Justyna dobrosz-oracz a jakie wnioski z tego raportu wyciąga resort?Pobieranie 33.96 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar33.96 Kb.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ „Kwadrans po ósmej” witam Państwa i witam naszego gościa, którym jest dzisiaj minister sprawiedliwości Andrzej Czuma. Jak Pan ocenia wymiar sprawiedliwości.
ANDRZEJ CZUMA Jest taka duża ilość badań, którymi bombardujemy naszych obywateli na ten temat, że przyznam, że nie mam takiego skonkretyzowanego pojęcia o tym. Uważam, że jest zła struktura wielu organów wymiaru sprawiedliwości. Zmierzam do tego, żeby zreformować prokuraturę, również do tego, żeby udostępnić zawody prawnicze młodym absolwentom.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale 44 procent Polaków twierdzi, że Temida nie działa dobrze, że coś szwankuje, że sędziowie wydaja niesprawiedliwe wyroki. Też by się Pan pod tym podpisał?
ANDRZEJ CZUMA Nawet jeszcze więcej, bo do 70 procent jest niezadowolonych z wyroków. Ale w badań – to są badania, które zlecił mój poprzednik, profesor Ćwiąkalski, zlecił konsorcjum ABC Group i Homo Homini – wynika, że niesprawny system ścigania spostrzega tylko17,5 procent. To jest dość dobra wiadomość.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A jakie wnioski z tego raportu wyciąga resort?
ANDRZEJ CZUMA Trzeba reformować wymiar sprawiedliwości. Uważam, że nie tylko trzeba zreformować prokuraturę, to istotna i ważna część wymiaru sprawiedliwości, ale również udostępnić bardziej młodzieży kończącej studia zawody prawnicze: adwokaturę, radcostwo prawne, notariat.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ O tym się mówi od lat.
ANDRZEJ CZUMA Być może nieskromnie mogę się pochwalić od 25 marca, od jutra, wchodzą w życie przepisy, które z trudem przeprowadziliśmy przez Sejm i Senat - jestem ogromnie wdzięczny mojemu klubowi parlamentarnemu w Sejmie, że obalił niemądre poprawki Senatu w tej sprawie - i oto już przygotowaliśmy przepisy, które upraszczają, czynią bardziej jasną aplikacje adwokacją, miedzy innymi. Następnie już przygotowaliśmy ustawę o państwowych egzaminach prawniczych, która będzie swego rodzaju rewolucją, bo zobiektywizuje egzaminy pierwszego i drugiego stopnia. Skończą się trudne do uściślenia i trudne do oceny pytania. Wszystkie etapy będą obserwowane i zobiektywizowane, pisemne teksty będą mogły być sprawdzane, skargi na wyniki egzaminu będą mogły być porządnie i rzetelnie sprawdzane. To duży krok naprzód, bo na jednego adwokata i radcę prawnego w Polsce przypada 1440 osób, w USA około 300. Każda modernizacja systemu społecznego w Polsce, rynek kredytowy, rynek ubezpieczeń, wszystko to musi działać i będzie działać tylko i wyłącznie w warunkach dobrego wymiaru sprawiedliwości i dostępnych za rozsądną cene usług prawniczych.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jaka rewolucja czeka prokuratorów?
ANDRZEJ CZUMA Prokuratorów czeka uproszczenie struktury. To będzie wszystko na korzyść prokuratury. Przyznam się, że prokuratura jest moim oczkiem w głowie dlatego, że to bardzo ważna służba. Moim celem jest uprościć strukturę prokuratury. Dzisiaj ma ona 5 szczebli, to stanowczo za dużo, wystarczą 3 dobrze zorganizowane szczeble. Następnie, nad czym już pracuje zespół, który powołałem zeszłym miesiącu, opracowanie zrozumiałego i jasnego systemu nadzoru służbowego. To jest bardzo ważne. Celem tej reformy będzie to, aby prokurator prokuratury rejonowej, najważniejszy w moim systemie reformy, bo prokuratorzy rejonowi prowadzą 98 procent spraw, żeby on zawsze mógł korzystać z pomocy doświadczonego kolegi, czy koleżanki prokuratury okręgowej.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Niektórzy twierdzą, ze chce Pan wejść na wojenną ścieżkę z prokuratorami. Są oburzeni Pańskimi wypowiedziami. Zacytuję może jedną „Mamy w Polsce 6 tysięcy prokuratorów. Niech półtora tysiąca porządnie będzie ścigało przestępców, to już będzie dobrze”.
ANDRZEJ CZUMA Oczywiście, że tak. Chodzi mi o to, żeby zachęcić do ścigania.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ To znaczy, że zdecydowana większość śledczych nie wykonuje dobrze swojej pracy.
ANDRZEJ CZUMA Nie. To jest takie porównanie, powiedziałem to już dość dawno temu, kiedy jeszcze nie byłem w resorcie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Zmienił Pan opinię?
ANDRZEJ CZUMA Tak, zmieniłem na plus. Ale będę robił wszystko , aby uczynić jak najprostsza pracę prokuratora liniowego, takiego, jakim jest w tej chwili prokurator Krajowy Edward Zalewski, prokurator liniowy. On prowadził z wielki entuzjazmem i zaangażowaniem w sprawę rozpracowania korupcji w piłce nożnej.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A jest w prokuraturze uzależnienie od polityki?
ANDRZEJ CZUMA W każdym zawodzie jest cos takiego. Uważam, że prokuratorzy tęsknią od uwolnieniem się od nacisków politycznych. Zauważyłem to prawie że od góry do dołu.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czy Pan dalej będzie bronił Jacka Karnowskiego oskarżonego o korupcję?
ANDRZEJ CZUMA Nigdy nie broniłem Jacka Karnowskiego. Ktoś Panią oszukał.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Była taka wypowiedź, kiedy tylko Jacek Karnowski został aresztowany, powiedział Pan wtedy: „Mimo że przeczytałem wszystkie 8 zarzutów, wiem, że bywa taka sytuacja, że organy ścigania działając w dobrej wierze trafiają w próżnię”.
ANDRZEJ CZUMA No, tutaj media, Pani koleżanki i koledzy, połączyli dwa zdania, które powinny być dwoma zdaniami, a nie jednym. Ja powiedziałem, ze przeczytałem wszystkie 8 zarzutów, nie będę się wypowiadał na ten temat, natomiast powiem, że czasem zarzuty prokuratorów trafiają w próżnię. Łącząc te dwa zdanie wyszło to, co Pani powiedziała.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale w konkretnym kontekście, jeżeli jest Pan pytany o konkretna sprawę, to z tego wynika jasno, że nie ufa Pan do końca prokuratorom akurat w tym śledztwie.
ANDRZEJ CZUMA Nie, tego nie powiedziałem, absolutnie. Powiedziałem, że czasem trafiają, bo czasem trafiają. Oczywiście być może nie powinienem tego zdania dodawać. Stworzyłem pokusę, by połączyć te dwa zdania mi stworzyć sensację.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A może Pan powinien po prostu powściągnąć język?
ANDRZEJ CZUMA Tak. Bardzo dobrze Pani powiedziała.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Bo niektórzy mogą to interpretować jako nacisk na prokuratorów.
ANDRZEJ CZUMA Nie przypuszczam. Zadzwoniłem później do pana prokuratora Niemczyka i przeprosiłem go za to, że niepotrzebnie powiedziałem jedno zdanie więcej. Ale nie była to żadna forma nacisku.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A będzie dymisja prokuratora Niemczyka? Bo dzisiaj „Dziennik” donosi, że szykuje Pan jakieś czystki kadrowe
ANDRZEJ CZUMA Nie wiem skąd takie wiadomości.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czyli nie jest to prawda?
ANDRZEJ CZUMA Absolutnie nic takiego nie szykuję. Wręcz przeciwnie, jestem za tym, żeby wszystkich tych prokuratorów, którzy pracują bardzo dobrze, a coraz więcej ich widzę, żeby oni byli siłą przewodnia prokuratury, żeby oni mieli jak najłatwiejszą pracę, żeby mogli ścigać przestępców, a nie pisać długaśne sprawozdania ,m które zabierają czas i odrywają od pracy.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A zaczęła się już prokuratur jak traktuja one pokrzywdzonych?
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Cały czas ta kontrola trwa. Bo system nadzoru, który istnieje w prokuraturze pozwala mi mieć nadzieję, że 15 wytycznych, które wydałem, aby bardzo starannie informować ofiary przestępstw o przysługującym im uprawnieniach, otóż w tym systemie jest zawsze pewna kontrola. Czy się przedstawiło te informacje poszkodowanemu.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Czyli ocenia pan, że to na razie wygląda źle?
ANDRZEJ CZUMA Uważam, że powinno być lepiej. Nie podnoszę takiej oceny, że wygląda źle. Z tych głównych determinant ocen polskiego wymiaru sprawiedliwości, które mam przed sobą, chodzi o badania konsorcjum ABC Group i Homo Homini wynika, ze można to różnie interpretować opinie ludzi. Niech pani pamięta, że ja siedziałem 7 lat w więzieniu, w najcięższych więzieniach, na najcięższych oddziałach, bo tak wtedy trzymano więźniów politycznych. Wszyscy byli niewinni, wszyscy oceniali sadownictwo jako złe, niedobre, zakłamane, nieprawdziwe.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale z drugiej strony mamy też i takie sytuacje, że sędziowie wypuszczają przestępców, szczególnie tych, którzy dopuszczają się przemocy domowej, później oni mordują. Były takie przypadki. I sędziowie nie uderzają się w pierś. Czy tak powinno być?
ANDRZEJ CZUMA Myślę, że jeśli oni nie uderzą się w pierś, to system spowoduje, że oni zostaną uderzeni. Czy w pierś, czy w inna część ciał, ale mocno uderzeni.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Nikt nie ponosi konsekwencji niesprawiedliwego wyroku.
ANDRZEJ CZUMA Musi Pani jedno wziąć pod uwagę, że przepisy prawa, którego nie zmienimy na razie, ale będziemy zmieniali być może, które nakazują zastosowanie warunkowego zwolnienia w sytuacji, kiedy ktoś odsiedział pewną porcje swojej kary i gdy na opinie jako tako dobrą. Nikt z więźniów pojawiających się przed sędzią penitencjarny, który ubiega się warunkowe zwolnienie i spełnił te wymagania, nikt nie ma na czole wypisane „Wyjdę i zamorduje dwie następne osoby”.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale sądy wydaja zakazy zbliżania się do ofiar.
ANDRZEJ CZUMA Oczywiście i to właśnie Rada Ministrów 3 lutego przyjęła tego rodzaju wytyczne i tego rodzaju zasady, które chronią ofiary przestępstw i przemocy w rodzinie. Niech pani zauważy, że jest to niesłychanie ważny problem. W piątek będziemy mieli całą konferencje kilkugodzinną na temat przemocy w rodzinie. Na ile władza państwowa – według mnie powinna w ogóle nawet wkraczać do domu człowieka, bo dom to jest świętość dla każdego człowieka, ale w pewnych momentach to miejsce, w którym ludzie powinni się kochać i pomagać sobie, dzieją się tam straszne, brutalne działania. Zbrodnia , nieszczęście i ból. W tym momencie, szczególnie gdy chodzi o dzieci, musi wkraczać.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Nie jest Pan już na pierwszych stronach gazet.
ANDRZEJ CZUMA Ja się cieszę, bo chce pracować. Powiedziałem obejmując ten urząd, jeszcze przed tą burzą i tymi atakami na mnie, że ja chce jak najmniej być w mediach. Chciałbym zrozumieć resort, który objąłem, uczyć się chcę dużo i robię to cały czas. Czy mnie atakuja, czy mnie nie atakują. To jest celem mojej pacy.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Myśli Pan, że już tak pozostanie?
ANDRZEJ CZUMA Nigdy nie będzie końca. Każdy polityk w ogóle powinien być przygotowany na tego rodzaju wyżymaczki, to znaczy ataki mediów. To jest normalna rzecz w każdym systemie demokratycznym.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A może normalna rzeczą jest, że media prześwietlają przeszłość?
ANDRZEJ CZUMA Bardzo dobrze, niech prześwietlają!
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jeżeli przychodzą informatorzy, przedstawiają dokumenty, mówią o długach, t chyba każdy dziennikarz powinien to sprawdzić.
ANDRZEJ CZUMA Niech sprawdzają. Ja szczęśliwie znalazłem dokumenty, które zaświadczają ,że te długi spłaciłem. Przedstawiłem te dokumenty mojemu szefowi i przedstawiłem również prasie. Niech Pani pamięta, ze są tacy dziennikarze, którzy gotowi są za jakieś korzyści opluwać człowieka, mówić nieprawdę. To, co się ukazało w jednym z tygodników podaje do sądu.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jest już ten pozew przygotowany?
ANDRZEJ CZUMA Jeszcze nie, za parę dni będzie gotowy. Uważam, że nie powinno się karać grzywna, czy aresztem dziennikarzy, którzy mówią nieprawdę. Jestem za wolnością prasy. Poświęciłem dużą cześć mojego życia walcząc o wolność prasy Ale odbieram prawo mówienia fałszywego świadectwa o kimkolwiek. I za to powinno się karać dziennikarz, czy gazety, karać finansowo głownie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale dziennikarze napisali, że były orzeczenia w Pana sprawie. I to jest fakt.
ANDRZEJ CZUMA Ale te orzeczenia to jest normalny fakt, kiedy ja prowadzą kilkanaście lat…
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Nigdy Pan z premedytacją nie chciał nie spłacać długów?
ANDRZEJ CZUMA Nie, nigdy w życiu tak nie było. Ja nie mam żadnych wyroków sądowych. Ja mam tylko spory cywilne między osobą, która kupiła reklamę u mnie i nie dotrzymała umowy. I walczyłem o to, żeby zapłaciła za tę reklamę. Przegrałem. Tak bywa, tak się stało.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale tych sporów jest sporo. Dlaczego miał Pan tylu wrogów w Polonii.
ANDRZEJ CZUMA Mam mało wrogów w Polonii. Oni są też płaceni troszkę przez grupę ludzi, polityków, którzy byli kiedyś w Platformie Obywatelskiej i chcą nam koniecznie zaszkodzić. Oni maja swojego przyjaciela w Chicago, oni zachęcili go do tego ataku. Zapłacą za to w jakiś inny sposób, bo, dzięki Bogu, mam dokumenty i odparłem wszystkie zarzuty i sprawa jest załatwiona.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jest pan spokojny o swoje stanowisko? Są takie informacje, że premier po cichu szuka jednak Pana następcy.
ANDRZEJ CZUMA Nie wiem tego. Nigdy mi tego nie powiedział. Powiedział mi, ze ciszy się, że paruję i że mam takie palny reformatorskie. Nic innego nie powiedział. Pani ma jakieś lepsze dojścia do pana premiera.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Bohaterami teraz gazet są między innymi wicepremier Waldemar Pawlak. Jak Pan ocenia te doniesienia, które dotyczą Waldemara Pawlaka?
ANDRZEJ CZUMA jeszcze przed tym atakiem prasowym i medialnym na na mnie, jeszcze był zapewne dał wiarę prasie. Ale teraz jestem bardzo ostrożny. Chciałbym, żeby to było wyjaśnione, żeby była prawda opisana. Bo prawda może być opisana, to nie jest kłopot.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale Waldemar Pawlak sam powiedział, że są to firmy, które są związane z jego bliskimi i nie jest to nic zdrożnego.
ANDRZEJ CZUMA Dzięki Bogu nie jest to moja sprawa. O ile wiem nie doszło do żadnego przestępstwa i nie musze kierować organów ścigania w tym kierunku.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ A ocena moralna?
ANDRZEJ CZUMA A to już inna sprawa.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jaka jest?
ANDRZEJ CZUMA Jestem bardzo ostrożny w ocenie czyjś działań. Chciałbym przytoczyć słowa naszego Mistrz: patrz raczej, przyjacielu, na belkę w swoim oku niż na źdźbło w oku bliźniego.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ No to widzi Pan jakąś belkę w swoim?
ANDRZEJ CZUMA Oczywiście, że widzę.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Jaką?
ANDRZEJ CZUMA Nie jestem ekshibicjonistą . Chyba że Pani przedstawi zaświadczenie od miejscowego biskupa, że może Pani przyjmować spowiedź. A to też tajemnicy trzeba.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Nie chciałabym. I jeszcze jedno: czy spodziewa się Pan jakiegoś wniosku do prokuratury, że ujawnił Pan tajemnice państwową w związku z raportem Agencji Wywiadu?
ANDRZEJ CZUMA Że ja ujawniłem tajemnicę państwową?
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Słynna sprawa dotycząca Polaka zamordowanego w Pakistanie.
ANDRZEJ CZUMA Ja wyraziłem przypuszczenie znane z gazet, a nie z żadnych tajnych raportów.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Ale powoływał się Pan wtedy, to pamiętam dobrze, na ten raport.
ANDRZEJ CZUMA Nie trzeba się było powoływać na żaden raport. To jest powszechnie znana wiadomość międlona w prasie amerykańskiej na lewo i na prawo, ze we władzach lokalnych Pakistanu siedzą przedstawiciele ugrupowań terrorystycznych i talibańskich.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Rozumiem, że łagodzi Pan swoje stanowisko, bo wtedy mówił Pan, że w pakistańskim rządzie.
ANDRZEJ CZUMA Też, też są takie opinie.
JUSTYNA DOBROSZ-ORACZ Bardzo dziękuję Panu za spotkanie.
: repository -> attachment
attachment -> 20 listopada 2013 /środa/ 18. 00 Orkiestra „Niepokonani” psouu koło w Elblągu/hol
attachment -> 17 czerwca 2012- ogólnopolski Turniej Tańca,,aksel-resovia 2012”
attachment -> Informacja prasowa
attachment -> Z wykorzystania przez tvp s. A
attachment -> Sponsorowi programu proponujemy
attachment -> Ii śWIĘto ryby I iii wielkie grillowanie (13-15 czerwca 2014) dzień pierwszy 13 czerwca (PIĄtek) – ŚWIĘto ryby – plaża nad małym jeziorem godz. 15: 00 Początek imprezy
attachment -> Organizator gmina konopiska wlks „kmicic” częstochowa
attachment -> Xii jazz od Nowa Festival
attachment -> Pasma filmów dokumentalnych w tvp2 czy świat oszalał? poniedziałek, godz. 22: 50 w paśmie „Czy świat oszalał?”
attachment -> Wiosna 2012 w tvp historia PO RAZ PIERWSZY NA ANTENIE tvp historia historia codzienna
©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy