Strona główna

Odzyskiwanie przestrzeni publicznej na Targówku Fabrycznym Już w najbliższy weekend odbędzie się inauguracja projektu społeczno-artystycznego „Odzyskiwanie -> Targówek Fabryczny”


Pobieranie 6.99 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar6.99 Kb.

Warszawa, 24.05.2012 r.

ODZYSKIWANIE
przestrzeni publicznej na Targówku Fabrycznym


Już w najbliższy weekend odbędzie się inauguracja projektu społeczno-artystycznego „Odzyskiwanie -> Targówek Fabryczny”.

Idea projektu „Odzyskiwanie -> Targówek Fabryczny” opiera się na odzyskiwaniu przestrzeni publicznej w wymiarze społecznym, architektonicznym i historycznym, dzięki połączeniu energii mieszkańców, potencjału Targówka Fabrycznego z wykorzystaniem koncepcji recyklingu.

„Pomysł na akcję zrodził się dzięki konsultacjom społecznym przeprowadzonych przez Dzielnicę Targówek. Projekt był na każdym etapie tworzony i konsultowany wraz ze społecznością lokalną, dlatego realizowane działania są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców. Działamy dla społeczności lokalnej i wspólnie z nią, ponieważ w taki sposób rozumiemy koncepcję społecznie odpowiedzialnego biznesu” – mówi Sławomir Michalak, Prezes MPO w Warszawie, które jest organizatorem przedsięwzięcia.

W ramach projektu przygotowano szereg działań społeczno-artystycznych m.in. stworzono szlak rowerowy po zabytkach Targówka Fabrycznego. „Stworzyliśmy Audiorower, mapę trasy i przewodnik po 13 niezwykłych miejscach Dzielnicy, wśród których są np. zalane wloty metra, zabytkowe kamienice i drewniany dom Balcerka, bohatera serialu Alternatywy 4” – opowiadają kuratorki projektu Hanna Nowak-Radziejowska i Mika Grochowska. Na trasie szlaku zamieszczono tablice informacyjne z numerem telefonu, pod który dzwoniąc, można wysłuchać informacji dotyczących danego miejsca oraz legend o Targówku Fabrycznym, które napisała Sylwia Chutnik, zainspirowana historią dzielnicy. W sobotę o godz. 14:00 odbędzie się wspólny z artystami oraz Warszawską Masą Krytyczną przejazd trasą Audioroweru. Studenci Architektury Politechniki Warszawskiej wspólnie


z mieszkańcami Targówka z odzyskanych materiałów zbudowali przestrzeń, która dla dzieci będzie stanowić plac zabaw, a dla dorosłych przyjazne miejsce do sąsiedzkich spotkań. Dodatkowo
w ramach projektu od 27 maja przez sześć kolejnych sobót na placu przy Kanałku Bródnowskim będzie kontynuowane kino plenerowe, gdzie będą wyświetlane najlepsze filmy ostatniego sezonu.

„Cieszymy się, że firmy komercyjne czują się odpowiedzialne za teren, na którym działają i inwestują. Realizują projekty, które są cenne dla mieszkańców i odpowiadają na potrzeby społeczności,


a jednocześnie wpływają na estetykę krajobrazu” – mówi Krzysztof Mikołajewski, Burmistrz Dzielnicy Targówek.

Celem projektu jest kształtowanie przyjaznej przestrzeni publicznej, która będzie zachęcać do odzyskiwania pamięci o historii dzielnicy i wskazywać, że Targówek Fabryczny to także zabytkowe kamienice, przedwojenne drewniane domy, las w środku miasta oraz gościnni i otwarci mieszkańcy.Osoba do kontaktu:

Katarzyna Mućka


Dział Komunikacji Społecznej
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m.st. Warszawie Sp. z o.o.
tel. 663-661-351
e-mail: prasa@mpo.com.pl;


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość