Strona główna

Miejsce urodzenia


Pobieranie 32.58 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar32.58 Kb.
 pseudonim

data urodzin

"Jur"

1924-01-20 - 2016-01-26


-
funkcja

-

-                -Miejsce urodzenia

Warszawa


Imiona rodziców

Władysław - Stanisława z domu Wyrzykowska

Pseudonimy

"Jerzy", "Jur"

Oddział

Delegatura Rządu na Kraj - redakcja "Rzeczpospolitej"Dzielnica

Powiśle


Odniesione rany

Ranny 6.09.1944

Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim

W powstaniu brali jego udział bracia: Stanisław „Miedza” Tomaszewski Andrzej Tomaszewski ps. "Andrzej"

Losy po Powstaniu

Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną.

Informacje dodatkowe

Ukończył tajny kurs techniki fotografii. Od 1941 roku działając w komórce kierowanej przez inż. Andrzeja Honowskiego pracował w niemieckiej firmie „Foto-Rys”. Wtedy też rozpoczął swoją przygodę z profesjonalną fotografią. Wraz z wybuchem Powstania Warszawskiego, jako fotoreporter i sprawozdawca wojenny dokumentował walki na Powiślu, w Śródmieściu i na bliskiej Woli. Członek Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. Jego zdjęcia ukazały się w wydanym w 1979 roku albumie "Epizody Powstania Warszawskiego".Wraz z wybuchem powstania warszawskiego jako fotoreporter i sprawozdawca wojenny dokumentował walki na Powiślu, w Śródmieściu i na bliskiej Woli. Jerzy Tomaszewski jest autorem wydanego 1979 roku albumu "Epizody Powstania Warszawskiego".

Warszawa: Jerzy Tomaszewski nie żyje

W 2007 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Prowadził fundację Nie Zapomnieliśmy - Ośrodek Popularyzacji Historii II Wojny i Okupacji Polski. Należał do Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Smutne wieści obiegły stolicę. We wtorek, 26 stycznia zmarł Jerzy Tomaszewski „Jur”. Powstaniec Warszawski i autor około dwóch tysięcy zdjęć, przedstawiających walki z hitlerowcami odszedł w wieku 92 lat. Jego fotografie ukazały się w wydanym w 1979 roku albumie „Epizody Powstania Warszawskiego”.

Jerzy Tomaszewski urodził się 20 stycznia 1924 roku w Warszawie. Wychowywał się w Śródmieściu. W wieku 14 lat został łącznikiem przy dowództwie Obrony Przeciwlotniczej. W czasie wojny działał też w konspiracji. Jego przygoda z aparatem rozpoczęła się w 1940 roku, kiedy to ukończył tajny kurs fotografii prowadzony przez prof. Romana Niemczyńskiego.

REKLAMA

REKLAMA


Rok później, działając w komórce kierowanej przez inż. Andrzeja Honowskiego rozpoczął pracę w niemieckiej firmie „Foto-Rys”. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, jako fotoreporter i sprawozdawca wojenny dokumentował walki na Powiślu, w Śródmieściu i na bliskiej Woli – informuje Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym czasie wykonał około 2 tysięcy wyjątkowych zdjęć. 6 września 1944 roku został ciężko ranny w okolicy ul. Tamka.

Jerzy Tomaszewski był członkiem Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego. W 2007 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jerzy Tomaszewski JUR

Jedno z bardziej znanych zdjęć Tomaszewskiego: Łączniczka przebiega pod ostrzałem przez ulicę Nowy Świat.Jerzy Tomaszewski ps. Jur (ur. 1924 w Warszawie, zm. 26 stycznia 2016 tamże[1]) – polski artysta fotografik, znany jako twórca około 2000 zdjęć dokumentujących walki powstania warszawskiego. Był fotoreporterem i korespondentem z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego Armii Krajowej.

Gdy wybuchła wojna, w wieku 14 lat został łącznikiem przy dowództwie Obrony Przeciwlotniczej. Podczas okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji. Mieszkał na ul. Tamka 23. W 1940 ukończył tajny kurs techniki fotografii prowadzony przez prof. Romana Niemczyńskiego. W 1941 został skierowany przez Delegaturę Rządu na Kraj do niemieckiej firmy filmowo fotograficznej Fotoris, pracującej na potrzeby propagandy III Rzeszy. W Fotorisie działała tajna komórka, która zajmowała się przechwytywaniem zdjęć niemieckich. Na jej czele stał inżynier Andrzej Honowski, najbliższym jego współpracownikiem był Mieczysław Kucharski. Przechwycone przez konspiratów zdjęcia poddawane były specjalnemu procesowi obróbki (mikrofilmowaniu), a następnie przewożone przez konspiracyjnych kurierów do Rządu RP w Londynie. W 1943 grupa ta została zdekonspirowana. Tomaszewski ocalał, jednak szef – Andrzej Honowski poległ w walce z gestapo[2].

Gdy wybuchło powstanie warszawskie, został jednym z fotoreporterów. Fotografował na Powiślu, w Śródmieściu północnym i południowym oraz na bliskiej Woli. 8 września, w okolicy ulicy Tamka, został ciężko ranny. Ostatnie zdjęcia wykonał leżąc w bramie rodzinnego domu.Wkrótce dostał się do niemieckiego obozu jenieckiego w Pruszkowie, skąd uciekł dzięki pomocy matki Danuty Puchalskiej, sanitariuszki i łączniczki z powstania. Na początku 1945 wrócił do Warszawy. Jego autorskie fotografie ocalały dzięki konspiracyjnej laborantce Wacławie Zacharskiej, która wywołane negatywy schowała do metalowych puszek i ukryła w mieszkaniu przy ulicy Nowy Świat 46.

Jego najstarszy brat, Stanisław Miedza-Tomaszewski, również działał w podziemiu. Był naczelnym plastykiem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej.Jerzy Tomaszewski należał do Rady Honorowej Budowy Muzeum Powstania Warszawskiego.

29 lipca 2007 prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W ostatnim okresie życia prowadził Fundację Nie Zapomnieliśmy, Ośrodek Popularyzacji Historii II Wojny i Okupacji Polski, adres strony: www.niezapomnielismy-fundacja.pl


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość