Strona główna

KRajowy krwiecień krwiodastwa


Pobieranie 9.58 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar9.58 Kb.
ODDAJ TROCHĘ SIEBIE
Już 25 kwietnia w Rzeszowie można będzie oddać krew w ramach akcji "KRajowy KRwiecień KRwiodastwa". W tym roku akcja honorowego oddawania krwi obchodzi swoje 6 urodziny. W związku z powodzeniem akcji w poprzednich edycjach zasięg zwiększa się i obecnie obejmuje aż 8 miast: Kraków, Warszawę, Wrocław, Katowice, Gliwice, Lublin, Opole oraz Rzeszów. Samorządy studenckie ponad 40 uczelni wyższych z całej Polski wraz z Polskim Czerwonym Krzyżem oraz Stowarzyszeniem MANKO zorganizowali tą akcję w celu zebrania krwi oraz pomocy jak największej liczbie chorych. Dodatkowo w ramach akcji będzie można oddać wymaz z policzka i być może zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego oraz odebrać oświadczenie woli.

KRajowy KRwiecień KRwiodawstwa
KRajowy KRwiecień KRwiodawstwa jest projektem odbywającym się w największych miastach, w których studiuje największa liczba studentów. W Rzeszowie akcję organizują: Samorząd Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego, Polski Czerwony Krzyż oraz Stowarzyszenie MANKO.

Akcja odbywa się w głównej mierze na uczelniach wyższych, ponieważ jest ona kierowana przede wszystkim do studentów. Jakkolwiek każdy kto tylko ma ochotę zostać dawcą może przyłączyć się do akcji i oddać krew osobom potrzebującym. Drzwi dla wszystkich są szeroko otwarte – mówi Dawid Czupik, koordynator akcji KRKRKR.

W ciągu ostatnich 5 lat w ramach inicjatywy udało się zebrać ponad 3500 litrów krwi oraz rozdać 60 tys. oświadczeń woli. Akcja w nieoceniony sposób przyczyniła się do szerzenia świadomości społecznej w zakresie krwiodawstwa i transplantologii.
Akcja w Rzeszowie odbywa się 25 kwietnia. Krew można oddać w Budynku Głównym Uniwersytetu Rzeszowskiego, Aleja Tadeusza Rejtana 16, w godz. 10.00-15.00

Kilka słów na temat oddawania szpiku kostnego.

W ramach akcji KRajowy KRwiecień KRwiodastwa można oddać wymaz z policzka do przebadania, zostać potencjalnym dawcą szpiku kostnego i uratować komuś życie.Świadomość społeczna na temat potrzeby i możliwości oddawania szpiku kostnego jest nadal bardzo niska. Wynika to przede wszystkim ze stereotypów na temat pobierania szpiku, z którymi staramy się walczyć, poprzez edukację młodych ludzi już w wieku gimnazjalnym. Warto zwrócić uwagę na to, że z roku na rok coraz więcej ludzi decyduje się na zgłoszenie do bazy dawców szpiku kostnego. W 2012 r. zarejestrowało się ponad 100 tys. potencjalnych dawców, a tym roku mamy już 28 tys. rejestracji. - Rafał Młodzikowski, Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

Aby zostać dawcą szpiku wystarczy: być osobą odpowiedzialną, pomiędzy 18 a 50 rokiem życia oraz spełniać wymogi zbliżone do wymogów dla dawców krwi. Należy także mieć świadomość, że będąc w bazie można zostać poproszonym o oddanie szpiku nawet w długi czas po rejestracji.


Partnerzy wydarzenia: Fundacja DKMS Baza Dawców Szpiku Kostnego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Fabryka Magika oraz Poltransplant. Partnerem medycznym wydarzenia jest CenterMed.
Więcej informacji na temat harmonogramu akcji na www.krkrkr.org.pl oraz na portalu społecznościowym Facebook.
Więcej informacji:

Dominika Kawalec

Specjalista ds. PR

Stowarzyszenie MANKOKRKRKR

tel. 697 779 708mail: krwiodawstwo@manko.pl


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość