Strona główna

Powstanie Warszawskie w Telewizji Polskiej tvp1


Pobieranie 29.65 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar29.65 Kb.
Powstanie Warszawskie w Telewizji Polskiej

TVP1

W nastrój 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wprowadzi widzów Jedynka, nadając 31 lipca o godz. 16.40 specjalną relację z wielkiego pokazu filmu fabularnego Jana Komasy „Miasto 44”, którego Telewizja Polska jest współproducentem. Wydarzenie, pod medialnym patronatem Telewizji Polskiej, odbędzie się 30 lipca na stołecznym Stadionie Narodowym w szczególnie uroczystej oprawie. Weźmie w nim udział co najmniej 15 tys. osób, a honorowymi gośćmi będą uczestnicy powstańczej epopei.

31 lipca o godz. 23.25 TVP1 przypomni film dokumentalny Pawła Kędzierskiego Powstanie zwykłych ludzi – wielowątkową opowieść o życiu codziennym powstańczej Warszawy, od początkowej radości z wyszarpanej wolności po rozpacz zniszczonego miasta.

1 sierpnia o godz. 9.40 TVP1 wyemituje specjalne wydanie cyklicznego „Ziarna”, którego twórcy (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba, szli do boju…

1 sierpnia o godz. 20.30 w Jedynce mocny premierowy akcent – „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”, czyli transmisja z wielkiego koncertu z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Od ośmiu lat, zawsze 1 sierpnia, warszawiacy spotykają się na wspólne śpiewanie (nie)zakazanych piosenek, aby w ten sposób czcić warszawskich powstańców. Tegoroczny koncert jest wyjątkowy – nie tylko z powodu okrągłej rocznicy, lecz także dlatego, że reprezentacja warszawiaków obecna będzie na scenie i stworzy chór, który będzie zachęcał do śpiewania pieśni i piosenek Powstania Warszawskiego wspólnie z warszawskimi artystami: Weroniką Grozdew-Kołacińską, Rafałem Grozdewem, Katarzyną Warno, Piotr Pieronem, zespołem męski Gregorianum, Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej, zespołem instrumentalnym pod dyrekcją Andrzeja Borzyma. Koncert, przygotowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego poprowadzi Maciej Orłoś, a reżyseruje Bolesław Pawica.

Swoistym nawiązaniem TVP1 do premierowego koncertu będzie tego samego wieczoru emisja słynnych „Zakazanych piosenek” Leonarda Buczkowskiego z legendarnymi rolami Danuty Szaflarskiej, Jerzego Duszyńskiego, Aliny Janowskiej, Zofii Mrozowskiej, Jana Świderskiego i innych gwiazd polskiego kina (godz. 21:30). Widzowie będą mieli możliwość obejrzenia pierwotnej wersji pierwszego powojennego filmu fabularnego, czyli jeszcze sprzed ingerencji cenzury, która wycięła niewygodne dla ówczesnej władzy sceny i motywy.Na tym jednak nie koniec. Na godz. 23.20 TVP1 przygotowała kolejną premierę: „Honor miasta”, film dokumentalny, który wyreżyserował Eugeniusz Starky. Film pokazuje Powstanie Warszawskie w kontekście najważniejszych wydarzeń końca wojny oraz powstań w Paryżu i w Pradze. Oprócz bogatego, czasem wręcz unikatowego, materiału archiwalnego film zawiera wywiady z uczestnikami walk po obu stronach barykady, a także komentarze znanych historyków i polityków.
Na 1 sierpnia TVP1 planuje również emisję krótkich, premierowych programów pod tytułem „Miejsca” Filipa Lufta. Będzie to sześć krótkich (do 4 min.) etiud, symbolicznie łączących współczesne miejsca w Warszawie z tymi samymi z czasów Powstania. Całość układa się w dramatyczną, ale jednocześnie skromną opowieść o ludziach i wydarzeniach, ilustrowaną dźwiękami miasta i obrazkami z życia mieszkańców współczesnej Warszawy. Emisja - godz.12.35, 14.52, 15.51, 16.49, 18.20, 19.20.

Na zamknięcie tego wyjątkowego dnia w TVP1 przygotowano o godz. 04.50 „Notacje”. Ich bohaterem będzie Eugeniusz Haneman - fotograf w Powstaniu Warszawskim.


TVP2

1 sierpnia motywem przewodnim rocznicowego programu Dwójki będzie opowieść o realizacji ostatniej serii „Czasu honoru” - produkcji Telewizji Polskiej, od lat cieszącej się uznaniem i krytyki, i telewidzów. Seria ta nosi tytuł „Czas honoru – Powstanie” i w całości będzie pokazywana w TVP2 od 7 września br., ale w rocznicę o godz. 20.10 TVP2 pokaże premierę specjalnego odcinka tej serii zatytułowanego Godzina W”. Zobaczymy w nim wszystkich cichociemnych, bohaterów dotychczasowych serii „Czasu honoru”, włącznie z Jankiem (Antoni Pawlicki), który – jak pamiętamy - zginął tuż po wojnie w walce z bezpieką.O godz. 15.47, 16.57, 18.43 i 19.58, w kilkuminutowych wejściach, Dwójka pokaże na żywo relacje z realizacji powstańczej odsłony serialu (w tym plan na ulicy Mostowej, gdzie będą kręcone sceny walk o Starówkę): rozmowy z twórcami i aktorami serialu, komentarze, ciekawostki.

Na godz. 17.04 zaplanowana jest w TVP2 ważna premiera - dokumentu polsko-francuskiego „Umrzeć za Warszawę” w reżyserii Krzysztofa Talczewskiego. O genezie, przebiegu Powstania Warszawskiego oraz o jego politycznym odbiorze w Londynie i Moskwie mówią w filmie prof. Norman Davies, dr Aleksandra Viatteau i dr Dariusz Gawin. Dokument wykorzystuje zdjęcia filmowe i fotografie zrealizowane przez żołnierzy – operatorów Armii Krajowej oraz - w mniejszym stopniu – niemieckie materiały propagandowe.


TVP Historia

Tematyka związana z Powstaniem Warszawskim zdominuje w dni rocznicowe także TVP Historia. Ta wyspecjalizowana antena TVP odniesie się do niej w bogatej i różnorodnej ofercie programowej , w której nie zabraknie wartościowych premier.

31 lipca TVP Historia rozpocznie powtórkową emisję głośnego 15-odcinkowego serialu „Kolumbowie” zrealizowanego w 1970 r. (wg powieści Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”) przez Janusza Morgensterna, ze wspaniałymi rolami Jana Englerta, Władysława Kowalskiego, Jerzego Matałowskiego, Marka Perepeczki, Alicji Jachiewicz, Haliny Golanko i Karola Strasburgera. Pierwszy odcinek nosi tytuł „Śmierć po raz pierwszy” (godz. 9.00).

Od 1 sierpnia, przez 63 powstańcze dni, TVP Historia będzie pokazywać o godz. 7.20 cykl dokumentalny Powstańcy” w reż. Ewy Żmigrodzkiej i Krzysztofa Zwolińskiego. Każdy odcinek otwiera krótka kronika wydarzeń, a po niej bohater odcinka, każdego dnia inny, opowiada o tym, o czym nie może zapomnieć. W ten sposób wielka historia zamienia się w osobistą relację, bo bohaterowie opowiadają nie tylko o walkach, ale i o życiu codziennym.

1 sierpnia o godz. 10.15 TVP Historia proponuje film dokumentalny „Żółta bluzka ze spadochronu” w reż. Macieja Piwowarczuka .Jest to opowieść o powstańczych przyjaźniach i miłościach. W filmie pojawią się pary małżeńskie z wieloletnim stażem, wspominają okoliczności, w jakich odbywały się ich śluby. Nie przeszkodził im ani huk bomb, ani niepewność, czy dożyją jutra.

O godz. 11.20 TVP Historia przypomni dokument Andrzeja Sapiji pt. „Polskie Państwo Podziemne 1939 – 1945”, który pokazuje fenomen, jakim było w skali europejskiej Polskie Państwo Podziemne (PPP). Opowiada m.in. o strukturach administracyjno - politycznych Delegatury Rządu na Kraj, tajnym nauczaniu, tajnej prasie i wydawnictwach, działalności Rady Pomocy Żydom „Żegota”, podziemnym wymiarze sprawiedliwości i programie „działań przyszłościowych”. O Polskim Państwie Podziemnym mówią zarówno świadkowie-uczestnicy tamtych wydarzeń (Maria Dmochowska, Maria Staszewska, Krystyna Grostal, Kazimierz Łodziński, Józef Garliński i Władysław Bartoszewski), jak i wybitni historycy polscy i zagraniczni:(Andrzej Ajnenkiel, Janusz Tazbir, Norman Davies).

O godz. 14.15 TVP Historia powróci do głośnej debaty naukowców i publicystów „Spór o historię Powstanie Warszawskie – klęska bohaterów ?”, zaś o godz. 16.35 zaprosi na premierowy program publicystyczny Cafe Historia „Dziewczyny z Powstania”. Młoda pisarka, Anna Herbach jest autorką poruszającej książki „Dziewczyny z Powstania”. Do napisania książki zainspirowała ją babcia, która w czasie Powstania ochroniła swego maleńkiego synka. Autorka oddaje głos sześciu bohaterkom tamtych dni, które opowiadają jak wyglądało Powstanie oczami kobiet. Te z konspiracji uważają, że było wyzwoleniem spod niemieckiej okupacji i walką o honor. „Cywilne” dziewczyny mają często odmienne zdanie. Sądzą, że można było tego uniknąć, bo ofiary były zbyt wielkie.

Po tej premierowej pozycji TVP Historia przypomni o godz. 18.10 „Rachunek sumienia – Godzina Zero”, program studyjno-filmowy w reż. Bolesława Sulika z udziałem Jana Nowaka Jeziorańskiego, Normana Daviesa i Jana Ciechanowskiego, zaś o godz. 19.15 polski dramat wojenny Janusza Morgensterna „Godzina „W” na motywach opowiadania Jerzego Stefana Stawińskiego, m.in. z Ewą Błaszczyk i Piotrem Łysakiem.

W rocznicowy dzień w TVP Historia pojawią się też dedykowane powstańczej epopei pozycje muzyczne: reportaż „Warszawskie dzieci” (godz. 20.40) o piosenkach walczącej Warszawy oraz „Morowe panny” – koncert zarejestrowany dwa lata temu w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zaproszone do projektu młode wokalistki napisały własne teksty do piosenek, które opowiadają zarówno o Powstaniu, jak i o naszej współczesności. Muzykę do tych tekstów skomponowali Dariusz Malejonek i John Porter. Śpiewają: Halina Mlynkova, Paulina Przybysz, Anita Lipnicka, Lilu i Marika (godz. 22:35).

Na godz. 23.35 TVP Historia zaplanowała film dokumentalny w reż. Mariana Kubery z cyklu Świadkowie XX wieku pt. „Dziewczyny” - wspomnienia kobiet, które jako młode dziewczyny uczestniczyły w Powstaniu Warszawskim. Dzień zakończą: emisja dwóch części dokumentu „Powstanie Warszawskie” w reż. Zbigniewa Wawera i Tadeusza Kondrackiego, przedstawiającego genezę i uwarunkowania międzynarodowe Powstania (godz. 01.10 i 01.45) oraz o godz. 02.20 „Mokotowski spacer z panem Eugeniuszem‘’– film dokumentalny Dariusza Króla o Eugeniuszu Ajewskim, współtwórcy 10 pomników poświęconych powstańcom.TVP Polonia

W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania, 31 lipca o godz. 23.35, TVP Polonia przypomni dokument „Zejść na ziemię” Michała Nekandy-Trepki.

1 sierpnia antena ta pokaże kilka znakomitych filmów dokumentalnych, w tym „Roznosiciele radości” Krzysztofa Rogulskiego o listonoszach Harcerskiej Poczty Polowej (godz. 14.45) oraz „Listy z barykady” (godz. 18.25) Ewy Żmigrodzkiej. Tytułowe listy pisali żołnierze z barykad do swoich bliskich oraz warszawiacy do żołnierzy i pomiędzy sobą. Poczta przenoszona była pod ostrzałem wroga przez kilkunastoletnich harcerzy. Ostatni list dotarł do adresata… w 1968 r. - jego doręczyciel występuje w filmie.

O godz. 22.45 zaplanowano fabularną „Godzinę „W” Janusza Morgensterna, a także o godz. 20.50 – wielki koncert „Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki”, który kilka godzin wcześniej będzie miał swoją premierę w Jedynce. Natomiast 2 sierpnia w TVP Polonia o godz. 20.45 - w ślad za TVP2 – emisja specjalnego odcinka ostatniej serii „Czasu honoru – Powstanie” zatytułowanego „Godzina „W”.TVP Kultura

W TVP Kultura 1 sierpnia warto zaanonsować koncert Agi Zaryan „Umiera piękno” (godz. 11.10 i 02.00), reportaż „Mit Powstania Warszawskiego w kulturze” (godz. 18.15), dla którego punktem wyjścia będzie premiera filmu Jana Komasy „Miasto’44” oraz dokument „Zejść na ziemię” Michała Nekandy-Trepki (godz. 18.45).TVP ABC

O Powstaniu Warszawskim nie zapomni również adresowana do młodego widza TVP ABC. W specjalnym wydaniu cyklicznego „Ziarna” (godz. 12.55, powt. 17.05) twórcy programu (Lidia Lasota, Anna Woźniak-Kot i ks. Mariusz Karbowski oraz gość bp Antoni Długosz) opowiedzą o małych powstańcach – wielkich bohaterach Powstania, chłopcach i dziewczętach, którzy pomagali przy budowie barykad, wspierali służby sanitarne, byli łącznikami, kolporterami powstańczej prasy, kurierami poczty, a kiedy trzeba szli do boju…TVP INFO

Wszystkie najważniejsze wydarzenia związane z 70. rocznicą Powstania Warszawskiego znajdą swoje odzwierciedlenie w Serwisach TVP INFO. Także TVP Regionalna przygotowała specjalny program rocznicowy, w którym znajdą się przede wszystkim emisje filmów dokumentalnych, w tym 31 lipca o godz. 14.35Powstanie zwykłych ludzi” Pawła Kędzierskiego, „Godzina zero” Bolesława Sulika (godz. 23.10), zaś 1 sierpnia – „Że warto” Jadwigi Nowakowskiej (godz. 11.10) oraz „…za każdy kamień Twój” Zofii i Andrzeja Kunertów (godz. 14.35).

Portal TVP.pl

Wśród nowości na VOD.tvp.pl i na www.powstanie1944.tvp.pl – stronie poświęconej wydarzeniu, znajdą się filmy dokumentalne „Warszawskie dzieci” oraz „Żółta bluzka ze spadochronu”, premierowe odcinki cyklicznych programów „Cafe historia” i „Ziarno” oraz transmisje koncertów i obchodów rocznicowych.

Nie zabraknie odcinka specjalnego zapowiadającego kolejną serię „Czasu honoru – Powstanie”. Z tej okazji portal tvp.pl przygotował materiały zakulisowe, z których widzowie dowiedzą się, jak powstawała najnowsza część serialu i czym dla aktorów są wydarzenia sprzed 70 lat. Portal zaprasza także do udziału w konkursie, którego zwycięzcy zostaną zaproszeni na plan zdjęciowy serialu w charakterze statystów.

Wspólnie z reporterami TVP.pl zajrzymy też za kulisy największej filmowej produkcji 2014 roku – „Miasta 44”. Dowiemy się, kim są bohaterowie filmu Jana Komasy, jak powstawały najtrudniejsze sceny i jak wyglądała produkcja oczami... samego reżysera.

Już dziś zapraszamy do obejrzenia poruszających filmów, dokumentów i wywiadów dostępnych na stronie specjalnej www.powstanie1944.tvp.pl.

Wśród nich znajdują się materiały pokazujące powstanie widziane oczami warszawiaków („Powstanie zwykłych ludzi”), z perspektywy obu stron wojennych barykad („Zejść na ziemię”) oraz ukazujące kobiecą perspektywę tych 63 szczególnych dni. To także materiały zanurzające się w strukturę polskiego państwa podziemnego oraz cykliczne programy historyczne, takie jak „Spór o historię”, „Cafe historia” czy „Notacje historyczne”.Centrum Informacji TVP


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość