Strona główna

Niedziela, 2 czerwca 2013 roku


Pobieranie 8.23 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar8.23 Kb.
Łaszczów, c z e r w i e c 2 0 1 3

Niedziela, 2 czerwca 2013 roku

Nasza wychowawczyni Pani Edyta ciągle przypomina nam o nadchodzącym Święcie Szkoły. Ma to być ważna uroczystość, ponieważ 30 lat temu nasza szkoła otrzymała imię generała Władysława Sikorskiego. Wiem, że był on wielkim patriotą i dowodził naszym wojskiem. Jednak ciekawa jestem czy miał szczęśliwe dzieciństwo? Czy dobrze się uczył? Jakie szkoły skończył? I właściwie dlaczego każdy mówi, że był wielkim patriotą? Co on takiego zrobił, że został wybrany na naszego patrona?

Postanowiłam zaspokoić swoją ciekawość, poszperać w książkach mamy i oczywiście we wszechwiedzącym Internecie.

Poniedziałek, 3 czerwca 2013 roku

Znalazłam kilka fajnych książek! Są w nich różne postacie historyczne i między innymi nasz Sikorski. Wyczytałam, że Władysław Sikorski urodził się 20 maja 1881 roku w Tuszowie Narodowym pod Mielcem, a gdy miał trzy lata zmarł jego ojciec Tomasz Sikorski, który był organistą i nauczycielem w szkole ludowej. Wydaje mi się więc, że nie miał zbyt szczęśliwego dzieciństwa! Odtąd jego matka Emilia sama wychowywała Władysława i troje jego rodzeństwa. Władysław był bardzo zdolnym dzieckiem. Niestety, samotna matka nie była w stanie dać mu pieniędzy na edukację. Jednak możny ród Jędrzejowiczów, spokrewniony z matką Władysława, zapewnił mu fundusze na wykształcenie. Ukończył gimnazjum, a następnie studia na Wydziale Dróg i Mostów na Politechnice Lwowskiej. Można powiedzieć, że pomimo braku ojca, miał w młodości wiele szczęścia i na pewno otoczony był kochającą go rodziną i przyjaciółmi. A to przecież w życiu bardzo ważne!

Siedząc w Internecie wyszukałam też, że młody Sikorski był bardzo przystojnym, blondwłosym i dobrze zbudowanym młodzieńcem, którego niemal wszyscy wokół uwielbiali. Pewnie gdyby żył w naszych czasach, to wszystkie starsze koleżanki oglądałyby się za nim!

Wtorek, 4 czerwca 2013 roku

Dzisiaj postanowiłam poszukać informacji na temat działalności Sikorskiego. Może one pomogą mi wyjaśnić dlaczego uważany jest za wielkiego patriotę. Chciałam, to mam – ogrom informacji! Nie sądziłam, że jeden człowiek zrobił aż tyle ważnych rzeczy dla naszego kraju! Sikorski przede wszystkim dążył do odbudowy Polski. Przed I wojna światową był aktywnym działaczem ruchu wojskowo-niepodległościowego w Galicji. Był między innymi współorganizatorem Związku Walki Czynnej i założył Polskie Stronnictwo Postępowe. Po wybuchu I wojny światowej współtworzył Legiony Polskie. Walczył w obronie Lwowa oblężonego przez Ukraińców. Był też współtwórcą
i współwykonawcą planu słynnej Bitwy Warszawskiej w sierpniu 1920 roku. W okresie międzywojennym był także szefem Sztabu Generalnego, premierem i ministrem spraw wewnętrznych, a następnie ministrem spraw wojskowych. W czasie II wojny światowej prezydent Raczkiewicz powierzył mu funkcję Premiera Rzeczypospolitej na Uchodźstwie. Potem został Wodzem Naczelnym i Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych. Organizował Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie. Niestety 4 lipca 1943 roku zginął w katastrofie samolotu nad Gibraltarem. Okoliczności tej katastrofy do dzisiaj są jedną z największych zagadek II wojny światowej.


Władysław Sikorski całe swoje życie poświęcił ojczyźnie! To wszystko robił z miłości do niej! Już wiem dlaczego był tak wielkim patriotą i dlaczego to właśnie on został patronem naszej szkoły! Dopiero teraz w pełni rozumiem jego słowa, które tak pięknie potwierdził swoim życiem: „Nie ma mowy o szczęściu bez patriotyzmu”. Myślę, że jutrzejsze uroczystości w naszej szkole będą dla mnie czymś zupełnie wyjątkowym.

Zamieszkała wraz z rodziną na dworzeKartka z pamiętnika Aleksandry Hawrylak


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość