Strona główna

Raport studenta UŁ z wyjazdu na studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus, Campus Europae I fss


Pobieranie 11.49 Kb.
Data19.06.2016
Rozmiar11.49 Kb.
Raport studenta UŁ z wyjazdu na studia zagraniczne w ramach Programu Erasmus, Campus Europae i FSS

Adres mailowy studenta i kierunek studiów na UŁ.kociniak_k@onet.eu

europeistyka


Raport


 1. Nazwa uczelni zagranicznej oraz okres pobytu studenta w zagranicznej uczelni – Universite de Picardie Jules Verne, Amiens, semestr I 2011/2012


http://www.u-picardie.fr/


 1. Przyjazd studenta do uczelni zagranicznej – dość prosty, najłatwiej i najtaniej samolotem, najlepiej tanimi liniami Wizzair, loty m.in. z Katowic Poznania, Warszawy czy Wrocławia na lotnisko w Beauvais znajdujące się ok. 40 min. jazdy autobusem od Amiens. Autobus wyrusza prosto z lotniska i zatrzymuje się zarówno na dworcu głównym w Amiens (Gare du Nord) jak i na Campusie (Cite Universitaire) Bilet autobusowy na trasie lotnisko-Amiens kosztował ok. 10 euro. 1. Lokalizacja uczelni – Poszczególne wydziały uczelni rozmieszone są w dwóch miejscach w Amiens, na Campusie (np. wydział filologiczny, nauki społeczne, wydział sportowy) oraz w centrum miasta (kierunki ekonomiczne, politologiczne) 1. Uczelnia zagraniczna –Jednostka, z którą należy się kontaktować przed przyjazdem: Direction des Affaires Internationales (DAI); jednostka ta była bardzo pomocna w załatwianiu spraw związanych ze studiami oraz życiem w Amiens, część pracowników znała język angielski.
 1. Dydaktyka

Oferta dydaktyczna jest bardzo duża, wiele ciekawych kierunków oraz zajęć do wyboru. Szeroka oferta dodatkowych zajęć językowych, tanecznych oraz sportowych.http://www.upicardie.fr/jsp/fiche_pagelibre.jsp?STNAV=UP&RUBNAV=&CODE=00555641&LANGUE=0
przykładowa oferta zajęć sportowych:

http://www.upicardie.fr/servlet/com.univ.utils.LectureFichierJoint?CODE=1314961830398&LANGUE=0


 1. Warunki socjalno – bytowe – trudno o wynajęcie mieszkania w Amiens ponieważ bardzo dużo studentów się o nie stara. Najtańsze są akademiki, ceny wahają się od 150 do 260 euro za pokój (jednoosobowy). Istnieje jednak specjalny rodzaj zasiłku dla osób wynajmujących mieszkanie lub pokój, CAF, dzięki któremu można obniżyć koszty zakwaterowania o około 90 euro. Im wyższy czynsz tym wyższe dofinansowanie.

Na Campusie znajduje się stołówka oferująca posiłki dla studentów w niskich cenach – 3 euro/obiad

 1. Koszty pobytu –koszty zakwaterowania -260 euro(akademik)

koszty lokalnego transportu –miesięczny bilet autobusowy -21 euro, bilet jednorazowy -1,20 euro

inne koszty – kaucja- 260 euro, ubezpieczenie- 14 euro, ksero- dozwolone darmowe 5 kopii oraz wydruków tygodniowo w DAI

Samo stypendium Erasmusa nie wystarczy, ja dodatkowo dostawałam 200 euro od rodziców co zupełności wystarczyło.


 1. Czas wolny – Amiens to bardzo malownicze miasteczko, w centrum znajduje się duży park, gdzie urządzaliśmy z przyjaciółmi pikniki. Jest też zoo, muzeum, kino, basen, korty tenisowe i lodowisko. W centrum Amiens znajduje się też dużo pubów, barów i restauracji. Jeśli chodzi o kluby to oferta jest uboga, francuzi zazwyczaj wolą spędzać wolny czas w pubach.

 2. Aklimatyzacja studenta w zagranicznej uczelni –Jestem bardzo zawiedziona nastawieniem francuskich studentów do obcokrajowców. Podczas kilkumiesięcznego pobytu w Amiens nawiązałam znajomość jedynie z paroma Francuzami co niestety utrudniało mi praktykę języka francuskiego. Ludzie Ci wydają się być bardzo zamknięci w sobie, krytykują i naśmiewają się, jeśli nie zna się dobrze ich języka. Mimo iż znają język angielski nie chcą go używać.

Relacje z wykładowcami: bardzo dobre, wykładowcy nastawieni pozytywnie do obcokrajowców, chętnie pomagają Erasmusom.

Najlepsze stosunki nawiązałam z innymi Erasmusami, trafiłam na świetną grupę, nawiązałam mnóstwo przyjaźni, które mam nadzieję utrzymają się po zakończeniu stypendium.
 1. Wskazówki dla przyszłych studentów – Najlepiej od razu zacząć rozmawiać z innymi Erasmusami po francusku, ponieważ jeżeli zaczniecie mówić po angielsku to będzie Wam się często przestawić. Nie należy się martwić, jeżeli francuzi będą odnosić się do Was ozięble i niechętnie – leży to w ich naturze. Najlepiej integrować się i spędzać czas wolny z innymi Erasmusami, ja trafiłam na świetną grupę ludzi z całego świata, nie tylko z Europy. Polecam korzystanie z tanich linii lotniczych - można szybko i tanio zwiedzić wiele zakątków Europy. Dla mnie Amiens było raczej nudnym miastem, jednak o wiele tańszym niż Paryż, do którego z Amiens można było dojechać pociągiem już w godzinę. Dlatego więc wiele weekendów spędzaliśmy ze znajomymi w Paryżu.

 2. Ocena mobilność – proszę wystawić ocenę pobytu w uczelni zagranicznej
  w skali od 1 do 6 pod względem


  • Akademickim (5)

  • socjalno-bytowym(4)

  • kulturowym. (2)


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość