Strona główna

Ks. Dr hab. Andrzej Czaja, prof. Kul życiorys


Pobieranie 15.23 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar15.23 Kb.


Ks. Dr hab. Andrzej Czaja, prof. KUL


Życiorys


Nazwisko i imiona:

Czaja, Andrzej Konrad


Data i miejsce urodzin:

12 grudzień 1963 r. w Oleśnie, na Górnym Śląsku, w Polsce


Imiona rodziców:

Bernard i Helena zd. Respondek


Wyznanie:


Rzymski katolik, ochrzczony 26 grudnia 1963 w Wysokiej k. Olesna, tu też 28 maja 1972 przystąpił do I-szej Komunii św., a 2 października 1973 został bierzmowany


Stan cywilny:

Kapłan diecezji opolskiej

Święcenia diakonatu w Nysie 25 października 1987 roku, z rąk biskupa Gerarda Kusza

Święcenia kapłańskie w Kluczborku 11 czerwca 1988 roku, z rąk biskupa Jana Bagińskiego


Szkoła:

1970-1978 Szkoła Podstawowa w Wysokiej koło Olesna
1978-1982 Liceum Ogólnokształcące w Oleśnie

Matura w maju 1982 roku




Studia:

1982-1988 Studia filozoficzno-teologiczne w Seminarium Śląska Opolskiego w Nysie, zakończone obroną pracy magisterskiej pt.: Pneumatologiczny wymiar chrystologii we współczesnej polskiej literaturze teologicznej
1.10.1989-30.06.1993 Studia specjalistyczne z teologii dogmatycznej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie
1.10.1996-30.09.1998 Dwuletnie stypendium naukowe w Ekumenicznym Instytucie Johanna Adama Möhlera w Paderborn w Niemczech


Dalszy rozwój:

11 Marzec 1994 Obrona rozprawy doktorskiej w Lublinie

Tytuł rozprawy: Jedna Osoba w wielu osobach. Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Mühlena

13 Maj 2003 Obrona rozprawy habilitacyjnej w Lublinie

Tytuł rozprawy: Credo in Spiritum Vivificantem. Pneumatologiczna interpretacja Kościoła jako komunii w posoborowej teologii niemieckiej



Praca:

1988-1989 Praca duszpasterska wikariusza w parafii św. Józefa w Zabrzu
Od 1 października 1993 roku praca naukowa na stanowisku asystenta na Wydziale Teologii KUL;

od 1 października 1999 roku na stanowisku adiunkta


Od 1 października 1994 roku praca naukowa na stanowisku adiunkta na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego (1/2 etatu)
Od 15 lutego 2004 roku praca naukowa na stanowisku kierownika Katedry Pneumatologii i Eklezjologii na Wydziale Teologii KUL
Od 1 października 2004 roku praca naukowa na stanowisku kierownika Katedry Zasad Ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego w Opolu (1/2 etatu)
Od 22 lutego 2005 – kapelan „Wspólnoty Modlitewnej przy parafii NSPJ” w Raciborzu
Od 1 października 2005 roku – prof. KUL oraz kurator Katedry Teologii Rodziny KULniwersytetu Opolskiego w Opolurownika Katedry Zasad Ekumenizmu na Wydziale Tle Teologii KUL w Lublinie

Opole, 10 sierpnia 2009 roku










©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość