Strona główna

Program małej akademii filmowej w roku szkolnym 2006/2007 podstawowe pojęcia filmowe


Pobieranie 33.14 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar33.14 Kb.
Program MAŁEJ AKADEMII FILMOWEJ

w roku szkolnym 2006/2007
PODSTAWOWE POJĘCIA FILMOWE:

W roku szkolnym 2006/2007 na spotkaniach Małej Akademii Filmowej przybliżymy uczniom podstawowe zagadnienia z zakresu krytyki filmowej. Wykłady będą dotyczyć poszczególnych czynników składających się na dzieło filmowe.

Wykładowcy podpowiedzą, czym kierować się w ocenie filmu i jak napisać recenzję.

Każdorazowo wykłady będą ilustrowane projekcją filmu.


Na początku roku ogłoszony zostanie konkurs na recenzję filmową, w której będą mogli wziąć udział uczestnicy MAF. Rozstrzygniecie konkursu i wręczenie nagród nastąpi w trakcie ostatniego w tym roku szkolnym spotkania MAF, w czerwcu 2007r.


  1. Temat: SCENARIUSZ FILMOWY. Termin: 28 listopada 2006

Wykład: Łukasz Tura

Projekcja filmu: „MARZYCIEL”

Finding Neverland (Wielka Brytania,USA, 2004) czas 106 min.

Film obyczajowy Premiera: KINO - 04.2.2005

Reżyseria:  Marc Forster

Scenariusz:  David Magee

Na podstawie sztuki:  Allan Knee

TREŚĆ:

Pisarz (Johnny Depp) u szczytu literackiej kariery szuka natchnienia do pracy nad nową książką. Spotkanie czarującej damy (Kate Winslet), matki czwórki chłopców pozwoli mu odnaleźć inspirację dla swojej twórczości. Miłość kobiety oraz wyobraźnia dzieci sprawią, że stworzy dzieło, które uczyni go nieśmiertelnym.OBSADA:

Johnny Depp (J.M. Barrie), Kate Winslet (Sylvia Llewelyn Davies), Julie Christie (Pani du Maurier), Dustin Hoffman (Charles Frohman), Ian Hart (Sir Arthur Conan Doyle), Freddie Highmore (Peter Llewelyn Davies) i in.  1. Temat: ZDJĘCIA I MONTAŻ. Termin: 11 grudnia 2006

Projekcja filmu: „CHICAGO”

Chicago (USA,Kanada, 2002) czas 114 min.

Dramat/Komedia/Musical Premiera: KINO - 14.3.2003

Reżyseria:  Rob Marshall

Scenariusz:  Bill Condon

Na podstawie sztuki "Chicago":  Maurine Dallas Watkins

Na podstawie musicalu "Chicago":  Fred Ebb, Bob Fosse

TREŚĆ:

Chicago rok 1929. Wodewilowa piosenkarka Roxie Hart (Renée Zellweger) wierzy, że jej życie odmieni się za pomocą śpiewu i tańca. Jej jedynym pragnieniem jest podążyć w ślady gwiazdy kabaretu - Velmy Kelly (Catherine Zeta-Jones). Gdy obie lądują w więzieniu oskarżone o popełnienie morderstw, Roxie otrzymuje niepowtarzalną szansę, by spełnić swe marzenia, zwłaszcza, że z pomocą przychodzi jej znany adwokat Billy Flynn (Richard Gere).OBSADA:

Renée Zellweger (Roxanne 'Roxie' Hart), Catherine Zeta-Jones (Velma Kelly),

Richard Gere (Billy Flynn), Queen Latifah (Matron 'Mama' Morton) , John C. Reilly (Amos Hart) i in.
3. Temat: MUZYKA FILMOWA. Termin do ustalenia

Projekcja filmu: „UPIÓR W OPERZE”The Phantom of the Opera (USA,Wielka Brytania, 2004) czas 143 min.

Musical/Dramat Premiera: KINO - 14.1.2005

Reżyseria i scenariusz:  Joel Schumacher

Scenariusz:  Joel Schumacher

Na podstawie książki "Upiór w operze":  Gaston Leroux

Na podstawie musicalu:  Andrew Lloyd Webber, Richard StilgoeTREŚĆ:

Tajemniczy głos wzywa młodziutką chórzystkę Christine Daaé do ujawnienia światu swego skrywanego talentu. Samotna dziewczyna, której domem jest opera, ulega czarowi zagadkowej postaci. Jedynie nauczycielka baletu Madame Giry wie, że nieznajomym, w którym Christine upatruje swego "Anioła muzyki", jest Upiór, oszpecony geniusz muzyki, nawiedzający piwnice teatru i straszący tamtejszych artystów.OBSADA:

Gerard Butler (Upiór), Emmy Rossum (Christine), Patrick Wilson (Raoul), Miranda Richardson (Madame Giry), Minnie Driver (Carlotta) i in.  1. Temat: SŁOWO I DŹWIĘK W FILMIE. Termin do ustalenia

Projekcja filmu: „CZEKAJĄC NA JOE”

Touching the Void (Wielka Brytania, 2003) czas 106 min.

Thriller Premiera: KINO - 26.3.2004

Reżyseria:  Kevin Macdonald

Na podstawie książki:  Joe SimpsonTREŚĆ:

Oparta na prawdziwej historii opowieść o wyprawie dwóch przyjaciół w peruwiańskie Andy. Joe i Simon wspinając się na Siula Grande wybierają najtrudniejszą, zdradliwą trasę – zachodnią ścianę szczytu. Pozornie łatwa droga jest początkiem dramatu, który stawia obu bohaterów przed pytaniami o granicę przyjaźni, odwagi i lojalności.OBSADA:

Nicholas Aaron (Simon Yates), Brendan Mackey (Joe Simpson), Joe Simpson (Joe Simpson), Simon Yates (Simon Yates), Richard Hawking.

  1. Temat: EFEKTY SPECJALNE I BARWA W FILMIE. Termin do ustalenia

Projekcja filmu: „ZAKOCHANY BEZ PAMIĘCI”

Eternal Sunshine of the Spotless Mind (USA, 2004) czas 108 min.

Komedia/Dramat/Romans Premiera: KINO - 13.8.2004

Reżyseria:  Michel Gondry

Scenariusz:  Charlie Kaufman, Michel Gondry, Pierre BismuthTREŚĆ:

Historia Joela (Jim Carrey), którego rzuciła dziewczyna – pyskata Clementine (Kate Winslet). Clementine postanowiła zamknąć ten etap swojego życia do tego stopnia, że poddała się operacji usunięcia z mózgu wspomnień o ekschłopaku. Rozwścieczony Joel postanawia zrobić to samo, ale w połowie zabiegu zmienia zdanie…OBSADA:

Jim Carrey (Joel Barish), Kate Winslet (Clementine Kruczynski), Mark Ruffalo (Stan), Kirsten Dunst (Mary), Elijah Wood (Patrick), Tom Wilkinson - Dr Howard Mierzwiak i in.  1. Temat: AKTORZY, AMERYKAŃSKI „SYSTEM GWIAZD” FILMOWYCH. Termin do ustalenia

Projekcja filmu: „ZA WSZELKĄ CENĘ”

Million Dollar Baby (USA, 2004) czas 137 min.

Dramat/Romans Premiera: KINO - 18.2.2005

Reżyseria:  Clint Eastwood, Paul Haggis

Scenariusz:  Paul Haggis

Na podstawie oowiadań:  F.X. Toole]

TREŚĆ:

Historia 30-letniej Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), która próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym. Akcja filmu rozpoczyna się, gdy stara się ona dostać pod opiekę znanego trenera Frankie Dunna (Clint Eastwood). Ten jednak kategorycznie odmawia. Maggie zaczyna więc bez jego zgody przychodzić na treningi.OBSADA:

Hilary Swank (Maggie Fitzgerald), Clint Eastwood (Frankie Dunn), Morgan Freeman (Eddie Scrap-Iron Dupris), Jay Baruchel (Danger Barch), Anthony Mackie (Shawrelle Berry) i in.

  1. Temat: ANIMACJA I DUBBING. Termin do ustalenia

Projekcja filmu: „TRIO Z BELVILLE”

Les Triplettes de Belleville (Francja,Belgia,Kanada, 2003) czas 91 min.

Animowany/Komedia Premiera: KINO - 09.1.2004

Reżyseria:  Sylvain Chomet
Scenariusz:  Sylvain Chomet

TREŚĆ:

Wychowywany przez babcię Champion jest samotnym, małym chłopcem, któremu radość sprawia tylko zabawa z psem Bruno i jazda na rowerze. Zauważając jego pasję, babcia – Madame Souza – postanawia poddać malca rygorystycznemu treningowi. Mijają lata i Champion staje się godny swego imienia. Jako doskonały kolarz kwalifikuje się do słynnego wyścigu Tour de France. Jednak podczas jednego z etapów, Champion zostaje porwany przez dwóch tajemniczych mężczyzn w czerni. Madame Souza i wierny pies Bruno wyruszają, by ocalić chłopca. Jeszcze nie wiedzą, że przyjdzie im przepłynąć ocean i dotrzeć do wielkiego miasta Belleville...

  1. Temat: PODSUMOWANIE MAF, Termin do ustalenia

ROZSTRZYGNIĘCIE KONKURSU NA RECENZJĘ FILMOWA, WRĘCZENIE NAGRÓD.

Projekcja filmu: „PAN IBRAHIM I KWIATY KORANU”Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran (Francja, 2003) czas 94 min.

Dramat Premiera: KINO - 26.9.2004

Reżyseria:  François Dupeyron
Scenariusz:  François Dupeyron, Eric-Emmanuel Schmitt
Na podstawie książki:  Eric-Emmanuel Schmitt

TREŚĆ:

Paryż, lata 60. Opowieść o niezwykłej przyjaźni żydowskiego chłopca o imieniu Momo i starego muzułmanina. Momo jest w zasadzie sierotą, wychowywanym przez prostytutki. Wszystkie zakupy robi w małym, zagraconym sklepiku prowadzonym przez Ibrahima - cichego, egzotycznego muzułmanina, który wie i widzi o wiele więcej niż daje po sobie poznać. Gdy Momo zostaje opuszczony przez ojca, Ibrahim staje się jedynym dorosłym mężczyzną w jego życiu. Wspólnie wyruszają w podróż, która na zawsze odmieni ich życie.OBSADA:

Omar Sharif (Pan Ibrahim Demirdji), Pierre Boulanger (Moses "Momo" Schmitt), Gilbert Melki (Ojciec Momo), Isabelle Renauld (Matka Momo), Lola Naymark (Myriam) i in.
Na rok szkolny 2007/2008 proponujemy tematykę gatunków filmowych. Szczegółowy program podamy na ostatnim z tego cyklu spotkań MAF w czerwcu 2006r.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość