Strona główna

Maciej zdziarski bo pytanie jest czy nie boi się wprowadzić psl z koalicji?


Pobieranie 21.72 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar21.72 Kb.
MACIEJ ZDZIARSKI „Kwadrans po ósmej”, witam Państwa. „Pan Waldek się nie boi” - to tytuł wczorajszego wywiadu, jakiego tygodnikowi „Newsweek” udzielił wicepremier, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Waldemar Pawlak. Wywiad ten wywołał polityczną burzę. I o tym wywiadzie będziemy dzisiaj dyskutować. Witam naszych gości, w studiu w Warszawie Jarosław Kalinowski, Polskie Stronnictwo Ludowe, Jerzy Szmajdziński, Sojusz Lewicy Demokratycznej, a w studiu w Krakowie Andrzej Czerwiński, Platforma Obywatelska”. Zaczniemy od PSL: czego nie boi się pan Waldek?
JAROSŁAW KALINOWSKI Tytuł piosenki bardzo zgrabnej, sympatycznej, tytuł zgrabny, aczkolwiek...
MACIEJ ZDZIARSKI Bo pytanie jest czy nie boi się wprowadzić PSL z koalicji?
JAROSŁAW KALINOWSKI Przeczytałem bardzo uważnie ten wywiad i wszystkie wypowiedzi premiera Pawlaka. Tam nie ma pół słowa, tym bardziej pół zdania na temat tego, że PSL miałoby zrywać tę koalicję. Pan znalazł bardzo ostre oceny współpracy koalicyjnej.
JAROSŁAW KALINOWSKI Ale czy znalazł Pan sugestię, że PSL się szykuje i mów, że będzie wychodziło z koalicji i będą wybory. Jest tam passus o wcześniejszych wyborach wiosną 2011, ale to nikogo nie powinno dziwić, bo to nawet kwestia prezydencji Polski w Unii Europejskiej. A jeżeli wybory w tym roku, bo pada coś takiego, to byłoby to efektem taktyki nie PSL, tylko taktyki przed wyborami prezydenckimi PO.
MACIEJ ZDZIARSKI Po raz pierwszy znalazłem w historii tej koalicji tak mocne tezy dotyczące oceny koalicjanta, PO, ocenę współpracy między koalicjantami. Czy tonie jest jakiś krok do zepsucia stosunków między koalicjantami?
JAROSŁAW KALINOWSKI Mamy za sobą dwa lata i myślę, że najlepszym testem współdziałania koalicji jest ostatnie głosowanie w sprawie nowelizacji budżetu. Natomiast to, że były i są między nami różnice, im to dosyć znaczące i zasadnicze, i że te różnice ujawniały się w trakcie tych ostatnich dwóch lat, tom nie było tajemnicy. Natomiast to, że jest to zebrane w jednym miejscu, że wypowiedzi prezesa, premiera Pawlaka są precyzyjne i jednoznaczne w wielu miejscach, to prawda, ale nie ma tu niczego nowego.
MACIEJ ZDZIARSKI Zrobiło to wrażenie na politykach chyba nie tylko z powodu sezonu ogórkowego. Jak Pan przeczytał te wywiad to pomyślał sobie, ze szykuje się powtórka z tego, co SLD przezywał w 2003 roku?
JERZY SZMAJDZIŃSKI Nie, aż takich myśli nie miałem. Natomiast zauważam kilka rzeczy. Po pierwsze, tezę końcową, że premier Pawlak nie wyklucza wyborów w tym roku. Jeśli tak, to rozumiem dlaczego udzielił tego wywiadu teraz – postanowił dokonać bilansu koalicji. Wybory do europarlamentu nie były najlepsze dla PSL, spodziewano się lepszego wyniku i premier doszedł do wniosku, że trzeba zebrać te wszystkie sprawy, w których są różnice miedzy PSL a koalicjantem, pokazać je, żeby pokazać, że nie ma tutaj „zjadanie” PSL jak „przystawki”, tylko że są różnice. W niektórych sprawach te różnice mają charakter zasadniczy. Chociażby prywatyzacja, sprawa euro, czy kwestie dotyczące opcji walutowych, a także polityka energetyczna.
MACIEJ ZDZIARSKI Komentując ten wywiad premier Tusk powiedział, że nie należy udzielać wywiadów w wakacje. Czy ten protekcjonalny nieco ton premiera nie doleje oliwy do ognia?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI Nie. Wszywszy, również tutaj pan marszałek Szmajdziński szuka tego, co dzieli PSL i PO.
MACIEJ ZDZIARSKI Ale nie trzeba szukać daleko, wystarczy przeczytać wywiad Waldemara Pawlaka.
JAROSŁAW KALINOWSKI Ale oprócz różnic, które rzeczywiście są i pan marszałek je tutaj wypunktował – bardziej kolorowo, czy mniej – są jednak takie pryncypia, które łączą nas. Pierwsza rzecz to umówiliśmy się, że nie będziemy polemizować w mediach o tym, co nas dzieli.
MACIEJ ZDZIARSKI To ta umowa jest już nieaktualna, Panie pośle?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI Zmienimy politykę skłócenia poprzedniej koalicji na politykę porozumienia. Jest wiele sfer, jak walka z kryzysem, gdzie zazdrości nam efektywności działania prawie cały świat.
MACIEJ ZDZIARSKI Są konkretne problemy, które Waldemar Pawlak podnosi, to może o nie zapytam. Czy pomysł na taka prywatyzacje pracowniczo-menadżerską, o której premier Pawlak mówi miałby szansę na przychylność PO?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI Chciałbym zapewnić, że nie będziemy polemizować w mediach na ten temat. Prywatyzacja ma wiele celów i zanim mnie porozumiemy się który z nich jest najważniejszy, nie będziemy mówić jaki będzie wdrażany. I to jest podstawa. Jeśli ma być zmodernizowane przedsiębiorstwo, lepiej zarządzane, jeśli ma być dekapitalizowane, to musi być sprzedaż. Jeśli chcemy wiązać dane przedsiębiorstwo z załogą, to można brać inna formę prywatyzacji. Pewne rzeczy są przed nami do wyboru.
MACIEJ ZDZIARSKI Waldemar Pawlak oceniając piątkową wypowiedź premiera, że nie będzie podatków mówi, że PO zobaczyła co się dzieje podwyżki w sondażach z zdecydowała. Czy zarzut ze strony koalicjanta, że wyłącznie sondaże Wasze polityczne decyzje to nie jest złamanie tej umowy, o której Pan mówił, ze się nie dyskutuje o różnicach publicznie. I czy to nie jest sygnał ze strony PSL, że coś trzeba w tej współpracy zmienić?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI Z natury nasz program jest tai, by nie podwyższać podatków. Chcieliśmy mieć liniowy podatek, mamy partnera, który ma inne spojrzenie na ten temat. Jest pewne porozumienie wdrażane takie, które w miarę satysfakcjonuje i PO i PSL. I tego będziemy się trzymać.
MACIEJ ZDZIARSKI Czy ten sygnał alarmowy nie został właściwie odczytany przez PO?
JAROSŁAW KALINOWSKI Umówiliśmy się w koalicji, ze nie będziemy się w Sejmie przegłosowywać, że nie będziemy wychodzić z pomysłami, które nie są w koalicji uzgodnione. Natomiast dziwną byłaby koalicja złożona z dwóch bądź, co bądź z niejednorodnych ugrupowań politycznych, żebyśmy nie mówili publicznie o tym czasem, że nas pewne rzeczy dzielą. To jest dla mnie naturalne. Przed chwilą słyszałem wypowiedź pana Czerwińskiego, że ten PSL nie pozwolił wprowadzić podatek liniowy. Informuje opinię [publiczną i pana Czerwińskiego, że na spotkaniu koalicyjnym - o, ho, ho, już ponad pół roku temu, wtedy, kiedy jeszcze możliwości rozstrzygania o podatkach w tym roku, czyli to pewnie rok będzie temu – sam osobiście na spotkaniu koalicyjnym proponowałem w imieniu PSL premierowi Tuskowi, żeby nie przyjmować systemu przygotowanego wcześniej przez PiS, zdecydowanie niesprawiedliwego, apelowałem o podatek liniowy z podwyższoną kwotą wolna od opodatkowanie.
MACIEJ ZDZIARSKI Jaka była reakcja premiera Tuska?
JAROSŁAW KALINOWSKI Reakcja była taka, że większość ludzi nie popiera podatku liniowego.
MACIEJ ZDZIARSKI Tak powiedział premier Tusk?
JAROSŁAW KALINOWSKI Powiedziałem to dlatego, żeby pokazać ,ze to, nie jest tak, że ten PSL nie pozwala pewnych rzeczy realizować.
MACIEJ ZDZIARSKI Jeśli ja dobrze usłyszałem, to przed chwilą były wicemarszałek polskiego Sejmu powiedział, że usłyszał od premiera Tuska, że większość Polaków nie popiera podatku liniowego a więc jak rozumiem, nie poparła go w czasie tamtych rozmów PO. Co Pan na to?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI Nie, nie. Chciałem podkreślić, Panie marszałku, że jest pewna różnica w podejściu takim systemowym do systemu podatkowego proponowanego przez PO, i również i PSL, ale w tym temacie rozmawiamy, czy Panowie rozmawiacie na bardzo0 wysokim szczeblu dosyć dobrze, stanowczo i to, co jest wynikiem rozmów jest wprowadzane jako propozycja koalicji.
MACIEJ ZDZIARSKI Jedno zdanie do informacji, która na mój gust ma charakter dość sensacyjny: czy to jest możliwe, że premier Tusk powiedział na spotkaniu koalicyjnym z PSL, ze popiera podatku liniowego , bo nie popiera go większość społeczeństwa. Wierzy Pan, że to możliwe?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI To trzeba zapytać pana premiera. Ja nie mogę komentować czegoś, co nie słyszałem. My w programie mięliśmy podatek liniowy . On teraz jest niemożliwy do wprowadzenia z różnych przyczyn. Musimy zrezygnować z tego naszego pomysłu na jakiś czas. Jak gospodarka zostanie uporządkowana, na pewno do niego wrócimy.
MACIEJ ZDZIARSKI Przysłuchując się rozmowie koalicjantów ma pan jakieś refleksje?
JERZY SZMAJDZIŃSKI Po pierwsze, pan Czerwiński nie zauważył, że ta koalicja realizuje prywatyzację budżetową, czyli prywatyzację taką, która ma dostarczyć [pieniądze do budżetu i w tej chwili pan minister Grad ma przedstawić listę prywatyzacji, która da ponad 30 miliardów złotych.
MACIEJ ZDZIARSKI SLD mówi: „Sprzedajecie srebra rodowe”.
JERZY SZMAJDZIŃSKI Tak mówimy, bo tak to wygląda. Właśnie tego wszystkiego, o czym pan Czerwiński mówi nie ma, tej analizy po co prywatyzacja, co ma ona dać. Drugim wnioskiem, oprócz tego, że mogą być wybory wcześniej, z tego wywiadu, to po przejrzeniu tego rejestru i sposobie mówienia o sprawach, które w konsekwencji różnią PSL z PO, potwierdza się to, co wszyscy widzą, że nie jest pierwszym doradcą premiera do spraw gospodarczych minister gospodarki w rządzie Donalda Tuska. Czyli Waldemar Pawlak nie jest pierwszym doradcą premiera, a powinien być, a zwłaszcza w czasach kryzysu. Niestety jest księgowy pierwszym doradcą. I to oznacza, że szuka się oszczędności, że szuka się tego, co można sprzedać, a nie poświęca się czasu co trzeba zrobić, aby ożywiać polską gospodarkę.
MACIEJ ZDZIARSKI Wywiad Waldemara Pawlaka to jest bunt przeciwko władzy księgowego?
JERZY SZMAJDZIŃSKI To jest w sumie pokazanie, że nie ma zgody na to, żeby nie było dyskusji dotyczącej tego, co jest po stronie dochodowej budżetu państwa. Nie ma zgody na to, by nie rozmawiać o tym, jak uruchomić politykę kredytową, bo przecież jest tam między innymi akapit dotyczący PKO BP. Czyli nie ma zgody koalicjanta, żeby nie poświęcać czasu.
MACIEJ ZDZIARSKI To jest temat numer jeden tego wywiadu?
JAROSŁAW KALINOWSKI To jest bilans programowych różnic w przeciągu dwóch lat. Z pewnymi akcentami na ostatnie miesiące. Co do prywatyzacji: uważam, ze oczywiście te przychody w budżecie nie mogą być bagatelizowane, potrzebne przychody w budżecie. Problemem wielu ekip było nie realizowanie programów prywatyzacyjnych. Uważam, że trzeba je realizować, tylko trzeba się zastanowić czy aby na pewno hurtem i sklep mamy otworzyć byle szybko. Tak nie można.
MACIEJ ZDZIARSKI Dzisiaj „Dziennik” napisał, że głównym wrogie Waldemara Pawlaka w rządzie jest Jacek Rostowski. Jerzy Szmajdziński mówił podobnie o „władzy księgowego”. Czy dla dobra koalicji, gdyby sprawy doszły do tego momentu, premier Tuska, albo PO jest w stanie poświecić Jacka Rostowskiego za dalsze trwanie koalicji, za mocniejszą pozycję Waldemara Pawlaka?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI Oczywiście, że Pan nie wyciągnie ze mnie odpowiedzi na to pytanie. Te sprawy załatwione są w swoim gronie, w koalicyjnym gronie. Jest jeszcze bardzo wiele przed nami.
MACIEJ ZDZIARSKI jest Pan wiceprzewodniczącym koalicyjnego klubu parlamentarnego.
ANDRZEJ CZERWIŃSKI Na pewno wspólnie podejmiemy takie decyzje, żeby program podpisany między PSL a PO był w miarę w pełni zrealizowany.
MACIEJ ZDZIARSKI A czy dzisiaj ten stanowczy sprzeciw PSL wobec takiej formuły prywatyzacji, o jakiej mówił Aleksander Grad to mnie jest problem dla rządu w tym sensie, że skoro premier mówi „Nie podnosimy podatków”, no to trzeba prywatyzować, bo inaczej nie będzie pieniędzy w budżecie.
ANDRZEJ CZERWIŃSKI To jest problem oczywiście. Czytaliśmy w prasie, że pan minister Grad stwierdził, że jest to jego autorski projekt, pokazał to, co, można, bardzo starając się uzyskać to można z prywatyzacji.
MACIEJ ZDZIARSKI Ale Komitet Stały Rady Ministrów nie przyjął wczoraj tego projektu i nie będzie o nim dzisiaj rozmawiał rząd. Czy to krok dom tyłu?
ANDRZEJ CZERWIŃSKI To jest najlepszy dowód na to, że autorskie projekty są rzucane na koalicję i podejmowane są decyzje takie, które są możliwe do wprowadzenia.
MACIEJ ZDZIARSKI Dziękuję bardzo Panom za dyskusję.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość