Jesień 2008 w tvp historia po raz pierwszy emitowany z komentarzem serial „Czterej pancerni I pies”Pobieranie 48.36 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar48.36 Kb.JESIEŃ 2008 W TVP HISTORIA

Po raz pierwszy emitowany z komentarzem serial „Czterej pancerni i pies”, dotychczas nie pokazywane w Polsce zagraniczne filmy fabularne i dokumentalne o tematyce historycznej oraz nowy program „Pojedynek”, w którym Sławomir Sierakowski i Rafał Ziemkiewicz będą spierali się o kontrowersyjne wydarzenia historyczne – to tylko niektóre z propozycji programowych dla widzów TVP Historia na nadchodzącą jesień.

SERIALE I FILMY POLSKIE

Serial „Czterej pancerni i pies”

Reżyseria: Konrad Nałęcki

Serial, który po raz pierwszy zostanie pokazany w telewizji z komentarzem, jest jedną z najciekawszych propozycji TVP Historia na nadchodzącą jesień. Znani historycy, eksperci z zakresu II wojny światowej, będą omawiać treść serialu, zwracać uwagę na błędy i niedopowiedzenia, ukazywać zafałszowania i ich propagandowy sens. Dyskusje wokół wojennych losów załogi czołgu „Rudy” i psa Szarika poprowadzi krytyk filmowy Krzysztof Kłopotowski.Serial „Ogniem i mieczem”

Reżyseria: Jerzy Hoffman

Serial historyczno-przygodowy (4 odc.). Premierę serialu „Ogniem i mieczem" poprzedziło znakomite przyjęcie kinowej wersji dzieła Jerzego Hoffmana. Obejrzało ją ponad siedem milionów widzów, nie wspominając już o nagrodach i wyróżnieniach dla twórców filmu. Geneza powstania oraz wieloletnie kłopoty związane z realizacją „Ogniem i mieczem" obrosły legendą. Film Hoffmana przeszedł też do historii jako w pełni udana superprodukcja, która sprostała ogromnym oczekiwaniom zarówno widzów, jak i krytyki. Reżyserowi udało się pozyskać nie tylko rekordowe - jak na polską kinematografię – środki na realizację, lecz także znakomitych aktorów, których kreacje zapadają głęboko w pamięć. Krzysztof Kowalewski, Zbigniew Zamachowski, Wiktor Zborowski z powodzeniem nadali indywidualny rys postaciom Zagłoby, Wołodyjowskiego i Podbipięty, nie wchodząc przy tym w kolizję z duchem powieściowego pierwowzoru. Dla Michała Żebrowskiego rola Skrzetuskiego stała się trampoliną do kariery, której widomym znakiem były tytułowe kreacje w „Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy i „Wiedźminie" wg prozy Andrzeja Sapkowskiego. Prawdziwym objawieniem był jednak Aleksander Domogarow, rosyjski aktor, odtwarzający postać Bohuna. W opinii wielu to właśnie on stworzył najbardziej przejmującą kreację filmu. Na uwagę zasługuje też niezwykła skrupulatność w odtworzeniu realiów epoki, plastyczne, „epickie" zdjęcia oraz przekonująco zainscenizowane sceny batalistyczne. Telewizyjna, 4-odcinkowa wersja epopei Hoffmana łącznie trwa około dwudziestu minut dłużej od filmu kinowego. Różnice między obiema wersjami są w zasadzie niedostrzegalne. Ze względu na specyfikę serialu materiał został nieco inaczej zmontowany, a fabuła zyskała trochę inny rytm.

Jan Skrzetuski, poseł księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, wracając z Krymu ratuje życie pułkownikowi kozackiemu Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie, zaatakowany przez podstarostę Czaplińskiego, daje popis szlacheckiej krzepy, wyrzucając napastnika na bruk. Czyn ten wzbudza uznanie u dwóch innych gości: Onufrego Zagłoby i Longina Podbipięty. Obaj rycerze szybko zaprzyjaźniają się ze Skrzetuskim i wspólnie ruszają w dalszą drogę. Wkrótce natrafiają na rozbitą kolaskę i wybawiają z opresji kniahinię Kurcewiczową oraz piękną bratanicę jej nieboszczyka męża, Helenę. Jan zakochuje się w dziewczynie od pierwszego wejrzenia, Helena odwzajemnia afekt. Młoda Kurcewiczówna została jednak przyrzeczona innemu – podpułkownikowi kozackiemu Jurko Bohunowi. Skrzetuskiemu udaje się nakłonić kniahinię do zmiany decyzji. Wkrótce książę Wiśniowiecki wysyła Jana z nową misją na Sicz. Skrzetuski dowiaduje się o planowanym przez Chmielnickiego powstaniu i wysyła swego totumfackiego Rzędziana do kniahini, by ostrzegł ją przed niebezpieczeństwem. Sam niebawem dostaje się do niewoli tatarskiej…

Serial „Tajemnica twierdzy szyfrów”

Reżyseria: Adek Drabiński

To osadzona w realiach II wojny światowej ekranizacja bestsellerowej powieści Bogusława Wołoszańskiego pt. „Twierdza szyfrów”. 13-odcinkowy fabularny serial telewizyjny ze znakomitą obsadą to wielkie historyczne widowisko, kino wojenne o wartkiej, trzymającej w napięciu akcji. Są tu efektowne sceny batalistyczne z udziałem m.in. artylerii przeciwlotniczej, owiana tajemnicą maszyna „ryba-miecz”, polski szpieg w niemieckim mundurze, walka wywiadów (amerykańskiego i radzieckiego), splatające się wątki, dramatyczne wydarzenia rozgrywające się w mrocznych tunelach i zamkach z malowniczymi plenerami Dolnego Śląska w tle. Tytułowa „Twierdza” to zamek Czocha. Zdjęcia były kręcone też m.in. w zamkach: Książ, Bolków i Pszczyna.

Serial ma znakomitą obsadę. W głównej roli Johanna Jorga wystąpił Paweł Małaszyński. Mundury założyli też inni cenieni aktorzy: Jan Frycz (Hans Jacob Globcke), Borys Szyc (Matheas Beer), Cezary Żak (Harry Sauer) i Jan Peszek (Hans Kunze). W rolach kobiecych widzowie zobaczą m.in. Danutę Stenkę (Joanna Russt), Annę Dereszowską (Anna Maria Solof) i Karolinę Gruszkę (Natalia).

W serialu znalazły się wątki, których nie było w wydanej w zeszłym roku książce Bogusława Wołoszańskiego pt. „Twierdza szyfrów”. Jej fabuła została oparta na mało znanych, lecz istotnych dla historii XX wieku faktach. W ostatnich miesiącach wojny wywiady amerykański i radziecki gorączkowo poszukiwały tajemniczej niemieckiej maszyny, którą alianci nazwali „ryba-miecz”. Maszyna miała odczytywać radzieckie szyfry jednorazowe, uważane za niemożliwe do złamania. Rzeczywiście, Niemcy zbudowali takie urządzenie, wykorzystując błędy, które Rosjanie popełnili w 1941 i 1942 r. wielokrotnie używając tych samych szyfrów jednorazowych (co najmniej w trzydziestu tysiącach depesz). Niemiecka maszyna prawdopodobnie działała w Jeleniej Górze, w tajnym ośrodku „Pers Z”, który został stamtąd ewakuowany w lutym 1945 r.

12 kwietnia 1945 r. amerykańska grupa TICOM (Target Intelligence Committee), kierowana przez komandora Howarda Compaigne’a odnalazła „rybę-miecz” w niemieckim mieście Rosenheim. Natychmiast urządzenie (prototyp komputera) przewieziono do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych, nadawanych przez ambasadę w Nowym Jorku.

W latach 1941- 45 amerykański wywiad radiowy przechwycił dwa miliony depesz, z których około dwieście tysięcy było zaszyfrowanych za pomocą szyfrów jednorazowych. Po uruchomieniu maszyny poznano ich treść, co umożliwiło FBI aresztowanie w latach 1948-51 wielu radzieckich szpiegów, pracujących nad bombą atomową w Los Alamos (m.in. Klausa Fuchsa, małżeństwo Rosenbergów). Amerykanie, ukrywając fakt, że było to możliwe dzięki niemieckiej maszynie, przypisali zasługę genialnemu kryptologowi Meredithowi Gardenerowi. Dopiero kilka lat temu opublikowane (ale tylko w historycznej prasie fachowej) wspomnienia komandora Compaigne’a ujawniły istnienie „ryby-miecza”.

Inne wątki serialu zostały również oparte na faktach. Niemcy skonstruowali rakietę A9/10 (rozwinięcie V-2) o zasięgu międzykontynentalnym, której użycie miałoby sens tylko po wyposażeniu jej w głowicę atomową. W Kowarach wydobywano uran (sztolnie istnieją do dziś), a coraz więcej dowodów wskazuje, że gigantyczne podziemia „Riese” w rejonie zamku Książ miały służyć niemieckiemu programowi nuklearnemu.

Serial „Przyłbice i kaptury”

Reżyseria: Marek Piestrak

Serial (9 odc.) opisuje losy Huberta „Czarnego" i Jaksy, szpiegów w służbie króla Władysława Jagiełły prowadzących rozpoznanie na terytorium Zakonu Krzyżackiego oraz rozpracowujących krzyżacką siatkę szpiegowską działającą w Polsce.

Akcja w pierwszym odcinku serialu rozpoczyna się w 1409 r. Krzyżacki rycerz Sonnenberg torturuje dwóch Polaków, Zbyluta i Jaksę. Zbylut umiera, Jaksę Sonnenberg odsyła pod eskortą do Malborka. W drodze napadają na Krzyżaków polscy woje, dowodzeni przez Huberta z Borów. Jaksa odzyskuje wolność. W Krakowie Krzyżacy przygotowują pułapkę na kanonika Dunina. Biorą do niewoli jego ukochaną siostrzenicę, Unę z Sośnicy. W ten sposób zmuszają kanonika do współpracy. Na dworze Jagiełły wywiadem kieruje ksiądz Andrzej. Jaksa dostarcza mu informacji, że w Malborku pojawia się coraz więcej pocztów zagranicznych rycerzy. Krzyżacy wchodzą w układy z Zakonem Cystersów, w którym krzyżaccy szpiedzy mają być przyjmowani w drodze do Malborka…

Film „Hubal”

Reżyseria: Bohdan Poręba

Dramat wojenny. Jeden z najpopularniejszych filmów wojennych. W pierwszym roku rozpowszechniania obejrzało go ponad sześć milionów widzów, mimo sporów jego twórców z historykami o doniosłość i racjonalność działania głównego bohatera filmu. Obraz ostatnich dziewięciu miesięcy życia majora Henryka Dobrzańskiego, który po klęsce wrześniowej nie złożył broni i do maja 1940 r. dowodził Oddziałem Wydzielonym, walczącym z hitlerowcami w pełnym, polskim umundurowaniu. W końcu września 1939 r. major Dobrzański, zastępca podpułkownika Dąbrowskiego, protestując przeciwko rozwiązaniu oddziału, samodzielnie obejmuje dowództwo jednostki. Postanawia iść z odsieczą walczącej Warszawie. Kapitulacja zastaje go w szlacheckim dworku. Major ślubuje zachować polski mundur do ofensywy aliantów; organizuje Oddział Wydzielony działający zgodnie z zasadami konspiracji, ale reprezentujący ciągłość polskiej państwowości w armii. Hubalczycy staczają kolejne potyczki z Wehrmachtem – ich aktywność wyzwala entuzjazm wśród ludności, ale ZWZ wydaje rozkaz rozwiązania oddziału. Tropiony przez Niemców Hubal z najwierniejszymi żołnierzami kluczy po lasach. Wiosną 1940 r. oddział Hubala wpada w pułapkę, w której ginie dowódca. Okoliczni chłopi odmawiają okupantom identyfikacji zwłok. Niemcy wywożą ciało Dobrzańskiego w nieznanym kierunku.Film „Jutro idziemy do kina”

Reżyseria: Michał Kwieciński

Film powstał według scenariusza Jerzego Stefana Stawińskiego. To romantyczna i pełna ciepła opowieść o maturzystach, którzy w maju 1938 roku wchodzą w dorosłość a ich plany na przyszłość niweczy wybuch wojny.

Trzej przyjaciele są przekonani, że ich życie będzie wyjątkowe, a przyjaźń będzie trwać wiecznie. Wszyscy trzej myślą głównie o miłości. Docierają do nich niepokojące wieści z Europy, jednak bardziej od sytuacji politycznej zajmują ich własne perypetie sercowe. Nadchodzi wrzesień 1939 roku i wojna, którą przeżyją tylko nieliczni chłopcy ze zdjęcia maturalnego z 1938 roku.

W filmie występują młode gwiazdy polskiego kina: Mateusz Damięcki, Jakub Wesołowski, Antoni Pawlicki, Anna Gzyra, Julia Pietrucha i Maria Niklińska. Zobaczymy również ciekawe kreacje Grażyny Szapołowskiej, Daniela Olbrychskiego, Olgierda Łukaszewicza, Krzysztofa Stelmaszyka i innych.Film „Wrota Europy”

Reżyseria: Jerzy Wójcik

Film powstał na motywach reportażu Melchiora Wańkowicza pt. „Szpital w Cichiniczach”.

Rok 1918. Trzy młode sanitariuszki przybywają do szpitala polowego na kresach wschodnich, pełne zapału i chęci pomocy innym. Jedna z nich, Zosia chce poza tym odnaleźć brata. Gdy jednak stykają się z brutalnością wojny, szybko naczelnym pragnieniem staje się przeżycie. Szpital wpada w ręce bolszewików i sanitariuszki muszą sobie radzić nie tylko z opieką nad pacjentami, ale również brutalnością wrogich żołnierzy. Zosia wykazuje się w tych okolicznościach nieprzeciętną odwagą.

SERIALE I FILMY ZAGRANICZNE

Film „Opus Dei & the da Vinci code” (Opus Dei i Kod da Vinci)

Fascynująca historia Opus Dei – organizacji uważanej przez niektórych za najbardziej kontrowersyjną organizację w Kościele Katolickim.Film „Death of a Beatle” (Śmierć Bitlesa)

Film opowiada intrygującą historię o zabójstwie Johna Lennona przez Marka David Chapmana. John Lennon – brytyjski muzyk, kompozytor, wokalista i autor tekstów, znany przede wszystkim jako jeden z Beatlesów został zamordowany 8 grudnia 1980 r. w Nowym Jorku.Cykl „Assassins” (Zabójcy)

Trzyodcinkowy cykl przedstawi biografie znanych zabójców. Widzowie poznają historię m.in. Pablo Escobara – kolumbijskiego barona narkotykowego, który stał się jednym z najbogatszych ludzi na świecie przez przemyt kokainy do USA i innych państw na świecie. Według rządu USA i Kolumbii, mediów i opinii publicznej, był jednym z najpotężniejszych, a jednocześnie najbardziej bezwzględnych i brutalnych dealerów narkotykowych w historii.W cyklu zostanie zaprezentowana również sylwetka tureckiego zamachowca, który nazywał się Mehmet Ali Agca. To zabójca dziennikarza, który dokonał również nieudanego zamachu na papieża Jana Pawła II 13 maja 1981 na placu św. Piotra w Rzymie.

Cykl „Spotkania z Etruskami”

Reżyseria: Enrico Oldoini

Serial obyczajowy (8 odc.). Frassica Nerino wraz z księdzem Matteo trafiają przypadkiem na poszukiwany przez wszystkich legendarny grób etruskiej księżniczki Velii. Zgodnie z prawem zawiadamiają archeologów. Naukowcy zabezpieczają znalezisko, ale szczegółowe badania przekładają na następny dzień. Niestety, w nocy nieznani rabusie ogołacają i dewastują grobowiec. Istnieje podejrzenie, że ktoś z grupy poszukiwawczej sprzedał informację o położeniu grobowca nielegalnym handlarzom dzieł sztuki. Wobec nieudolności karabinierów ksiądz Matteo bierze sprawy w swoje ręce…Cykl „Tank overhaul”

Tematem czteroodcinkowego cyklu, który jesienią zaprezentuje widzom TVP Historia, będą historyczne czołgi i pojazdy pancerne.W planach również:

TVP Historia na jesień planuje również emisję 6 odcinków o starożytnych cywilizacjach Rzymu, Egiptu, Majów, Inków i Celtów oraz wielu innych filmów fabularnych, w tym m.in. film „Pompeje” o ich zagładzie i 3 odcinki „Wiosny Michała Anioła” prezentujące biografię włoskiego malarza, rzeźbiarza, poety i architekta epoki Odrodzenia, jednego z najgenialniejszych artystów tej epoki.

INNE CYKLE PROGRAMOWE

Cykl „Pojedynek” (nowość!)

Prowadzenie: Sławomir Sierakowski i Rafał Ziemkiewicz

Jesienią w TVP Historia pojawi się zupełnie nowy program „Pojedynek”, w którym spory o kontrowersyjne wydarzenia historyczne będą prowadzili: najwybitniejszy przedstawiciel młodej lewicy Sławomir Sierakowski i znany publicysta konserwatywny Rafał Ziemkiewicz. W „Pojedynku” będą walczyć na argumenty np. o ocenę 20-lecia międzywojennego i rolę Kościoła katolickiego w dziejach.Cykl „Historie Normana Daviesa”

Prowadzenie: Artur Dmochowski

Prof. Norman Davies, znany i popularny historyk, autor wielu światowych bestsellerów, będzie gościem programów „Historie Normana Daviesa” w TVP Historia. Profesor mówić w nich będzie o dziejach Polski, Europy i świata. Z prof. Daviesem rozmawiać będzie Artur Dmochowski – historyk i dziennikarz, dyrektor TVP Historia.Cykl „Po co nam to było...”

Prowadzenie: Jan Pietrzak

W cyklu „Było nie było”, który łączy humor i historię, Jan Pietrzak komentuje ze swymi gośćmi historię najnowszą. Całość ma charakter rozrywkowy; stanowi jednocześnie niekonwencjonalną lekcję historii.Cykl „U źródeł cywilizacji”

Prowadzenie: o. Maciej Zięba OP

Program o historii cywilizacji i religii, jej związkach z europejską tożsamością, ale także historią myśli i kultury; prowadzi do źródeł kultury, w której wszyscy uczestniczymy.Cykl „Z archiwów PRL-u”

Tygodnik informujący o najnowszej historii Polski, o ludziach i mechanizmach odpowiedzialnych za system oraz o tych, którzy z nim walczyli. Przedstawia aktualne wydarzenia związane z tematyką historyczną (wystawy, konferencje, publikacje).Cykl „Notacje”

Program przedstawiający najbardziej interesujące i fascynujące postacie w polskich dziejach. Największym atutem cyklu jest to, że jego bohaterowie mówią sami o sobie. Opowiadają o swoim dzieciństwie, życiowych wyborach, o własnych losach, często dramatycznych, jak np. deportacja na Sybir czy ucieczka z obozu zagłady.

Warto dodać, że niektórzy z bohaterów przedstawionych w cyklu „Notacje” już nie żyją. Jest to więc jedna z nielicznych okazji, by móc znów ich zobaczyć i usłyszeć ich relacje. Wystarczy tu choćby wymienić zarejestrowane wspomnienia Gustawa Holoubka czy Jerzego Kawalerowicza.

Cykl „Portal”

Magazyn historyczny „Portal” to najświeższe informacje dotyczące szeroko rozumianej historii. Dzień po dniu, tydzień po tygodniu, redakcja śledzi wydarzenia i osoby, które nadają ton współczesnej historiografii. Po kolejnych felietonach oprowadza nas Aleksander Pawlicki.Cykl „Kulisy III RP”

Prowadzenie: prof. Antoni Dudek

To program prowadzony przez prof. Antoniego Dudka z Instytutu Pamięci Narodowej. Zaproszeni goście odkrywają kulisy historii od 1989 r., m.in. Okrągłego Stołu, likwidacji PZPR czy wyborów prezydenckich w 1990 r.Cykl „Siła Bezsilnych”

Cykl opowiada o oporze wobec komunistycznej władzy: od partyzantki w latach 40. po rok 1989. Józef Ruszar wraz z zaproszonymi do studia gośćmi odkrywa przed widzami fakty często do dziś nieznane.Cykl „Dzieje Polaków”

Historia Polski widziana w szczególności przez pryzmat osobowości wybitnych Polaków – królów i wodzów, pisarzy i twórców, naukowców i polityków.Cykl „Konflikty, bitwy, wojny”

Prowadzenie: prof. Janusz Cisek

Pasmo historii wojskowej przedstawia dzieje konfliktów zbrojnych i techniki militarnej. Gospodarzem studia jest dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie prof. Janusz Cisek.Cykl „Kontrowersje”

Program poświecony najbardziej kontrowersyjnym, budzącym emocje faktom i zjawiskom w historii jak np. wprowadzenie stanu wojennego, deportacje Polaków na Wschód czy ludobójstwo na Wołyniu. Dyskusje ze wybitnymi historykami (m.in. prof. Paweł Wieczorkiewicz, prof. Jerzy Eisler, prof. Andrzej Chojnowski) prowadzi znany polski dziennikarz i publicysta Rafał Ziemkiewicz.

 
Cykl „Zakręty dziejów”Prowadzenie: Piotr Semka

Program studyjny o istotnych dla świata momentach z udziałem znanych historyków i publicystów (m.in. prof. Paweł Wieczorkiewicz, Stanisław Michalkiewicz czy Krzysztof Rak). Pasmo przedstawia najważniejsze, przełomowe momenty w dziejach zarówno Polski, jak i powszechnych (np. katastrofalna w skutkach pandemia „czarnej śmierci" w średniowiecznej Europie, atak wojsk japońskich na Pearl Harbor w czasie II wojny światowej czy uchwalenie w Polsce słynnej Konstytucji 3 Maja). Uczestnicy programów żywo dyskutują na temat wydarzeń, które na trwałe zmieniły bieg historii.

*****
TVP Historia – to wyspecjalizowany kanał Telewizji Polskiej o tematyce historycznej, który nadaje od maja ubiegłego roku. W tym czasie znacznie zwiększył się zasięg stacji. Obecnie TVP Historia może odbierać 6 mln widzów w kraju i za granicą za pośrednictwem satelity ASTRA (sygnał niekodowany) i większości dużych sieci kablowych. TVP Historia nadaje codziennie od godz. 8.00 do godz. 24.00.
: repository -> attachment
attachment -> 20 listopada 2013 /środa/ 18. 00 Orkiestra „Niepokonani” psouu koło w Elblągu/hol
attachment -> 17 czerwca 2012- ogólnopolski Turniej Tańca,,aksel-resovia 2012”
attachment -> Informacja prasowa
attachment -> Z wykorzystania przez tvp s. A
attachment -> Sponsorowi programu proponujemy
attachment -> Ii śWIĘto ryby I iii wielkie grillowanie (13-15 czerwca 2014) dzień pierwszy 13 czerwca (PIĄtek) – ŚWIĘto ryby – plaża nad małym jeziorem godz. 15: 00 Początek imprezy
attachment -> Organizator gmina konopiska wlks „kmicic” częstochowa
attachment -> Xii jazz od Nowa Festival
attachment -> Pasma filmów dokumentalnych w tvp2 czy świat oszalał? poniedziałek, godz. 22: 50 w paśmie „Czy świat oszalał?”
attachment -> Wiosna 2012 w tvp historia PO RAZ PIERWSZY NA ANTENIE tvp historia historia codzienna
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy