Strona główna

Luty, 2010 Drodzy bracia i siostry w Zjednoczeniu


Pobieranie 15.72 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar15.72 Kb.

Wiadomości ZAK

Luty, 2010

Drodzy bracia i siostry w Zjednoczeniu


Jak obiecałem w poprzednim wydaniu Wiadomości ZAK, pragnę w wielką radością przekazać wam krótkie sprawozdanie z celebracji Epifanii we wspólnotach pallotyńskich w Niemczech i Brazylii. Z zadowoleniem zauważamy, że praktyka obchodów Epifanii stale wzrasta i rozwija się, choć w twórczy i inny sposób dla każdego regionu świata.

Epifania 2010 r. Triduum Epifanii w Limburgu, Niemcy

W Limburgu Pallotyńskie wspólnoty skierowały zaproszenie do udziału w Triduum przygotowanym przed świętem Epifanii. W ciągu trzech dni celebrowano uroczyste Nieszpory w różnych kościołach w Limburgu. Średnio pięćdziesiąt osób wzięło udział w każdej z tych liturgii. Pierwsze Nieszpory odbyły się w kościele St. Marien, który jest jednocześnie kościołem parafialnym Pallotynek. W tym miejscu s. Gertrud Meiser SAC mówiła o oczekiwaniu na Mesjasza według proroka Izajasza, którego wizja jest źródłem zachęty dla współczesnego Kościoła i dla Rodziny Pallotyńskiej w jej codziennym życiu. Podczas drugich Nieszporów, w kościele św. Anny w Limburgu mówił ks. Alexander Holzbach SAC. Ukazał on, że rozumienie współcześnie żyjących chrześcijan, odnoście bycia chrześcijaninem jest zupełnie inne w porównaniu do tych żyjących za czasów św. Pawła czy św. Wincentego Pallottiego. Jednakże my jako chrześcijanie zainspirowani przez św. Wincentego, musimy być czytelni jako ludzie zawierzenia i nadziei, których interesuje zagadnienie religii i jako ci którzy wiedzą do kogo mają się zwracać. Podczas trzecich Nieszporów, które odbyły się w kaplicy Sióstr Misjonarek Pallotynek diakon Joachim Hilgert podkreślił, że pragnieniem Pallottiego było naśladowanie Trzech Mędrców przez pielęgnowanie ich postawy i służby adoracji.Brazylia „Po raz kolejny Oktawa Epifanii była obchodzona w Niterói, w Rio de Janeiro, jednakże tego roku była ona świętowana w temacie Roku Kapłańskiego. Każdego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św., sprawowanej przez innego kapłana. Podczas każdej Eucharystii, homilia łączyła temat Epifanii oraz temat posługi kapłańskiej św. Wincentego Pallottiego. Organizacja i animacja każdej z tych Eucharystii powierzona była różnego rodzaju ruchom i grupom apostolskim, działającym w parafii. W ten sposób wszyscy zaznaczyli swoją obecność w poszerzonej wspólnocie. Każdy ofiarował swoje dary i talenty, które razem stanowiły dar ofiarowany Bogu dla dobra Kościoła. Podczas tych szczególnych dni Oktawy dzieliliśmy naszą duchowość i uczyliśmy się wzajemnie od innych”.

Codò, Manaus, Brazylia. “Obchodziliśmy pierwszy raz Oktawę Epifanii w historii naszej parafii w Sao Raimundo oraz w historii naszej pallotyńskiej wspólnoty w Codò, MA. To było cudowne doświadczenie. Przygotowaliśmy Nowennę do św. Wincentego Pallottiego, która skończyła się 22 stycznia. W tym dniu odbyła się także procesja i sprawowano uroczystą Mszę św. Nasze Pallotyńskie wspólnoty w Maranhao, Santa Terezinha w Codò i Sao Vincente Pallotti w Timbiras, także przygotowały Nowennę. Planujemy również, w kwietniu, obchodzić Triduum przed wspomnieniem urodzin Pallottiego w kościele Nossa Senhora de Fatima, mieszczącym się przy ulicy św. Wincentego Pallottiego”. W tym czasie wspomniane wspólnoty parafialne doświadczyły czasu wielkiego smutku z powodu zabójstwa, przez zamachowców, jednego z członków wspólnoty. Było to 14 stycznia br. Człowiek ten, był świeckim liderem, pracował jako rolnik, był znany, człowiek bardzo oddany rodzinie. Pamiętajmy o nim w modlitwie.

Argentyna. Wspólnota ZAK „Respuesta Cristiana” zorganizowała doroczny wyjazd na obóz „Campamento Andino Saihueque” w dniach od 2 – 16 stycznia 2010 roku. W przybliżeniu ok.100 młodych ludzi wzięło udział. Miejsce obozu połozone jest w górach Bariloche, w południowo-zachodniej części Argentyny, 1600 km od stolicy Buenos Aires. W ciągu tych 15 dni młodzi byli podzieleni na 6 grup wiekowych. Każda z tych grup była koordynowana przez młodych liderów. Czas wypełniały wędrówki górskie, modlitwa, refleksja i praktyki duszpasterskie. Wspólnota odbywała te letnie obozy podczas ostatnich 23 lat w miejscu nazywanym Colonia Suiza, które otoczone jest pasmem gór, jeziorami i strumieniami. Ks. Juan Antonio Hernando, SAC, po raz kolejny towarzyszył grupie i służył duszpastersko każdemu. Wspólnota przygotowuje się do obchodów Srebrnego Jubileuszu swojego istnienia troszcząc się zachować wierność założycielskiemu charyzmatowi, który pomaga młodym ludziom doświadczyć Boga przez formację, odbywającą się raz w tygodniu oraz przez coroczne wyjazdy na obóz do Bariloche.

Belize. Siostry Misjonarki Apostolstwa Katolickiego uczestniczyły w uroczystej Nowennie trwającej od 13 do 21 stycznia obchodzonej wraz ze świeckimi członkami ZAK i współpracownikami. Dnia 22 stycznia Siostry i świeccy członkowie odnowili swój Akt Zaangażowania Apostolskiego podczas uroczystej Mszy Świętej, a także trzy osoby świeckie złożyły swój Akt Zaangażowania, stając się w ten sposób członkami ZAK.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego.


Siostry przeżywają ostatni etap przygotowania do XIX Generalnej Kapituły trwając na modlitwie w duchu wieczernika. Odbędzie się ona w Rzymie, w Domu Generalnym, przy Viale delle Mura Aurelie, od 25 lutego do 22 marca 2010 r. Siostry przybędą z Niemiec, Belize, Anglii, USA, Południowej Afryki, Szwajcarii, Polski, Rwandy, Tanzanii, Ukrainy, Francji, Brazylii i Indii. Temat wybrany na Kapitułę brzmi: “ZJEDNOCZONE W DUCHU ŚWIĘTYM, BĄDŹMY ŚWIADKAMI NADZIEI”. Kapituła rozpocznie się uroczystą Eucharystią, która będzie odprawiona w duchowym centrum ZAK, w kościele SS. Salvatore in Onda, o godz. 10.30. Łączmy się z siostrami w modlitwie prosząc o światło Ducha Świętego w tym tak ważnym wydarzeniu w historii Zgromadzenia.

Kolumbia. W ostatnich miesiącach miało miejsce kilka uroczystości, podczas których przyjęto do ZAK nowe osoby. Dnia 9 października jedna osoba, podczas Mszy św. odprawionej w katedrze w Bogocie; dnia 1 stycznia 2010 r. kolejna osoba, 10 stycznia 16 osób złożyło Akt Zaangażowania Apostolskiego w parafii Nuestra Senora de las Angustias w Bogocie i wreszcie 22 stycznia w kaplicy Casa Vicente Pallotti w Medellin trzy młode małżeństwa złożyły swój Akt Zaangażowania Apostolskiego.

Butare, Rwanda. W dniach od 17 - do 22 stycznia została zorganizowana sesja formacyjna, w której uczestniczyli nowicjusze Księży Szensztackich z Demokratycznej Republiki Kongo i z Burundii, wraz z Magistrem Nowicjatu, pallotyńscy nowicjusze z Kamerunu, Rwandy, Republiki Demokratycznej Kongo, a także z Wybrzerza Kości Słoniowej oraz Siostry Misjonarki Apostolstwa Katolickiego z Rwandy. Tematem spotkań było: „Zgromadzeni we współpracy, by poznawać siebie nawzajem jako duchowe dzieci św. Wincentego Pallottiego i ks. Josepha Kentenicha”. Wśród podjętych zagadnień znalazły się dotyczące przede dotyczące życia św. Wincentego Pallottiego i ks. Josepha; duchowości pallotyńskiej i duchowości ruchu szesztackiego i historii. To spotkanie pokazało jak jedyne w swoim rodzaju i bardzo znaczące było to doświadczenie dla młodych Afrykańczyów, którzy pragną oddać swoje życie na służbę Bogu i ludziom i którzy są zainspirowani przez św. Wincentego Pallottiego i ks. Josepha Kentenicha”. Sesja zakończyła się celebracją uroczystości św. Wincentego Pallottiego, w której wzięli udział Pallotynki i Pallotyni z okolicznych wspólnot.

Dnia 20 stycznia podczas Triduum uroczystości św. Wincentego Pallottiego studenci Kolegium Urbano, Propaganda Fide uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez ich Rektora w kościele SS. Salvatore in Onda. André Djon Limay, seminarzysta z Kamerunu, czytał w imieniu wszystkich studentów list, który był odpowiedzią na list św. Wincentego Pallottiego, napisany przez niego podczas rzymskiej rewolucji w 1849 r. W liście tym napisał: „Przypominasz nam zadania, które czekają na nas, zadanie niesienia Chrystusa całemu światu oraz aby tak żyć by cuda naszego Boga były pomnażane pośród ludzi i by każdy mógł osiągnąć zbawienie. Oddałeś się całkowicie temu dziełu aż do ostatniego tchnienia. Powołałeś do istnienia rodzinę, która pośród współczesnego świata jest przedłużeniem Twojej działalności w tak wielu częściach świata.” Zakończył ten list stwierdzeniem odzwierdziedlającym pragnienia każdego z nas: “Drogi Ojcze dziękujemy Ci z całego serca za możliwość uczestniczenia w misji, do której zostaliśmy wezwani”.

SEGRETARIATO UAC

Piazza S.V. Pallotti, 204 – 00186 Roma

Tel./Fax: (39) 06 68194623E-mail: uac@uniopal.org


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość