Strona główna

Spectator więcej niż kino przedstawia film: o koniach I ludziach tytuł oryginalny: Hross I Oss premiera: 20 lutego 2015 Islandzki kandydat do oscara. Do filmu „O koniach I ludziach”


Pobieranie 30.6 Kb.
Data20.06.2016
Rozmiar30.6 Kb.



SPECTATOR - WIĘCEJ NIŻ KINO

Przedstawia film:



O KONIACH I LUDZIACH

TYTUŁ ORYGINALNY: Hross i Oss



PREMIERA: 20 lutego 2015

Islandzki kandydat do OSCARA. Do filmu „O koniach i ludziach” zostanie dołączona krótka animacja Alicji Błaszczyńskiej „ Pac!”.

O KONIACH I LUDZIACH

Produkcja: Islandia, Niemcy, Norwegia

Czas : 80 min.

TWÓRCY

Reżyseria: Benedikt Erlingsson.

Scenariusz: Benedikt Erlingsson.

Montaż: David Alexander Corno.

Zdjęcia: Bergsteinn Bjorgulfsson.

Muzyka: David Thor Jonsson.

Producent: Fridrik Thor Fridriksson.

Koprodukcja: Christoph Toke and Egil Odegard.

OBSADA

Ingvar E. Sigurdsson - Kolbeinna

Charlotte Boving - Solveig ,

Steinn Armann Magnusson - Vernhardur,

Helgi Bjornsson

FESTIWALE:

2013
Festiwal Filmowy w San Sebastian w Hiszpanii: Nagroda: Najlepszy Reżyser
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tokio: Nagroda: Najlepszy Reżyser
Międzynarodowy Festiwal w Bergen

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Amiens

Festiwal Filmowy “Czarne noce”w Tallinie
Międzynarodowy Festiwal Filmowy REC w Tarragonie.

2014


Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tromsö
Skandynawski Festiwal Filmowy w LA
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rotterdamie
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Göteborgu

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Santa Barbara


Festiwal Filmowy w Annonay
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Portland
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Dublinie
Międzynarodowy Festiwal Filmów niezależnych !f w Stambule
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Glasgow
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Cinema Mundi w Brno
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Aubagne
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cleveland

Festiwal Filmowy w Belfaście


Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Francisco
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Seattle
Międzynarodowy Festiwal Filmowy
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Transylwania w Cluj-Napoca
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sydney
Festiwal Filmowy w Brukseli
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Festroia w Setúbal
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Varach
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Nowej Zelandii
Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu

Festiwal Filmowy w Sarajewie


Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Montréalu
Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Love & Anarchy” w Helsinkach

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Rio de Janeiro


Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Vancouver
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sao Paulo
O FILMIE:

Kolbeinn kocha Solveig, A Solveig kocha Kolbeinn. Ale Kolbeinn kocha kogoś jeszcze. A mianowicie swoją ukochaną, zdobywającą medale klacz Granę. Ale Grana jest obsesyjnie zakochana w ogierze Solveig, Brunn. Nadchodzi wiosna, śniegi topnieją, uczucia rozkwitają… Czy to się może dobrze skończyć?


Vernhardur kocha wódkę, a jego koń Jarpur kocha swojego pana. Kiedy na wodach Islandii pojawia się rosyjski statek , wypełniony 96% spirytusem, Vernhardur z miłości do wódki na swoim koniu, postanawia do statku dopłynąć… To nie może się dobrze skończyć!
Grimur kocha dawne drogi konne, ale Eglii kocha je grodzić drutem kolczastym. Podczas konnych wędrówek, Grimur przecina ogrodzenie, a Eglii goni go ciągnikiem po islandzkich górach…To na pewno nie skończy się dobrze!
Johanna kocha swoją klacz Raudka, ale Raudka kocha wolność. W pogoni za koniem, Johanna znajduje na wrzosowisku rannego Grimura, otoczonego wianuszkiem klaczy… To na pewno się skończy dobrze!
Juan Camillo kocha życie i przygody. Jako turysta z Hiszpanii podziwia islandzką naturę i kobiety. Podczas przejażdżki na starym koniu, nagle spada śnieg. Czy historia gorącego Hiszpana i islandzkiego konia może skończyć się dobrze…?
Zdaniem reżysera Benedikta Erlingssona:
Ważne jest, by znaznaczyć, że żaden koń nie ucierpiał podczas produkcji tego filmu. Zapis ten widnieje w napisach końcowych i jest to całkowita prawda. Cała obsada i ekipa to ludzie, którzy mają konie i kochają te zwierzęta. Równie dobrze pracowalibyśmy z naszymi własnymi dziećmi.

Muszę jednak przyznać, że niektórzy ludzcy aktorzy przeżyli traumę podczas kręcenia filmu, ale z tego co wiem wszyscy żyją, kiedy piszę te słowa.



Benedikt
Reżyser - Benedikt Erlingsson
Benedikt Erlingsson jest jednym z najbardziej popularnych reżyserów scenicznych ostatniej dekady w Islandii, wielokrotnie nagradzany za swoją pracę zarówno reżyserską, autorską jak i aktorską. Był także dyrektorem artystycznym „Nowej Sceny”, eksperymentalnego departamentu w Teatrze Miejskim Reykjavik w latach 2002-2004.

W islandzkiej telewizji najlepiej znany jest jako autor scenariusza i aktor komediowego serialu pt. „Blood Brothers”. Serial zdobył wiele nagród Edda Awards wręczanych przez Islandzką Akademię Filmową i Telewizyjną.

Jego sztuka „Wormstongue - A Love Story” została zaaranżowana na film telewizyjny, który był nominowany do nagrody Islandzkiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej Edda Award.

Jego pierwszy film krótkometrażowy „Thanks” wyprodukowany przez ZikZak w 2007 roku został dobrze przyjęty, pokazywany był na wielu festiwalach filmowych.

„The Nail”, jego drugi film krótkometrażowy, wyprodukowany przez Merkell w 2008 roku również podróżował po festiwalach filmowych, otrzymał nagrodę Special Mention na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Clermont Ferrand w 2008 roku.

Benedikt zagrał w wielu produkcjach filmowych i telewizyjnych, m.in. wystąpił w filmie Larsa von Triera „Szef wszystkich szefów”.


Recenzje prasowe:

VARIETY Recenzja filmu z festiwalu w San Sebastian: „O koniach I ludziach”

Wspaniały debiut Benedikta Erlingssona jest odważną, wyróżniającą się wizją osadzoną w dziwacznej jeżdżącej na koniach społeczności żyjącej na islandzkiej wsi.


Wprawiające w osłupienie zdjęcia i rozkosznie suche poczucie humoru sprawiają, że „O koniach i ludziach” jest debiutem wartym uwagi. Sceniczne i krótkometrażowe doświadczenia Benedikta Erlingssona owocują olśniewająco twórczym spojrzeniem i wrażliwością na niemożliwe do opisania słowami współistnienie duchowości człowieka i zwierzęcia, stworzeniem - śmiałej, charakterystycznej wizji osadzonej w dziwacznej społeczności ludzi jeżdżących konno w oszałamiającym wiejskim krajobrazie Islandii. Islandzki kandydat do Oscara będzie dumnie kłusował po festiwalach i zasługuje na wizjonerskich dystrybutorów chcących wesprzeć outsidera.

Powinno się utworzyć specjalną nagrodę zarówno dla jeźdźców konnych, którzy osiągnęli tutaj niespotykany poziom perfekcji, jak i więzi pomiędzy zwierzęciem i aktorem, która jest co najmniej niezwykła.


Pomimo ukazania zwierzęcej, pobudliwej nieufności czy spokojnej uległości, obraz przedstawia rumaki w ich pełnej krasie i sile. Ich dzikość osiąga symbiozę zarówno z krajobrazem jak i społecznością. Nie jest to jednak zwyczajny film o zwierzętach; nie jest to też nordycka wersja „Czarnego Księcia”, a wszyscy szukający uroczej rozrywki dla całej rodziny powinni poszukać czegoś innego.
Cała wioska zjednoczona jest w swoim podziwie dla nienagannie prezentującego się Kolbeinna (Ingvar E. Sigurdsson) i sposobu w jakim jeździ na swojej wyjątkowej klaczy,. Perfekcyjnie wyprostowany, kiedy prowadzi zwierzę latającym inochodem - krokiem wyjątkowym dla koni islandzkich. Szczególnie Solveig (Charlotte Boving) ma oko na statecznego gentlemana, dlatego też jest wielce zażenowana, kiedy jeden z jej ogierów wyrywa się na wolność i pokrywa klacz … z Kolbeinnem wciąż w siodle. To jeden z tych bardzo rzadkich, prawdziwie zaskakujących obrazów wbijających publikę w podszyty szokiem chichot połączony ze zdumieniem, że Erlingsson był zdolny wykreować taki spektakl.

Jay Weissberg
Zdaniem producenta Fridrika Thor Fridrikssona:

Benedikt Erlingsson jest jednym z najbardziej utalentowanych reżyserów teatralnych pochodzących z Islandii. Został wyróżniony wszystkimi możliwymi nagrodami, które można zdobyć w światku teatralnym. Jego produkcje z ostatniego dziesięciolecia cieszyły się wyjątkowo długimi okresami odgrywania, a bilety na prawie każdą sztukę były wyprzedane w całości. Benedikt napisał scenariusze i wyreżyserował dwa filmy krótkometrażowe – „Thanks” i „ The Nail”, które bez niedomówień umieściły go na mapie twórców filmowych. Oba filmy pokazywane były w obiegu festiwali filmowych zdobywając nagrody, w tym nagrodę Special Mention na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Krótkometrażowych Clermont Ferrand, jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych festiwali filmów krótkometrażowych na świecie. Tymi dwoma filmami Benedikt udowodnił, że potrafi swój kunszt przenieść na inne medium: do kina. Jego pierwsza fabuła „O koniach i ludziach” opowiada o jego zamiłowaniu do życia, koni oraz więzi, jaka wytwarza się pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Scenariusz pokazuje siłę i inteligencję, których Benedikt używa w pracy i charakterystycznym dla siebie głosie. Publiczność doceni mocne doświadczenie, gdzie dynamizm, liryzm i świetny humor przeplatając się ze sobą, tworzą fascynujący związek. Głównymi protagonistami filmu są konie ze swoim wigorem i pięknem. Islandzkie konie działają na korzyść komercyjnego uroku tego filmu artystycznego. Koń islandzki jest specjalną rasą ekstremalnej odmiany genetycznej. Jego popularność poza granicami wyspy rośnie, co widać po wzroście specjalnych klubów dedykowanych rasie, regularnych mistrzostwach świata i rosnącej populacji w Europie i Ameryce Północnej.



Friðrik Þór Friðriksson
Fridrik Thor Fridriksson, producent

Fridrik Thor jest wielokrotnie nagradzanym reżyserem filmowym i jednym z najbardziej dystyngowanych skandynawskich reżyserów i producentów z ponad 30 fabułami, kilkoma filmami krótkometrażowymi i dokumentalnymi na swoim koncie. Jako reżyser, Fridrik Thor zdobył międzynarodowy rozgłos i przychylność krytyków swoim drugim filmem fabularnym „Children od Nature” (1991), który nominowany był do Oscara w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Obcojęzyczny.

Pac!” reż. Alicja Błaszczyńska, Polska 2013, 1 min. 15 sek.


„Pac!” to krótka historia kobiety, która chciała się wykąpać. Na nieszczęście ta

zwyczajna czynność okazała się tragiczna w skutkach.


Szort otrzymał I Nagrodę "Złoty Tobołek Koziołka Matołka" w kategorii "Animowane Fraszki" na Ogólnopolskim Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA. Spectator był partnerem tego  wydarzenia.

Alicja Błaszczyńska – urodziła się 23 lipca, 1991 roku. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła studia kulturoznawcze ze specjalnością filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. Po roku została przyjęta do PWSFTviT w Łodzi na kierunek film animowany i efekty specjalne. Obecnie jest studentką drugiego roku.



SPECTATOR MACIEJ POZNEROWICZ

Ul. Ks. Jerzego Popiełuszki 17 B lok. 22, 01-595 Warszawa



PR: joanna@spectator.com.pl DYSTRYBUCJA/MARKETING: dominika@spectator.com.pl
www.spectator.com.pl


©snauka.pl 2016
wyślij wiadomość