Strona główna

Ludność: 41. 1 mln pow.: 145. 700 sq km


Pobieranie 57.84 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar57.84 Kb.

Prowincja

stolica

opis

Liaoning

ludność: 41.1 mln

pow.: 145.700 sq km


Shenyang

ludn.: 6,738,000Shenyang -centrum handlu plemion mongolskich już od XI wieku. Stolica imperium mandżurskiego w XVII wieku, w 1644 roku stał się ‘drugą stolicą’ cesarstwa pod nazwą Mukden, a także centrum produkcji żeńszenia. Miasto zostało uprzemysłowione przez Rosjan a po 1905 roku przez Japończyków. Zabytki: Bei Ling (północny grób) - miejsce pochówku Huang Taiji (1592-1643), twórcy dynastii Qing.

Dalian - (5,403,600 mieszkańców), inne nazwy miasta to: Dalny, Dairen, Lushun, Luda. Dzisiaj Lushun (Port Arthur) stanowi część portu (wojskową) zamkniętą dla obcokrajowców. Dalian - domena rosyjska od 1898 roku do 1904 roku, kiedy flota rosyjska zostaje pokonana przez Japończyków, którzy zabudowania portowe ukończyli i umocnili do 1930 roku. Rosjanie przejęli port w 1945 roku i wycofali się stamtąd dopiero w 1955 roku.

Dandong - (2,394,900) miasto graniczne z Koreą północną, most przez rzekę Yalu Jiang (rzeka Zielonej kaczki).Jilin

ludność: 23.8 mln

pow.: 187,000 sq km


Changchun

ludn.: 6,837,900Changchun, stolica państewka Manchukuo (Manchuguo), znana pod nazwą Xinjing (Hsin-king), pomiędzy 1933-45. Do 1946 zajmowane przez Rosjan, odbite przez Kuomintang, w 1948 roku zajęte przez komunistów. Centrum produkcji samochodów od lat 50-tych XX wieku.

Tian Chi - krater wulkaniczny i jezior w górach Changbai Shan - największy naturalny rezerwat przyrody w ChinachSonghuahu Qingshan i Beidahu - największe (jedyne?) ośrodki narciarskie w Chinach (sic!)

Autonomiczna prefektura Yanbian zamieszkała w 90% przez Koreańczyków.Heilongjiang

ludność: 30.4 mln

pow.: 469,000 sq km


Haerbin

ludn.: 9,149,100Haerbin - nazwa pochodzi od mandżurskiego alejin ‘honor’, ‘sława’. W 1917 roku ogromna fala uchodźców z Rosji przybywa do Harbinu. Miasto zajęte prze z Japończyków w 1932 roku, i odbite przez Rosjan w 1945r. H. to duże przemysłowe miasto, zabudowa częściowo europejska, kościoły, cerkwie (Kosiół św. Zofii zbudowany w 1907r.), park Stalina (nadal osi to imię!). Święto Lodowych Latarni - między 5stycznia a 15 lutego - iluminowane rzeźby lodowe, zawody sportowe itp., itd. Miasto centrum handlu między Rosją a Chinami. Temperatura do -40sopni C.!!!

Mokradła Zhalong Zhu - schronienie i rezerwat dla 240 gatunków ptaków, 210,000 ha, leżące na trasie migracji ptaków między pustynią Gobi a tajgą rosyjską. Najbliższe miasto to Qiqiha’er (5,510,000) - miasto założone w 1684. Nazwa pochodzi od wyrazu ‘granica’ z języka Daurów.

Shanxi

ludność: 35 mln

pow.: 156,000 sq km


Taiyuan

ludn.: 2,932,800buddyjskie groty w Yungang Shiku, najstarsze zachowane rzeźby buddyjskie w Chinach.

Góry Wutai Shan z monastyczną wioską Taihuai

1,.400 letni zespół świątynny w Xuankong, położony 75 km od Datong w kierunku płd.-wsch.

Datong (2,696,800) W Vw., w Datongu ustanowiona została stolica królestwa Toba (ludo turkijskiego pochodzenia), miasto rozkwitało do 495 roku kiedy stolicę przeniesiono do Luoyang.


Shaanxi

ludność: 30 mln

pow.: 205,000 sq km


Xi’an

ludn.: 6,620,000Xi’an (Xianyang – stolica za panowania cesarza Qinshi Huangdi, Chang’an – stolica od czasów panowania dynastii Sui i dalej Tang). Zabytki Xi’an to Pagoda Wielkiej Gęsi i pozostałości murów miejskich i cesarskich zabudowań z czasów dynastii Tang.

Neolityczne osady w pobliżu stolicy – BanpoBingmayong – Terakotowa Armia 兵马俑. 6.000 figur żołnierzy z terakoty stanowiących pośmiertną armię cesarza Qinshi, największe odkrycie archeologiczne XX wieku (przy kopaniu studni w 1974r.).

Yan’an – 270km na północ od Xi’an, główna siedziba komunistów po Wielkim Marszu, w latach 1936-1947.Henan

Ludność: 90 mln

Pow.


Zhengzhou

Ludn.: 1,5mln3,5000 lat temu Chińczycy zakładali na terenie tej prowincji pierwsze siedliska ludzkie, wiele odkryć archeologicznych sytuuje tu właśnie teren panowania dynastii Shang. Jest to, po Sichuan, najgęściej zaludniona prowincja Chin.

Do najważniejszych miast dzisiaj i historycznie zaliczamy: Anyang, Luoyang i Kaifeng.Luoyang – jedno z najstarszych miast chińskich, stolica dla 10 dynastii, do Xw., kiedy przeniesiono ją do Kaifengu w wyniku najazdu Dżurdżenów.

Longmen - groty przedstawiające Buddę i sceny z jego życia, różnej wielkości, na przestrzeni ok. 3 km, wzdłuż rzeki Yi. Ponad 100,00 figur, powstałe głównie miedzy V a VII wiekiem.

Kaifeng – stolica Chin za czasów płn. dynastii Song, zniszczona w 1127 roku przez Dżurdżenów, znana również z najstarszego skupiska ludność żydowskiej w Chinach ( (od ok. 1615r.)

Hubei

Ludność: 50mln

Pow.


Wuhan

Ludn.: 4,500,000Wuhan – stolica prowincji stworzona na podwalinach historycznych trzech mniejszych miast: Hankou, Hanyang i Wuchang. Miejsce ucieczki rządu Guomindang po poddaniu Nanjingu w 1937r. Centrum ośrodków naukowych i badawczych nauk ścisłych w Chinach.

Góra Wudang – święta góra taoistów (1500m.n.p.m.), nabrała znaczenia podczas rządów dyn. Ming, cesarz Zhen Wu czczony jest tu jako bóstwo.

Tama Trzech Uskoków (Sanxia): największy projekt inżynieryjny XXI wieku, kontrowersyjna tama, która ma ustabilizować zagrożenie powodziowe, poprawić żeglowność Chang Jiang w dolnym i środkowym biegu, jednocześnie jej powstanie wiązało się z przesiedleniem ok. 20mln mieszkańców i zalaniem szeregu bezcennych stanowisk archeologicznych.

Jiangxi

Ludność: 40mlnNanchang

Ludn.: 4mlnJingdezhen – antyczne miasto, znane głownie z wyrobu porcelany najwyższej jakości, od czasów dynastii Song imperialne zastawy były tu właśnie wypalane (w pobliżu duże złoża kaolinu – glinki, z której wyrabia się porcelanę).

Jezioro Boyang – jedno z największych (słodkowodne) jezior w Chinach, z kurortami wypoczynkowymi, m.in. Jiujiang.

Hebei

Ludność: 64.9 mln
Shijiazhuang

Ludn.: 8,6mlnGłówną atrakcją turystyczną prowincji jest niewątpliwie Wielki Mur ciągnący się w kierunku wschodnim aż do morza w Shanhaiguan (Jest to miejsce gdzie Wielki Mur wpada do morza. Na początku lat 80-tych ta część Muru była prawie całkowitą ruiną ale została szybko odbudowana stając się jedną z atrakcji turystycznych. Do Wielkiego muru są trzy drogi dojścia, najciekawsza jest tzw. Brama Wschodnia (Dong Men), zakończona dwu dachową wieżą została przebudowana w 1639 roku. Na bramie znajduje się napis „Pierwsze Przejście pod Niebiosami” - czyniące aluzję przejścia ze świata cywilizacji do świata barbarzyńców z północy) oraz kompleks plażowo-wypoczynkowy w Beidaihe (35 kilometrowy pas wybrzeża obejmujący Beidaihe, Shanhaiguan i Qinhuanbgdao graniczy z morzem Bo (zatoką Bohai). Ten resort nadmorski był kiedyś popularny wśród obcokrajowców) wraz ze swymi pałacami i świątyniami.

Beijing

Beijing

Ludn.:12,170,000Stolica ChRL, stolica Chin (z przerwami) od 600 lat. Najważniejsze zabytki to: Zakazane Miasto (Gugong): centrum władzy cesarskiej od 500 lat, świątynia Tiantan - architektura mingowska, symbol Pekinu, Pałac Letni (Yiheyuan) - ogrody cesarskie wokół Kunming Hu; hutongi + architektura siheyuan; Yonghe Gong, Luguo Qiao (most Marco Polo).

Obecenie Pekin przygotowuje się do goszczenia Igrzysk Olimpijskich, w związku z czym powstało szereg nowoczesnych obiektów architektonicznych: stadion olimpijski – ptasie gniazdo, pływalnia olimpijska, oraz, wcześniej śmiały architektonicznie budynek Opery Narodowej.Groby Mingów: Shisan Ling (trzynaście grobowców z 16 wladców dynastii Ming, otwarte są 3 groby kompletnie odrestaurowane groby), droga prowadząca do grobów nazywana jest drogą duchów, na początku tejże znajduje się Wielka Brama Pałacowa mieszcząca wielkiego żółwia (1425r.), największy obelisk w Chinach, 12 par zwierząt,

- Qing Dong Ling (pięciu cesarzy, 14 cesarzowych i 136 urzędników cesarskich. W tym grobowiec cesarza Qianlonga (1711-99), cesarzowa Dowager Cixi, w wejściu do kompleksu grobowego jest symbol feniksa - symbol cesarzowych a za nim smok - symbol cesarzy (gdzie indziej oba symbole mieszczą się obok siebie w wejściu.
Shandong

Ludn.80 mln
Ji’nan

Ludn.: 3mlnPrzekraczając Żółtą Rzeke wkraczamy na tereny, które można uznać za kolebkę państwowości chińskiej: tu narodził się Konfucjusz i żył w państwie LU, stąd też pochodzi czarna ceramika z Longhsan. prowincja ta była świadkiem licznych i pełnych ofiar wylewów rzeki Żółtej, która kończy swój długi bieg wpływając do Zatoki Bohai. W tej prowincji wybuchło Powstanie Bokserów. W 1898 roku port Qingdao wpadł w ręce Niemców, którzy zbudowali infrastrukturę przemysłową, drogi i bawarską architekturę. Dzisiejsza stolica prowincji Ji’nan gra drugie skrzypce. Poza Qingdao najważniejszym ekonomicznym centrum prowincji są pola naftowe Shengli (drugie co do wielkości w Chinach.). W 1994 roku prowincja Shandong została uznana za jedną z czterech najbardziej rozwiniętych prowincji Chin (pozostałe to Guangdong, Jiangsu i Sichuan).

Turystycznie i krajobrazowo najważniejsze miejsca prowincji to Qufu (miejsce urodzenia Konfucjusza) i święta góra Tai ShanSichuan

Ludn.: 103,2 mln
Chengdu

Ludn.: 7 mlnŚwięta góra Emeishan, 3,099 m.n.p.m., jedna z czterech chińskich świętych gór buddyjskich ze świątyniami na grzbiecie; około 100 budynków klasztornych powstałych w XIV w. - obecnie po renowacji pozostało ok. 20.

Góra Qincheng, w pobliżu powiatu Guanxian, znana jako historyczne centrum kultury Taoistycznej,Dujiangyan - na rzece Minjiang niedaleko Guanxian, zbudowanyw 250 r. B.C., jeden z pierwszych akweduktów,

Leshan, największa statua Buddy na świecie Dafo - wielki budda ma 71m wysokości i jest wykuty w skale z twarzą zwróconą na rzeki Min i Dadu, uszy Dafu są długości 7m., duży palec od stopy ma 8m, powstał w 713 AD, zaprojektowany przez buddyjskiego mnicha nazywanego Haitong - praca została ukończona po 90 latach

Ponadto, prowincja Sichuan jest domem rodzinnym PANDY WIELKIEJ oraz MAŁPY ZŁOTOWŁOSEJ.

Prowincja Sichuan jest etnicznie bardzo zróżnicowana, dominujące grupy to: Zang (Tybetańczycy) oraz Yi (Lolo).


Autonomiczny Region Guangxi Zhuang

Ludn.: 42 mlnNanning

Ludn.:


Narodowości: Zhuang (ponad 90% tej narodowości zamieszkuje prowincję Guangxi), Hani, Miao, Tong, Mulam, Maonan, Hui, Jing, Shui oraz Gelao.

Klimat subtropikalny, wilgotny, monsunowy; długie gorące lato; ciepłe, krótkie zimy; wyraźnie oddzielające się deszczowe i suche pory; jeden z najbardziej deszczowych regionów w Chinach.

Turystyczne atrakcje: Dolina księżycowa, wapienne posągi w regionie Guilin


Hainan

Ludn.: 6.5mlnHaikou

Ludn.: 600tysięcyProwincja Hainan jest najnowszym chińskim administracyjnym tworem na szczeblu prowincji. Prowincja ta została formalnie powołana do życia podczas Siódmego Narodowo-ludowego Kongresu w kwietniu 1988 roku. Składając się z wyspy Hainan oraz Wysp Chińskiego morza południowego, jest najmniejszą prowincją o powierzchni 34,000 km2 a całkowita linia morska ma długość 1,580 km. Poza ludźmi narodowości Han żyją tam narodowości Yi oraz Miao. Naturalne surowce tej prowincji to przede wszystkim: żelazo, sól - wydobywane w regionie Yinggehai na wyspie Hainan.; ropa naftowa wydobywana z morza Południowochińskiego; minerały wydobywane z dna morskiego, rośliny tropikalne, oraz wszelkiego rodzaju produkty morskie i akwaryczne.

Główne atrakcje to: rezerwat złotej małpy oraz piękne piaszczyste plaże w okolicach miasta Sanya na południu wyspy.Xinjiang Ujgurski region Autonomiczny

Ludn.: 15 mlnUrumqi

Ludn.: 1mlnRegion słabo zaludniony, głównie przez nie-chińskie grupy Ujgurów, Kazachów, Salarów, Tadżyków Kirgizów i Uzbeków.

Znaczna część prowincji pokryta piaskami i wzgórzami pustyni Taklimakan. Historycznie, terytorium to aż do początków XX wieku nie było podporządkowane państwu Hanów, sama stolica w 80% populacja to Hanowie, którzy kontrolują miasto. Ludy autochtoniczne zajmują się przewozem towarów, uprawą winogron, melonów (zwanych hami), Charakterystyczne miejsca to depresja Turpan (-154m) oraz oaza Kashgar stanowiąca kiedyś kluczowy punkt Jedwabnego Szlaku, a dziś nadal centrum handlu na pograniczu Chin i krajów Azji Centralnej. Godne uwagi są również buddyjskie jaskinie w okolica Kuqa (230 jaskiń, z najstarszymi rysunkami i inskrypcjami z IIw AD).Qinghai

Ludn.: 5mlnXining

Ludn.: 700tys.Prowincja ta jest częścią tybetańskiego świata, po tybetańsku region ten nazywany jest Amdo, częściowo włączony do imperium chińskiego w XVII wieku. Średnia wysokość to 2500-3000m.n.p.m. Główne ludy zamieszkujące ten teren to: Tybetańczycy, Mongołowie, Ujgurzy i Hui (chińscy muzułmanie). Do największych atrakcji prowincji należą liczne ocalałe lub odrestaurowane klasztory buddyjskie, w tym wielki kompleks Ta’er – miejsce narodzin Tsong Khapa, założyciela buddyjskiej sekty Żółtych Czapek oraz największe w Chinach jezioro słonowodne - Qinghai (Koko Nor) – leżące na 3000m.n.p.m., atrakcją samą w sobie jest Wyspa Ptaków unikatowe siedlisko blisko 50 gatunków ptaków wodnych.

Gansu

Ludn.: 22 mlnLanzhou

Ludn.: 3,5 mlnProwincja Gansu przez całą historię Chin stanowiła barierę między światem Hanów a ludami z Zachodu, to tu przebiegały główne nitki Jedwabnego Szlaku, to tu sięga najdalej na zachód Wielki Mur. Gansu, to teren zdominowany etnicznie przez ludność tybetańską oraz muzułmańską, i to tu między 1862 a 1878 rokiem wybuchły największe powstania muzułmańskie w historii Chin.

Na terenie Gansu znajduje się też jeden w największych klasztorów tybetańskich (gelugkpa)- Labrang, niedaleko miasta Xiahe. Jest w nim obecnie ok. 4tysięcy mnichów, wzniesiony w 1709rok. Tu się odbywają tez doroczne centralne obchody święta Monlam, kiedy na wzgórzu wywieszana jest olbrzymia thangka o rozmiarach 30x20m.

Lanzhou był do II wojny światowej garnizonem wojskowym, po wojnie populacja wzrosła kilkusetkrotnie. Jest to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Chinach!


Ningxia Hui Region Autonomiczny

Ludn.: 5mlnYinchuan

Yinchuan – to dawna stolica królestwa Xixia istniejącego w XIw. Obecnie średniej wielkości miasto z pagodą beita z XVIIIw.

Region Ningxia Hui jest zdominowany przez ludność muzułmańską, pod względem powierzchni i zasobów jedna z najmniejszych i najbiedniejszych prowincji Chin.

Do atrakcji regionu zaliczyć można stare systemy nawadniania i koła wodne w okolicach Zhongwei, centrum badawcze pustyni w Shapotou oraz grupę 108 pagód w okolicach miasta Qingtongxia.


Mongolia Wewnętrzna

Ludn.: 24mlnHuhehaote (Hohhot)


Region położony między Wielkim Murem a północnym pasem pustyni Gobi, poprzecinany stepem, który rozkwita zielenią pastwisk w okresie kiedy polową maja a połową września. Mongołowie w okolicach miasta Dongshen upatrują miejsca pochówku wielkiego Czyngis Khana Podział Mongolii na wewnętrzną i zewnętrzną nastąpił ostatecznie w roku 1945. (uwaga! Na mapach tajwańskich, Mongolia w całości nadal występuje jako integralne terytorium Chin.

Hohhot stał się stolica regionu w 1952 – po mongolsku nazwa znaczy tyle co „niebieskie miasto”. Stepy mongolskie są największą atrakcją regionu, najbardziej bogate oazy stanowią miasta Hailar oraz Xilinhot.

Do innych atrakcji tego rozległego regionu zaliczyć należy reszki stolicy imperium Kubilaj Khana, miasta Xanadu. Warto zwrócić tez uwagę na ważne miasto pogranicza chińsko-rosyjskiego, miejsce postoju kolei transsyberyjskiej – miasto Manzhouli.

Stolicę przemysłową regionu stanowi największe miasto – Baotou, koncentracji hut i przemysłu ciężkiego, zdominowane liczebnie przez Hanów.Yunnan

Ludn.: 38mlnKunming

4,5mln


Najbardziej zróżnicowana etnicznie prowincja Chin, zamieszkuje ja 28 spośród 55 shaoshu minzu. Południe prowincji to region Xishuangbanna zamieszkały przez Tajów, Jingpo, Jiruo i Hani, z klimatem tropikalnym i gęstą dżunglą. Północ to region górzysty, górny bieg rzeki Chang Jiang (Jinsha Jiang) i tzw. uskok Tygrysa (hutiaoxia), tu zamieszkują takie ludy jak : Naxi, Bai, YI, Lisu. Zachodnia częśc stanowi granicę z Myanmarem (Birmą oaprtą głownie na grani gór Gaoligong. Teren ten zamieszkują ludy Lisu, Nu, Drung oraz Jiruo.

Do największych atrakcji prowincji należą: shilin – kamienne twory niedaleko Kunmingu; jezioro Erhai (zamieszkałe przez ludność Bai), kompleks starego miasta Lijiang (stolica autonomicznej prefektury ludu Nakhi) wpisany na listę UNESCO jako światowe dziedzictwo kultury, klasztory buddyjskie i najstarsze w Chinach rezerwaty przyrody w okolicach miasta Zhongdian na pograniczu z Sichuanem, wysokogórskie jezioro Lugu Hu i mieszkający tam Moso – prezentujący matriarchalny model rodziny.Anhui

Ludn.: 60mlnHefei

1mln


Prowincja, której granice zostały zdefiniowane za czasów panowania Qingów, obejmuje część Równiny Północno-chińskiej, miejsce koncentracji skupisk ludzkich już za czasów dynastii Han.

Największą atrakcję prowincji stanowią malownicze góry Huang Shan, stanowiące natchnienie dla poetów (np. Li Bai) jak i malarzy chińskich (Wang Wei).Guizhou

Ludn.: 30mlnGuiyang

2,5mln


Do niedawna jedna z najbardziej zacofanych gospodarczo prowincji Chin. Nadal 50% żyje na granicy ubóstwa. Prowincja zróżnicowana etnicznie, z dominacją grup Miao, Yao, Bouyeim Dong i Shui. Guizhou to górska kraina, w której jest wiele nie niepokojonych przez cywilizację śródgórskich wiosek zamieszkałych przez liczne grupy etniczne. Poza tym, do bogactw krajobrazowych zaliczyć należy największy zespół wodospadów Chinach – Huangguoshou niedaleko Anshun oraz kolorowe wioski ludu Miao słynące z licznych świąt w okolicach Kaili.

Jiangsu

Ludn.: 75 mlnNanjing

8,5mln


Prowincja – symbol rolniczego rozkwitu i dobrobytu, znana jako „ziemia ryżu i ryb” , to tutaj powstawał miasta wzdłuż Wielkiego Kanału, specjalizujące się w handlu i produkcji jedwabiu. Współcześnie w tej prowincji znajduje się największa koncentracja firm z branży elektronicznej.

Nanjing – dawna stolica Chin. Siedziba władz Guomindang, miejsce-świadek „gwałtu na Nankinie” z 1936-7 roku. Miasto posiada najlepiej zachowane mury obronne (z XIV wieku), na rzece Chang Jiang najstarszy most zbudowany samodzielnie przez Chińczyków, oddany do użytku w 1957r. Pod, a właściwie nad Nankinem mieści się wzniesione w 1927 roku mauzoleum „ojca republiki chińskiej” dr Sun Yat-sena.

Yangzhou – miasto nad Wielkim Kanałem, połączenie z Chang Jiang, wiele kanałów i klasycznych ogrodów chińskich,

Wuxi – położone nad jeziorem Taihu – największym słodkim jeziorem regionu, z charakterystycznymi skalami wapiennymi, które stanowią niezbędny element dekoracji klasycznych ogrodów chińskich.

Zhejiang

Ludn.: 45 mlnHangzhou

6.5mln


Hangzhou - nazwany przez Marco Polo Wenecją Dalekiego Wschodu, centrum handlu, stolica Chin, najbogatsze miasto świata w XIII wieku. (z populacją sięgającą 1,7mln w 1275r.). Ogrody botaniczne, liczne pagody, świątynie, arkadowe mosty na terenie znajdującego się w sercu miasta jeziora Xi Hu.

Ningbo – jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się portów w Chinach, olbrzymie zagłębie przemysłu tekstylnego i żywności przetworzonej.

Putuoshan – wyspa u wybrzeży Chin, na morzu Wschodniochińskim, spełnienie stereotypu o chińskim krajobrazie, pagody, wzgórza, wąskie kamienne uliczki i schody, zapach kadzideł, mnisi, artyści, łodzie rybackie i jaskinia z posągiem bogini Guanyin.

Fujian

Ludn.: 32mlnFuzhou

7,5 mln


Fuzhou było ważnym miastem handlowym już w XIII wieku, obecnie jeden z 6 najbardziej rozwiniętych miast portowych Chin.

Prowincja Fujian ma długą linię wybrzeża, gdzie na przestrzeni wieków rozwijały się porty, obecnie, poza Fuzhou, to także Xiamen i Quanzhou.Xiamen - dzisiaj nowoczesny port, w XVII wieku baza wypadowa dzielnego generała Zheng Chenggong’a, nazywanego na zachodzie Koxinga, przeciwko Mandżurom. Xiamen, jako port w XVIO wieku przechodził z rąk Portugalczyków w ręce Holendrów. W 1980 roku powstała tu druga (po Shenzhen) Specjalna Strefa Ekonomiczna, w której koncentruje się olbrzymia część inwestycji zagranicznych z Tajwanu.

Hunan

Ludn.: 65 mlnChangsha

3,5 mln


Spichlerz ryżowy Chin, teren bogaty rolniczo, ale silnie zaludniony, przy jednoczesnym kurczeniu ziemi pod uprawę kosztem infrastruktury drogowej. To tutaj swoją główną siedzibę mieli komuniści w latach 20tych i początku 30tych XX wieku. Tutaj też znajdują się dzisiaj liczne muzea i miejsca „pielgrzymek” upamiętniające życie i działalność Mao Zedonga. Shaoshan – to wioska, w której urodził się i spędził kilkanaście lat swojego życia Wielki Przywódca.

Guangdong

Ludn.:60 mlnGuangzhou

8mln


Położona w delcie rzeki Perłowej prowincja stanowi od wielu wieków centrum handlowe Chin i od czasów obecności Portugalczyków w Chinach (XV wiek) centrum kontaktu ze światem zewnętrznym. Dzisiaj Kanton (Guangzhou) to centrum handlowo-targowe, podczas gdy centrum finansowym regionu pozostaje miasto stworzone od podstaw ok. 30 lat temu – Shenzhen, stanowiące przeciwwagę, konkurencję dla Hangkongu, z którym graniczy. Shenzhen, według projektu Deng Xiaoping’a stało się w 1979 roku pierwsze Specjalną Strefą Ekonomiczną, eksperymentem z wolnym rynkiem, którego postęp i rozwiązania wdrażano następnie na skalę ogólnonarodową. Jeszcze innym ważnym miastem jest Zhuhai – miasto graniczące z Makau (Aomen).©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość