Strona główna

Parafia powstała 20 kwietnia 1958


Pobieranie 27.71 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar27.71 Kb.
Parafia powstała 20 kwietnia 1958 roku na mocy dekretu erekcyjnego Bpa Antoniego Pawłowskiego z dnia 19 kwietnia 1958 r., wydzielona z parafii Św. Jana i św. Stanisława.

Tymczasowym kościołem, aż do roku 1988, była kaplica przy ul Jagiellońskiej 13/15. Długoletnie starania o budowę nowej świątyni zakończyły się dopiero za czasów "Solidarności". Zezwolenie na budowę uzyskano w grudniu 1980 r. ale spory co do lokalizacji trwały jeszcze 2 lata. Lokalizację w Parku Łokietka przyznano w grudniu 1982 r. Krzyż i plac pod budowę poświęcił Bp Jan Zaręba 28 kwietnia 1983 r., a kamień węgielny wmurował 5 maja 1985 r. Nabożeństwa w nowym kościele rozpoczęto odprawiać 1988 r.Od kwietnia 1989 r. sale domu parafialnego stały się siedzibą Diecezjalnego Studium Organistowskiego (DSO).

Od 15 grudnia 1992 roku świątynia ta pełni funkcję kościoła garnizonowego a proboszcz jest kapelanem garnizonu Włocławek. Konsekracji kościoła i ołtarza dokonał Biskup Bronisław Dembowski w obecności Bpa Polowego Sławoja Leszka Głódzia 12 kwietnia 1993.


Kościół Najświętszego Zbawiciela na kilka dni przed konsekracją w dniu 12.04.1993 r.


Budowę rozpoczął Ks. Feliks Gruse wraz ze swym wikariuszem Ks. Stanisławem Płaszczykiem , a od 1988 r. dzieło to kontynuował i szczęśliwie dokończył Ks. Zbigniew Szygenda.

Projektantem kościoła i domu parafialnego jest architekt mgr inż. Ludwik Mackiewicz z Łodzi, konstrukcję opracował inż. Bohdan Trębicki z Łodzi. Wnętrze świątyni w całości zaprojektował Ks.Tadeusz Furdyna, salezjanin z Łodzi, a zrealizował projekt wnętrza w ceramice artysta plastyk Antoni Bisaga z Włocławka.

Witraże wg projektu Ks.Tadeusza Furdyny zrealizował Marek Poczwardowski z Inowrocławia.

Zwieńczenie kościoła stanowią trzy dzwonnice. W 1995 r. dzwony o imieninach: Jan Paweł, Stefan i Jerzy wykonała firma ludwisarska Braci Kruszewskich w Węgrowie w 1995 r. Ich poświęcenia w czasie wizytacji kanonicznej w 1995 r. dokonał Bp Bronisław Dembowski.Ks. Biskup Bronisław Dembowski święci dzwony.

W 1998 r. z kościoła Chrystusa Króla z Alsfeld z Niemiec, sprowadzono zbudowane w 1963 r. 22 głosowe organy piszczałkowe. Zmontowano je i uzupełniono w roku 1999. Prace demontażowe i montażowe oraz uzupełniające wykonała firma organowa Kazimierza Chojnackiego z Cyprianki koło Włocławka.Kazimierz Chojnacki i współpracownicy podczas prac przy modernizacji organów.Płaskorzeźba ołtarza głównego.

Chrzcielnica.
Kadra oficerska, władze Włocławka i poczty sztandarowe w dniu konsekracji kościoła.
Nawiedzenie parafii przez figurę Matki Boskiej Fatimskiej.

27 kwietnia 2004 r. miało miejsce poświęcenie Groty Królowej Pokoju. Znajduje się ona przed świątynią. Powstała po pielgrzymce parafian, na czele z proboszczem ks. prał. Zbigniewem Szygendą, do Medżugorie. Pielgrzymi po głębokich przeżyciach doznanych w miejsce objawień postanowili wybudować Grotę Matki Bożej Królowej Pokoju.


Prace przy budowie Groty MB Królowej PokojuWygląd i symbolika Groty

- W centrum postać Maryi wg słów wizjonerów z Medżugorie: przepiękna młoda kobieta, pełna ciepła, pogodna, uśmiechnięta, opromieniona nieziemskim blaskiem.

- W kamieniu wyryte 5 sposobów na osiągnięcie spokoju i zwycięstwo nad złem / jak Dawid nad Goliatem /
- W zwieńczeniu groty krzyż i różaniec ułożony z kamieni przywiezionych przez pielgrzymów z góry objawień w Medżugorie.
- Grota na skrzyżowaniu dróg: do kościoła, do centrum handlowego i do ludzkich mieszkań - czyli w centrum naszych codziennych spraw. Maryja jest z nami w całym naszym życiu, w naszych codziennych troskach.
- Całość z twardych kamieni - jak góra objawień w Medżugorie, jak twarde niejedno ludzkie serce, jak twarde nasze warunki życia w naszej rzeczywistości społeczno-gospodarczej, jak kamienista nasza droga do nieba.
- Na bruku klęcznik - wykuty na ostro w kamieniu. Póki nie będzie kolanami wyszlifowany, póty nie będzie pokoju w świecie i w

 sercu.
W każdą środę o godz.1735 odmawiany jest przed grotą różaniec pokoju.

Wiosną 2007 r. przystąpiono do demontażu dotychczasowych schodów przed świątynią. Powodem  rozbiórki była wadliwa ich konstrukcja oraz niedostosowanie do obowiązujących norm bezpieczeństwa. W maju tegoż roku pobudowano nowe schody betonowe, a w 2008 r. - Roku Złotego Jubileuszu Parafii obłożono je granitem. Prace te wykonała grupa górali pod kierunkiem Józefa Ptaszka, w składzie: Piotr Fafrowicz, Józef Jurkowski, Janusz Kobylarczyk i Stanisław Ziemniak.

          7 września 2008r. proboszcz parafii ks. prał. Zbigniew Szygenda dokonał uroczystego poświęcenia granitowych schodów przed świątynią – votum parafii za 50 lat jej istnienia. Jest to jednocześnie data zakończenia budowy kościoła Najświętszego Zbawiciela.


Na terenie parafii funkcjonują:  • Kaplica pod wezwaniem Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowomiejskiej 19. Msze św. i   inne sakramenty sprawowane są w niedziele i święta oraz w pierwsze piątki miesiąca. W kaplicy jest na stałe Najświętszy Sakrament.

  • Do 2002r. Istniała Izba Modlitwy w 3. Pułku Drogowo - Mostowym - od 1993 r. Służyła ona do modlitwy i refleksji żołnierzom. Tu też odbywały się spotkania kapelana z żołnierzami. Zlikwidowana w 2002 r. wraz z likwidacją pułku.
©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość