Strona główna

Katecheza o Biskupie Czesławie Dominie, o jego nabożeństwie do aniołów i co z tego wynika dla nas


Pobieranie 10.95 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar10.95 Kb.
1Katecheza o Biskupie Czesławie Dominie,

o jego nabożeństwie do aniołów

i co z tego wynika dla nas

Szkoła Podstawowa

klasy I-III

Temat: Biskup Domin i Boży ochroniarze

Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z osobą bp. Czesława Domina i szczegółem jego duchowości: nabożeństwem do aniołów

Cele szczegółowe (operacyjne): Uczeń zapamiętuje imię i nazwisko Biskupa, potrafi powiedzieć modlitwę do swojego Anioła Stróża, podać przykłady okoliczności zwracania się do Anioła Stróża.

Metody: rozmowa z uczniami, zabawa ruchowa, opowiadanie. Katecheci mogą zrobić wycieczkę do katedry z nawiedzeniem grobu biskupa (na „karcianych” godzinach).

Pomoce: fotografia bpa Domina, fotografia sarkofagu z katedry koszalińskiej, na planszy daty jego życia, obrazek Anioła Stróża, dla I klasy - puzzle z Aniołem Stróżem

Wprowadzenie:

Czy lubicie jazdę samochodem? Co trzeba zrobić przed wyruszeniem? Co robi kierowca? Co pasażer? Dzieci się wypowiadają: otwiera samochód, wsiada, zapina pas, wkłada kluczyk do stacyjki, wciska sprzęgło, zapala motor, wrzuca bieg… Kiedy dzieci wymienią te czynności, można je wspólnie naśladować, łącznie z dźwiękiem.

Czy to wszystko?

Dzieci się zastanawiają, może dodadzą, że się modlą. Zapytać, jak?

Dziś opowiem wam o człowieku, który bardzo dużo podróżował samochodem i o tym jak się modlił.Jeśli dzieci nie powiedzą o modlitwie:

Dziś opowiem wam o człowieku, który bardzo dużo podróżował samochodem i nim samochód zaczął jechać, robił coś jeszcze.


Rozwinięcie:

Katecheta pokazuje fotografię biskupa Czesława Domina, fotografię sarkofaguTo jest właśnie fotografia tego człowieka. Nazywał się Czesław Domin i był księdzem biskupem, to znaczy bardzo bliskim przyjacielem Pana Jezusa, szczególnie przez Niego wybranym, aby pomagał innym ludziom dojść do Boga. Mieszkał w Koszalinie, ale bardzo często odwiedzał różne kościoły, szkoły, a nawet poszczególne rodziny. I kiedy już miał ruszać, robił coś jeszcze: znak krzyża – wy też już potraficie zrobić (dzieci wykonują znak krzyża i mówią „W Imię Ojca…”), prosił Pana Boga o błogosławieństwo dla swojej podróży, a modlitwę kończył w ten sposób: „Pozdrawiamy Aniołów Stróżów całej trasy.” I dodawał: „a szczególnie kierowców jadących z przeciwka.” Można wytłumaczyć, że Biskup w ten sposób prosił o rozwagę dla innych kierowców, którzy, jadąc z przeciwka mogliby spowodować wypadek.

Czy wiecie, kto to jest i po co jest Anioł Stróż? (pokazać różne obrazki Anioła Stróża, wypowiedzi dzieci) Spróbujemy jeszcze lepiej to zrozumieć zastanawiając się nad przykładem naszego Biskupa. Najpierw:

- po co jest anioł stróż?

Zadajemy pytania o okoliczności modlitwy Biskupa, aby w odpowiedziach uzyskać treść: kiedy może nam grozić niebezpieczeństwo, kiedy wyruszamy w nieznane, kiedy możemy potrzebować

pomocy.
Pewnie chcielibyście wiedzieć czy „to działa”?

Siostra ks. Biskupa, pani Irena opowiadała, że była świadkiem takiego zdarzenia: Wspólnie jechali samochodem z małym synkiem pani Ireny. Z przeciwka zbliżał się autobus, a z bocznej ulicy wyjeżdżał inny samochód. Gdy kierowca zauważył autobus ,chciał zahamować, żeby go przepuścić, ale wpadł w poślizg i staczał się wprost pod jadący autobus. Pani Irena krzyknęła, bo wypadek był nieunikniony, Wtedy ks. Biskup szybko wyciągnął rękę, zrobił znak krzyża i pewnym głosem krzyknął: „Aniołowie Stróżowie – stój!” Samochód stanął w miejscu, cudem unikając zderzenia z autobusem. (por. ks. Adam Rybicki - Zaufajcie miłosierdziu! Biskup Czesław Domin (1929-1996), Księgarnia św. Jacka, Katowice 2002, s.140).

O innym wypadku opowiada s. Dominika Sokołowska, która poznała ks. Domina, gdy była studentką. Kiedyś, kiedy był na wycieczce w górach Tatrach zobaczył, że jakaś młoda turystka poślizgnęła się i potoczyła po piargu w dół. Ks. Czesław zdążył jedynie zawołać: Święty Michale, ratuj! I natychmiast skoczył – co było dość ryzykowne - na pomoc, która okazała się skuteczną.

Swoim przykładem zachęcał studentów, aby prosili o pomoc swoich Aniołów Stróżów. Mówił, że on sam modli się rano wspólnie ze swoim aniołem, prosi go o takie kierowanie okolicznościami dnia, aby to, co robi lub mówi, przynosiło dobry skutek i nie narażało go na zło. (por. Rozmiłowany w Miłosierdziu, Wydawnictwo Diecezji Pelplińskiej „Bernardinum” Pelplin 2000, s. 74).

Zakończenie:

Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża. To taki Boży ochroniarz, który jest zawsze przy nas, dba, żeby nic nie zagroziło naszemu życiu i zdrowiu, a przede wszystkim, żebyśmy nie ulegali złym myślom, złemu przykładowi, żeby ochronił nas przed diabłem, który chce nam popsuć całe życie. Teraz pomyślcie: kiedy byście zawołali swojego Anioła „ku pomocy”?

Przypomnimy sobie jeszcze modlitwę do Anioła Stróża: „Aniele Boży….”
Kl. I – jeśli starczy czasu – podział na grupy 5-6 osób, układanie puzzli „Anioł Stróż

Kl. II,III

Zapis do zeszytu:

Temat i zdanie, które należy dokończyć w domu w ramach pracy domowej:Będę naśladować biskupa Czesława Domina i zawołam mojego Anioła Stróża „ku pomocy” gdy………
Ogłoszenie konkursu


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość