Strona główna

Poziom zaawansowany


Pobieranie 56.78 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar56.78 Kb.TEST KWALIFIKACYJNY

NA KURS JĘZYKA POLSKIEGO
POZIOM ZAAWANSOWANY

(na podstawie Przykładowych Testów Certyfikatowych B1 i B2)
 1. Proszę podkreślić poprawną formę wyrazów podanych w nawiasach zgodnie z przykładami (stopniowanie przymiotników i przysłówków).

(zaznacz słowo + Ctrl U)

_____ / 2,5 p. (5 x 0,5p.)

- Przepraszam pana (mocny, najmocniej, mocniej)0. Gdzie tu jest (najbliższa, bliska, bliżej)0 stacja benzynowa?

- Zaraz za tym zakrętem. Ale – mówiąc szczerze – to jej nie polecam. Sprzedają tam (gorszej, najgorszą, gorszą)1 i (najdroższą, drożej, najdroższej)2 benzynę w całej okolicy. Proszę dojechać do głównej drogi – tam jest (wielkiej, więcej, największej)3 stacji, więc zaraz pan jakąś znajdzie.

- A to daleko?

- Niezbyt. Zresztą, zależy którędy pan pojedzie. (Krótką, Najkrótsza, Najkrótszą)4 droga prowadzi przez las, ale tam można łatwo zabłądzić. (Prościej, Prostszej, Prostsza)5 będzie pojechać przez wieś.

- Bardzo dziękuję.
 1. Proszę podkreślić poprawną formę wyrazów podanych w nawiasach zgodnie z przykładami (czas przyszły).

(zaznacz słowo + Ctrl U)

_____ / 5 p. (10 x 0,5p.)

Już wiem, co (zrobię, zrobi, zrobisz)0 z tymi pieniędzmi i na co je (będę wydawał, będzie wydawać, będziesz wydawał)0 – powiedział pan Adam, który wygrał w teleturnieju trzydzieści tysięcy złotych.Synowi (kupi, kupię, kupią)1 komputer. Mam nadzieję, że syn (wykorzystam, wykorzysta, wykorzystać)2 go do nauki, a nie tylko (będzie grał, będą grać, będę grać)3 całymi dniami. Córce (da, dacie, dam)4 pieniądze na wynajęcie mieszkania, jeśli w tym roku (dostanę, dostanie, dostaną)5 się na studia. Poza tym (zabierze, zabiorę, zabiorą)6 całą rodzinę na wspaniałe wakacje. (Pojedziesz, Pojedziemy, Pojadą) 7 do Egiptu i (będę zwiedzać, będą zwiedzali, będziemy zwiedzać)8 piramidy. Żona na pewno (ucieszyć się, się ucieszę, się ucieszy)9, bo zawsze o tym marzyła. A co z resztą pieniędzy? Żona na pewno (rozwiąże, rozwiążę, rozwiążą)10 ten problem.


 1. Proszę uzupełnić zdania poprawną formą wyrazów zgodnie z przykładami (aspekt oraz czas przeszły).

(zaznacz kropki podwójnym kliknięciem, następnie wpisz odpowiedź)
_____ / 5 p. (5 x 1p.)

Pani Anna przez cały dzień:

Wieczorem panią Annę odwiedziła koleżanka i zobaczyła, że Anna:


Ścierała kurze.


Starła kurze

Ustawiała0 kwiaty na parapecie.


Ustawiła kwiaty na parapecie.

Odkurzała1 dywany i chodniki.

..............................1 dywany i chodniki.


Wieszała2 pranie.


............................. 2 pranie.

Wynosiła3 śmieci.

............................. 3 śmieci.

Układała4 książki na półkach.


............................. 4 książki na półkach.

Wyjmowała5 naczynia ze zmywarki.


............................ 5 naczynia ze zmywarki.
 1. Proszę uzupełnić tekst poprawnymi formami wyrazów podanych w nawiasach zgodnie z przykładem (tryb przypuszczający).

(zaznacz kropki podwójnym kliknięciem, następnie wpisz odpowiedź)
_____ / 5p. (5 x 1p.)
Gdybym była już na wakacjach, robiłabym 0 (robić)0 rzeczy, na które teraz nie mam czasu. Gdyby było chłodno, mój mąż .......................... (wypożyczyć)1 nowe książki z biblioteki. Wieczorem (my) całą rodziną ....................................... (pójść)2 do kina, gdyby tylko wyświetlano jakiś nowy film. Jeśli byłoby ciepło, moja córka ........................ (pływać)3 w jeziorze. W upalne dni ja najchętniej ........................... (leżeć)4 na tarasie, a wieczorami .................................. (zapraszać)5 przyjaciół.

 1. Proszę uzupełnić tekst poprawnymi formami wyrazów podanych w nawiasach zgodnie z przykładem (odmiana zaimków).

(zaznacz kropki podwójnym kliknięciem, następnie wpisz odpowiedź)
_____ / 5 p. (10 x 0,5p.)

Przykład: Jutro musisz koniecznie.........mnie............. (ja)0 odwiedzić.

Mój serdeczny kolega Marek zaprosił ............................ (my)1 na swój ślub.

Otrzymaliśmy od ........................... (on)2 zaproszenie tydzień temu. To zaproszenie

było dla ................................. (my)3 prawdziwą niespodzianką, bo Marek wcześniej.................................... (nikt)4 nawet słówkiem nie wspomniał, że ma zamiar zmienić

........................... (swój)5 stan cywilny. Wiedzieliśmy, że kocha Anię, koleżankę

ze studiów. Już dawno robił do ..................................... (ona)6 słodkie oczy. Ania

też kochała się w ................................. (on)7 skrycie. Dobrze, że w końcu wyznali ..............................(się)8 miłość. A .............................. (oni)9 ślub stał się tematem rozmów wspólnych znajomych,

którzy o ......................... (nic)10 innym ostatnio nie mówili i życzyli szczęścia młodej parze. 1. Proszę uzupełnić tekst poprawnymi formami wyrazów podanych w nawiasach zgodnie z przykładem (odmiana rzeczowników i przymiotników).

(zaznacz kropki podwójnym kliknięciem, następnie wpisz odpowiedź)
__ / 2,5 p. (5 x 0,5 p.)

Stres Iwony mojej znajomej (moja znajoma)0, to stres jej pokolenia. Przyczyna stresu Iwony tkwi w ............. (trudna sytuacja)1 na rynku pracy. Z jednej strony stan Iwony jest więc naturalny. Z drugiej strony wiąże się z silnym, typowym dla nastolatków konfliktem, który polega na tym, że chcą być ...................................... (człowiek l.mn., dorosły l.mn.)2, a jednocześnie tęsknią za swoim dzieciństwem. Jedną z przyczyn zagubienia Iwony jest sposób, w jaki wychowali ją rodzice, którzy nie nauczyli jej, że każda sytuacja życiowa wiąże się z ...................... (jakiś stres)3. Początek studiów to dla niej skok na głęboką wodę. Sama w .......................... (wielkie miasto)4 tęskni za ............... (ciepłe ramię)5 mamy. Przerażają ją codzienne sprawy. Paradoksalnie to dla niej najlepszy moment na naukę życia. 1. Proszę uzupełnić tekst odpowiednimi wyrazami z ramki zgodnie z podanym przykładem. Uwaga! Każdego wyrazu można użyć tylko raz, a jeden wyraz jest zbędny.

(zaznacz kropki podwójnym kliknięciem, następnie wpisz odpowiedź)
/ 5 p. (10 x 0,5 p.)

W

przy

o

około

spośród

do

z

po

od

na

ponad


Z (0) ciekawostek literackich:

Józef Ignacy Kraszewski napisał najwięcej książek ................. (1) wszystkich polskich pisarzy. Miesięcznie „produkował” ........................... (2) pięciuset stron maszynopisu! Oczywiście ....................... (3) przeliczeniu ..................... (4) współczesne miary. Pisarz ............... (5) pisaniu słuchał zawsze muzyki. Kraszewski napisał ................... (6) sześćset bardzo grubych powieści nawiązujących .................. (7) historii Polski, ...................... (8) czasów najwcześniejszych .......................... (9) panowanie Sasów. Pisarz, .............................. (10) tego, prowadził jeszcze niezwykle bogatą korespondencję prywatną.

 1. Proszę uzupełnić (zaznacz kropki + Ctrl U, wpisz słowo) tekst poprawną formą wyrazów, utworzonych od słów w nawiasach, zgodnie z podanym przykładem (tworzenie i odmiana rzeczowników odczasownikowych i odprzymiotnikowych).


(zaznacz kropki podwójnym kliknięciem, następnie wpisz odpowiedź)
____ / 5 p. (5 x 1p.)

Nie lubię wczesnego wstawania (wstawać)0. Na dźwięk budzika ogarnia mnie złość 0 (zły)0 i pragnienie 0 (pragnąć)0, żeby coś z nim zrobić. Czasami ogarnia mnie wielki....................... (smutny)1. Zwłaszcza od czasu ....................... (rozstać się)2 z Pawłem. Nie mam

ochoty spotykać się ze znajomymi. Wszyscy prowadzą ............................... (rozmawiać)3 na

temat przyczyn naszego .............................. (rozwodzić się)4. Rośnie we mnie ..........................

(niechętny)5 do ludzi. Dlatego nie lubię wstawać rano. 1. Proszę uzupełnić tekst poprawnymi formami wyrazów, przekształcając słowa z nawiasów zgodnie z podanym przykładem (tworzenie i odmiana imiesłowów).

(zaznacz kropki podwójnym kliknięciem, następnie wpisz odpowiedź)

_____ / 5 p. (5 x 1p.)

Coraz więcej młodych projektantów pochodzących (którzy pochodzą)0 z Europy Środkowej robi karierę. MIeszkając (Kiedy mieszkają)0 w światowych stolicach mody, wchodzą do elitarnego grona projektantów. Szybko uczą się korzystać z doświadczeń zdobytych (które zdobyli)0 w swej krótkiej karierze i mają możliwość prezentowania tworzonych (które tworzą)0 przez siebie kreacji............................. (Kiedy obserwujemy)1 wystawy sklepów, możemy stwierdzić, że modne będą rzeczy inspirowane folklorem. Chłopskie bluzki, płaszcze w stylu Anny Kareniny .......................... (które wymyślili)2 przez artystów z Europy Środkowowschodniej można spotkać na pokazach mody w Londynie. Jest tak również u polskich projektantów .......................... (którzy sięgają)3 po prestiżowe nagrody.

Niektórzy projektanci czerpią natchnienie z rodzimych krajobrazów – niezmierzonych przestrzeni i słońca .................................... (które wschodzi)4 nad horyzontem. Inni szukają inspiracji w kulturze, ale również we wspomnieniach z młodzieńczych lat .......................... (które przeżyli)5 jeszcze w czasach głębokiego komunizmu. 1. Proszę przeczytać tekst, a następnie wpisz: P – gdy zdanie jest prawdziwe; F – gdy jest fałszywe.

_____ /10 p. (10 x 1p.)

Kamil Durczok pracuje od wtorku do piątku w Warszawie, ale z radością wraca do domu na swój Śląsk, do Katowic. Pochodzi z tradycyjnej śląskiej rodziny. Z takiej, gdzie ojciec zarabia od świtu i to on przynosi pieniądze, a żona zajmuje się domem i dziećmi. I choć mężczyzna jest w domu najważniejszy, to właśnie kobieta rządzi i podejmuje decyzje.

Ojciec wracał do domu późnym wieczorem, po pracy w warsztacie samochodowym. Starał się jednak spędzić z małym Kamilem jak najwięcej czasu: wyciągał globus i pokazywał mu kontynenty, morza i oceany. Te zabawy zawsze były po coś – chłopiec wiedział, gdzie są Hawaje, Ameryka Północna, Nowa Zelandia.

W dzieciństwie Kamil miał dwóch idoli: pradziadka – górnika z kopalni Boże Dary i człowieka, który przyjeżdżał po śmieci dwa razy w tygodniu. Jednak sam wybrał inną karierę zawodową – zaczął studiować prawo. Na czwartym roku kolega zaprosił go jako współpracownika do studenckiego radia i wtedy Kamil zrozumiał, że to jest to! Studia były odtąd dodatkiem do radia. W końcu rzucił je, o co tata miał żal, bo jak każdy rodzic marzył, że syn będzie od niego lepszy.

Pierwszym materiałem dziennikarskim Durczoka był trzyminutowy reportaż, na który w Radiu Katowice od razu zwrócono uwagę. W wieku 24 lat został dyrektorem Radia Top. Potem razem z kolegą prowadził firmę reklamową, ale wspomina to jako porażkę. Przyszły jednak lepsze dni: Kamil dostał pracę w Telewizji Katowice, skąd przeniósł się do Telewizji Polonia. Kiedy prowadził Wiadomości, oglądało go osiem milionów Polaków. Jest jednym z największych talentów telewizyjnych ostatnich lat. W roku 2002 zdobył prestiżowy tytuł Dziennikarza Roku.

0. Przykład:

Kamil Durczok ma dom na Śląsku.P
1. Matka Durczoka pracowała w domu i utrzymywała rodzinę.
2. Mały Kamil wyjeżdżał z ojcem do Nowej Zelandii, Ameryki Północnej, na Hawaje.3. Ojciec poświęcał Kamilowi sporo uwagi.
4. Dziadek Kamila pracował na wysypisku śmieci.
5. Dzięki koledze Durczok odkrył radio.
6. Kamil nie skończył studiów prawniczych.
7. Pierwszy reportaż Durczoka spodobał się w Radiu Katowice.
8. Agencja reklamowa pomogła Durczokowi w odnoszeniu kolejnych

sukcesów.

9. Durczok pracował dla Telewizji Polonia.
10. W programie informacyjnym Kamila Durczoka oglądało kilkanaście

milionów ludzi.

 1. Proszę napisać historię w formie opowiadania, której ostatnie zdanie brzmi: „Tak kończył się ten dzień pełen wrażeń”. (230 słów.)

©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość