár Lynn (Eötvös Loránd University, Węgry)

Anna Mazurkiewicz (Uniwersytet Gdański, Polska)Giles Scott Smith (Universiteit Leiden, Holandia)
Kontakt z organizatorami: e-mail: fecsymposium@gmail.com

Biuro Konferencji: Dr. Anna Mazurkiewicz, Wydział Historyczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55 pok. 2.37, 80-952 Gdańsk


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość