Strona główna

Rachmaninow Gala” już 4 listopada w Filharmonii Narodowej Już 4 listopada w warszawskiej Filharmonii Narodowej usłyszymy dźwięki II symfonii e-moll I iii koncertu fortepianowego d-moll Rachmaninowa w wykonaniu znakomitych artystów


Pobieranie 7.54 Kb.
Data18.06.2016
Rozmiar7.54 Kb.
Warszawa, 2 października 2012
Rachmaninow Gala” już 4 listopada w Filharmonii Narodowej
Już 4 listopada w warszawskiej Filharmonii Narodowej usłyszymy dźwięki II Symfonii e-moll i III Koncertu fortepianowego d-moll Rachmaninowa w wykonaniu znakomitych artystów: pianisty Denisa Matsueva i orkiestry Sinfonia Varsovia. Będzie to jedyny koncert w Polsce, inaugurujący światowe tournée poświęcone twórczości Siergieja Rachmaninowa, organizowane z okazji obchodów 140 rocznicy jego urodzin.
Rachmaninow Gala” to niezwykłe wydarzenie muzyczne organizowane na cześć wielkiego rosyjskiego kompozytora wspólnie z Fundacją im. Siergieja Rachmaninowa, utworzoną w 1999 roku przez jego wnuka, Aleksandra Rachmaninowa, żyjącego w rodzinnej rezydencji Rachmaninowów Villa Senar w Szwajcarii. Najważniejszym zadaniem fundacji jest zaprezentowanie szerokiej publiczności całokształtu twórczości wielkiego kompozytora, tak aby mógł go docenić cały świat. Pośród mniej znanych dzieł promowanych przez Fundację, znajdują się m.in. I Symfonia d-moll, kantata „Wiosna”, IV Koncert fortepianowy g-mol i I Sonata fortepianowa. Jubileuszowy cykl koncertów „Rachmaninow Gala” z okazji obchodów 140 rocznicy urodzin kompozytora odbędzie się w 2013 roku kilkunastu miastach na całym świecie (m.in. w Paryżu, Madrycie, Londynie, Moskwie, Petersburgu, Barcelonie, Mediolanie, Brukseli, Sao Paulo). Pan Aleksander Rachmaninow będzie gościem specjalnym koncertu 4 listopada 2012 roku w Warszawie, który zainauguruje jubileuszowy cykl.
Denis Matsuev to jeden z najbardziej uzdolnionych pianistów na świecie. Od czasu triumfu odniesionego w 1998 roku na XI Międzynarodowym Konkursie im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie szybko stał się gwiazdą światowego formatu i jednym z najbardziej docenianych pianistów swojego pokolenia. Jest przy tym wybitnym znawcą i wykonawcą dzieł Rachmaninowa. Na przestrzeni ostatnich lat aktywnie współpracował z Fundacją im. Siergieja Rachmaninowa, która powierzyła mu wykonanie i nagranie nieznanych utworów Rachmaninowa na fortepianie kompozytora znajdującym się w jego domu Villa Senar w Szwajcarii. W rezultacie w 2007 roku ukazała się płyta pod tytułem „Rachmaninoff Unknown”, której niebywale pozytywny oddźwięk na całym świecie zapewniły zarówno precyzja wykonania, jak i bogactwo interpretacji utworów.
4 listopada w Filharmonii Narodowej Denis Matsuev zagra ze słynną polską orkiestrą Sinfonia Varsovia. Do współpracy zaproszono znanego dyrygenta, Alexandra Sladkovsky’go, uhonorowanego w 2011 roku przez rosyjski magazyn „Musical Review” tytułem Dyrygenta Roku w Rosji.
Sponsorami warszawskiego koncertu „Rachmaninow Gala” są firmy Gazprom i EuRoPol GAZ, mecenasi kultury rosyjskiej w Polsce. To dzięki ich wsparciu jubileuszowy cykl zostanie zainaugurowany właśnie w Warszawie.
Całkowity dochód ze sprzedaży biletów zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

Bilety są dostępne w kasach filharmonii oraz na stronie eBilet.pl.


Więcej informacji:

Katarzyna Tyszka, Media Metropolis, tel. 601 447 151, e-mail: ktyszka@mediametropolis.pl


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość