Strona główna

Sailor to najbardziej znana marka wśród nielicznych zespołów szantowych rodem z Poznania. Wielu bywalców spotkań szantowych do dziś wspomina niepowtarzalną atmosferę imprez przy muzyce Sailora w "Tawernie" przy ul


Pobieranie 27.89 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar27.89 Kb.
SAILOR

www.sailor-szanty.com.pl


Sailor to najbardziej znana marka wśród nielicznych zespołów szantowych rodem z Poznania. Wielu bywalców spotkań szantowych do dziś wspomina niepowtarzalną atmosferę imprez przy muzyce Sailora w “Tawernie” przy ul. Koziej. Zespół powstał w 1996 r. Szerzej znany w kraju stał się po otrzymaniu nagrody im. Stana Hugilla na festiwalu “Shanties” w 2000 r., a także nagraniu debiutanckiej płyty.

Muzyka Sailora to mieszanka szant i pieśni kubryku, najczęściej z własnymi tekstami, również utwory instrumentalne, grane w sposób radosny i żywiołowy, zachęcający do zabawy.

Po dłuższej przerwie i zmianach w składzie Sailor powrócił latem tego roku ze swoimi największymi przebojami, zaprezentował również materiał premierowy. Zespół często można usłyszeć w poznańskich klubach “Brogans” i “ZAK”.
Skład zespołu:

Paweł Głowacki – banjo

Wioletta Gromala – skrzypce, śpiew

Sławomir Mizerkiewicz – gitara basowa

Piotr Moczyński – mandolina, harmonijka, flety, śpiew

Dariusz Sarnowski – śpiew, bodhran, cajon

Leszek Walkowiak – śpiew, gitara

SĄSIEDZI


www.sasiedzi.art.pl
Zespół założony w październiku 2001 r. przez grupkę muzykujących bywalców gliwickiej tawerny “U Sąsiada”. Na swoim koncie ma wiele nagród zdobywanych na niemal wszystkich ważniejszych festiwalach w Polsce, włącznie z najważniejszą – tegoroczną Grand Prix festiwalu “Shanties” w Krakowie. Sąsiedzi otrzymali ją za znakomite wykonanie pieśni “Johnny I Hardly Knew Ye”. Grupa ma na swoim koncie dwie płyty: “Wrócić do Derry”, nagraną w 2004 r., oraz wydaną w tym roku “Brocéliande”.

Zespół ma w składzie wiele indywidualności. Główne partie wokalne na zmianę wykonuje aż czterech jego członków. Najbardziej doświadczonym z nich jest Marek Wikliński, który na sceny szantowe wkroczył ponad 20 lat z zespołem Watersztagi. Również pod jego wpływem Sąsiedzi od jakiegoś czasu kierują się w stronę tradycyjnych szantowych śpiewów a cappella.


Skład zespołu:

Elżbieta Król – skrzypce, śpiew

Jakub Owczarek – śpiew, bodhran

Kamil Piotrowski – mandolina, gitara, śpiew

Dominika Płonka – śpiew, flety

Adrian Poznachowski – śpiew, gitara

Marek Wikliński – śpiew, drumla, łyżki, concertina

KLANG


www.klang.art.pl

Zespół wywodzi się z 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej działającej przy II LO w Rzeszowie. Stworzyli go nauczyciel muzyki Sławomir Gołąb wraz z grupą ówczesnych licealistów. Nazwa “Klang” pojawiła się w 1997 r. i w niedługim czasie stała się znaną marką na scenie szantowej.

Klang to przede wszystkim grupa wokalna. Znakiem firmowym zespołu stały się polskie pieśni marynistyczne z okresu międzywojennego. Druga płyta “Tego właśnie chciałem” przyniosła również sporo brzmień folkowych.

Zespół ma na swoim koncie wiele nagród. W 2007 r. na festiwalu “Shanties” otrzymał Nagrodę Prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego za autentyzm i wysoki poziom artystyczny wykonania pieśni morskich. Klang jest także organizatorem Dni Kultury Marynistycznej w Rzeszowie.


Skład zespołu:

Przemysław Burek

Krzysztof Delikat

Paweł Delikat

Sławomir Gołąb

Łukasz Pawłowski

Łukasz Skowroński

RYCZĄCE DWUDZIESTKI

www.ryczace20.pl
Jeden z najstarszych zespołów szantowych w naszym kraju. W tym roku “Ryczące” świętują jubileusz 25-lecia – zadebiutowali bowiem w 1983 r. podczas pierwszej “Tratwy” w Katowicach. Do dziś z ówczesnego składu w zespole śpiewają Andrzej Grzela oraz Wojciech Dudziński.

Przez lata działalności Ryczące Dwudziestki wylansowały niezliczone przeboje szantowe: “Corner Sally”, “Timeraire”, “Paddy West” i przede wszystkim “Hiszpańskie dziewczyny”. W latach 90. zespół ewoluował w stronę harmonicznego śpiewu a cappella, nagrał nawet album z pieśniami gospel. Wśród nowszych osiągnięć zespołu należy wymienić współpracę z zespołem Shannon, której efektem jest mini album “Ryczące-Shannon Project”, a także płytę “acappella”, która ukazała się na początku tego roku.


Skład zespołu:

Wojciech Dudziński

Andrzej Grzela

Bogdan Kuśka

Andrzej Marciniec

Janusz Olszówka


FLASH CREEP


Flash Creep objawił się światu z początkiem 2004 roku. Zespół powołali do życia muzycy Czterech Refów – Maciej Łuczak, Izabela Puklewicz i Tomasz Morozowski. Doskonale znani w Poznaniu – wielokrotnie grali już w naszym mieście.

Flash Creep odświeża nieco już zapomniane szanty (“Ciągnij go Joe”), popularyzuje twórczość Janusza Sikorskiego (“Tawerna pod dorodną flądrą”), a przede wszystkim gra folk amerykański, inspirując się m.in. zespołem Nickel Creek (“Sen”). Repertuar uzupełniają utwory autorskie (“Nirwana”, “Dziwny skrzypek”). Wydana w lutym tego roku debiutancka płyta “Sen” okazała się jednym z najlepszych wydawnictw w szantowej branży w ostatnim czasie.


Odejście z zespołu Tomka Morozowskiego spowodowało, że na ważniejszych festiwalach zespół pokazuje się z muzykami gościnnymi, m.in. Piotrem Ruszkowskim (Mechanicy Shanty).
Skład zespołu:

Izabela Puklewicz – śpiew, skrzypce

Maciej Łuczak – śpiew, gitara

GDAŃSKA FORMACJA SZANTOWA

www.gdanskaformacja.art.pl
Kolejne wcielenie grupy trójmiejskich muzyków, znanych z działalności w wielu popularnych zespołach (Smugglers, Krewni i Znajomi Królika, Broken Fingers Band). Zespół powstał siedem lat temu. Po śmierci skrzypka Józefa Kanieckiego występuje w składzie trzyosobowym.

Na pierwszej płycie “Barowe opowieści” znalazły się szantowe standardy oraz autorskie utwory członków zespołu. “Regulus”, “Przeczucie”, a z nowszych – “Frau Kokoschke” szybko stały się popularne wśród miłośników piosenki żeglarskiej.


Skład zespołu:

Jacek Jakubowski – śpiew, akordeon

Krzysztof Jurkiewicz – śpiew, mandolina

Waldemar Mieczkowski – śpiew, gitara

WALDEMAR MIECZKOWSKI i przyjaciele
Waldemar Mieczkowski to nie tylko znakomity żeglarz, kapitan “Zawiszy Czarnego”. Szantowa Polska od niepamiętnych czasów zna go jako utalentowanego interpretatora piosenek żeglarskich. Już ze swoim pierwszym zespołem zdobył Grand Prix na pierwszej "Kopyści" w Białymstoku (1979 r.!). Był członkiem tak znanych kapel jak Packet czy Smugglers. W 1992 r. wraz z muzykami grupy Słodki Całus od Buby utworzył formację Broken Fingers Band (czego bezpośrednią przyczyną były... połamane podczas rejsu palce obu rąk, co uniemożliwiło mu grę na gitarze). W 2001 roku wraz z przyjaciółmi z Trójmiasta: Jackiem Jakubowskim, Krzysztofem Jurkiewiczem i Józefem Kanieckim utworzył Gdańską Formację Szantową, dziś grupę “znaną i lubianą”. “Od zawsze” jednak występował solo, przede wszystkim z piosenkami Janusza Sikorskiego oraz innymi “standardami piosenki żeglarskiej”.
Brał udział w nagrywaniu płyt wszystkich wymienionych wyżej formacji. Po wielu latach kariery nadszedł jednak czas na płytę solową. Krążek “Ulubione” miał premierę już na festiwalu “Shanties 2008”. Znalazły się na nim utwory przeróżne, jak choćby “Ballada o Morzu Sargassowym” Janusza Sikorskiego, “Modlitwa wędrownego grajka” ze słowami Jana Kasprowicza, “Słynny niebieski prochowiec” Leonarda Cohena, czy “Na luzie” (polska wersja utworu “I’m Easy” Keitha Carradine’a, znanego z filmu Roberta Altmana “Nashville”). W nagraniu płyty wzięli udział przyjaciele kapitana Mieczkowskiego, m.in. Mariusz Kamper, Mariusz Wilke (Słodki Całus od Buby), Krzysztof Jurkiewicz, Jacek Jakubowski (Gdańska Formacja Szantowa). Po raz pierwszy ten zestaw muzyków w tym repertuarze pokaże się na scenie w Poznaniu podczas III Szanta Claus Festiwal.
STARE DZWONY
W 1980 r. w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach spotkała się czwórka śpiewających żeglarzy: Ryszard Muzaj, Mirosław Peszkowski, Jerzy Porębski i Marek Szurawski. – Nikt z nas nie pamięta, jak doszło do zawiązania zespołu Stare Dzwony i kto nadał taką śmieszną nazwę – mówi dziś ten ostatni. Początkowo źródłem repertuaru grupy był zbiór nagrań Jerzego Wadowskiego, autora unikatowej pracy doktorskiej o szantach. Od samego jednak początku obecne w nim były również utwory autorskie. Ten okres dokumentuje pierwsza w Polsce szantowa płyta “Więcej żagli”, nagrana jesienią 1982 r.

W 1985 r. “Dzwony” wkroczyły w nowy etap – “Pestkę” zastąpił Janusz Sikorski. Duetowi Sikorski-Siurawski zawdzięczamy polskie słowa do niezliczonej ilości szantowych standardów (“Mobile Bay”, “Roller-Bowler”, “Śmiały harpunnik”, “Emma, Emma” to tylko niektóre z nich). Można je było usłyszeć w cyklicznej audycji radiowej “Kliper Siedmiu Mórz” oraz na powstających wówczas jak grzyby po deszczu szantowych festiwalach (“Siurawa” był wszak dyrektorem programowym “Shanties”, “Poręba” – ważną postacią świnoujskiego “Wiatraku”). Zespół zdobył olbrzymią popularność w żeglarskim środowisku. – Nikt ich dziś – w tamtym wydaniu – nie ma szans zastąpić ani podrobić – uważa kolega ze sceny, Jerzy Ozaist. – Taki zestaw mógł pojawić się tylko raz! Jak The Beatles... Ich koncerty były całkowicie niepowtarzalne, powalały mocą chóru, znajomością “smaczków”, urokiem swobodnej improwizacji i zasobem wiedzy, znajomości tematu. Ale przede wszystkim: to były koncerty SZANTOWE! W absolutnie najlepszym stylu.

Równolegle do gry w zespole toczyły się kariery solowe poszczególnych członków. W 1995 r. po ciężkiej chorobie zmarł Janusz Sikorski. “Dzwonem” został Andrzej Korycki. To był już zupełnie inny zespół, nie tylko personalnie. W tym składzie nagrał rewelacyjną płytę “Pora w morze nam”, zestaw klasycznych utworów w nowoczesnych, ale bardzo stylowych aranżacjach. Na koncertach dominują jednak obecnie utwory autorskie. “Gdzie ta keja”, “Cztery piwka”, “Emeryt”, “Byle dalej” – dziesiątki hitów, które bawią publiczność w całym kraju i często poza jego granicami. Najnowsza płyta zespołu “Rejs ku Wyspom Szczęśliwym” to materiał live z koncertu 25-lecia zespołu w “Gnieździe Piratów”.

CHÓR KAMERALNY UAM

www.choir.amu.edu.pl
Chór Kameralny pod dyrekcją Krzysztofa Szydzisza powstał w 1992 roku. Tworzą go studenci, absolwenci oraz młodzi pracownicy naukowi UAM. Zespół wykonuje przede wszystkim muzykę XIX i XX wieku. Repertuar składa się w dużej mierze z utworów współczesnych kompozytorów polskich – ich popularyzacja na scenie międzynarodowej stanowi jeden z głównych celów zespołu. W dorobku zespołu znajdują się wykonania muzyki oratoryjnej ("Weihnachtsoratorium", "Pasja wg św. Mateusza" oraz "Pasja wg św. Jana" J.S. Bacha), operowej ("Parsifal" R. Wagnera w Teatrze Wielkim w Poznaniu) i filmowej (muzyka do filmu "Ogniem i mieczem" K. Dębskiego) oraz opracowania standardów polskiej muzyki rozrywkowej (Piosenki Kabaretu Starszych Panów). Zespół współpracuje ze znanymi muzykami klasycznymi oraz jazzowymi zagranicznymi polskimi (m.in. The Hilliard Ensemble, Susan Moninger, orkiestra Simfonia Varsovia, Zbigniew Kozub, Zbigniew Łowżył, Bohdan Hołownia). Chór Kameralny UAM należy do najlepszych chórów w Polsce.

Zespół aktywnie uczestniczy w życiu swojej Uczelni zapewniając oprawę muzyczną najważniejszych uroczystości akademickich. Regularnie organizowane koncerty stały się tradycją i wyznaczyły zespołowi indywidualne miejsce w muzycznym środowisku miasta i regionu. Chór koncertuje w Polsce, a za granicą był ambasadorem polskiej kultury w Austrii, Australii, Boliwii, Czechach, Ekwadorze, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Korei Południowej, na Litwie, na Malcie, w Meksyku, Niemczech, Peru, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji, Watykanie, Wielkiej Brytanii i we Włoszech.


Chór Kameralny UAM od 1998 roku jest organizatorem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Chórów Uniwersyteckich “Universitas Cantat”. Zespół może poszczycić się nagraniem kilku albumów, spośród których najnowsze to: “Tobie i sobie śpiewam” z muzyką romantyczną i współczesną oraz “Piosenka jest dobra na wszystko. Piosenki Starszych Panów”.

Program “Muzyka dawnego pokładu” miał premierę w styczniu w Poznaniu. Na festiwalu będzie go można zobaczyć po raz kolejny.MAREK SZURAWSKI
Żeglarz, tłumacz, marynista, dziennikarz i przede wszystkim szantymen. Niestrudzony animator ruchu szantowego, specjalista gry na kościach i concertinie, znakomity gawędziarz, twórca audycji radiowych “Kliper siedmiu mórz” i “Razem bracia do lin”. Autor książki “Szanty i szantymeni”, podstawowego źródła wiedzy o pieśniach morza w naszym kraju.

Założyciel zespołu Stare Dzwony i współtwórca jego legendy. Autor polskich słów wielu znanych szant i pieśni kubryku (m.in. “Śmiały harpunnik”, “Congo River”, “Ciągnij go Joe”). Nagrał solową płytę “Gnany wiatrem”.


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość