Strona główna

PAŹdziernik w gimnazjum „Hej Bieszczady, Hej Bieszczady na Bieszczady nie ma rady”


Pobieranie 16.54 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar16.54 Kb.
PAŹDZIERNIK W GIMNAZJUM

Hej Bieszczady, Hej Bieszczady... na Bieszczady nie ma rady”

Pod koniec września szesnaścioro uczniów z naszej szkoły wybrało się na pieszy rajd w Bieszczady. Opiekunami i organizatorami wyprawy byli pan Piotr Gradowski i pani Danuta Sułek.

Podczas wędrówki po górach mieliśmy okazję podziwiać piękne krajobrazy i poznawać walory Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Pierwszego dnia weszliśmy na najwyższy szczyt w Bieszczadach – Tarnicę. Mimo niesprzyjającej pogody wrażenia były ogromne. Drugiego dnia celem marszu były Mała i Wielka Rawka. Tym razem przyjemniej się wędrowało, gdyż świeciło słońce. Weszliśmy także na jedne z większych wzniesień w Bieszczadach - Halicz i Połoninę Caryńską. Mimo zmęczenia i bólu nóg, szliśmy przed siebie. Nikt nie narzekał. Widoki, które podziwialiśmy, rekompensowały wszelkie niedogodności.

Mieliśmy okazję poznać zwyczaje regionu, mowę, jedzenie. Będąc w górach, po raz pierwszy zetknęliśmy się z pewnym zachowaniem: turyści na szlaku pozdrawiali się wzajemnie, rozmawiali. Nawet nieznajomi. Każdy życzył powodzenia w dalszej drodze.

Uczniowie wrócili zadowoleni i już zadeklarowali udział w kolejnym takim rajdzie. Przyznali, że z chęcią wróciliby w Bieszczady. Dziękujemy za zorganizowanie takiej formy wypoczynku.

Zachęcamy młodszych uczniów do pieszych wycieczek po górach. Kamila Stępniak, kl. III a

WYCIECZKA DO WARSZAWY

5 października odbyła się wycieczka do Warszawy, w której udział wzięli uczniowie klas drugich. Celem było zwiedzanie Sejmu, Stadionu Narodowego oraz gmachu Telewizji Polskiej.

Z parkingu przy gimnazjum wyruszyliśmy ok. godziny 9:00. Podczas podróży po stolicy nasz przewodnik opowiadał o historii miasta i zabytkach, które mijaliśmy.

Zwiedziliśmy gmach Sejmu. Mogliśmy zasiąść w ławach poselskich oraz w sali posiedzeń zwanej kolumnową. Słuchaliśmy o historii parlamentu polskiego i zasadach obowiązujących w Sejmie.

Następnym punktem wycieczki był Stadion Narodowy. Po obiekcie oprowadzał nas przewodnik. Siedzieliśmy na trybunach, zwiedziliśmy salę konferencyjną, szatnie, łazienki i parking podziemny. Na stadionie mogliśmy przyjrzeć się również przygotowaniom do niedzielnego meczu z Irlandią oraz wziąć na pamiątkę fragment murawy (z poprzedniego meczu).

Po wizycie na stadionie przyszedł czas na ostatnią atrakcję wycieczki, czyli zwiedzanie gmachu Telewizji Polskiej. W tym miejscu mieliśmy możliwość zajrzenia za kulisy popularnej wśród dzieci bajki "Domisie", spotkaliśmy także kilku aktorów. Byliśmy również na planie programu "Świat się kręci" i poznaliśmy tajniki powstawania "Pogody" i "Wiadomości".

Po dniu pełnym wrażeń ruszyliśmy w drogę powrotną. podczas której wszyscy mieli świetne humory. Myślę, że wycieczka wszystkim się podobała, a największą atrakcją było zwiedzanie Stadionu.

Wiktoria Smolec, kl. IIb

TRIO KURAKAS

Kolejnym wydarzeniem w październiku był koncert zespołu Trio Kurakas. Porywająca muzyka latynoamerykańska w ich wykonaniu sprawiła, że atmosfera w naszej szkole zrobiła się bardzo gorąca. Usłyszeliśmy między innymi piosenki: „Guantanamera” , „La Cucaracha”' „Macarena” , „Ai Se Eu Te Pego”. Chętni uczniowie mogli towarzyszyć muzykom, grając na niektórych instrumentach lub tańcząc w rytm piosenek latynoamerykańskich. Oprócz znanych przebojów muzycy zagrali także tradycyjne melodie południowo-amerykańskie, ponieważ głównym założeniem zespołu jest prezentowanie muzyki, tradycji i kultury Ameryki. W skład zespołu wchodzili: Maciej Malec, Mirko Fernandez Sanchez i Rafael Alfaro Alvarado.

Wszystkim uczniom występ bardzo się podobał, z chęcią obejrzymy kolejny koncert zespołu Trio Kurakas w naszym gimnazjum. 

Kamila Stępniak, kl. IIIaSZKOŁA DEMOKRACJI
Nasze Gimnazjum, jako jedna z 20 szkół w Polsce, zostało zakwalifikowane do II edycji projektu „Szkoła Demokracji”. Jest to pilotażowy projekt, którego głównym założeniem jest zwiększenie udziału uczniów w podejmowaniu decyzji w szkolnych sprawach.

Od czerwca 2015 do lutego 2016 roku odbędzie się 5 warsztatów prowadzonych przez pana Mateusza Konecznego - mentora z Centrum Edukacji Obywatelskiej.

12 października odbyły się już drugie warsztaty, podczas których zastanawialiśmy się, jaki wpływ na działania szkolne mogą mieć uczniowie oraz jakie są sposoby badania potrzeb społeczności szkolnej. Poznaliśmy metody zdobywania informacji: wywiad, analiza zdjęć z obserwacją, tworzenie mapy miejsc istotnych dla konkretnego problemu, czy metoda animacyjna – flaga. W grupach ćwiczyliśmy proces zdobywania informacji stosując każdy z poznanych sposobów. Każda z grup przy realizacji zadań wykazała się dużym zaangażowaniem i kreatywnością rozwiązań. Warsztaty prowadzone były technikami aktywnymi, w trakcie gier i zabaw uzupełnialiśmy wiedzę i zdobywaliśmy nowe doświadczenia. Poznane metody zostaną wykorzystane przez nas podczas przeprowadzania diagnozy potrzeb i oczekiwań społeczności szkolnej.

Na zakończenie każda z grup projektowych otrzymała zadanie do wykonania na następne warsztaty.

Zajęcia prowadzone były w miłej, swobodnej atmosferze. Był to bardzo ciekawy i pouczający dzień.
Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2015 roku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, która rozpoczęła się około godziny 9:00. Najpierw pierwszoklasiści złożyli przysięgę. Ślubowali uczyć się pilnie, godnie reprezentować szkołę oraz dbać o jej dobre imię. Na dobry początek nauki otrzymali drobne upominki. Tym samym stali się pełnoprawnymi uczniami Gimnazjum Świętego Wojciecha w Makowie. Następnie przedstawili krótką część artystyczną - montaż słowno – muzyczny. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli najszczersze życzenia nauczycielom, ofiarując w prezencie kwiaty. Po części oficjalnej uczniowie udali się do klas, by złożyć życzenia swoim wychowawcom.

Uroczystość bardzo mi się podobała. Cieszę się, że nowi uczniowie weszli do naszej gimnazjalnej społeczności. Ponadto sądzę, że ten dzień był również wyjątkowy dla nauczycieli, którzy na pewno mile wspominają uroczystość.

Piotr Jakubowski, II b


PIKNIK RODZINNY

17 października odbył się piknik rodzinny pod hasłem „Super mama, super tata ćwiczą z nami całe lata”. Było to już drugie takie wydarzenie w naszej szkole .

Impreza rozpoczęła się o godzinie 10.00, a mimo niesprzyjającej pogody, przyszło wielu uczniów wraz z rodzicami. Przygotowano zabawy i gry sportowe, mające na celu zintegrowanie wszystkich obecnych na tym wydarzeniu. Uczestnicy mieli okazję stanąć i sprawdzić się w takich konkurencjach jak: „Woreczkowe sushi”, „Chochlowanie” czy „Hulające kocopiłki” oraz nauczyć się tańca belgijskiego i zumby prowadzonej przez dziewczęta z klas drugich. Po konkursach sportowych wszystkich uczestników zaproszono na poczęstunek przygotowany na świetlicy przez wolontariuszy. Na zakończenie ogłoszono wyniki rywalizacji, a każdy otrzymał pamiątkowy długopis z hasłem wydarzenia. Około godziny 13.30 w dobrych humorach wróciliśmy do domów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli wziąć udział w pikniku i mamy nadzieję, że stanie się on tradycją naszej szkoły.Karolina Sałkowska, III b


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość