Strona główna

Mateusz Polak Aleksander Niewadzi


Pobieranie 11.6 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar11.6 Kb.
Mateusz Polak

Aleksander Niewadzi

Szkoła podstawowa nr1 znajduje się na ulicy Lutosławskiego. Najbliższe zakłady po lewej stronie to salon peugeot, bar mleczny i szkoła wyższa ogólno kształconca. Po prawej stronie znajduje się ulica Chopina po której idzie się na sale rybacką. Na drugiej stronie ulicy znajduje się duży sklep pożywczy Lidl. Druga strona szkoły to boisko.
Dzieje budynku przy ul. Lutosławskiego 23

   Powstanie interesującego nas budynku jest ściśle powiązane z założeniem przez emerytowanego generała pruskiej armii Ewalda Georga Alexandra Friedricha von Lettowa z Pomyska Wielkiego w dniu 5 czerwca 1841 roku  fundacji,  której zadaniem miała być działalność charytatywna na rzecz ludzi chorych i samotnych. Ciężko chory i nie posiadający potomków donator przekazał w testamencie na jej cel cały swój majątek (60 tysięcy talarów). Pieniądze znalazły się w rękach fundacji po śmierci darczyńcy. Miały one posłużyć na budowę i funkcjonowanie przytułku. Kuratorem spadku i gwarantem realizacji testamentu był starosta słupski von Schmeling. Lokalizację inwestycji ustalono ze względu na koszty gruntów na ówczesnych obrzeżach miasta, przy wybudowanej w latach 1847 - 1849 szosie biegnącej do Bytowa i Miastka. Prostokątną działkę o powierzchni 1 ha 13 a zakupiono 16 kwietnia 1875 roku. W latach 1887 - 1889 wybudowano na niej siedzibę fundacji, stosując się wiernie do wskazówek generała. W latach 1940 - 1945 budynek zmienił przeznaczenie. Za sprawą nazistowskich urzędników stał się domem dla przetrzymywanych robotników przymusowych. Po wyzwoleniu władze polskie dokonały radykalnej przebudowy wnętrza przekształcając go w siedzibę szkoły podstawowej. Wciąż zwiększająca się ilość uczniów wymusiła jednak podjęcie decyzji o rozbudowie placówki. W 1959 oddano do użytku dobudowane skrzydło budynku szkolnego. W tym stanie nieruchomość dotrwała do naszych czasów.     Początki szkolnictwa polskiego na terenie Ziemi Słupskiej wiążą się z historią Szkoły Podstawowej nr 1. Migracja ludności i napływ osadników w 1945 roku przyczyniły się do powstania w Słupsku Inspektoratu Oświaty, którym kierował Władysław Kwapisz. Głównym zadaniem placówki była organizacja szkolnictwa. Nie było to łatwe. Jak wspomniał to Władysław Kijowski, pierwszy kierownik szkoły. Zanim w tym budynku powstała szkoła, mieszkały tu dwie rodziny których herby znajdują się na czołowej stronie szkoły podstawowej nr1 w Słupsku.


Patronem naszej szkoły jest Henryk Sienkiewicz. Żył w latach (1846-1916). Założył on tom szkołę w roku 1945. Obecnie ma ona 62 lata, w 2005 obchodziliśmy 60 lecie naszej szkoły. Od lat z górą 100 jest pisarzem w Polsce najpoczytniejszym - potwierdzają to badania nad czytelnictwem - oraz autorem polskim o największej popularności w świecie. Jego utwory w kraju stale osiągają wysokie nakłady, a Quo vadis? Powieść z czasów Nerona przetłumaczono na ponad 40 języków. Większość jego powieści "przełożono" też na scenariusze filmowe i zekranizowano. Urodził się we wsi Wola Okrzejska na Podlasiu w zubożałej rodzinie szlacheckiej.


Szkoła Podstawowa nr 1 to szkoła przyjazna uczniom. mają oni nie tylko obowiązki, ale i swoje prawa zapisane w Regulaminie Samorządu szkolnego, który jest częścią Statutu Szkoły Podstawowej nr 1, jednym z praw uczniów jest kultywowanie ustalonych przez Samorząd Uczniowski tradycji szkolnych, które uprzyjemniają dni nauki.


Przez 60 lat istnienia ukończyło ją około 6,5 tysiąca uczniów.

W tej szkole uczyło około 250 nauczycieli.

Szkoła została założona w 1945 roku i w 2006 roku obchodziła swoje sześćdziesięciolecie. Dyrektorem jest pani Danuta Wojtas-Palińska, zastępcą dyrektora jest pani Jolanta Burzyńska. Hala sportowa znajduje się na ulicy Rybackiej 5A, około 250 metrów od szkoły. Przez wiele lat w naszej szkole gościli różni ludzie np.:

Maria Zaborowska-kustosz muzeum

Marek Perepeczko-aktor

Wanda Wiłkomirska-wybitna skrzypaczkaJuliusz Sienkiewicz-wnuk Henryka Sienkiewicza

Dariusz Terefenko-pianista


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość