Strona główna

Referat i związane z nim zadanie dla klas. Na pytanie, związane z referatem będzie odpowiadał uczeń danej klasy, wylosowany spośród publiczności


Pobieranie 35.74 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar35.74 Kb.
Scenariusz

międzyklasowego konkursu matematycznego

Cel:


  • popularyzowanie matematyki

  • przybliżenie postaci i osiągnięć matematyków starożytnych

  • zainteresowanie WSTĘGĄ MŐBIUSA

  • integrowanie środowiska szkolnego

  • pobudzanie aktywności i inicjatywy

  • rozwijanie umiejętności efektywnego współdziałania w zespole, organizowania i planowania pracy

Dekoracja: Na ścianie hasło: „SŁYSZAŁEM – ZAPOMNIAŁEM

ZOBACZYŁEM – ZAPAMIĘTAŁEM

PRZEŻYŁEM, WIĘC WIEM”

KONFUCJUSZ

Przygotowanie sali:

Na scenie ustawione stoliki i krzesła dla trzyosobowych drużyn. Na stolikach stojące tabliczki identyfikatory klas oraz kartki i długopisy.

Obok stół komisji sędziowskiej. W głębi stolik z rekwizytami i pomocami do prezentacji zadań konkursowych.

Pozostali uczniowie klas wraz z wychowawcami oraz rodzice i zaproszeni goście zajmuję wyznaczone miejsca.

Przygotowanie uczniów: Od początku roku szkolnego uczniowie klas I wiedzą, że taki konkurs się odbędzie. Klasy otrzymują zadanie długoterminowe: namalować portret, zebrać informacje na temat jednego ze starożytnych matematyków i w ciekawy sposób zaprezentować je na konkursie. Losowanie matematyków (Pitagoras, Euklides, Tales) odbywa się miesiąc wcześniej. Zadaniem klas jest też opracowanie hasła dopingującego.


Przebieg konkursu



  1. Powitanie

  2. Przedstawienie drużyn, reprezentantów klas oraz jurorów

  3. Przedstawienie regulaminu konkursu




Regulamin:

Konkurs składa się z trzech części:



    1. Referat i związane z nim zadanie dla klas. Na pytanie, związane z referatem będzie odpowiadał uczeń danej klasy, wylosowany spośród publiczności.

    2. Część konkursowa. Zadania dla wszystkich drużyn są jednakowe. Drużyny rozwiązują je w określonym czasie, a odpowiedzi - wyniki (jeden wyraz bądź jedna liczba) zapisują na kartkach i na polecenie prowadzącego pokazują jednocześnie.

    3. Prezentacja prac długoterminowych.

Odpowiedzi będzie oceniać komisja. Prowadzący podaje ilość punktów, jaką można zdobyć za każde zadanie.

Za zajęcie I miejsca nagrodą dla klasy jest jednodniowa wycieczka. Na wycieczkę pojadą też wszyscy uczniowie, reprezentanci klas biorących udział w konkursie.




Z wysłuchanym referatem związane jest pytanie dla klas. Pytanie za 2 punkty. Proszę kapitana klasy I a o wylosowanie numeru pytania i numeru ucznia (wg dziennika), który ma na to pytanie odpowiedzieć) Gdy wyznaczony uczeń nie udzieli poprawnej odpowiedzi, może to zrobić jego drużyna, ale klasa otrzyma wtedy tylko 1 punkt.

Pytania:


  1. Jak można wykonać model wstęgi Möbiusa?

  2. Ile stron ma wstęga Möbiusa?

  3. Co otrzymamy po rozcięciu wstęgi Möbiusa wzdłuż linii środkowej?

  4. Z prostokątnego paska papieru o długości 1 m wykonano wstęgę Möbiusa. Na wstędze usiadł pajączek, który postanowił wyruszyć wprost przed siebie, po linii prostej, wzdłuż wstęgi. Jaką drogę musi przebyć pajączek, aby wrócić do punktu wyjścia.

  5. Podaj przykład zastosowania wstęgi Möbiusa?

Następne pytania są jednakowe dla wszystkich grup. Odpowiedzi proszę zapisywać na kartkach.



zad. 1. (zadanie za 2 punkty, czas na rozwiązanie: 3 minuty)

Wojtek, Adam, Ania i Zosia wybrali się na przyjęcie. Po przyjęciu Adam i Zosia odczuwali dolegliwości żołądkowe, natomiast Ania i Wojtek czuli się dobrze. Oto co jedli.





WOJTEK

Bigos


Chrupki

Kanapki z tuńczykiem

Galaretka

Lody


Ciasto


ANIA

Kanapki z tuńczykiem

Ogórki

Bigos


Galaretka

Chrupki


Ciasto


ADAM

Sałatka


Ogórki

Bigos


Lody

Ciasto




ZOSIA

Kanapki z tuńczykiem

Bigos

Ciasto


Sałatka

Lody

Co zaszkodziło Adamowi i Zosi?
zad. 2 (zadanie za 2 punkty, czas na rozwiązanie: 2 minuty)

Epimenides urodził się w 23 roku p.n.e. a zmarł w 47 roku naszej ery. Ile lat przeżył Epimenides?1



zad. 3 (zadanie za 2 punkty, czas na rozwiązanie: 3 minuty)

Drużyna piłkarska naszego gimnazjum prowadzona przez pana Tomasza Rusina2 ma w swoim magazynie stroje dla zawodników. Są tam koszulki: białe, czarne i czerwone; spodenki: czarne i niebieskie oraz getry czarne i białe. wkrótce nasi zawodnicy rozegrają mecz półfinałowy o mistrzostwo powiatu z drużyną działdowską, której zawodnicy będą ubrani od stóp do głów na biało. Na ile sposobów można ubrać naszych reprezentantów tak, aby ich stroje nie były takie same, jak stroje przeciwników, tzn. muszą różnić się kolorem przynajmniej jednego elementu?

Po pierwszych zmaganiach należy się naszym zawodnikom chwila odpoczynku. Następne zadanie jest dla publiczności. Niestety, nie jest to zadanie punktowane.

Jeden z wybitnych polskich poetów będąc na I roku swych studiów uniwersyteckich, poznając nauki matematyczno – przyrodnicze, napisał wierszyk3, który za chwilę usłyszymy. A pytanie brzmi: Kto jest autorem tego czterowiersza?

Na co będą potrzebne, pytało pacholę

Trójkąty, czworoboki, koła, parabole?

Że potrzebne, rzekł mędrzec, musisz temu wierzyć,

Na co potrzebne, zgadniesz, gdy zaczniesz świat mierzyć”.

( autorem czterowiersza jest Adam Mickiewicz)

Podpowiedź: Poeta ten napisał, m.in.: Ballady i romanse , Dziady, ...... .

„Litwo, ojczyzno moja ......”



zad. 4 (zadanie za 3 punkty, czas na rozwiązanie: 3 minuty)

Tę zabawkę wszyscy znacie. Jest to kostka Rubika. Układanie kostki Rubika było bardzo popularną rozrywką waszych rodziców, gdy byli w waszym wieku. Dzisiaj posłuży nam jako rekwizyt do zadania.

Kostka sześcienna ma pomalowane wszystkie ściany. Krawędź kostki ma długość 3 cm. Kostkę rozcięto na 27 małych sześcianików, kosteczek o krawędzi 1 cm. Ile małych sześcianików ma pomalowane 3 ściany? Ile ma pomalowane 2 ściany, a ile tylko jedną?

zad.5 (zadanie za 2 punkty, czas na rozwiązanie: 3 minuty)

Rodzice przebierają się przed pójściem do teatru. Matka przypomina sobie nagle, że czarne skarpetki, które są ojcu właśnie potrzebne, wiszą jeszcze na sznurze w ogrodzie. Jest już zupełnie ciemno, a pod ręką nie ma oczywiście ani latarki, ani świecy. Matka dociera po omacku do sznura, na którym wiszą skarpetki: dwie pary brązowych i trzy pary czarnych. Jako dobra gospodyni zdejmuje wszystkie skarpetki ze sznura i przynosi je do domu. Ile co najmniej skarpetek musiałaby zdjąć ze sznura, aby mieć z pewnością jedną parę skarpet czarnych?

(rekwizyty: sznurek, na nim przyczepione klamerkami skarpetki np. z papieru)

zad.6 (zadanie za 3 punkty, czas na rozwiązanie: 3 minuty)

Następne zadanie jest dla klas i wychowawców. Proszę najpierw o wysłuchanie krótkiego wierszyka. (recytacja)



Matematyka jest wszędzie. Tak ten świat jest urządzony,

że bez niej ani rusz! Matematyka jest wszędzie:

w liściach drzew i kłosach zbóż,

w liczbie ludzi, co mieszkają blisko Ciebie, albo dalej,

w dawnych wiekach i w przyszłości i pod ziemią,

i na mości, w samolocie i w bukiecie,

w górach, w morzu, w zimie, w lecie...

W porach roku, bo są cztery, w kołach auta i roweru.

W miastach, gwiazdach, ptaków locie, w cenie butów,

nawet w płocie... Matematyka jest wszędzie!

Tak już jest i nadal będzie!4

Ponieważ matematyka jest wszędzie, więc poszukajmy jej w tytułach książek, filmów i piosenek. Zadanie polega na znalezieniu takich tytułów, które zawierają liczbę, np.; „Czterej pancerni i pies”. Tytuły zapisują wychowawcy klas na kartkach, które już są rozdawane..

Za 3 tytuły – 1punkt, za 6 tytułów – 2 punkty, za 10 tytułów 3 punkty.

Czas pracy: 3 minuty.



zad.7 (zadanie za 1 punkt, czas na rozwiązanie: 1 minuta) Na chwilę przeniesiemy się teraz do Płośnicy5. jest godzina 7: 45. Na przystanku autobusowym czeka trzech gimnazjalistów. Do tej pory gimbus nie spóźnił się ani razu. Tego akurat dnia wszyscy spoglądali na zegarki.

- Gimbus lada chwila będzie – uspokajał kolegów Andrzej.

- Czekać nie ma sensu – odparł Bartek. Lepiej idźmy w kierunku Gródek. Gdy gimbus nas dogoni, wsiądziemy do niego i w ten sposób będziemy na miejscu prędzej.

Wtedy trzeci z kolegów podał jeszcze inną propozycję.

- Jeśli już mamy iść- mówił – to raczej w kierunku przeciwnym, gdyż spotkamy gimbus prędzej i w ten sposób wcześniej dotrzemy do szkoły. Ponieważ żaden z kolegów nie chciał ustąpić, każdy postąpił zgodnie ze swoją propozycją. Andrzej czekał dalej na przystanku, Bartek poszedł w kierunku Gródek, a Cezary na spotkanie gimbusa. Który z kolegów dotarł do szkoły najwcześniej, jeśli wiadomo, że gimbus spóźnił się tylko 10 minut?

zad. 8 ( zadanie za 3 punkty, czas pracy 3 minuty)

(Krótka inscenizacja. zakochana dziewczyna chcąc dowiedzieć się, czy jej uczucie jest odwzajemnione wróży sobie wyrywając płatki kwiatów na gałązce bzu, wypowiadając przy tym: „kocha, lubi, szanuje,..)

Zakochana Basia liczy kwiaty na gałązce bzu. Licząc wypowiada magiczne słowa wróżby: kocha, lubi, szanuje, nie dba, nie chce, żartuje, kocha, lubi, szanuje, ... itd. Co wywróży sobie Basia? Jakie będzie jej ostatnie słowo, jeżeli na gałązce jest 175 kwiatów, a pierwszym wypowiedzianym słowem było „kocha”?

zad. 9 (zadanie za 5 punktów)

Prezentacja prac długoterminowych. Zaprezentowanie portretu, ciekawostek z życia i osiągnięć jednego ze starożytnych matematyków. Za to zadanie można zdobyć maks. 5 punktów.

( Jurorzy oceniając zadanie, biorą pod uwagę trafność wybranych treści, atrakcyjność prezentacji, wkład pracy oraz wartość artystyczną namalowanego portretu).

V Występy artystyczne

VI Podsumowanie, ogłoszenie wyników, wręczenie dyplomów i nagród.

Podziękowania .

Opracowała

Krystyna Bielska

nauczycielka

Publicznego Gimnazjum w Gródkach



Refleksje

Głównym celem tego typu konkursów jest popularyzowanie matematyki. Uczestniczą w nich wszyscy uczniowie: miłośnicy matematyki i ci, którzy wolą nauki humanistyczne. Zadania muszą więc być różnorodne , ciekawe i proste, aby były zrozumiałe i interesujące dla wszystkich uczestników. Za rezygnacją z zadań ambitnych przemawia również brak odpowiednich warunków do koncentracji i twórczego myślenia. Dobrze jest wprowadzić do zadań elementy zaciekawienia typu: scenki, rekwizyty, plansze, czy umieszczenie imion kolegów w treści zadania. treść większości można przy współpracy z kołem polonistycznym rozwinąć i stworzyć zabawne monologi i scenki. Taki konkurs może być okazją do przemycenia i przekazania uczniom pewnych treści, którymi nie byliby zainteresowani na lekcji.

Konkurs międzyklasowy jest przede wszystkim jednak dobrą zabawą. W wyniku zabawy wyzwalają się pozytywne emocje, pozostawiające trwały ślad w pamięci. Uczniowie długo pamiętają treść i rozwiązania zadań. Wiedza jest tu zdobywana jakby mimochodem. Elementy śmiechu i zabawnych pomyłek, jakie pojawiają się w trakcie wykonywania zadań usuwają przymus i obowiązek. Uczniowie siedzący na widowni chcą także samodzielnie rozwiązywać zadania równocześnie z drużynami. Aby im to umożliwić, należy treść zadania lub przynajmniej dane zapisać na dużej, dobrze widocznej planszy. Drużyny otrzymują na kartkach pełną treść zadań. Po rozwiązaniu każdego zadania, musi być ono dokładnie wyjaśnione. Może to zrobić uczeń siedzący na widowni, zawodnik z drużyny lub nauczyciel prowadzący konkurs.

Ważną rolę odgrywają zaproszeni goście. Ich obecność nie tylko podnosi rangę konkursu, ale mobilizuje uczniów do solidnego przygotowania się i obliguje do wzorowego zachowania w trakcie konkursu. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nagrodą dla zwycięskiej klasy jest wycieczka. Jest więc o co się starać. Uatrakcyjnieniem konkursu są występy artystyczne. Mogą to być popisy szkolnych artystów lub np.: występy kabaretu, czy zespołów tanecznych z Domu Kultury. Hasła i okrzyki dopingujące drużyny przygotowywane są na lekcjach wychowawczych. Pomysłowość uczniów jest nieograniczona. Gdyby jednak mieli kłopoty z pracą długoterminową, można im coś podpowiedzieć np.: rozmowa Pitagorasa ze swoim uczniem w odpowiednich strojach, wywiad telewizyjny z Euklidesem, który przebył drogę w przestrzeni i czasie i przybył na konkurs, Tales rapujący swoje twierdzenie. Obowiązkiem nauczyciela jest polecenie odpowiedniej literatury matematycznej. Do pracy w komisji sędziowskiej można zaprosić, m.in. nauczycieli matematyki z innej szkoły, emerytowaną nauczycielkę matematyki, członków koła matematycznego. Najlepiej, jeśli przewodniczącym komisji jest nauczyciel matematyki z danej szkoły.

Przygotowanie konkursu wymaga od organizatorów wiele czasu i pracy, ale jednocześnie przynosi ogromną satysfakcję. Po każdym takim konkursie, widząc radość uczniów, zadowolenie, uznanie rodziców i gości, utwierdzam się w przekonaniu, że takiego typu imprezy szkolne warto organizować.

Krystyna Bielska





1Zazwyczaj uczniowie nie pamiętają o tym, że nie było roku zerowego i zadanie rozwiązują źle. Poprawne rozwiązanie: (23 + 47) – 1 = 69. Epimenides żył 69 lat.

2 Nasz nauczyciel wych. fiz. naszej szkoły.

3 Cecylii Rauszer: Rozmaitości matematyczne”, wyd. Nasza Księgarnia, W – wa, 1979r (str.50).

4 Wierszyk z książki: H.Lewicka, E. Jędrasik, Sprawdziany 4 dla uczniów szkół podstawowych.

5 Miejscowość, z której uczniowie dojeżdżaią do szkoły gimbusem.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość