Strona główna

P. S. Piosenki w wykonaniu Pani Jandy często goszczą na naszej antenie!


Pobieranie 8.36 Kb.
Data17.06.2016
Rozmiar8.36 Kb.
Szanowna Pani, drodzy forumowicze!

Z przyjemnością przesyłam tłumaczenie (na szybko) werdyktu jury Stowarzyszenia Médaille Charlemagne pour des Médias Européens. Jesteśmy bardzo dumni z Pani i już dzisiaj serdecznie gratulujemy życząc wytrwania i dalszych osiągnięć.

Serdeczne pozdrowienia z Moguncji.

Elizeusz „Elik“ Plichta


Radio Darmstadt RADAR
Auslandsredaktion, Sekcja polska
„Polnisches Magazin Bigos”
sobota 16.00-17.00 (live stream)
www.bigos.de.nr
www.radiodarmstadt.de

P.S. Piosenki w wykonaniu Pani Jandy często goszczą na naszej antenie!:)

Karlsmedaille zostanie wręczony Krystynie Jandzie:
Polska aktorka otrzyma ważną nagrodę medialną (Médaille Charlemagne pour des Médias Européens)

Polska aktorka Krystyna Janda otrzyma w tym roku Karlsmedaille (Médaille Charlemagne pour des Médias Européens). Stanie się tym samym szóstą laureatką tego ważnego medialnego wyróżnienia - po Lordzie Weidenfeld of Chelsea, Cees Nooteboom, Jan Mojto, Jean-Jaques Annaud oraz Fritz Pleitgen uhonorowanych w poprzednich latach. Karlsmedaille zostanie wręczony Pani Jandzie 11 maja 2006 w historycznym ratuszu miasta Aachen (Akwizgran).

Medal Charlemagne przyznawany jest od roku 2000 osobom związanym z mediami za ich wkład w integrację europejską. Wręczenie tej nagrody odbywa się z reguły równocześnie z przyznaniem Internationaler Karlspreis zu Aachen, którą w tym roku otrzyma luxemburski Premier Jean-Claude Juncker.

Uzasadnienie werdyktu Jury:

Krystyna Janda jest nie tylko pierwszą Damą polskiego teatru i filmu. Już w latach 70-tych i 80-tych propagowała polski film na arenie międzynarodowej. W roku 1990 otrzymała Złotą Palmę za najlepszą rolę żeńską na Festiwalu w Cannes za postać w filmie „Przesłuchanie“. W filmie tym gra politycznego więźnia w stalinowskiej Polsce. Jej przekaz w „Przesłuchaniu“ wywarł ogromne wrażenie na całej Europie. Jest częstym gościem Berlinale. Występowała w telewizyjnej serii „Der große Bellheim“ w reż. Dietera Wedela oraz obok wybitnych projektów teatralnych w Warszawie wzięla udział w adaptacji filmowej powieści Güntera Grassa „Wróżby kumaka” w reż. Roberta Glińskiego.

"Wróżby kumaka – czas pojednania" otrzymał w Urzędzie oceny filmów (Filmbewertungsstelle) status: szczególnie cenny. Tutaj na ekranie pojawia się wielkie europejskie kino z wybitnymi odtwórcami ról głównych: Matthiasem Habig i Krystyną Jandą. Równocześnie film ten stał się miejscem politycznego doświadczenia.


"Wróżby kumaka" to satyryczna komedia o wzajemnym stosunku dwóch krajów, Niemiec i Polski, oraz o zwycięskim pochodzie kapitalizmu.

Krystyna Janda dowodzi nie tylko swoich umiejętności jako aktorka, ale jest także wybitną reżyserką, piosenkarką i pisarką. W ankiecie przeprowadzonej przez polską prasę pod koniec lat 90-tych została wybrana najlepszą aktorką stulecia.

Krystyna Janda otrzymała w 1990 roku Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes za rolę w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego, a w 1992 roku Srebrną Muszlę na Festiwalu Filmowym w San Sebastian za rolę w filmie Waldemara Krzystka "Zwolnienieni z życia".

Obok jej filmowego wkładu poruszającego europejskie tematy Krystyna Janda angażuje się politycznie w europejskim procesie integracji np. poruszając tematy równouprawnienia kobiet.

Prof. Dr Norbert Schneider, Dyrektor Krajowego Urzędu ds Mediów NRW , powiedział: "Krystyna Janda nadaje europejskiemu filmowi, przede wszystkim dzięki artystycznej kreatywności, własne, wielkie oblicze. Cieszymy się bardzo, że to właśnie ona jest tegoroczną laureatką nagrody Karlsmedaille."

Prof. Dr. Jo Groebel podkreślił jako przewodniczący Kuratorium, jak ważną rolę już w latach 70-tych odegrała Krystyna Janda w procesie europejskiego pojednania pomiędzy Wschodem i Zachodem. Poprzez udział w fimach Andrzeja Wajday i Istvána Szabó oraz dzięki jej aktorskim umiejętnościom do dzisiaj ma wielki wkład w budowie ważnego mostu pomiedzy Polską a Niemcami.W skład Stowarzyszenia Médaille Charlemagne pour des Médias Européens wchodzą następujące instytucje: Landesanstalt für Medien NRW (LfM), Stadt Aachen, Filmstiftung NRW, EuroNews, Eurosport S. A., TV5 Deutschland, BBC World, Deutschsprachige Gemeinschaft Belgiens, EOS Entertainment GmbH, Europäisches Medieninstitut e. V.

©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość