Informacja prasowa Warszawa, 8 maja 2015Pobieranie 13.62 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar13.62 Kb.

Informacja prasowa

Warszawa, 8 maja 2015


Tomek Sikora refleksyjnie w wielkim formacie

Wernisaż instalacji Tomek Sikora: Po drugiej stronie lustra w Noc Muzeów w Instytucie Goethego w Warszawie

Wystawa serii fotografii Tomka Sikory zatytułowana „Po drugiej stronie lustra” premierowo pokazana zostanie w postaci wielkoformatowej projekcji na witrynach budynku Goethe-Institut w Warszawie w Noc Muzeów 16 maja o godzinie 18.00. Fotograficzny zapis reakcji turystów przechadzających się pod Murem Berlińskim na eksponowane na nim zdjęcia ze Strefy Gazy i innych podzielonych miejsc na świecie, jest wyrazem refleksji artysty, który obserwując sytuację poczuł się sprowokowany do wykonania serii zdjęć.
Goethe-Institut w Warszawie zaprasza w Noc Muzeów 16 maja 2015 roku na wernisaż wystawy fotografii Tomka Sikory z serii „Po drugiej stronie lustra” – ekspozycja przedstawiona zostanie w nietypowej oprawie: zdjęcia wyświetlane będą w dużym formacie na witrynach siedziby Instytutu Goethego. W samym centrum Warszawy, jednak nieco w ukryciu, bo w bramie odchodzącej od jednego z głównych stołecznych deptaków, artysta po raz pierwszy zaprezentuje swoje prace wykonane w 2013 roku w Berlinie.
Tomek Sikora poczuł się sprowokowany do wykonania serii fotografii, gdyż był pod wrażeniem faktu, że wielkoformatowe zdjęcia na Murze Berlińskim przestawiające dramatyczną sytuację podzielonego świata, są tylko tłem dla raczej obojętnie  przechadzających się wzdłuż Muru turystów. Fotograf stawia pytania: czy dokumentalny przekaz fotografii nie dociera do przechodniów? Czy otaczający nas na co dzień natłok informacyjno-reklamowy zubaża naszą wrażliwość na prawdziwe obrazy?

Sam artysta mówi o tych pracach: My, Europejczycy, żyjemy w dwóch rzeczywistościach: tej realnej, w której demokracja pozwala nam realizować nasze marzenia i tej wirtualnej, oddalonej od nas, zniewalającej człowieka, przekazywanej przez media. Na resztkach Muru Berlińskiego pokazały się dokumentalne zdjęcia z miejsc, gdzie człowiek jest zniewolony. Przez mur czy drut kolczasty podzielony na lepszego i gorszego. Ta tapeta stała się na parę miesięcy tłem do codziennego życia w wolnym kraju.


Pokazy fotografii Tomka Sikory „Po drugiej stronie lustra” odbędą się w Noc Muzeów 16 maja 2015 roku na budynku Goethe-Institut w Warszawie, ul. Chmielna 13A (wejście przez bramę). Wernisaż zaplanowano na godzinę 18.00. Projekcje będzie można oglądać do połowy czerwca.

Tomek Sikora - fotograf, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych na całym świecie oraz 65 wydawnictw autorskich. Był wielokrotnie nagradzany
za kreatywność w fotografii. Dwukrotnie wybrany fotografem reklamowym roku w Australii, gdzie mieszkał przez wiele lat. Autor międzynarodowych kampanii reklamowych dla Hoteli Sheraton, Intercontinental, a także dla Singapore Airlines i Reebok. W 2002 roku powołał do życia, wraz z Andrzejem Świetlikiem, Galerię Bezdomną promującą w wielu krajach fotografię niezależną. W 2009 roku, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazał się album „Tomek Sikora światłoczuły” zawierający kilkaset zdjęć oraz wiele anegdot.

Goethe-Institut wyznacza uznawane na całym świecie standardy w nauce niemieckiego jako języka obcego. Prowadzi kursy językowe, tworzy materiały dydaktyczne, doskonali nauczycieli oraz uczestniczy w badaniach naukowych i inicjatywach polityki językowej. Goethe-Institut prezentuje trendy pojawiające się w Niemczech i wspiera międzynarodową współpracę kulturalną poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych oraz współuczestnictwo w wystawach, festiwalach filmu, muzyki, teatru, literatury i tłumaczeń. Biblioteki i ośrodki informacyjne, fora dyskusyjne, różnorodne publikacje, w tym audio i wideo oraz programy pobytów studyjnych przybliżają obraz współczesnych Niemiec i przyczyniają się do rozwoju międzynarodowego dyskursu dotyczącego kluczowych zagadnień coraz bardziej zglobalizowanych społeczeństw.
Goethe-Institut w Warszawie powstał w 1990 roku. Od 2004 roku siedziba Instytutu mieści się przy ul. Chmielnej w samym centrum stolicy. Warszawski Goethe-Institut jest miejscem spotkań, nauki oraz zdobywania i wymiany doświadczeń. Działając w partnerskim dialogu, inicjuje i realizuje wspólne pomysły ponad granicami krajów. Poprzez swoje działania, zorientowane na przyszłość oraz odnoszące się do aktualnych tematów, przedstawia różnorodne i nieoczywiste oblicza Niemiec. Goethe-Institut w Warszawie działa na terenie Polski wspólnie z Goethe-Institut w Krakowie. Obszar działania Goethe-Institut w Warszawie obejmuje następujące województwa: Zachodniopomorskie, Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Kujawsko-Pomorskie, Podlaskie, Mazowieckie, Wielkopolskie, Lubuskie, Łódzkie, Lubelskie. Sześć województw Polski Południowej leży w zakresie kompetencji Goethe-Institut w Krakowie.
www.goethe.de/polska | www.goethe.de/warszawa

Kontakt dla mediów:

Goethe-Institut
Dorota Swinarska

Kooordynatorka programów kulturalnych


Tel. +48 22 505 90 51
Dorota.Swinarska@warschau.goethe.org

FineArt Communications
Maria Peliwo
PR Manager
tel. +48 784 090 531
mpeliwo@fineart-com.pl
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy