Powierzchnia: 543 965Pobieranie 77.33 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar77.33 Kb.
Francja

Powierzchnia:

543 965 km²

Francja graniczy z Belgią, Luksemburgiem, Niemcami, Szwajcarią, Włochami, Monako, Andorą i Hiszpanią. Terytoria zamorskie graniczą również z Brazylią, Surinamem i Antylami Holenderskimi. Kraj jest także połączony z Wielką Brytanią przez tunel pod kanałem La Manche.Ludność:

63 miliony 713 tysięcy 926Najwyższy szczyt.

Alpy są najwyższym obszarem górskim w całej Francji. W części północnej Alp wznosi się najwyższy szczyt Francji jak i Europy - Mont Blanc o wysokości 4808 m n.p.m.Najdłuższa rzeka:

Najważniejszą, a zarazem najdłuższą rzeką jest Loara, która ma 1020 km długości i powierzchni dorzecza 115 120 km².Waluta:

We Francji płaci się teraz w EURO.

Frank Francuski:

francuska moneta, jednostka obrachunkowa i jednostka monetarna będąca w obiegu do 2002 r.Głowa państwa:

Głową państwa jest obecnie Nicolas Sarkozy ur. 28 stycznia 1955 w Paryżu.Ciekawostki:

  • Francuzi kochają zwierzęta domowe. Połowa z nich ma w domu przynajmniej jedno zwierzę.

  • W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a.

  • Budowle będące symbolem Francji to Wieża Eiffla, Łuk Tryumfalny, oraz liczne pałace, zamki, katedry, ogrody zbudowane wzdłuż największych francuskich rzek – Loary i Sekwany, np. Notre Dame, Luwr, Wersal, Pałac Elizejski, Pałac Luksemburski, Zamek Gien, itd.

Co warto zobaczyć:

Dolina Loary

Dolina Loary to kraina historyczna Francji, na obszarze której znajduje się ponad 300 średniowiecznych i renesansowych zamków oraz pałaców doby oświecenia, usytuowanych nad Loarą i jej dopływami.

Nazywana jest Ogrodem Francji i Kolebką języka francuskiego. Jest znana i podziwiana ze względu na architekturę także takich miast jak Chinon, Nantes, czy Orlean i opromienionych sławą zamków.

Dolina Loary, wraz z jej licznymi pomnikami kultury, stanowi renesansowy i oświeceniowy wizerunek sztuki europejskiej. To połączenie piękna krajobrazu z kulturalnym dziedzictwem, którego obrazem są tutejsze miasta, wioski, liczne zamki i produkowane w regionie wino, decyduje o wyjątkowości doliny.

W 2000 roku UNESCO wpisało środkową część doliny rzeki, pomiędzy ujściami Maine i Sully-sur-Loire, na swoją prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa.

Wieża Eiffla

Najbardziej znany obiekt architektoniczny Paryża, rozpoznawany również jako symbol Francji. Jest najwyższą budowlą w Paryżu i piątą co do wysokości we Francji. „Żelazna dama” stoi w zachodniej części centrum miasta, nad Sekwaną, na północno-zachodnim krańcu Pola Marsowego.

Wieżę zbudowano specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku. Miała zademonstrować poziom wiedzy inżynierskiej i możliwości techniczne epoki, być symbolem ówczesnej potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej Francji. Po 20 latach budowla miała być rozebrana. Jej konstruktor, Gustaw Eiffel, nie chciał do tego dopuścić. Postanowił przekazać ją nauce. Założył na wieży laboratorium aerodynamiczne i meteorologiczne. Jednak dopiero udane eksperymenty z umieszczonym na szczycie telegrafem bez drutu ocaliły wieżę i odstąpiono od jej demontażu. W przededniu I wojny światowej stała się obiektem militarnym – łączyła Paryż z posterunkami wojskowymi na granicy z Niemcami (do tej pory do łączności używano gołębi pocztowych). Ocalona budowla z czasem stała się największą atrakcją turystyczną Paryża, którą odwiedziło już ponad 200 milionów ludzi

Jest to ażurowa konstrukcja kratowa z kutego żelaza. Jej całkowita wysokość zmieniała się kilkukrotnie za sprawą zamocowanej na jej szczycie anteny:  • 2000 r. – 324,00 m (wysokość z zamocowaną anteną), około 81 pięter w typowym budynku.

Jej wysokość zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury. Pod wpływem wiatru wieża kołysze się na 6–7 cm. Cała konstrukcja wieży składa się z 18 038 części metalowych i około 2,5 mln nitów, jej całkowita masa, razem z betonowymi filarami wynosi około 10 000 ton. Nacisk wieży na podłoże wynosi 4,5 tony/m².

Wersal

Miejscowość i gmina znajdująca się pod Paryżem i słynąca z zespołu pałacowego, miejsca rezydencji królów francuskich od 1682 roku. Pałac wersalski, rozbudowany z rozmachem za Ludwika XIV, wraz z kompleksem ogrodowo-parkowym jest najwspanialszym dziełem francuskiego klasycyzmu i baroku. W Wersalu w 1789 r. zwołane zostały Stany Generalne, w 1871 pałac był siedzibą rządu (wersalczycy), który stłumił Komunę Paryską. Miejsce wielu konferencji międzynarodowych, między innymi został tu podpisany Traktat wersalski 28 czerwca 1919.Panorama pałacu w WersaluPanorama ogrodów Wersalu

Park wersalski zajmuje obszar o powierzchni 800 ha. Znajduje się w nim ogród zaprojektowany przez André Le Nôtre'a o powierzchni 250 akrów, który jest uważany za pierwowzór ogrodu w stylu francuskim, ze względu na swe eleganckie rozplanowanie i dekoracje. Został zaprojektowany jako dopełnienie pałacu.

Notre-Dame de Paris

Gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo.

Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345).Luwr

dawny pałac królewski w Paryżu, obecnie muzeum sztuki. Jedno z największych muzeów na świecie, najczęściej odwiedzana placówka tego typu na świecie. Stanowi jedno z ważniejszych punktów orientacyjnych stolicy Francji. W kompleksie budynków o całkowitej powierzchni wynoszącej 60,600 metrów kwadratowych znajdują się zbiory liczące około 35,000 dzieł sztuki od czasów najdawniejszych po połowę wieku XIX, dzieła światowego dziedzictwa o największej sławie takie jak np. stela z kodeksem Hammurabiego, Nike z Samotraki, Mona Lisa pędzla Leonarda.

Nike z Samotraki (skrzydlata Wiktoria), marmur, ok 190 r. p.n.e. Leonardo da Vinci, Mona Lisa

W 2008 roku zbiory Luwru podzielono na osiem kategorii, każdej z nich przypada odrębny dział. Są to Działy: Starożytnego Egiptu, Starożytnego Bliskiego Wschodu, Starożytnej Grecji, Starożytnego Rzymu, Sztuki Islamu, Rzeźby, Malarstwa, Rzemiosła Artystycznego, Rysunku i Grafiki.Pałac Elizejski

znajdujący się w Paryżu przy nieopodal Pól Elizejskich jest oficjalną rezydencją prezydenta Francji oraz miejscem posiedzeń Rady Ministrów.Pałac Luksemburski

pałac znajdujący się w Ogrodzie Luksemburskim w Paryżu, zaprojektowany przez Salomona de Brosse dla Marii Medycejskiej, żony Henryka IV. Pałac posiada trzy kondygnacje i wysoki charakterystyczny dla epoki baroku dach z lukarnami.Zamek w Gien

zamek w miejscowości Gien we Francji, Zaliczany do zamków nad Loarą. Od 1952[1] w Zamku Gien ma swoją siedzibę Międzynarodowe Muzeum Łowiectwa.

Jedną z sal zajmuje w całości wystawa około 5000 guzików. Guziki te były przyszywane w dawnych czasach do ubiorów nadzorców królewskich polowań.Jaskinia Lascaux

To jaskinia krasowa położona w Akwitanii, w południowo-zachodniej części Francji, w której w 1940 roku odkryto rysunki i malowidła wykonane na ścianach w okresie paleolitu.

Jaskinia została przypadkowo odkryta w roku 1940 przez czterech chłopców wyciągających psa ze szczeliny. Czas powstania malowideł określany jest na wczesny okres kultury magdaleńskiej (15 000 – 13 000 p.n.e.). Zespół malowideł zdobiący ściany jaskini pochodzi z różnych epok i przedstawia przede wszystkim zwierzęta. Na około 150 metrach korytarzy umieszczonych jest około 150 malowideł i ponad 15 000 rytów skalnych. Szczególnie interesująca jest tak zwana Sala Byków, w której przedstawiono cztery monumentalne byki (tury) obrysowane czarnym, grubym konturem wypełnionym plamami czerwieni i czerni

Rysunek konia z jaskini Lascaux Malowidło z LascauxAlpy Francuskie

Trudno o piękniejsze widoki górskie niż w Alpach Francuskich.Wykaz obiektów z listy światowego dziedzictwa UNESCO, położonych we FrancjiMont Saint-Michel wraz z zatoką


Katedra w Chartres


Wersal – zespół pałacowo-ogrodowy


Opactwo benedyktyńskie i wzgórze Vézelay


Jaskinie z malowidłami i rytami naskalnymi w dolinie Wezery (w tym jaskinia Lascaux)


Pałac i park w Fontainebleau


Katedra w Amiens


Teatr rzymski i okolice oraz łuk triumfalny w Orange


Rzymskie i romańskie zabytki Arles


Opactwo cystersów w Fontenay


Królewskie żupy solne w Arc-et-Senans (wpis rozszerzony w 2009)


Place Stanislas, Place de la Carrière i Place d'Alliance w Nancy


Kościół w Saint-Savin sur Gartempe


Korsyka – przylądki Girolata i Porto, rezerwat przyrody Scandola i zatoki Piany


Rzymski akwedukt Pont du Gard


Grande île (Wielka Wyspa) w Strasbourgu


Nabrzeża Sekwany w Paryżu


Katedra Notre-Dame, opactwo Saint-Remi i pałac arcybiskupi w Reims


Katedra w Bourges


Zabytkowe centrum Awinionu


Canal du Midi


Ufortyfikowane stare miasto w Carcassonne


Pireneje – Mont Perdu/Monte Perdido – wspólnie z Hiszpanią


Szlaki pielgrzymkowe do Santiago de Compostela (Droga św. Jakuba)


Zespół zabytkowy w Lyonie


Okręg Saint-Emilion


Miejskie wieże strażnicze (beffroi) we Flandrii, Walonii i północnej Francji – wspólnie z Belgią


Dolina Loary między Sully-sur-Loire i Chalonnes-sur-Loire


Provins – średniowieczne miasto targowe


Hawr, miasto odbudowane przez Auguste'a Perreta


Port de la Lune (Księżycowy Port) w Bordeaux


Fortyfikacje Vaubana


Laguny Nowej Kaledonii


Episkopalne miasto Albi


Szczyty, kotły i stoki wyspy Reunion


Osady palowe wokół Alp (wspólnie z Austrią, Niemcami, Słowenią, Szwajcarią, Włochami)


Causses i Sewenny. Śródziemnomorski rolniczo-pasterski krajobraz kulturowy©snauka.pl 2019
wyślij wiadomość

    Strona główna
Komunikat prasowy
przedmiotu zamówienia
najkorzystniejszej oferty
Informacja prasowa
wyborze najkorzystniejszej
warunków zamówienia
istotnych warunków
sprawie powołania
Regulamin konkursu
udzielenie zamówienia
przetargu nieograniczonego
zamówienia publicznego
Nazwa przedmiotu
Specyfikacja istotnych
modułu kształcenia
Rozporządzenie komisji
studia stacjonarne
wyborze oferty
Zapytanie ofertowe
Szkolny zestaw
Ochrony rodowiska
ramach projektu
prasowy posiedzenie
trybie przetargu
obwodowych komisji
zagospodarowania przestrzennego
komisji wyborczych
komisji wyborczej
Program konferencji
Wymagania edukacyjne
Lista kandydatów
szkoły podstawowej
która odbyła
Województwa ląskiego
Decyzja komisji
przedmiotu modułu
poszczególne oceny
Sylabus przedmiotu
szkół podstawowych
semestr letni
Postanowienia ogólne
przedsi biorców
produktu leczniczego
Karta przedmiotu
Scenariusz lekcji
Lista uczestników
Program nauczania
Projekt współfinansowany
Informacje ogólne
biblioteka wojewódzka
semestr zimowy